Ekonomika
Tomasz Wiatrak novým šéfem Unipetrolu

Předsedou představenstva petrochemického holdingu Unipetrol je od středy Tomasz Wiatrak, který byl dosud místopředsedou představenstva firmy. Dosavadnímu šéfovi Krzysztofu Zdziarskému skončilo tříleté funkční období. Mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl uvedl, že funkci místopředsedů představenstva budou nově zastávat dosavadní členové představenstva Katarzyna Wośová a Maciej Libiszewski. Novým členem představenstva je Marek Kaszuba.
Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Od roku 2005 je společnost součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od loňska jediným vlastníkem firmy. Vytěsnění zbylých minoritních akcionářů schválila valná hromada Unipetrolu v srpnu loňského roku. Cílem PKN Orlen bylo stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy.
Wiatrak byl dosud v Unipetrolu zodpovědný hlavně za maloobchodní segment, v jehož rámci Unipetrol v České republice provozuje 413 čerpacích stanic pod značkou Benzina a je lídrem trhu. V uplynulých dvou letech vzrostl tržní podíl Benziny o deset procent na 23,4 procenta. Před příchodem do Unipetrolu byl Wiatrak předsedou představenstva v polské společnosti Energa Informatyka i Technologie, která se specializuje na řešení pro energetiku. Wiatrak je absolventem Varšavské univerzity.
Představenstvo Unipetrolu má šest členů. Kromě Wiatraka, Wośové a Libiszewského v něm pokračují Przemysław Wacławski a jediný Čech Tomáš Herink. Nový člen představenstva Kaszuba přechází do Unipetrolu ze společnosti ORLEN Litva, kde byl investičním ředitelem.
Unipetrol loni zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na rekordních téměř devět miliard korun. Firmě také vzrostly tržby, meziročně o sedm procent na 130,8 miliardy korun. V prvním čtvrtletí letošního roku se ale společnost propadla do ztráty 65 milionů korun. Loni vykázala ve stejném období čistý zisk 322 milionů korun. Výnosy naopak meziročně vzrostly o šest procent na 28,9 miliardy korun. Na hospodářské výsledky měla podle Unipetrolu negativní vliv zejména rostoucí cena ropy a z toho plynoucí nižší marže v rafinérské i petrochemické části. Od začátku května tekla do rafinerie společnosti v Litvínově kvůli kontaminaci ropy v ropovodu Družba ropa ze státních rezerv. Unipetrol už začal zásoby státu vracet. (ČTK – E15.cz)
Ekonomika
Polsko přestane těžit uhlí, začne zavírat doly. Chce jaderné elektrárny

Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí v zemi. V pátek to oznámili zástupci vlády a odborů. Poslední uhelné doly v Polsku mají být podle dohody uzavřeny v roce 2049. Vláda bude do té doby těžbu uhlí subvencovat. Dohoda ukončí podzemní protest zhruba 200 horníků, který začal v pondělí. Šéf vládní delegace uvedl, že dohoda definuje model „poctivé a spravedlivé“ transformace polského těžebního a energetického průmyslu. Odborový předák Dominik Kolorz ze svazu Solidarita se sice o dohodě vyjádřil pozitivně, upozornil však, že znamená „likvidaci jednoho z největších odvětví v polské historii“, uvádí polská agentura PAP.
Polská vláda tento měsíc oznámila, že hodlá urychlit postupný odklon od využívání uhlí k výrobě elektrické energie a investovat 150 miliard zlotých (téměř 900 miliard korun) do výstavby prvních jaderných elektráren v zemi. V současnosti se uhlí na produkci elektřiny v Polsku podílí téměř 80 procenty. Podle nejnovější verze energetické strategie ministerstva klimatu by se měl podíl uhlí v roce 2030 snížit na 37 až 56 procent a v roce 2040 na 11 až 28 procent. Předchozí verze z loňského listopadu počítala v roce 2030 s podílem 56 až 60 procent a v roce 2040 s podílem 28 procent.
Celý text na idnes.cz
Ekonomika
Polsko má nové ložisko mědi a stříbra

Zielona Góra Copper, která patří pod Měď Copper (vlastníkem je kanadská Lumina Capital), obdržela rozhodnutí o schválení geologické dokumentace nového ložiska mědi a stříbra „Nowa Sól“. Schválená ložiska se odhadují na 848 milionů tun rudy mědi a stříbra, 11 milionů tun mědi a 36 000 tun stříbra Je to první, za více než 40 let, zcela nově objevené ložisko v Polsku. Nově zdokumentované ložisko bude zapsáno do bilance polských nerostných zdrojů. První průzkumné vrty v této oblasti začaly v roce 2014. Bylo uskutečněno 20 vrtů, z toho 19 pozitivních.
Důlní budovy mají stát na několika desítkách hektarů, což je stejné jako průměrná farma. Zbytek dolu bude v podzemí. Investujeme zde 20 miliard PLN. – tvrdí prof. Stanisław Speczik, generální ředitel Měď Copper. Kanaďané mají připravený důlní projekt. Důl bude také muset být zahrnut do plánů územního rozvoje obcí a okresů a musí by být získány souhlasy všech pověřených úřadů. Může to trvat další tři nebo čtyři roky.
Nutno dodat možná déle, protože projekt konkuruje KGHM, státní polské těžařské firmě, která už nyní zaměstnává polské soudy svými protesty a Kanaďanům jejich projekt vůbec neusnadňuje.
Nebo ještě lépe zde: https://wpolityce.pl/gospodarka/487505-kopalnia-w-nowej-soli-nie-powstanie-komu-sluza-te-bzdury
Ekonomika
Zvýšený limit od léta

Polský limit pro bezkontaktní transakce Visa bez zadání kódu PIN, který je v současné době 50 PLN, bude 17. července 2020 zvýšen na 100 PLN, uvedla tisková kancelář VISA.
Nastavený před více než deseti lety je polský platební limit 50 PLN jedním z nejnižších v Evropě . Vyšší minimální částky existují ve Velké Británii – 30 liber, ve Francii a Irsku – 30 EUR, ale také např. na Litvě – 25 EUR, v Rumunsku nebo na Slovensku – 20 Euro.