Connect with us
Reklama

Aktuality

Vzpoura stadiónů

Published

on

BUNT STADIONÓW

Polský fotbalový fanoušek je fenomén, který se v evropském prostoru nevyskytuje. Několikaletý politický konflikt mezi polskou vládou a polskými fotbalovými fanoušky je v těchto dnech opět připomenut soudním procesem

s Piotrem „Staruchem“ Staruchowiczem, hlavní postavou fanoušků Legie Varšava. Po zatčení zmlácený a bez možnosti komunikace s vnějším světem, na základě svědectví jediného korunního svědka o tom, že někdy v průběhu dubna 2010 byl účasten obchodování s kilogramem amfetaminu. Obviněný Staruchowicz byl po osmi měsících z vazby na kauci propuštěn. Proces byl minulý týden hned na počátku odročen z procedurálních důvodů.

Staruchowicz pochopitelně není žádným svatouškem a asi si uvnitř své komunity dokáže respekt vynutit i silou. Je to ale inteligentní a komunikativní člověk, který jaksi nezapadá do mediálních schémat opilých fanoušků házejících lahvemi po policistech. A ona mediální schémata fotbalových fanoušků jsou prvotním a základním problémem, který byl na počátku „vzpoury stadiónů“ v Polsku.

Několik desítek (stovek) agresivních fanoušků Legie, Lechu či Wisly (v Čechách by to znělo Sparty, Zbrojovky či Baníku) se popralo ….. a policie zasáhla. Nejagresivnější fanoušky policie zpacifikovala a zatkla. Informační schéma polských, ale i českých médií. Zcela na okraji mediálního zájmu jsou tisíce normálních fanoušků, hecujících se v zaměstnáních, u piva, v různých sociálních komunitách či rodinách. V Polsku ovšem pod dojmem onoho mediálního obrazu začali polští vládní politici konat společenské dobro. Boj s fotbalovými chuligány se dostal do politických programů a nejjednodušším a nejlevnějším řešením je uzavření stadionu pro všechny fanoušky.

Nikdo pochopitelně nechce bránit kriminální gangy obchodníků s narkotiky, pro které je plný stadion fanoušků příležitostí k prodeji drog. Jejich distribuci ale jistě nezabrání uzavření fotbalových stadiónů či zakazování matějských. Válka mladých gangů v Krakově, schovaná pod pseudofandovstvím klubů WISŁA a CRACOVIA, má za posledních deset let nejméně deset smrtelných obětí mladých mužů a stejný počet za to odsouzených vrahů. Je vesměs spojená s distribucí drog a kriminalitou na velkých krakovských sídlištích a je zcela mimo jakékoli spojení s fotbalem. Emocionální identifikování se s fandovstvím je spíše náhražkou pro průchod osobní agresivity a tito jedinci by pravděpodobně vytáhli nůž i pro řešení např. žárlivosti. Msta a vyřizování si účtů pouličních gangů za minulá napadení pak celý problém uzavírá do kruhu.

Klubové komunity fanoušků, neprávem spojované s kriminálními živly odpověděly v Polsku po svém. Politicky. Na stadionech se objevily plachty s nápisy a s politickými hesly. Jednotlivé uzavřené fanouškovské komunity se začaly spojovat. Dříve nepředstavitelné dohody znepřátelených táborů fotbalových fanoušků se staly realitou. Holt společný nepřítel.
Minulou volební kampaň potkával předseda Platformy Donald Tusk při své jízdě volebním autobusem skandující fanoušky na mnoha svých volebních shromážděních. Pozitivně naladěni rozhodně nebyli. Přítomnost vesměs mladých lidí skandujících posměšné písně a vyjadřující se k politickým otázkám byla organizována zcela mimo jakékoli politické struktury. Fanoušci třetiligového klubu či okresního přeboru byli vidět a slyšet na skoro celé „spanilé jízdě“ volebního autobusu. To už se nedalo pominout a komentáře o fotbalových banditech pozvolna utichaly.

http://www.youtube.com/watch?v=EZ1Nz9PAarU

Problém přerostl z fanouškovské na úroveň společenskou. Část fotbalových fanoušků pustila do svých komunit novináře, kteří najednou zjistili, že se baví s inteligentními lidmi, kteří v minulosti měli třeba co do činění s opoziční činností Solidarity. Najednou dostali slovo duchovní, kteří jsou také fotbalovými fanoušci. Záběry z kostela v Čenstochové, kde kněz celebruje mši s fanouškovskou šálou na krku a kde se setkávají každý rok fanoušci několika desítek, často mezi sebou soupeřících klubů, mají v katolickém Polsku dopad, který se zcela vymyká propagandě, kterou spustila vláda a některé polská média.

Skupiny fotbalových fanoušků se na stadionech vyjadřují i k otázkám, jakou je osud „zavržených a prokletých vojáků“ (viz.polskodnes.cz/historie) nebo výročí vyhlášení vojenského stavu. Polská vládní garnitura, která velkou část své politické komunikace opřela o pořádání fotbalového Eura 2012, si kvůli neudržení bezpečnosti na stadionech a následném trestání všech polských fotbalových fanoušků vykoledovala politickou opozici, která není závislá na žádných strukturách. V dnešních možnostech komunikace je akční a zcela nepředvídatelná.

A Staruchowichz, autor popěvku „Donald matole, twój rząd obalą kibole“, po uzavření Národního stadiónu ve Varšavě, na kterém se mělo hrát finále superpoháru mezi Legií Varšavou a Wislou Krakov, ohlásil protestní pochod fanoušků ve Varšavě. Po obrovských bezpečnostních opatřeních a přítomnosti sedmi tisíc policistů prošlo uzavřenou Varšavou šest účastníků protestního pochodu. Všichni další fanoušci se způsobně rozešli do svých domovů. Tajnou dohodu představitelů fanoušků obou klubů policie neodhalila.

jp

zdroj: film Mariusza Pilisza – BUNT STADIONÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.