Connect with us
Reklama

Aktuality

Takové je v Polsku počasí

Published

on

EB 2

Zásadní obrat v polské politice,který přinesly nedělní volby,může být pro českého čtenáře dost nepochopitelný. Domácí média totiž mluvila o našich sousedech často v samých superlativech.Proč tak drtivou porážku utrpěla vláda země, které se prý vyhnula krize, prosperovala a měnila se k nepoznání? Člen někdejšího vládního kabinetu na nás hleděl z obálky českého týdeníku coby „nový lídr Evropy“. Jak ale naznačily volby prezidentské a následně logo lidove novinypotvrdily ty parlamentní, Polákům se v „ráji“ nelíbí a chtějí změnu, a to opravdu zásadní.

Mohli bychom riskovat tvrzení, že zdrojem úspěchu současné vlády v očích zahraničních čtenářů bylo především výborné PR a také výrazná podpora největších polských médií. Nálady běžných občanů úspěšně přikrývala příznivá makroekonomická čísla. Jaká však byla odvrácená tvář těchto statistik? Nezaměstnanost pohybujícíse momentálně pod hranicí deseti procent je například na polské podmínky velmi dobrý výsledek. Takto nízká hodnota je ovšem vykoupena více než dvěma miliony Poláků za hranicemi země, především ve Velké Británii a Německu. Častokrát se přitom jedná o potenciální elity, dobře vzdělané mladé lidi s obrovskými schopnostmi, kteří ve své vlasti nenajdou odpovídající uplatnění. Některým z nich se sice v zahraničí podaří uchytit, velká část ale promrhá svůj talent na nekvalifikovaných pracovních pozicích.

Propast mezi centry a periferií

Nové průzkumy navíc ukazují, že na rozdíl od dočasné emigrace let minulých se současní odjíždějící neplánují vrátit, ale svou budoucnost si představují v západní Evropě. Zvrat těchto nálad také není na obzoru,skoro polovina lidí v rozmezí 18–34 let uvažuje o opuštění Polska. Nejedná se přitom o žádné příživníky, podle výzkumů totiž Poláci a obecně Východoevropané vkládají do britské ekonomiky více, než si sami vezmou na sociálních dávkách.

Obavy musí vzbuzovat i demografické prognózy, podle nichž nebude mít brzy kdo udržovat důchodový systém. Nejenže mladí hromadně odjíždějí do ciziny, ale rodí se i málo dětí, tedy alespoň rodinám, jež zůstávají v Polsku. U těch za hranicemi to s potomstvem vypadá lépe – další ukazatel reálné tváře polského úspěchu.

Další klíčovou otázkou je prohlubující se propast mezi velkými centry a periferií. Program regionálního rozvoje Občanské platformy předpokládal, že stačí podpořit několik málo lokálních center a ta už svým vzestupem pomohou nastartovat široké okolí. To se ovšem nestalo. Výsledkem tedy je, že se například v Poznani obávají úbytku investic, protože nové firmy nemají kde nabírat pracovní sílu, a na zmíněných periferiích se nezaměstnanost pohybuje nad 20 procenty.

Zatímco se mezi velkými městy prohánějí vcelku zbytečná nově zakoupená pendolina, v regionech chybí často jakákoliv veřejná spojení, a pokud nevlastníte auto, nedostanete se nikam. Stěhování je také obtížná věc – Polsko vede v evropských statistikách lidí zaměstnaných na netrvalé pracovní úvazky, a když pracujete léta na smlouvu o dílo, hypotéku nedostanete…

Kritici tak vládě vyčítají, že se z Polska stala montovna Evropy a jediná konkurenční výhoda spočíváv levné pracovní síle. Podle statistik OECD patří podmínky zaměstnanců u našich sousedů k vůbec nejhorším v rámci celé Unie. Malé platy, frustrace a prakticky žádné zajištění v případě propuštění, možná právě kvůli výše zmíněným skutečnostem se poslední dobou v polské veřejné debatě objevoval tak často termín prekariát, což je třída, která sice má práci, ale neustále se obává o její ztrátu a z platu si v dlouhodobém výhledu nemůže vytvořit žádné úspory.

Ve výčtu současných problémů mů-žeme pokračovat. Opoziční poslanec Patryk Jaki uvádí, že se za Občanské platformy prodloužila čekací doba na vyšetření u lékaře specialisty ze 30 na 200 dní. Na podfinancování veřejného sektoru, zejména zdravotnictví a školství, nedávno upozorňoval i guvernér národní banky a bývalý premiér Marek Belka.

Dobře ukryté problémy

Během posledních osmi let bylo zvýšeno více než 20 daní. Veřejné finance se dočkaly vůbec zajímavých situací– nejskandálnější přišla asi na počátku roku 2014, kdy kabinet Donalda Tuska převedl peníze ze soukromých penzijních fondů do státního rozpočtu, aby se nedostal do problémů se zákony a mechanismy, které se spustí, pokud státní dluh překročí 60 procentní hranici HDP.

Polská ekonomikataké neskutečně trpí kvůli úniku kapitálu do zahraničí, v této kategorii patří mezi evropskou špičku. Mnoho popsaných problémů si během návštěvy svých sousedů ani neuvědomíme – jsou dobře ukryty za novými dálnicemi a nablýskanými stavbami financovanými z evropských fondů.

Pravděpodobně nikdo jiný nedokáže současný stav Polska zhodnotit lépe než samotní politici. Jejich názor na fungování státu se veřejnost dozvěděla prostřednictvím odposlechové aféry a tzv. nahrávek pravdy, jak jsou záznamy soukromých hovorů nazývány. Někdejší ministr vnitra v nich prohlašoval, že „polský stát existuje pouze teoreticky, nikoli prakticky“, a guvernér národní banky označil vlajkový projekt vlády, společnost pro investice do rozvoje, jako „hromadu trosek“.

Současná eurokomisařka pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky Elżbieta Bieńkowská zase přiznala, že ministerstvo průmyslu mělo hornictví, další bolístku současného Polska, sedm let tak nějak „u prdele“, a velmi se podivovala nad tím, jak někdo může pracovat za méně než šest tisíc zlotých měsíčně (kolem 38,5 tisíce korun), přičemž dodala, že to musí být buď idiot, nebo zloděj.

Na závěr snad jen poslední citát této ženy, pronesený k rozhořčeným cestujícím, kteří byli po mrznoucím dešti nuceni strávit několik hodin v nejedoucích vlacích: „Sorry,takové už máme klima.“

Autor:  skraba.lukas@gmail.com

zdroj: Tištěné Lidové noviny

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

  • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
    Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
    Jaromír Piskoř
  • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
    Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
    Jaromír Piskoř
  • Sinusoidy 14.3.2023
    Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
    Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.