Connect with us
Reklama
Aktuality

Koalice – populární slovo polské opozice

Published

on


Polští Lidovci se rozhodli kandidovat do Sejmu samostatně (vytvořili si značku Koalicja Polska) a tím rozbili iniciativu šéfa Občanské platformy kandidovat podobně jako v eurovolbách (Evropská koalice) v širokém opozičním bloku do polského Sejmu a Senátu. Schetynova snaha o zachování jednoty polské opozice narazila na nechuť lidovců kandidovat na společné kandidátce s představiteli LGBT, což bylo pro tradiční lidovecké voliče nepřijatelné a mnoho z nich proto ve volbách do Evropského parlamentu volilo PiS. Po opatrném váhání se lidovci dávají dohromady s hnutím Kukiz 15, ale úspěch této iniciativy je ve hvězdách, protože programové nápady Pawla Kukize se s polskou realitou dosti míjí a samotné jeho hnutí se také už pohybuje hodně blízko volebnímu prahu 5 %. Kukiz stále váhá a jeho poslanci mu z parlamentního klubu postupně odcházejí a míří k PiS či ukončují svou politickou činnost. Polská Koalice bude tedy složená z členů PSL, posbíraných bývalých politiků vyhozených z Občanské platformy za protipotratové názory, některých členů hnutí Kukiz, členů Unie evropských demokratů, z Nezávislých a různě posbíraných umírněných patriotických osobností.

Model Evropské koalice ale pohřbili i regionální představitelé Občanské platformy, pro které zas bylo nepředstavitelné, aby kandidovali na společných kandidátkách s profláknutými komunistickými veterány, které hodlala delegovat na společné kandidátky SLD. Schetyna tedy od předpokládané široké koalice musel ustoupit, ale protože mu vnitřní průzkumy ukázaly, že kandidování pod samostatnou značkou Občanské platformy je pro Občanskou platformu už značně nevýhodné, vytvořil model Koalice občanské, kterou kromě členů Občanské platformy, pozřelé Nowoczesne, feministické Inicjatywy Polske, mají tvořit nestraníci či osobnosti z komunální politiky a nevládních organizací.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Svobodu, provolával před 30 lety v Praze Adam Michnik. Poláci už ji skoro měli, Češi na ni čekali až do listopadu

Published

on

Před třiceti lety musel komunistický režim v Československu přihlížet tomu, jak čtveřice polských disidentů vykřikuje v centru Prahy hesla o svobodě a konci sovětského bloku. Šlo o zástupce Solidarity, kteří se ovšem začátkem léta v částečně demokratických volbách stali polskými poslanci. Situace u nás byla jiná a do pádu režimu ještě zbývaly dlouhé měsíce.

Čeští disidenti se s těmi polskými dobře znali, polský totalitní režim se ale na rozdíl od toho českého začal hroutit už v létě 1989. Před třiceti lety vzali místní chartisté čtveřici čerstvých polských poslanců v čele s Adamem Michnikem na Václavské náměstí.

„Vzpomínám si, jak jsem poprvé přijel do Prahy v roce 1989, v kapse už jsem měl diplomatický pas, byl jsem poslancem polského Sejmu, tady byla ještě diktatura. Setkali jsme se v bytě Jiřího Dienstbiera, kam jsme dorazili obklopeni automobily StB. Potom jsme se spolu procházeli městem,“ vybavil si pražské setkání Michnik před jedenácti lety.

AUTOR kac, celý text na ct24.ceskatelevize.cz

Continue Reading

Aktuality

Trump přijede na konci srpna do Polska

Published

on

Americký prezident Donald Trump na přelomu srpna a září navštíví Polsko. Zúčastní se mimo jiné ceremonie u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války. Informoval o tom ředitel úřadu polského prezidenta Andrzeje Dudy, uvedla agentura PAP. Trump bude v Polsku od 31. srpna do 2. září. Podrobnosti jeho programu podle Krzysztofa Szczerského, šéfa úřadu polského prezidenta, sdělí brzy Bílý dům.

Polsko si v neděli 1. září připomene výročí vpádu německých vojsk do země v roce 1939. Ceremonie se tradičně odehrávala na Westerplatte u Gdaňska, kde padly první výstřely. Letos se ale uskuteční ve Varšavě.

Akce se zúčastní řada čelných politiků. Přijede například i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ruský prezident Vladimir Putin pozván nebyl. Szczerski už dříve řekl, že je to kvůli agresivní politice Moskvy vůči Ukrajině.

ČTK

Continue Reading

Aktuality

Mladé Poláky zprostí daně z příjmu. Polsko nechce, aby utíkali do zahraničí

Published

on


Zákon, který zavádí nulovou sazbu daně z příjmu poplatníkům do 26 let schválili na začátku měsíce polští poslanci. Slibují si od něj řešení dlouhodobého problému s odlivem mladých lidí pryč ze země. Být mladým Polákem ještě nikdy nebylo tak lukrativní. Tak komentuje CNN polský zákon, který vejde v platnost už 1. srpna. Polská vláda doufá, že se díky novému daňovému zákonu podaří udržet mladé lidi ve státě. Zejména v posledních 15 letech, tedy od té doby, co je Polsko součástí EU, se počet Poláků, kteří odešli do zahraničí za prací, dramaticky zvýšil.

Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl, že zákon přinese nové příležitosti pro mladé lidi tak, „aby odpovídaly těm, které jsou dostupné na západě“. Jde také o splnění jednoho z velkorysých slibů vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), daných ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Polsko na podzim čekají parlamentní volby.

Osvobozeny od daně mají být příjmy do 85 528 zlotých (přes 513 000 Kč) za fiskální rok. Letošní úleva, týkající se tedy pěti měsíců, je tak omezena na 35 636 zlotých (214 000 Kč). Příjmy přesahující danou hranici budou zdaněny běžnou sazbou, což znamená 18 procenty. Na osvobození od daně vydělají podle odhadů asi dva miliony mladých Poláků a Polek. Letos má daňová úleva připravit veřejné finance o 950 milionů zlotých (5,7 miliardy Kč), v dalších letech o 2,45 miliardy zlotých (14,7 miliardy Kč).

Autor: Lukáš Marek, ČTK, celý text na seznamzpravy.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Počet polských společností v České republice stále roste. Hodnota jejich investice roste ještě rychleji. 2.8.2019
  Ze zprávy Polské národní banky zveřejněné minulý týden o práci Poláků v zahraničí plyne, že se jím daří. Studie se týká čtyř západoevropských trhů: Nizozemska, Německa, Norska a Velké Británie. Ukazuje se také, že Poláci jsou také docela dobří v České republice. Jde o polské podnikatele, kteří – mezi všemi cizinci vlastnící společnosti v České […]
  Jaromír Piskoř
 • Svobodu, provolával před 30 lety v Praze Adam Michnik. Poláci už ji skoro měli, Češi na ni čekali až do listopadu 31.7.2019
  Před třiceti lety musel komunistický režim v Československu přihlížet tomu, jak čtveřice polských disidentů vykřikuje v centru Prahy hesla o svobodě a konci sovětského bloku. Šlo o zástupce Solidarity, kteří se ovšem začátkem léta v částečně demokratických volbách stali polskými poslanci. Situace u nás byla jiná a do pádu režimu ještě zbývaly dlouhé měsíce. Čeští […]
  Jaromír Piskoř
 • Trump přijede na konci srpna do Polska 31.7.2019
  Americký prezident Donald Trump na přelomu srpna a září navštíví Polsko. Zúčastní se mimo jiné ceremonie u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války. Informoval o tom ředitel úřadu polského prezidenta Andrzeje Dudy, uvedla agentura PAP. Trump bude v Polsku od 31. srpna do 2. září. Podrobnosti jeho programu podle Krzysztofa Szczerského, šéfa úřadu polského […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality