Connect with us
Reklama
Aktuality

Špinavé peníze z Kazachstánu a Moldavska určené k financování protestů na Ukrajině a v Polsku „byly vyprány ve Skotsku“

Published

on

Nevládní organizace Open Dialog Foundation (ODF) spojená s kazašským oligarchou Muchtarem Abljazovem měla být zapojena do praní špinavých peněz ve prospěch zmíněného oligarchy a vlivného moldavského obchodníka Veaceslava Platona. Britský list Sunday Times publikoval článek s titulkem „Edinburský byt, lidskoprávní aktivisté a oligarchovy špinavé peníze“. Podle listu zpráva moldavské parlamentní komise tvrdí, že skotské firmy byly použity k vyprání hotovosti prostřednictvím organizace ODF se sídlem ve Varšavě. Nevládní organizaci řídí ukrajinská občanka Ljudmyla Kozlovska. Peníze měly být použity k financování tajné lobbyistické kampaně ve prospěch obou zmíněných obchodníků.

Platon byl zatčen v roce 2017 za praní špinavých peněz a podvod spojený se zmizením částky jedné miliardy dolarů z moldavského bankovního systému, k němuž došlo před několika lety. Incident způsobil v Moldavsku politickou krizi. Kozlovské v srpnu 2018 zakázali vstup do schengenského prostoru, poté co ji polská vláda označila za národněbezpečnostní hrozbu. Je akreditována coby lobbyistka v Evropském parlamentu, kde ji podporovali poslanci jako hlavní představitel brexitu v EP Guy Verhofstadt a britské labouristky Clare Moodyová či Julie Wardová. 

Zákaz vstupu do schengenského prostoru požadovaný Polskem nebyl dodržován německými a belgickými úřady, které Kozlovské umožnily navštěvovat jejich země.

Moldavská parlamentní zpráva také uvádí podezření, že Kozlovska a ODF byli placeni za transakce s ruskými vojenskými firmami, jimž je mezinárodními sankcemi zakázáno obchodovat v USA a EU.

Skotské firmy registrované na adrese 78 Montgomery Street v Edinburku a na přinejmenším jedné další adrese v daném městě jsou obviněny z vyprání částky nejméně 26 milionů liber. Část byla použita na provoz firmy manžela Kozlovské Bartosze Kramka, který poté věnoval dary na účet ODF.

Podle polských daňových úřadů k tomu docházelo prostřednictvím složité sítě zámořských entit registrovaných jako partnerské společnosti skotských firem, jimž je podle podivného zákona dovoleno operovat bez placení daní, publikace účetnich údajů nebo bez toho, aby veřejně deklarovaly vlastnickou strukturu.

ODF se mezi polskými lidskoprávními organizacemi proslavila během druhé revoluce na ukrajinském Majdanu, když organizovala a financovala podporu pro protestující v Kyjevě.

Po zvolení polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) v roce 2015 se ODF rychle stala kritičkou této vlády. Aktivně se podílela na protestech proti justiční reformě. Později se stala předmětem zájmu kvůli finančním operacím, jejichž podrobnosti vycházely najevo na Ukrajině a v dalších částech Východní Evropy.

Zdroj: Britské listy, Podrobnosti v angličtině: ZDE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum

Published

on

Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %.

Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na druhém místě skončil Rafał Trzaskowski s 28,92 %. Kandidát Občanské koalice získal po sčítání výsledků z 87,16 % obvodů 4 632 734 hlasů.

Velké, dosud nesečtené obvody (ve velkých městech), ale stávajícímu prezidentovi tolik přát nebudou. 

Continue Reading

Aktuality

Trzaskowski zachránil Občanskou platformu

Published

on

Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském European Union Institute for Security Studies. V roce 2004 se stal doktorem humanistických věd na Varšavské univerzitě. 

Trzaskowski není žádným politickým nováčkem a jeho post ve Varšavě mu umožňuje být současnému prezidentovi důstojným protikandidátem. Małgorzata Kidawová-Błońská jím nebyla. Byla proto vedením Platformy, po odkladu voleb kvůli epidemii, nahrazena právě Trzaskowskim. Platformě se podařilo mobilizovat své voliče, Trzaskowski musel získat ve velmi krátké době 100 000 podpisů. Podle Platformy jich za týden získal 1 600 000 a v podpoře v průzkumech se vrátil tam, kde Małgorzata Kidawová-Błońská začínala – ke 30 % podpory polských voličů. Již tento samotný fakt je záchranou Občanské platformy, co by lídra polské opozice, protože Małgorzata Kidawová-Błońská končila na 2 %. 

V Polsku se tedy schyluje opět ke tradičnímu souboji PiS – PO tentokráte ve druhém kole polských prezidentských voleb. Trzaskowski a stávající polský prezident Duda budou bojovat o středové voliče v menších polských městech, kteří se o politiku moc nezajímají, ale volit ve druhém kole voleb půjdou. Podle polských volebních analytiků je to těchto několik set tisíc voličů, kteří rozhodnou. 

Continue Reading

Aktuality

Polská armáda zakázala přístup k české kapličce

Published

on

O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple.

„Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. Proč polská armáda rozhoduje, kam se na českém území můžu podívat a kam ne? O svých kompetencích na misi v České republice se mnou vojáci nediskutovali. Ani o tom kdo nám návštěvu kaple může povolit,“ popsal svou zkušenost z víkendu Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

celý text na moravskoslezsky.denik.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum 29.6.2020
  Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %. Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na […]
  Jaromír Piskoř
 • Trzaskowski zachránil Občanskou platformu 11.6.2020
  Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském […]
  Jaromír Piskoř
 • Polská armáda zakázala přístup k české kapličce 10.6.2020
  O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple. „Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality