Connect with us
Reklama
Aktuality

Reportáž TVN a její dopady

Published

on

Americká velvyslankyně v Polsku napsala polské vládě dopis, ve kterém zjednodušeně řečeno „varuje před kroky vedoucími ke ztrátě licence polské televizní stanice TVN“. Televizní stanice je značně opoziční a někdy se uchyluje k propagandistickým hloupostem ovšem podobně jako polská veřejnoprávní a provládní TP. Ta pochopitelně s jiným znaménkem.

TVN patří do stáje Discovery Polska a je vlastněna Američany. Příběh, který je předmětem sporu je reportáž televizní stanice o oslavách narozenin Hitlera v jakémsi polském lese, ve kterém ale „hrají“ i zaměstnanci televizní stanice a chovají se, jakoby ony narozeniny slavili také. Novinářskou investigativní práci vyšetřuje polská prokuratura hlavně z pozice finančního zajištění akce, protože se zjistilo, že hlavní organizátor akce za ni dostal dobře zaplaceno.

Reportáž byla svého času velmi citována a měla ukázat polské pojetí nacismu. Novinářský tým za ni dostal novinářskou cenu. TVN dnes protestuje proti tomu, že by jakkoli organizovala či byla účastna „akce v lese“. Vyšetřovaný organizátor uvedl do policejního protokolu, že mu peníze dali v igelitce neznámí muži.

To je ve trochu zkrácený příběh, který ale popisuje stav, o kterém bude jednat polská Rada pro televizní vysílání. Složení Rady není dnes pro TVN zárukou bezproblémového výsledku, a proto ona reakce americké velvyslankyně, která se jala bránit zájmy amerického investora. V Polsku má nediplomatická reakce americké velvyslankyně politický aspekt a silné mediální efekty. Polská vláda se oficiálně nevyjádřila, s tím, že se oficiálně vyjadřovat nebude. Tak trochu „český film“, jak říkají Poláci.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Freeeurope

  2.12.2018 at 20.45

  Proč nenapsat rovnou, že ten, kdo vedl scénář hajlování, měl dostat 20000 zlotých? Samozřemě, že je otázkou, kdo – resp. z čí kasy těch 20000 zlotých pocházi.
  Neuvádíte, že ona reportáž TVN byla odvysílána se zpožděním cca 8 měsíců po události (po oné lesní seanci s hajlováním). To je dost divné. A že u nakonec nahrála scénu TV, že tam hajloval pracovník TVN? To je to, co TVN kompromituje. A kompromituje to i velvyslankyni Mosbacherovou: Najednou má obavy o TVN, ale jakto, že přešla mlčením, že nějaký z redaktorů TVN se účastnil oné hajlovací seance?
  Pokud jde o TVN samotnou, původně tuto stanici vlastnil RUSKÝ mediální koncern ITI (!!!)Ten ji před (nepamatuji si přesně)2-3 roky prodal texaské lifestylové společnosti Srcipps. Podotýkám – těžištěm programů Scripps jsou i v Polsku i v ĆR známé lifestylové a podobné kanály jako Travel CHannel, TLC, Animal Planet, v Polsku také HGTV (Home Garden TV, opravdu výborný program pro chalupáře, či pro ty kdo staví nebo rekonstruují dům či zahradu…) aj. Nikoliv tedy politická publicistika a zpravodajsví. A co se stalo: Scripps převzal tehdy TVN i „s botama“, tj. s politickou redakcí. A čí zájmy tato asi mohla reprezentovat, jestliže původními vlastníky stanice byl RUSKÝ mediální koncern? Tak tedy: Scripps v tomto roce 1918 prodal TVN jinému americkému majiteli – Discovery.
  Pokud jde o americkou velvyslankyni: Její chování vybočuje z normálního diplomatického protokolu, neboť: Velvyslanec může pozvat nejvyšší představitele státu na slavnost své země, na kulturní či obchodní nebo podobnou akci, jím pořádanou, ALE je naprosto nepřípustné, aby velvysvlanec sám o sobě posílal ultimativně znějící dopis či demarši předsedovi vlády v zemi, v níž je akreditován – takovéto záležitosti totiž se řeší nótami jeho/jejích nadřízených. A ještě s chybným oslovením a překlepem (titulovala premiéra Morawieckého „Dear Minister Morawiecki“. Ona snad neuznává, že pan Morawiecki je PRIME MINISTER? Vždyť to už je faux paux! nicméně aspoň čtenáři vládnoucí angličtinou mohou najít dopis na linku https://dorzeczy.pl/kraj/85201/Media-publikuja-list-ambasador-Mosbacher-do-premiera.html. Navíc jako velvyslankyně nekriticky přejala tvrzení jen jedné určité – byť protivládně zaměřené skupiny. Nešlo ale jen o TVN, v dopise se domáhala různých výhod pro americké podniky v Polsku. Budiž, nicméně o tom může hovořit na diskusích, i třeba vlády, ale obracet se sama o sobě s takovými žádostmi také funkci ambasadora nepřísluší. Budiž vedlejší věcí, že paní Mosbacherová není profesionální diplomatka, nýbrž celebrita…V tomto směru se polská vláda (s ohledem na přátelské styky s USA) chová dost benevolentně, protože za takovou věc je normálně odvolání ambasadora.
  Do třetice TVN sice nepřímo,ale určitá souvislost zde je: Všichni levičáci a neomarxisté se snaží do světa rozšiřovat fámu, že Právo a Spravedlnost je fašistická strana, že Polsko je fašistický stát, a srovnávat jej s nacismem. A dokonce učinit Polsko spoluzodpovědným za holocaust. Unisono s neomarxisty toto tvrzení o Polsku za dnešní vlády vyvolává i garda přátel Putina a la Guy Verhofsdadt (ředitel firmy Elmar, dcery ruského GHzpromu v Belgii) či eurokomisařka Mogheriniová a podobní… Bereme-li v úvahu tuto skutečnost, pak komu měla reportáž TVN nahrát „na smeč“ lze snadno uhodnout. Že to udělala navíc hloupě?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading

Aktuality

Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS

Published

on

Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň.

„Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku zasedání Sejmu místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki.

Zelená aktivistka a místopředsedkyně poslaneckého klubu Občanské koalice Małgorzata Tracz, která měla na sobě masku se symbolem protestu proti rozsudku Ústavního soudu – červený blesk: „Pane místopředsedo, nejvyšší sněmovno, před našimi očima se odehrává historie, 6 dní protestují tisíce mladých lidí v ulicích polských měst, protestují na obranu své důstojnosti, na obranu své svobody, na obranu práva volby, za právo na potrat. Toto je válka a tuto válku prohrajete. A kdo je za tuto válku zodpovědný? Pane ministře Kaczyński, to je vaše odpovědnost.“

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř
 • Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS 27.10.2020
  Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň. „Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality