Connect with us
Reklama
Aktuality

Polský fenomén: Mladé ženy, které mění polský styl života

Published

on

arPolské tenisty, kteří se dokázali prosadit na mezinárodní úrovni, by dokázal spočítat i nepříliš talentovaný matematik. Kurtů bylo po celé zemi poskrovnu, a učit se tréninkovým metodám jezdili Poláci k nám. V polských horách je krásně i dnes, ale prázdné stopy už nečekejte ani náhodou. Polsko si běžky během pár let doslova zamilovalo.

A pozadu nezůstává ani tenis zažívající na sever od českých hranic nebývalý boom. Amorovy šípy vystřelily do srdcí Poláků dvě mladé ženy, běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyk a tenistka Agnieszka Radwańska.

Třicetiletá rodačka z vesničky Limanowa u Nového Sącze Justyna Kowalczyk je dnes olympijskou vítězkou, mistryní světa, trojnásobnou vítězkou světového poháru a hvězdou mezinárodního formátu. O šest let mladší Radwańska je v současnosti čtvrtou hráčkou světového žebříčku, vyhrála 12 turnajů WTA a dostala se do finále Wimbledonu. Obě dámy jsou milionářkami, vysoce ceněnými reklamními tvářemi a v Polsku převzaly pomyslnou štafetu národních idolů pro široké masy. Ty Poláci trochu hledali po smrti papeže Jana Pawla II, skončení kariéry fenomenálního skokana na lyžích Adama Małysze a určité deziluzi z politického i ekonomického vývoje posledních let. Možná právě proto obě úspěšné sportovkyně pobláznily čtyřicetimilionový národ natolik, že během krátké doby lze pozorovat změnu životního stylu tisíců, zejména mladých, Poláků.
Tvrzení v titulku je pochopitelně nutné do určité míry relativizovat. I před lety bylo možné potkat Poláky na běžkách nebo s tenisovou raketou. Koneckonců jednou z nejdůležitějších postav v kariéře Ivana Lendla byl bývalý polský tenista Wojtek Fibak. Jenže to zároveň připomíná, že polský tenis byl dlouhá léta orientován na československý později český. Asi každý polský tenista se v mládí zúčastnil tréninkových kempů na našem území a Poláci neskrývají, že český systém výchovy mládeže je pro ně inspirací a velkým vzorem. Perličkou je, že donedávna nejlepší polský tenista Łukasz Kubot žije a trénuje v Praze. Popularizace obou sportů v Polsku je samozřejmě také v souladu s obecným trendem příklonu ke zdravějšímu životnímu stylu. Oba zmíněné sporty navíc patří k mezinárodně nejvíce sledovaným a špičkoví závodníci a hráči jsou již dávno mediálními celebritami.
Přesto lze bez nadsázky tvrdit, že vliv obou sportovkyň na polskou veřejnost je ohromující. V českém měřítku se mu, při vší úctě k Petru Čechovi, Martině Sáblíkové, Barboře Špotákové a dalším skvělým sportovcům, může rovnat pouze legendární Jaromír Jágr. Čím je to způsobeno? Svou roli nepochybně hraje již zmíněný hlad po národních idolech, který dokáže v Polácích vzbudit rychlé a mohutné nadšení, když se objeví „delikatesa“ v podobě mezinárodně úspěšné a současně i nadále skromné a sympatické Polky. Kowalczyk i Radwańska, nebo jejich týmy, naprosto přesně chápou podstatu současného světa a využívají marketingové možnosti, které jim sportovní úspěch a z něj plynoucí popularita přináší. Příkladem budiž špičkově spravované facebookové profily obou hvězd, které nadšeně sledují statisíce fanoušků. Mírou vrchovatou se jim tam dostává aktuálních informací, fotografií, videí a pochopitelně nechybí ani ona tolik lákavá možnost nahlédnout do soukromí. Slavná celebrita se tak současně stává kamarádkou. Ve spojení zmíněných charakteristik může tkvít celé tajemství. Oslavujeme moderního hrdinu, kterého obdivuje svět, ale chceme, aby zároveň zůstal tím naším klukem/holkou ze sousedství. Proto my Češi milujeme Jardu Jágra z Hnidous a proto jsou Poláci okouzleni svou horalkou Justynou a Isiou z Krakowa. Rozdíl je v tom, že zatímco Jágr je nositelem mnohaleté české hokejové tradice, Poláci díky svým „holkám“ hromadně objevují nové fenomény.

ps

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS

Published

on

Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň.

„Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku zasedání Sejmu místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki.

Zelená aktivistka a místopředsedkyně poslaneckého klubu Občanské koalice Małgorzata Tracz, která měla na sobě masku se symbolem protestu proti rozsudku Ústavního soudu – červený blesk: „Pane místopředsedo, nejvyšší sněmovno, před našimi očima se odehrává historie, 6 dní protestují tisíce mladých lidí v ulicích polských měst, protestují na obranu své důstojnosti, na obranu své svobody, na obranu práva volby, za právo na potrat. Toto je válka a tuto válku prohrajete. A kdo je za tuto válku zodpovědný? Pane ministře Kaczyński, to je vaše odpovědnost.“

Continue Reading

Aktuality

Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno

Published

on

Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.

Continue Reading

Aktuality

Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě

Published

on

Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných volbách.

Šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti a místopředseda dolní komory parlamentu Ryszard Terlecki upřesnil, že Jaroslaw Kaczyński se stane předsedou bezpečnostního výboru a jako vicepremiér bude mít na starosti dohled nad silovými resorty: nad ministerstvy obrany a vnitra i nad ministerstvem spravedlnosti, jehož šéf Zbigniew Ziobro vyvolal nejhlubší koaliční krizi od vzniku koalice před šesti lety. Ve vládě vznikne paradoxní situace, kdy předseda strany bude formálně podřízeným premiéra.

ČTK, celý text na irozhlas.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS 27.10.2020
  Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň. „Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku […]
  Jaromír Piskoř
 • Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno 23.10.2020
  Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.
  Jaromír Piskoř
 • Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě 30.9.2020
  Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality