Connect with us
Reklama

Aktuality

S nálepkou extremistů – Ač se to kritikům nelíbí, nová polská vláda má jasný program změn. A silný mandát k nim

Published

on

lukas-skraba-11767Stahujícíse autoritářská mračna a probíhající „atentáty“ na demokracii, svobodu, zpravodajské služby nebo ústavní soud, zhruba takto líčí první dny Práva a spravedlnosti (PiS) u moci některá logo lidovky czpolská a zahraniční média. Komentátor Berliner Zeitung dokonce označil Jarosława Kaczyńského za větší hrozbu pro Evropu, než je Islámský stát. Zdá se ovšem, že právě rychlé změny a prolomení zavedených schémat jsou tím, co voliči očekávají.


Bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski v tajně nahraném soukromém rozhovoru z října 2013 prohlásil: „Tři nejvíce zdemoralizované instituce v Polsku jsou: za prvé státní zastupitelství, za druhé zpravodajské služby, za třetí veřejná televize. (…) Ty tři instituce každého koupí, prodají, zradí, zničí.“ Podobné vidění reality má patrně i tým premiérky Szydłové a své kroky namířil nejdříve právě tam. Okamžitě byli odvoláni čtyři šéfové vojenských a civilních služeb, přičemž ministr zahraničí deklaroval, že „každá minuta fungování těchto osob ve funkcích byla hrozbou“. Je třeba ovšem konstatovat, že podobně – i když méně teatrálně – se zachovala i předchozí vláda. A pokud si vzpomeneme na kompromitaci tajných služeb, kterým bylo dlouhodobé odposlouchávání vládních špiček v jedné varšavské restauraci, je nedůvěra více než pochopitelná.

Návrat symbolu boje s korupcí

Význam, který má pro novou vládu kontrola nad touto oblastí i za cenu kontroverzí, ukázala nominace koordinátora zpravodajských služeb. Stal se jím Mariusz Kamiński, jeden ze symbolů boje s korupcí za minulé vlády PiS z let 2005–2007. Letos byl odsouzen ke třem letům vězení za zneužití pravomocí v souvislostis úplatkářskou aférou, kterou vyšetřoval Centrální protikorupční úřad pod jeho vedením. Jak píše týdeník Wprost, ačkoli operaci posvětilo státní zastupitelství a podezřelí byli nakonec usvědčeni, skončil Kamiński a jeho spolupracovníci na lavici obžalovaných. Podle řady odborníků probíhal proces velmi nestandardně a závěrečný rozsudek – načasován krátce před volbami – byl vyšší, než se domáhal státní zástupce. Kamiński se sice odvolal, na pravomocný verdikt ovšem čekat nemusí. Prezident Andrzej Duda mu vzápětí po jmenování vlády udělil milost.
Proč v případě Kamińského vláda riskovala jmenování odsouzeného politika? Podle informací Wprostu má nové vedení tajných služeb za úkol provedení důkladného auditu fungování státní správy a zakročit proti rozsáhlým daňovým únikům. „Ostřílený“ Kamiński má být garantem těchto aktivit.
Veřejnou debatu také rozvířila situace kolem personálního obsazení ústavního soudu. Předchozí vláda koncem května schválila jmenování pěti nových soudců, ačkoli měla právo udělit mandát pouze třem, zbývající dvě místa měl obsazovat už nový parlament. Podle komentátorky deníku Gazeta Wyborcza tak zvítězil stranický zájem nad demokratickými principy.
Stejný názor zastával i prezident Duda, který tak dlouho otálel se jmenováním, až se změnil poměr sil v Sejmu. Podle principu „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“ nechala nová vláda přehlasovat zrušení předchozího usnesení a hodlá znovuobsadit celou pětici křesel. Samozřejmě i toto nekompromisní jednání vzbudilo rozruch. Nicméně i zde se nová vláda opírá o podporu veřejného mínění, které k polské justici obecně vyjadřuje velkou nedůvěru.

Rychle a razantně

Trojici podle Kwaśniewského nejprohnilejších institucí uzavírají veřejná média, i ta se dočkají reformy, respektive dalšího „atentátu“, nejpozději do tří měsíců. Tak to alespoň slibuje místopředseda vlády a ministr kultury prof. Piotr Gliński. Ten se ve velmi vyhroceném rozhovoru ve veřejnoprávní televizi na konto této instituce vyjádřil následovně: „Několik let manipulujete a děláte propagandu. Ale to skončí, protože takto by veřejná televize fungovat neměla.“ V plánu je přeměna veřejnoprávních médií, která mají současně status akciové společnosti státní pokladny na kulturní příspěvkové organizace. Snad se tímto podaří vyřešit široce diskutovaný problém komercializace veřejnoprávních médií, za něž je dlouhodobě kritizují kulturní kruhy. Jestli však bude vláda PiS prvním kabinetem po roce 1989, který by veřejná média také uvolnil od přísné politické kontroly, to asi nelze předpokládat.

Z prvních týdnů fungování nové vlády je zřejmé, že má jasný program změn. Díky většině v Sejmu a nakloněnému prezidentovi je může prosazovat naprosto nevídanou rychlostí a razancí. Jestliže Občanská platforma vynikala v „postpolitickém“ balancování v jakémsi zlatém středu mezi domnělými radikály a ve vyhýbání se jakýmkoliv bolestivým rozhodnutím, nyní přichází zcela nový styl nekompromisního naplňování programu na základě nejsilnějšího mandátu v novodobé historii Polska. Těžko soudit, jak dlouho toto odhodlání vydrží. Jen těžko však lze sdílet alarmistické vize dosavadního establishmentu. Je normální, že ztráta donedávna neotřesitelných pozic bolí…

Lukáš Skraba v pátečních Lidových novinách

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.