Connect with us
Reklama

Ekonomika

Polský atom?

Published

on

Úředníci polského Ministerstva energetiky zaslali polské vládě podkladový materiál pro rozhodnutí o stavbě polské jaderné elektrárny. Podrobnosti zatím zveřejnit nechtějí. Podle procedury má být onen materiál veřejný ve chvíli, kdy jej polská vláda zařadí na pořad jednání. Tedy řádově za dva měsíce. Projednávání bodu jednání polské vlády o případné stavbě nové polské jaderné elektrárny může mít několik variant, rozhodně ale bude trvat několik dalších měsíců.

Na podzim tedy musí dojít k politickému rozhodnutí. Vládní PiS projekt stavby podporuje, a dokonce v tomto případě pravděpodobně dojde i k projednání s polskou opozicí. Tedy za jednoho základního předpokladu. Pokud polská vláda nalezne schůdný způsob financování stavby. Před několika lety dala Tuskova vláda projektu zelenou, ale jak to s takovým rozhodnutím bývá – kde že ony sněhy jsou. Pro polskou opozici je dnes mnohem výhodnější se stavbou jaderné elektrárny nesouhlasit.

Jaderná energetika má jedno zásadní plus. Země, která ji má, je v rámci energetické bezpečnosti soběstačná (např. i Ukrajina). Je to ale drahé. Polsko musí v budoucnu omezit (na základě evropské legislativy) výrobu elektřiny z hnědého uhlí (cca 8-10 let) a dnes stojí před rozhodnutím, zda postavit polský „Temelín“, větrníky na Baltu, plynové elektrárny na dovážený plyn nebo stále diskutovat a doufat, že za deset let se bude levná elektřina vyrábět například z „mořské vody“. Pokud Polsko něco neudělá, bude muset v budoucnu kupovat velké množství elektrické energie v zahraničí. To by se mohlo líbit nám či Slovákům. Vládní strany v Polsku ale upřednostňují energetickou bezpečnost a soběstačnost. Polská opozice bude proti všemu, co vláda navrhne.

Sousedé Polska – Německo a Švédsko – od jaderné energie ustupují a asi by hudrovali, kdyby jim za humny stavěli Poláci novou jadernou elektrárnu. Podporu pro stavbu by tak v Evropské komisi hledali těžko. Už dnes značně přehnané bezpečnostní předpisy týkající se jaderné energetiky by mohla v Evropě „nadnárodní“ a zelená lobby ještě zpřísnit a novou stavbu jaderné elektrárny v Polsku tak poslat do sféry ekonomického nesmyslu. Takové nebezpečí určitě nehrozí Francii, ale kreativita evropských zelených za pomoci polské opozice nedávno Polsku zajistila, že kůrovec sežere panenský Bělověžský prales.

V Polsku se diskutuje o stavbě jaderné elektrárny již mnoho let. „Stalin nechtěl nevyzpytatelným Polákům poskytnout přístup k jaderné energii a postavil jim raději ve Varšavě Palác kultury“ říkají s černým humorem Poláci. Dnes je na straně protivníků stavby nové jaderné elektrárny v Polsku mnoho oprávněných technických a ekonomických argumentů, o společenských a ekologických nemluvě. Běžnému Kowalskému (Slepičkovi) je jedno, z čeho se elektřina vyrábí. Chce ji mít a levnou a běda politikům, kteří dopustí, že ji mít v zásuvkách nebude. Politická debata o nové jaderné elektrárně se povede v Polsku po podzimních komunálních volbách, možná ale až po jiných volbách. A že těch voleb v budoucnu je! Některý z politiků to nakonec rozhodne. Zatím vždy platilo, že politické body se získávají levněji, když se pomůže peněženkám občanů. 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Polsko přestane těžit uhlí, začne zavírat doly. Chce jaderné elektrárny

Published

on

Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí v zemi. V pátek to oznámili zástupci vlády a odborů. Poslední uhelné doly v Polsku mají být podle dohody uzavřeny v roce 2049. Vláda bude do té doby těžbu uhlí subvencovat. Dohoda ukončí podzemní protest zhruba 200 horníků, který začal v pondělí. Šéf vládní delegace uvedl, že dohoda definuje model „poctivé a spravedlivé“ transformace polského těžebního a energetického průmyslu. Odborový předák Dominik Kolorz ze svazu Solidarita se sice o dohodě vyjádřil pozitivně, upozornil však, že znamená „likvidaci jednoho z největších odvětví v polské historii“, uvádí polská agentura PAP.

Polská vláda tento měsíc oznámila, že hodlá urychlit postupný odklon od využívání uhlí k výrobě elektrické energie a investovat 150 miliard zlotých (téměř 900 miliard korun) do výstavby prvních jaderných elektráren v zemi. V současnosti se uhlí na produkci elektřiny v Polsku podílí téměř 80 procenty. Podle nejnovější verze energetické strategie ministerstva klimatu by se měl podíl uhlí v roce 2030 snížit na 37 až 56 procent a v roce 2040 na 11 až 28 procent. Předchozí verze z loňského listopadu počítala v roce 2030 s podílem 56 až 60 procent a v roce 2040 s podílem 28 procent.

Celý text na idnes.cz

 

Continue Reading

Ekonomika

Polsko má nové ložisko mědi a stříbra

Published

on

Zielona Góra Copper, která patří pod Měď Copper (vlastníkem je kanadská Lumina Capital), obdržela rozhodnutí o schválení geologické dokumentace nového ložiska mědi a stříbra „Nowa Sól“. Schválená ložiska se odhadují na 848 milionů tun rudy mědi a stříbra, 11 milionů tun mědi a 36 000 tun stříbra Je to první, za více než 40 let, zcela nově objevené ložisko v Polsku. Nově zdokumentované ložisko bude zapsáno do bilance polských nerostných zdrojů. První průzkumné vrty v této oblasti začaly v roce 2014. Bylo uskutečněno 20 vrtů, z toho 19 pozitivních.

Důlní budovy mají stát na několika desítkách hektarů, což je stejné jako průměrná farma. Zbytek dolu bude v podzemí. Investujeme zde 20 miliard PLN. – tvrdí prof. Stanisław Speczik, generální ředitel Měď Copper. Kanaďané mají připravený důlní projekt. Důl bude také muset být zahrnut do plánů územního rozvoje obcí a okresů a musí by být získány souhlasy všech pověřených úřadů. Může to trvat další tři nebo čtyři roky.

Nutno dodat možná déle, protože projekt konkuruje KGHM, státní polské těžařské firmě, která už nyní zaměstnává polské soudy svými protesty a Kanaďanům jejich projekt vůbec neusnadňuje.

Nebo ještě lépe zde: https://wpolityce.pl/gospodarka/487505-kopalnia-w-nowej-soli-nie-powstanie-komu-sluza-te-bzdury

 

Continue Reading

Ekonomika

Zvýšený limit od léta

Published

on

Polský limit pro bezkontaktní transakce Visa bez zadání kódu PIN, který je v současné době 50 PLN, bude 17. července 2020 zvýšen na 100 PLN, uvedla tisková kancelář VISA.

Nastavený před více než deseti lety je polský platební limit 50 PLN jedním z nejnižších v Evropě . Vyšší minimální částky existují ve Velké Británii – 30 liber, ve Francii a Irsku – 30 EUR, ale také např. na Litvě – 25 EUR, v Rumunsku nebo na Slovensku – 20 Euro.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

  • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
    Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
    Jaromír Piskoř
  • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
    Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
    Jaromír Piskoř
  • Sinusoidy 14.3.2023
    Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
    Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.