Connect with us
Reklama
Aktuality

Polsku hrozí vaječná krize

Published

on

Zástupci Evropské komise koncem listopadu během telekonference s polským Hlavním veterinárním inspektorátem označili za velmi znepokojující, že v roce 2018 přetrvával výskyt otrav, a to stejnými kmeny Salmonely, které byly izolovány z polských farem v roce 2016. Může to znamenat, že opatření, která Polsko přijalo jsou neúčinná a v případě, že se objeví další signály o tom, že polská vejce jsou kontaminována kmenem Salmonella enteritidis – s ohledem na ohrožení veřejného zdraví, jakož i související zájem veřejnosti, bude EK uvažovat o zavedení dočasného zákazu obchodování s vejci z Polska – informuje polské ministerstvo.

Piotr Lisiecki, prezident Národní komory drůbeže výrobců a krmiva je přesvědčen, že vinu za současný problém se Salmonelou nese polské ministerstvo zemědělství, které od loňského roku nechce platit zemědělcům náhradu za utracení infikovaných hejn. Politika zemědělských a veterinárních orgánů vede k tomu, že mnoho zemědělců nemá jinou možnost a namísto okamžité porážky udržuje infikované nosnice v halách a zvyšuje tak riziko přenosu bakterií na jiné farmy. Pokud chovatel bude všechna vyprodukovaná vejce z pozitivního hejna využívat pouze na tepelné zpracování, může totiž nechat ptáky žít až do konce snáškového období.

Prezident komory se domnívá, že další trvání ministerstva zemědělství na neexistenci možnosti náhrad z Národního programu pro boj proti Salmonele může vést ke zhroucení produkce vajec v Polsku. Piotr Lisiecki je také znepokojen hrozbou pro veřejné zdraví v Polsku. Podle jeho názoru nefungující systém náhrad za likvidaci hejn v případě infekce Salmonelou významně oslabil ostražitost producentů. Dříve i při nejmenším podezření na infekci Salmonelou byla vejce okamžitě stažena z trhu samotnými producenty. Prezident komory rovněž upozorňuje na hospodářský zájem země. Podle Piotra Lisieckého je Polsko jedním z největších vývozců vajec v Evropě. Bez náhrady za likvidaci stád nakažených Salmonelou, s přihlédnutím k aktuálnímu postoji Evropské komise, může rychle dojít k situaci, kdy se z velkého vývozce stane jedním z největších importérů vajec, což by mohlo značně poškodit polskou ekonomiku – říká prezident.

Národní komora producentů drůbeže a krmiva vyzývá ministerstvo zemědělství, aby obnovilo odškodnění pro producenty vajec před zhoršením epizootické situace. Komora se domnívá, že jakékoli sankce ze strany Evropské unie budou následkem špatných rozhodnutí polských úředníků píše polský portalspozywczy.pl.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum

Published

on

Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %.

Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na druhém místě skončil Rafał Trzaskowski s 28,92 %. Kandidát Občanské koalice získal po sčítání výsledků z 87,16 % obvodů 4 632 734 hlasů.

Velké, dosud nesečtené obvody (ve velkých městech), ale stávajícímu prezidentovi tolik přát nebudou. 

Continue Reading

Aktuality

Trzaskowski zachránil Občanskou platformu

Published

on

Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském European Union Institute for Security Studies. V roce 2004 se stal doktorem humanistických věd na Varšavské univerzitě. 

Trzaskowski není žádným politickým nováčkem a jeho post ve Varšavě mu umožňuje být současnému prezidentovi důstojným protikandidátem. Małgorzata Kidawová-Błońská jím nebyla. Byla proto vedením Platformy, po odkladu voleb kvůli epidemii, nahrazena právě Trzaskowskim. Platformě se podařilo mobilizovat své voliče, Trzaskowski musel získat ve velmi krátké době 100 000 podpisů. Podle Platformy jich za týden získal 1 600 000 a v podpoře v průzkumech se vrátil tam, kde Małgorzata Kidawová-Błońská začínala – ke 30 % podpory polských voličů. Již tento samotný fakt je záchranou Občanské platformy, co by lídra polské opozice, protože Małgorzata Kidawová-Błońská končila na 2 %. 

V Polsku se tedy schyluje opět ke tradičnímu souboji PiS – PO tentokráte ve druhém kole polských prezidentských voleb. Trzaskowski a stávající polský prezident Duda budou bojovat o středové voliče v menších polských městech, kteří se o politiku moc nezajímají, ale volit ve druhém kole voleb půjdou. Podle polských volebních analytiků je to těchto několik set tisíc voličů, kteří rozhodnou. 

Continue Reading

Aktuality

Polská armáda zakázala přístup k české kapličce

Published

on

O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple.

„Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. Proč polská armáda rozhoduje, kam se na českém území můžu podívat a kam ne? O svých kompetencích na misi v České republice se mnou vojáci nediskutovali. Ani o tom kdo nám návštěvu kaple může povolit,“ popsal svou zkušenost z víkendu Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

celý text na moravskoslezsky.denik.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum 29.6.2020
  Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %. Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na […]
  Jaromír Piskoř
 • Trzaskowski zachránil Občanskou platformu 11.6.2020
  Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském […]
  Jaromír Piskoř
 • Polská armáda zakázala přístup k české kapličce 10.6.2020
  O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple. „Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality