Connect with us
Reklama

Aktuality

Strouhání mrkvičky Polákům

Published

on

Tusk a MerkelRadoslaw Sikorski, bývalý polský ministr zahraničí se přiznal, že má rád Jacka Saryusz-Wolského, kandidáta polské vlády na předsedu Evropské rady, kterého Donald Tusk ani nepozval na jednání evropských premiérů. Že má prý ale šanci na vítezství v Eurovizi, poznamenal ironicky Sikorski. Sikorski ve svém vystoupení v polské televizi tvrdil, že pokud Polsko odmítne podepsat protokol ze závěrů zasedání, bude to dalším důvodem pro posměšky a litování. Polsko se podle něj nalézá v izolaci a všechny ty teorie o Mezimořích a speciálních vztazích s Velkou Británií – to jsou podle něj jen pohádky. Jednání v Bruselu má být toho názornou ukázkou.

„Evropská unie je v trablech a je potřeba ji zachránit, ale ne takovým hloupým dobrodružstvím. Viktor Orbán ukázal svůj „smysl pro taktiku“. Pro něj je Jaroslaw Kaczyński darem z nebes, protože přijal roli černé ovce Evropy. Dnes již nikdo nemluví o tom, že Orbán láme zásady evropského práva. Vést válku s Evropskou unií, Němci a Rusy, na to nemá Polsko sílu.“ pokračoval Sikorski.

Sikorski nevidí žádná pozitiva pro dnešní polskou mezinárodní pozici. Evropa spatřila exotiku polského systému vládnutí, exotiku nástrojů vládní strany a uviděla izolované Polsko, které nedokáže nikoho přesvědčit o své pravdě. Polská pravice zdůrazňuje morální vítězství. Kaczyński nás chce vést od morálního vítězství k morálnímu vítězství. To je ale pro polský národ škodlivé. Teď se „Evropská unie“ stala nepřítelem, protože nepochopila genialitu Jaroslawa Kaczyńského.

Sikorski také vyjádřil naději, že se Donald Tusk bude zasazovat o práva členských zemí i Polska. Tusk politoval polskou premiérku Beatu Szydlovou, jakou že měla nevděčnou roli, když plnila zadání lídra své strany. Své zvolení označil za dobro pro Polsko, i když polská vláda má asi jiný názor: „Udělám vše pro to, abych ochránil (Polsko) před negativy politické izolace a myslím si, že v tom budu úspěšný.“

Tusk ovšem také řekl: „Vládnou emoce a polská vláda nechce spolupracovat s dalšími partnery nad běžnými záležitostmi. Mám pocit, že bude muset uplynout trochu času, aby opadly negativní emoce. Nemám iluze, že by opadly ke všem. Jsem přesvědčen, že je zde v Bruselu stále možno zachovat normální vztahy postupy. Udělám vše, abych tomu pomohl.“

Následně všem členským zemím, zvláště v době před diskuzí o budoucnosti Evropy a „speciálně polské vládě“ adresoval Tusk slova: „Dej si pozor na mosty, které pálíš, protože když už nebudou, nebudeš moci po nich znovu přejít.“

Sikorski s Tuskem mají v mnoha evropských věcech pravdu, ale jejich knížecími radami se těžko bude Kaczyński či polská premiérka řídit. U obou politiků je cítit znalost polských reálií a také obava, co může vzejít z toho, jakým způsobem byla polská vláda v Bruselu přitlačená ke zdi. Tito dva politici asi nebudou posláni Angelou Merkelovou do Varšavy uklidňovat rozvířené vody. Pro českého premiéra Sobotku je volba Tuska „přínosem“ a asi vůbec nemá pocit, že by Poláky zradil. Ostatně Kopaczová nás také zradila, že? A mnohem hůř. My jsme alespoň náš názor sdělili hlasitě a předem. Atmosféra uvnitř V4 bude holt nějakou dobu mrazivá.

Donald Tusk získal silnou podporu a napříště už nemůže kandidovat na další období. Otevírá se mu tedy nová cesta jak zmenšit svou „připodělanost“ k unijním vůdcům, obzvláště s vědomím, že po volbách v Holandsku, Francii a Německu může být problémů mnohem více a s uvažovanou dvourychlostí vážnějších než dosud.
Obrovské množství Poláků má dnes pocit, že s nimi Evropská unie zametla a navíc zůstali sami. V Polsku posílí národovci napravo od PiS už jen proto, že vnitropolská kampaň pro podporu vládního kandidáta byla nevídaně velká.

Kaczyński sice rozhodně odmítl Polxit, ale bude mít co dělat, aby utlumil protievropské emoce uvnitř své voličské základny. Polská opozice může opojně slavit a vyzývat k demisi toho či onoho, ale po vystřízlivění bude tentokrát muset s chladnou hlavou také zatnout zuby, aby nespálila ony mosty Donalda Tuska. Ostatně on, co by od nynějška opětovně šéf polské opozice, bude muset Evropě dokázat, že ty své aktivisty také udrží v demokratických mantinelech.

Budoucí vývoj v Polsku se stal nepředvídatelným. Polskou vládu k podpoře Tuska nepřemluvila ani Merkelová či německý ministr zahraničí Gabriel. Těžko se dá předpokládat, že němečtí politici a novináři nebudou Polsku a Kaczyńskému „strouhat mrkvičku“. Čeští a slovenští politici by si ale podobné věci měli odpustit a trochu se „chytnout za nos“ za poslušné sražení podpatků v Bruselu. Bez Polska se naše těžce vydřená pozice V4 v Unii stane směšnou a čeká nás „mrkvička“ ze všech stran.

Jaromír Piskoř

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.