Connect with us
Reklama
Aktuality

Vzpoura stadiónů

Published

on

BUNT STADIONÓW

Polský fotbalový fanoušek je fenomén, který se v evropském prostoru nevyskytuje. Několikaletý politický konflikt mezi polskou vládou a polskými fotbalovými fanoušky je v těchto dnech opět připomenut soudním procesem

s Piotrem „Staruchem“ Staruchowiczem, hlavní postavou fanoušků Legie Varšava. Po zatčení zmlácený a bez možnosti komunikace s vnějším světem, na základě svědectví jediného korunního svědka o tom, že někdy v průběhu dubna 2010 byl účasten obchodování s kilogramem amfetaminu. Obviněný Staruchowicz byl po osmi měsících z vazby na kauci propuštěn. Proces byl minulý týden hned na počátku odročen z procedurálních důvodů.

Staruchowicz pochopitelně není žádným svatouškem a asi si uvnitř své komunity dokáže respekt vynutit i silou. Je to ale inteligentní a komunikativní člověk, který jaksi nezapadá do mediálních schémat opilých fanoušků házejících lahvemi po policistech. A ona mediální schémata fotbalových fanoušků jsou prvotním a základním problémem, který byl na počátku „vzpoury stadiónů“ v Polsku.

Několik desítek (stovek) agresivních fanoušků Legie, Lechu či Wisly (v Čechách by to znělo Sparty, Zbrojovky či Baníku) se popralo ….. a policie zasáhla. Nejagresivnější fanoušky policie zpacifikovala a zatkla. Informační schéma polských, ale i českých médií. Zcela na okraji mediálního zájmu jsou tisíce normálních fanoušků, hecujících se v zaměstnáních, u piva, v různých sociálních komunitách či rodinách. V Polsku ovšem pod dojmem onoho mediálního obrazu začali polští vládní politici konat společenské dobro. Boj s fotbalovými chuligány se dostal do politických programů a nejjednodušším a nejlevnějším řešením je uzavření stadionu pro všechny fanoušky.

Nikdo pochopitelně nechce bránit kriminální gangy obchodníků s narkotiky, pro které je plný stadion fanoušků příležitostí k prodeji drog. Jejich distribuci ale jistě nezabrání uzavření fotbalových stadiónů či zakazování matějských. Válka mladých gangů v Krakově, schovaná pod pseudofandovstvím klubů WISŁA a CRACOVIA, má za posledních deset let nejméně deset smrtelných obětí mladých mužů a stejný počet za to odsouzených vrahů. Je vesměs spojená s distribucí drog a kriminalitou na velkých krakovských sídlištích a je zcela mimo jakékoli spojení s fotbalem. Emocionální identifikování se s fandovstvím je spíše náhražkou pro průchod osobní agresivity a tito jedinci by pravděpodobně vytáhli nůž i pro řešení např. žárlivosti. Msta a vyřizování si účtů pouličních gangů za minulá napadení pak celý problém uzavírá do kruhu.

Klubové komunity fanoušků, neprávem spojované s kriminálními živly odpověděly v Polsku po svém. Politicky. Na stadionech se objevily plachty s nápisy a s politickými hesly. Jednotlivé uzavřené fanouškovské komunity se začaly spojovat. Dříve nepředstavitelné dohody znepřátelených táborů fotbalových fanoušků se staly realitou. Holt společný nepřítel.
Minulou volební kampaň potkával předseda Platformy Donald Tusk při své jízdě volebním autobusem skandující fanoušky na mnoha svých volebních shromážděních. Pozitivně naladěni rozhodně nebyli. Přítomnost vesměs mladých lidí skandujících posměšné písně a vyjadřující se k politickým otázkám byla organizována zcela mimo jakékoli politické struktury. Fanoušci třetiligového klubu či okresního přeboru byli vidět a slyšet na skoro celé „spanilé jízdě“ volebního autobusu. To už se nedalo pominout a komentáře o fotbalových banditech pozvolna utichaly.

http://www.youtube.com/watch?v=EZ1Nz9PAarU

Problém přerostl z fanouškovské na úroveň společenskou. Část fotbalových fanoušků pustila do svých komunit novináře, kteří najednou zjistili, že se baví s inteligentními lidmi, kteří v minulosti měli třeba co do činění s opoziční činností Solidarity. Najednou dostali slovo duchovní, kteří jsou také fotbalovými fanoušci. Záběry z kostela v Čenstochové, kde kněz celebruje mši s fanouškovskou šálou na krku a kde se setkávají každý rok fanoušci několika desítek, často mezi sebou soupeřících klubů, mají v katolickém Polsku dopad, který se zcela vymyká propagandě, kterou spustila vláda a některé polská média.

Skupiny fotbalových fanoušků se na stadionech vyjadřují i k otázkám, jakou je osud „zavržených a prokletých vojáků“ (viz.polskodnes.cz/historie) nebo výročí vyhlášení vojenského stavu. Polská vládní garnitura, která velkou část své politické komunikace opřela o pořádání fotbalového Eura 2012, si kvůli neudržení bezpečnosti na stadionech a následném trestání všech polských fotbalových fanoušků vykoledovala politickou opozici, která není závislá na žádných strukturách. V dnešních možnostech komunikace je akční a zcela nepředvídatelná.

A Staruchowichz, autor popěvku „Donald matole, twój rząd obalą kibole“, po uzavření Národního stadiónu ve Varšavě, na kterém se mělo hrát finále superpoháru mezi Legií Varšavou a Wislou Krakov, ohlásil protestní pochod fanoušků ve Varšavě. Po obrovských bezpečnostních opatřeních a přítomnosti sedmi tisíc policistů prošlo uzavřenou Varšavou šest účastníků protestního pochodu. Všichni další fanoušci se způsobně rozešli do svých domovů. Tajnou dohodu představitelů fanoušků obou klubů policie neodhalila.

jp

zdroj: film Mariusza Pilisza – BUNT STADIONÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS

Published

on

Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň.

„Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku zasedání Sejmu místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki.

Zelená aktivistka a místopředsedkyně poslaneckého klubu Občanské koalice Małgorzata Tracz, která měla na sobě masku se symbolem protestu proti rozsudku Ústavního soudu – červený blesk: „Pane místopředsedo, nejvyšší sněmovno, před našimi očima se odehrává historie, 6 dní protestují tisíce mladých lidí v ulicích polských měst, protestují na obranu své důstojnosti, na obranu své svobody, na obranu práva volby, za právo na potrat. Toto je válka a tuto válku prohrajete. A kdo je za tuto válku zodpovědný? Pane ministře Kaczyński, to je vaše odpovědnost.“

Continue Reading

Aktuality

Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno

Published

on

Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.

Continue Reading

Aktuality

Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě

Published

on

Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných volbách.

Šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti a místopředseda dolní komory parlamentu Ryszard Terlecki upřesnil, že Jaroslaw Kaczyński se stane předsedou bezpečnostního výboru a jako vicepremiér bude mít na starosti dohled nad silovými resorty: nad ministerstvy obrany a vnitra i nad ministerstvem spravedlnosti, jehož šéf Zbigniew Ziobro vyvolal nejhlubší koaliční krizi od vzniku koalice před šesti lety. Ve vládě vznikne paradoxní situace, kdy předseda strany bude formálně podřízeným premiéra.

ČTK, celý text na irozhlas.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS 27.10.2020
  Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň. „Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku […]
  Jaromír Piskoř
 • Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno 23.10.2020
  Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.
  Jaromír Piskoř
 • Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě 30.9.2020
  Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality