Connect with us
Reklama
Aktuality

Sliby se mají plnit

Published

on

Po čtrnácti dnech strávených v Polsku je třeba prvotně popřít informace o sinicích na Baltu. Jsou tam, ale ložiska nejsou velká a pohybují se směrem od pláží. Což prakticky znamená, že pokud by vedle vašeho ubytování u pláže jsou sinice, tři kilometry dál už nejsou a za dva dny se navíc posunou. Co jinak napsat o vrcholu turistického ruchu na polském Baltu? Počítejte se zácpami. Sezóna vrcholí, mění se turnusy a do aut sedli i pomalu jezdící důchodci. Chce to trpělivost. A ještě jednou, trpělivost.

Viděl jsem na pobřeží polské vrcholné politiky, kteří po ránu blbli s dětmi na pláži a večer se navlékli do sak, aby polským turistům sdělovali z pódií svá moudra – v prostoru někde mezi kolotočem a nejnavštěvovanější restaurační zahrádkou (polské volby jsou počátkem října). Turistů německých či českých se tato komunikace moc nedotýkala, ale místní – i polští turisté – nad rybou mudrovali o vztahu Poláků či polské katolické církve k homosexuálům, hlavním toť volebním tématu.

Pokud si pustíte polskou televizi, i protivládní TVN, uvědomíte si, jak je Česká televize jednostranná v přinášení zpráv z Polska. Těžko na české obrazovce zahlédnete vyjádření polského kněze, polského vládního politika či alespoň nějaký hlas, který na LGBT problém nazírá s nadhledem. Za to militantní pohled režisérky Agnieszky Hollandové je ten zásadní, který musí být citován a rozveden. Je to až humorně předvídatelné. Polská opozice několik let hlásala, že vláda PiS spěje porušováním demokratických zásad k totalitarismu. Polský volič ovšem vidí, že tato slova jsou jen plácáním a většinově na ně už nereaguje. Opoziční Občanská platforma od podobné neúčinné politiky ustupuje ke konkrétnímu programu například návrhů na reformu polského zdravotnictví či programy za čisté ovzduší. Editorům České televize to ale zatím nedošlo a „porušování práv“ je stále hlavním tématem zpravodajství z Polska.

Spočítáme-li preference levice, liberálů, lidovců s antisystémovými formacemi dohromady, nemají dnes na to porazit u voleb vládní PiS. Pokud by polská vláda „porušovala práva“, rozhodně by 45 % podpory mezi Poláky neměla. Masivní snížení nezaměstnanosti, skokově vzrostlé příjmy státního rozpočtu, dodržování volebních sociálních slibů a zlepšující se kvalita života, je na misce vah převažující nad možností adopce pro homosexuální páry.

Reálné zvyšování příjmů polského rozpočtu, boj proti daňovým únikům a vůbec celá koncepce změny výběru daní za posledních několik let, je až neuvěřitelným úspěchem vlády PiS a žádný z ekonomů a odborníků jej neočekával. Polská opozice předpokládala pád státních financí kvůli „nereálným volebním slibům PiS“. Sliby PiS se staly realitou, polský stát nezkrachoval, polským rodinám každý měsíc přistane na konto štědrý rodičovský příspěvek a polským důchodcům byl vyplacen 13. důchod. To vše by nebylo možné, pokud by v Polsku nedošlo k zásadnímu zlepšení výběru daní. Toto téma by mohla Česká televize otevřít, třeba jen proto, aby naší vládě ukázala, že u našich sousedů mají na to, aby byly plněny předvolební sliby tamní vládní strany.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Vrchol pandemie v Polsku – 10 000 nakažených?

Published

on

Polští politici informují o koronaviru jednoznačně lépe, než Ti naši. Hlavně nic nenatírají na růžovo a připravují polskou společnost na to, že vrchol pandemie je před nimi a že množství nakažených v několika příštích týdnech mnohonásobně vzroste. „Polsko má v 19 nemocnicích místo na 10 000 nemocných“ naznačil polský ministr zdravotnictví očekávaný vývoj, s tím, že k pondělku měli v Polsku 177 nakažených a 4 mrtvé. Podle ministra budou Poláci rádi, když do konce příštího týdne budou mít jen 2000 nemocných. Vrchol pandemie v Polsku má nastat za 3 – 4 týdny.

Continue Reading

Aktuality

Odklad voleb v Polsku? Zatím ne

Published

on

Koronavirus v Polsku zasáhl do polské předvolební prezidentské kampaně. Donald Tusk vyzval k odkladu voleb. Tomasz Siemoniak, místopředseda opoziční Občanské platformy musel (stejně jako opozice u nás) veřejně přiznat, že vládní opatření jsou nutná a historicky poprvé za mnoho let, tak polská opozice podpořila vládu.  Volební kampaň a vzedmutí krizové národní pospolitosti nejde dohromady.

Je zatím čas, volby mají být 10. května. Organizační termíny pro tvorbu volebních komisí znamenají, že o odložení voleb by se mělo v Polsku rozhodnout nejpozději v polovině dubna. Jenže lze i později a lze si představit, že o tak výhodnou pozici se polský prezident Duda nebude chtít připravit. Doufejme, že si naši severní sousedé budou moci dovolit uspořádat normální volby v normální termínu a že do té doby bude už po epidemii. 

 

Continue Reading

Aktuality

V prezidentské kampani dominuje marketing

Published

on

Małgorzata Kidawová-Błońská z Občanské platformy a lidovec Władysław Kosiniak-Kamysz minulý víkend co by kandidáti na polského prezidenta vyhlásili své programové priority. Jsou velmi těžko uskutečnitelné s parlamentní většinou Sjednocené pravice a stávající prezident Duda má dnes 46 % podpory voličů a stoupá. Podpora kandidátce Platformy klesá pod 24 % a lidovecký kandidát na žebříčku také stoupá, pravda v jiné dimenzi – má podporu těsně nad 10 % polských voličů.

Polské prezidentské volby 2020 se budou konat v neděli 10. května 2020. Pokud žádný z polských prezidentských kandidátů nezíská více než polovinu platných hlasů, bude se druhé kolo voleb konat 24. května. Funkční období současného prezidenta Andrzeje Dudy končí 6. srpna.

Porovnáme-li předcházející prezidentské kampaně v Polsku, můžeme už dnes směle prohlásit, že letošní kampaň bude nejbrutálnější za posledních 30 let. Polským opozičním kandidátům jde od počátku kampaně pouze o vyvolávání emocí. Podle týden starého prohlášení Małgorzaty Kidawové-Błońské by měla polská vláda zveřejnit utajené případy napadení Poláků koronavirem. Ty (zatím) nejsou, ale vše tak trochu vypadá, jako by si je opozice přála, aby mohla poukazovat na neschopnost vlády epidemii zvládnout. Podle některých politiků Platformy měla zpráva o prvním napadení Poláka koronavirem přehlušit volební konferenci Małgorzaty Kidawové-Błońské. Nic takového se nestalo a důvěryhodnost kandidátky Platformy dostala naplácáno. Ovšem z pohledu volebního marketingu se opoziční kandidátka chovala zcela správně.

V Polsku podobně jako u nás mizí z pultů supermarketů trvanlivé potraviny a společenská atmosféra houstne. Mimořádně na výzvu prezidenta Dudy zasedl Sejm a po pěti letech je ve vzájemné shodě s opozicí připravován zákon o konkrétních řešeních souvisejících s prevencí a bojem proti COVID-19. Najednou se už nejedná o nesmyslnou teorii spiknutí lékařů, vládních úředníků, novinářů, politiků a jánevímkoho, ale poslanci mající od volebních štábů přeci jen odstup, jsou schopni se na vcelku technickém znění zákona shodnout a s pozitivním vyzněním pro celou politickou scénu. 

Polský prezident Duda stojí před rozhodnutím, zda podepsat zákon o dofinancování polské televize TVP, což je podle průzkumů velmi nepopulární krok a podle některých informací hledá útěkovou variantu, která by znamenala, že podepíše, ale za to žádá hlavu ředitele televize Jacka Kurského. Toto řešení je ale pro PiS nepřijatelné a Duda to musí vědět. Duda tím, že otálí s podpisem parlamentem schválené dotace, tak využívá manévrovací prostor a chce si dupnout, aby byl za více na PiS nezávislého. Jeho případné veto zákona je z marketingového hlediska správně, a navíc Jaroslawowi Kaczyńskému tím ukáže, že ve druhém funkčním období by mohl být ještě více na PiS nezávislejším prezidentem.

Hvězdou konference lidoveckého kandidáta byla jeho manželka Paulina Kosiniak-Kamysz, která vyhlásila program „manželky prezidenta“. Opět vcelku dobrý marketingový tah, na který musel volební štáb prezidenta i přes nesouhlas manželky prezidenta Dudy „pustit“ její charitativní činnost, kterou ta zase „nijak ze své přirozené skromnosti“ nedává na odiv.

Za pár vět stojí také zklamání členů SLD ze „svého“ kandidáta Lewice Roberta Biedronie. Už měl mít podle jejich očekávání nad 20 % podpory v průzkumech, ale má sotva 10 %. Jeho volebnímu štábu se tak nedostává podpory členů SLD v regionech, kteří přestali věřit v jeho úspěch, a navíc se o něj zajímá polská prokuratura, která vyšetřuje získávání prostředků jeho Nadace v roce 2017, když byl primátorem v Slupsku. Zde už žádný marketing nepomůže. 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Vrchol pandemie v Polsku – 10 000 nakažených? 17.3.2020
  Polští politici informují o koronaviru jednoznačně lépe, než Ti naši. Hlavně nic nenatírají na růžovo a připravují polskou společnost na to, že vrchol pandemie je před nimi a že množství nakažených v několika příštích týdnech mnohonásobně vzroste. „Polsko má v 19 nemocnicích místo na 10 000 nemocných“ naznačil polský ministr zdravotnictví očekávaný vývoj, s tím, […]
  Jaromír Piskoř
 • Odklad voleb v Polsku? Zatím ne 14.3.2020
  Koronavirus v Polsku zasáhl do polské předvolební prezidentské kampaně. Donald Tusk vyzval k odkladu voleb. Tomasz Siemoniak, místopředseda opoziční Občanské platformy musel (stejně jako opozice u nás) veřejně přiznat, že vládní opatření jsou nutná a historicky poprvé za mnoho let, tak polská opozice podpořila vládu.  Volební kampaň a vzedmutí krizové národní pospolitosti nejde dohromady. Je […]
  Jaromír Piskoř
 • V prezidentské kampani dominuje marketing 2.3.2020
  Małgorzata Kidawová-Błońská z Občanské platformy a lidovec Władysław Kosiniak-Kamysz minulý víkend co by kandidáti na polského prezidenta vyhlásili své programové priority. Jsou velmi těžko uskutečnitelné s parlamentní většinou Sjednocené pravice a stávající prezident Duda má dnes 46 % podpory voličů a stoupá. Podpora kandidátce Platformy klesá pod 24 % a lidovecký kandidát na žebříčku také […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality