Connect with us
Reklama
Aktuality

Polská Škoda Octavia s motorem 4,4 V8 je úchylná bestie

Published

on

Skoda_Octavia_1959_BMW_V8_swap_stavba_Perex_800_600Grzegorzovo dílo je podobné BMW E9 CS s technikou M5, akorát s tím rozdílem, že této Octavii zůstala původní karoserie, do níž se z 540i stěhovala jen technika. Postup prací vám nejlépe přiblíží přiložená galerie, to podstatné ale shrneme i zde. Nejprve bylo pochopitelně nutné dostat z nabourané 540i logo autoforumveškerou potřebnou techniku, zejména pak motor, převodovku, zadní nápravu a veškeré potřebné vedení. Na druhé straně pak bylo nezbytné připravit zbytky Octavie na to, aby techniku BMW byla schopna přijmout. To je na podobných projektech ta nejnáročnější práce, počínaje zbavení karoserie koroze, pokračuje jejím vyztužením a konče změnami částí základní konstrukce, aby bylo vůbec možné do ní dostat něco, co tam vlastně vůbec nepatří.

Technika se ale musela přizpůsobovat z obou stran. Grzegorz použil původní nápravy 540i, tedy včetně originálního rozchodu kol (proto musela být karoserie o cca 20 cm rozšířena), rozvor ale změnit pochopitelně možné nebylo. Musel se tak zkrátit kardan o cca 80 centimetrů. A samozřejmě, úplně jiné nápravy do karoserie nenamontujete tak, že je někam přišroubujete. I jejich úchyty musely být připraveny z ničeho.

Instalace motoru, převodovky, kardanu, diferenciálu a náprav se podařila, jenže i tak k cíli vedla ještě dlouhá cesta. Karoserii bylo třeba zásadně vyztužit, neboť skoro 60 let stará „kastle” původně nesoucí čtyřválec o objemu 1 089 cm3 a výkonu 42 koní není z podstaty schopna ve standardní podobě pracovat s 4,4itrovým vidlicovým osmiválcem o sedminásobném výkonu. Bylo třeba vyřešit chlazení, neboť na přídi už pro něj nezbyl prostor (je tedy instalováno v zadní části vozu, proto má auto ve vývojových fázích otevřené víko kufru), chyběl celý interiér, elektrika, doladění jen nahrubo opracované karoserie, byly tu zkrátka ještě měsíce dřiny.

Nakonec se ale dobrá věc podařila. Vůz se nejprve podařilo dát do alespoň provozuschopného stavu (můžete jej též vidět v galerii a také na videu) sice bez dveří a spousty dalších detailů, ale už s funkční mechanikou a ďábelsky znějícím i vyhlížejícím vyvedením výfuků před zadními koly bez jakéhokoli katalyzátoru či podobného omezení.

Tato bizarní podoba Octavii vydržela pár týdnů, než ji Grzegorz dopřál finalizaci – připusťme, že trochu kontroverzní. Byl dokončen interiér, v zásadě zcela specifický, i exteriér v trochu zvláštní bílo-černé kombinaci. Vůz tak vyhlíží drsně, možná příliš, ale to nejlépe posoudíte sami.

Technika na každý pád za drsným vzhledem nezaostává. Pod kapotou auta je motor M62B44 ze zmíněné 540i, tedy jednotka s objemem 4,4 litru ještě z dob, kdy neměla systém VANOS. Standardně dává výkon 210 kW (285 koní) při 5 700 ot./min a točivý moment až 420 Nm při 3 900 ot./min. Grzegorz přiznává, že přímé vyústění výfuků motoru ubralo asi 20 koní na výkonu, ale i těch 265 kobyl z tak objemného motoru cvičí se starou „oktávkou” jako nic.

I to vám naznačí video, my vám k němu prozradíme i hmotnost. Grzegorze trochu zklamala, po všech úpravách a instalaci všeho potřebného se ale nedostalo výrazně pod metu 1 200 kg (původně Octavia vážila 920 kg). Kde ale v poměru výkonu a hmotnosti přebývají kila, lze ještě zvýšit výkon – autor tak počítá s instalací kompresoru a nemine jej zřejmě ani výměna diferenciálu za samosvorný. Jak můžete vidět opět na videu, tohle auto je trochu palič vnitřní pneumatiky, nepříliš zatížená záď má s přenosem výkonu problémy, i když vůz používá vzadu i vpředu neskromné pneumatiky – 265/35 resp. 255/35 R18.

Výsledek projektu je opravdu čerstvý, takže zatím ani nemáme video s úplně hotovým autem. Navíc je otázkou, kdy je takové auto vůbec hotové – Grzegorz jej dokončil dle původní představy, ale už vidí, že se leccos ještě bude muset změnit. Takový je krásný, ale někdy krutý svět podobných projektů.

Celý text a galerie na autoforum.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Jebać PiS“ – slogan, který pomohl Dudovi vyhrát volby

Published

on

Stávající polský prezident Duda vyhrál prezidentské volby v Polsku a získal tak druhý prezidentský mandát. Výsledky ukazují těsný poměr 51:49 %.

Anti-PiS opětovně nevyhrálo a Občanská koalice bude muset pro budoucí výhru změnit taktiku. Rafal Trzaskowski se ukázal být dobrým volebním lídrem, ale místo na pódiu je v prezidentském klání jen jedno. Primátor Varšavy má před sebou možnost velmi solidní politické kariéry a stal se dnes nejvýraznější politickou postavou Občanské platformy.

Konzervativní jádro PiS nebude s průběhem dalšího prezidentského mandátu Andrzeje Dudy spokojeno. Ve druhém mandátu se chce odpovídat „jen Bohu, národu a historii“. Vládnoucí Sjednocená pravice nemá uvnitř sebe sama nijak růžové vztahy a do parlamentních voleb v roce 2023 se bude muset změnit, aby měla šanci opětovně uspět. Její podpora mezi mladými voliči či podnikateli je už mizivá. PiS zachraňují voliči 50+ a důchodci.

Nebývalé ostrá prezidentská kampaň byla plna emocí. Veřejnoprávní média podporovaly stávajícího prezidenta propagandou, která byla někdy za hranou vkusu a novinářské normality. Stejně se ale chovaly opoziční média. Srážka emocionálních výpadů vygradovala do sloganu „Jebać PiS“, ve volebním tichu politiky Platformy používaném v podobě „***** ***“. Tento slogan byl natolik kontraproduktivní, že zvedl z postelí i chromé důchodce.

Onen slogan ale bude na každém kroku provázet Ty polské politiky, kteří si najednou uvědomili, že takto natvrdo rozdělená polská politická scéna Polsku škodí v mnoha úrovních. Domácích, ekonomických i mezinárodních. Ono tradiční polské politické schéma, kdy si nikdo nepřizná chybu a svůj případný přešlap komentuje ještě většími přešlapy konkurence, je zamotaný kruh, ze kterého se stávající generace polské politické reprezentace nevymotá.

Konzervativní polovina polských voličů letos těsně převážila nad liberálnější polovinou. Starý lišák Kaczyński zase vyhrál a bude opět oslavován a proklínán. Jeho konstrukce politiky slavila úspěch. Bez něj je ovšem PiS a Sjednocená pravice jen množinou politiků. Pro polskou křesťanskou pravici bude zásadní, zda si Kaczyński vychová svého nástupce. Pokud se mu to podaří, může PiS v Polsku vládnout ještě dlouho.

Continue Reading

Aktuality

Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum

Published

on

Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %.

Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na druhém místě skončil Rafał Trzaskowski s 28,92 %. Kandidát Občanské koalice získal po sčítání výsledků z 87,16 % obvodů 4 632 734 hlasů.

Velké, dosud nesečtené obvody (ve velkých městech), ale stávajícímu prezidentovi tolik přát nebudou. 

Continue Reading

Aktuality

Trzaskowski zachránil Občanskou platformu

Published

on

Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském European Union Institute for Security Studies. V roce 2004 se stal doktorem humanistických věd na Varšavské univerzitě. 

Trzaskowski není žádným politickým nováčkem a jeho post ve Varšavě mu umožňuje být současnému prezidentovi důstojným protikandidátem. Małgorzata Kidawová-Błońská jím nebyla. Byla proto vedením Platformy, po odkladu voleb kvůli epidemii, nahrazena právě Trzaskowskim. Platformě se podařilo mobilizovat své voliče, Trzaskowski musel získat ve velmi krátké době 100 000 podpisů. Podle Platformy jich za týden získal 1 600 000 a v podpoře v průzkumech se vrátil tam, kde Małgorzata Kidawová-Błońská začínala – ke 30 % podpory polských voličů. Již tento samotný fakt je záchranou Občanské platformy, co by lídra polské opozice, protože Małgorzata Kidawová-Błońská končila na 2 %. 

V Polsku se tedy schyluje opět ke tradičnímu souboji PiS – PO tentokráte ve druhém kole polských prezidentských voleb. Trzaskowski a stávající polský prezident Duda budou bojovat o středové voliče v menších polských městech, kteří se o politiku moc nezajímají, ale volit ve druhém kole voleb půjdou. Podle polských volebních analytiků je to těchto několik set tisíc voličů, kteří rozhodnou. 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Jebać PiS“ – slogan, který pomohl Dudovi vyhrát volby 13.7.2020
  Stávající polský prezident Duda vyhrál prezidentské volby v Polsku a získal tak druhý prezidentský mandát. Výsledky ukazují těsný poměr 51:49 %. Anti-PiS opětovně nevyhrálo a Občanská koalice bude muset pro budoucí výhru změnit taktiku. Rafal Trzaskowski se ukázal být dobrým volebním lídrem, ale místo na pódiu je v prezidentském klání jen jedno. Primátor Varšavy má […]
  Jaromír Piskoř
 • Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum 29.6.2020
  Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %. Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na […]
  Jaromír Piskoř
 • Trzaskowski zachránil Občanskou platformu 11.6.2020
  Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality