Connect with us
Reklama

Aktuality

Pro Američany je Polsko nyní prostorem na mapě, kde jsou američtí vojáci a to je věc, která změnila náš vztah

Published

on

Krzysztof SzczerskiKrzysztof Szczerski: Administrativa prezidenta Trumpa, pokud jde o vztahy polsko- americké, je v procesu budování své politické agendy. Dnes, když jsou americké priority v podstatě jasné, jsme vstoupili do fáze intenzivních jednání. Upozorňuji na to, že moje návštěva ve Spojených státech, byla jen jedním z prvků polsko-amerických vztahů na vysoké úrovni. Troufám si říci, že s kteroukoli jinou zemí na světě nemáme tak intenzivní politické kontakty, jako se Spojenými státy. Během několika týdnů byl v USA Morawicki a setkal se s tajemníkem výboru pro energie Rickem Perrym. Wszczykowski, polský ministr zahraničí, se setkal s Secretary of State Rexem Tillersonem. Já jsem se setkal s poradci prezidenta Trumpa, včetně Herberta R. McMastera. V Polsku byl šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Vidíme vzrůstající sbližování polských zájmů s těmi, které formuluje Trumpova administrativa. Vidíme, že v Americe můžeme hledat partnera pro otevření diskuze o Východní politice. Na druhé straně, během rozhovoru s panem McMasterem se nám dostalo ujištění, že Američané potvrdí na zasedání hlav států NATO v Bruselu svůj závazek vůči spojenecké obraně. Jak v Pentagonu, tak v Národní bezpečnostní radě jsme slyšeli, že to bude jedeno z hlavních poselství americké delegace prezidenta Trumpa během onoho setkání v Bruselu.

Co Američané očekávají na oplátku?

Budou očekávat dvě věci od spojenců. První je podíl na nákladech NATO, v tom smyslu, aby spojenci splnili své závazky, pokud jde o investice do armády. Polsko je v pozici, která nás přibližuje Americe, protože vydáváme v souladu s deklaracemi 2 procenta HDP na armádu, včetně její modernizace. Druhá věc se týká skutečnosti, že spojenci NATO mají více podpořit Ameriku v aktivitách proti Islámskému státu. Zde je Polsko také v situaci, kdy nemusíme dělat nic víc než to, co děláme. Jsme přítomni – ve smyslu školení a poradenství na Středním východě, máme svá letadla v Kuvajtu, která hlídají vzdušný prostor a vojáky v Iráku, kteří školí tamní vojáky. To je důležité, protože zde můžete opět vidět postupné sbližování mezi zájmy polskými a americkými.

Je to v boji proti ISIS dost a určitě nebude očekáváno víc?

Rozhodně neuděláme nic nad rámec toho, co bude výsledkem společných rozhodnutí, která budou přijata. Budou očekávány spojenecké závazky, ale jako celek. Polsko-americké vztahy mají praktický význam, který nemá obdoby. Vzhledem k tomu, že jsou u nás přítomni američtí vojáci. To vše díky rozhodnutí summitu NATO ve Varšavě a prezidentových rozhovorech s prezidentem Obamou . To je úroveň, která až dosud neexistovala. Vzpomínáte si na ta hloupá slova ministra Sikorského, že vydělávají jen Američané, a nedělají nic pro nás, že toto spojenectví je exotické.

Pro Američany je Polsko nyní prostorem na mapě, kde jsou američtí vojáci a to je věc, která změnila náš vztah. Pro ně je důležité to, co budeme dělat v budoucnu, když k nám už poslali své vojsko. Předchozí vláda po dobu 8 let ani nevytvořila takový cíl, který za jeden a půl roku svého prezidentství realizoval prezident Duda. Dalším důležitým a průkopnickým je rozhodnutí USA dodávat zkapalněný LNG plyn do Polska. To znamená, že máme další zdroj plynu v Polsku a máme šanci na trvalé dodávky z USA. To je také důležité v souvislostech Mezimoří.

(wpolityce.pl)

prof. Krzysztof Szczerski – státní tajemník (v Polsku ministr) a šéf kanceláře polského prezidenta  (15.05. 1973 Krakov) – polský politolog a politik

2007-2008 náměstek Výboru pro integraci s EU. Od 2010 pracoval v EP pro frakci Evropských konzervativců a ve 2011 se stal poslancem za PiS. Specialista na EU a zahraniční politiku. 2015 se stal státním tajemníkem v prezidentské kanceláři A. Dudy.

V Evropě nemáme spojence, jen společné zájmy, říká polský „ministr“ Krzysztof Szczerski : „V polsko­českých vztazích naštěstí potíže nemáme. Jsme v podobné situaci, to, co přeje Polsku, je dobré i pro Česko. A to, co oslabuje Čechy, oslabuje i Polsko. Oběma přináší užitek unie jako společenství sobě rovných zemí a poškodí je unie, kde bude nějaké rozhodovací centrum a hierarchická organizace, kde někdo rozhoduje, kdo kam v Evropě patří. Oběma zemím přináší užitek větší bezpečnost na východní hranici EU a NATO. Hranici EU zabezpečenou před imigranty vítají podle průzkumů jak obyvatelé Polska, tak Česka. Žádná z našich zemí nemá společnou měnu euro. Je prostě hodně stejných věcí a nejsou žádné, kde bychom zásadně stáli proti sobě.“

Szczerski vyjednává hlavně návštěvu polského prezident Dudy v USA. Ve Washingtonu jednal počátkem února (a minulý týden) s republikánskými politiky a s lidmi z okolí Donalda Trumpa.  „Kromě diskuse o dvoustranných vztazích je cílem návštěvy ve Washingtonu podpořit iniciativu Mezimoří.  V Dubrovníku zástupci 12 zemí střední a východní Evropy přijali společné prohlášení o spolupráci v oblastech energetiky, dopravy a digitalizace ekonomiky. V roce 2017 se bude konat summit Mezimoří v Polsku (červen Vratislav).“  píše polská prezidentská kancelář.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.