Connect with us
Reklama
Aktuality

Sliby se mají plnit

Published

on

Po čtrnácti dnech strávených v Polsku je třeba prvotně popřít informace o sinicích na Baltu. Jsou tam, ale ložiska nejsou velká a pohybují se směrem od pláží. Což prakticky znamená, že pokud by vedle vašeho ubytování u pláže jsou sinice, tři kilometry dál už nejsou a za dva dny se navíc posunou. Co jinak napsat o vrcholu turistického ruchu na polském Baltu? Počítejte se zácpami. Sezóna vrcholí, mění se turnusy a do aut sedli i pomalu jezdící důchodci. Chce to trpělivost. A ještě jednou, trpělivost.

Viděl jsem na pobřeží polské vrcholné politiky, kteří po ránu blbli s dětmi na pláži a večer se navlékli do sak, aby polským turistům sdělovali z pódií svá moudra – v prostoru někde mezi kolotočem a nejnavštěvovanější restaurační zahrádkou (polské volby jsou počátkem října). Turistů německých či českých se tato komunikace moc nedotýkala, ale místní – i polští turisté – nad rybou mudrovali o vztahu Poláků či polské katolické církve k homosexuálům, hlavním toť volebním tématu.

Pokud si pustíte polskou televizi, i protivládní TVN, uvědomíte si, jak je Česká televize jednostranná v přinášení zpráv z Polska. Těžko na české obrazovce zahlédnete vyjádření polského kněze, polského vládního politika či alespoň nějaký hlas, který na LGBT problém nazírá s nadhledem. Za to militantní pohled režisérky Agnieszky Hollandové je ten zásadní, který musí být citován a rozveden. Je to až humorně předvídatelné. Polská opozice několik let hlásala, že vláda PiS spěje porušováním demokratických zásad k totalitarismu. Polský volič ovšem vidí, že tato slova jsou jen plácáním a většinově na ně už nereaguje. Opoziční Občanská platforma od podobné neúčinné politiky ustupuje ke konkrétnímu programu například návrhů na reformu polského zdravotnictví či programy za čisté ovzduší. Editorům České televize to ale zatím nedošlo a „porušování práv“ je stále hlavním tématem zpravodajství z Polska.

Spočítáme-li preference levice, liberálů, lidovců s antisystémovými formacemi dohromady, nemají dnes na to porazit u voleb vládní PiS. Pokud by polská vláda „porušovala práva“, rozhodně by 45 % podpory mezi Poláky neměla. Masivní snížení nezaměstnanosti, skokově vzrostlé příjmy státního rozpočtu, dodržování volebních sociálních slibů a zlepšující se kvalita života, je na misce vah převažující nad možností adopce pro homosexuální páry.

Reálné zvyšování příjmů polského rozpočtu, boj proti daňovým únikům a vůbec celá koncepce změny výběru daní za posledních několik let, je až neuvěřitelným úspěchem vlády PiS a žádný z ekonomů a odborníků jej neočekával. Polská opozice předpokládala pád státních financí kvůli „nereálným volebním slibům PiS“. Sliby PiS se staly realitou, polský stát nezkrachoval, polským rodinám každý měsíc přistane na konto štědrý rodičovský příspěvek a polským důchodcům byl vyplacen 13. důchod. To vše by nebylo možné, pokud by v Polsku nedošlo k zásadnímu zlepšení výběru daní. Toto téma by mohla Česká televize otevřít, třeba jen proto, aby naší vládě ukázala, že u našich sousedů mají na to, aby byly plněny předvolební sliby tamní vládní strany.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno

Published

on

Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.

Continue Reading

Aktuality

Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě

Published

on

Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných volbách.

Šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti a místopředseda dolní komory parlamentu Ryszard Terlecki upřesnil, že Jaroslaw Kaczyński se stane předsedou bezpečnostního výboru a jako vicepremiér bude mít na starosti dohled nad silovými resorty: nad ministerstvy obrany a vnitra i nad ministerstvem spravedlnosti, jehož šéf Zbigniew Ziobro vyvolal nejhlubší koaliční krizi od vzniku koalice před šesti lety. Ve vládě vznikne paradoxní situace, kdy předseda strany bude formálně podřízeným premiéra.

ČTK, celý text na irozhlas.cz

Continue Reading

Aktuality

Nemůže ocas vrtěti psem

Published

on

Jaroslaw Kaczyński se vrátil z dovolené a zasedl k jednacímu stolu se svými koaličními partnery (zvolenými na kandidátce PiS) aby se s nimi dohodl na budoucím programu pro tři roky vlády, ve kterých neměly být v Polsku volby. Z úryvků témat, o kterých Sjednocená pravice jednala bylo možno odpozorovat, že malí koaliční partneři se rozhodli přitlačit na pilu (například v tématu financování politických stran).

Předseda PiS se rozhodl přerušit jednání a bouchl do stolu. Spouštěcím mechanismem bylo hlasování o ochraně zvířat, které PiS prosadilo spolu s opozicí. Proti byli, či se zdrželi někteří poslanci PiS, včetně ministra zemědělství, a téměř všichni poslanci koaličního Porozumienie a Solidarna Polska, s výjimkou místopředsedkyně vlády a Porozumienie Jadwigy Emilewicz. Předsedovi věrní muži a ženy druhého sledu proto současnou vládní koalici pohřbili a opozice se pochopitelně chystá navrhnout hlasování o důvěře polské vlády. 15 poslancům PiS byly pozastaveny práva člena PiS a vládní většina pěti hlasů v polském parlamentu se otřásá.

Jaroslaw Kaczyński evidentně nesnáší nudu a slovy „nemůže ocas vrtěti psem“ rozjel nevídanou krizi polské politické scény, která může mít v nejzazším bodu i vyústění v předčasných volbách. Průzkumy a stav polské opozice Kaczyńskému přejí. Na jeho straně také zůstává premiér a polský prezident (který dnes v klidu sázel stromy). Kaczyński je ale v politických hrádkách mistrem a je těžké si představit, že nejde o promyšlenou hru s variantami a na několik tahů dopředu. Předčasné volby si nikdo v Polsku nepřeje (a bylo by nesmírně složité je prosadit), ale koaliční hrátky o prosazení se menších stran na úkor PiS skončily. Příští týden se tak bude jednat o nové vládní koalici z úplně jiných a zcela odlišných vyjednávacích pozic.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno 23.10.2020
  Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.
  Jaromír Piskoř
 • Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě 30.9.2020
  Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko přestane těžit uhlí, začne zavírat doly. Chce jaderné elektrárny 30.9.2020
  Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí v zemi. V pátek to oznámili zástupci vlády a odborů. Poslední uhelné doly v Polsku mají být podle dohody uzavřeny v roce 2049. Vláda bude do té doby těžbu uhlí subvencovat. Dohoda ukončí podzemní protest zhruba 200 horníků, který začal v pondělí. Šéf vládní […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality