Connect with us
Reklama
Ekonomika

Polsko možná bude muset kupovat plyn z Nord Stream 2

Published

on

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz na konferenci „Polsko ve světě krizí“ nevyloučil, že země bude kupovat ruský plyn z plynovodu Nord Stream 2. Během diskuse se novináři zeptali polského ministra na variantu časového nesouladu zániku smlouvy s Gazpromem a dokončení výstavby Baltského plynovodu spojující Polsko a Dánsko.
„Budeme nakupovat nejlevnější plyn, možná ze Spojených států možná z Německa“ – řekl Czaputowicz a vyjádřil naději, že takový scénář nestane. Prohlášení šéfa diplomacie potvrzuje, že ve vládních kruzích existuje povědomí o časovém ohrožení plánu výstavby Baltského plynovodu a plán zplnomocněnce vlády pro energetickou infrastrukturu Piotra Naimského, že Polsko nebude nuceno obnovit smlouvy se společností Gazprom, může být nerealistický. Smlouva s Gazpromem skončí v roce 2022. Kdyby Polsko do té doby nemělo alternativní zdroje plynu, Rusko by pravděpodobně chtělo přinutit Polsko, aby podepsalo další dlouhodobou smlouvu. Gazprom dosud dodává Varšavě plyn za vyšší cenu, než kterou platí Berlín.

Spotřeba plynu v Polsku z 15 mld krychlových metrů v roce 2015 vzrostla na 17 mld v roce 2017. Pokud tento nejvyšší růst spotřeby plynu v polské historii bude pokračovat stejným tempem i v následujících letech (jde hlavně o boj se smogem), muselo by v budoucnu stejně Polsko pokrývat částečně svou potřebu plynu z ruských zdrojů, protože kapacita Baltského plynovodu a dovoz amerického LNG by nebyla dostačující. 

Polské ministerstvo zahraničí se ohradilo proti tomu, že jsou slova ministra Czaputowicze vysvětlována jako zpoždění projektování Baltského plynovodu. Premiér Morawiecki přidal do onoho polského plynového mixu i polské zdroje plynu (cca 4 mld. m3 plynu ročně). Z plynového portu ve Svinoústí můžeme očekávat letos 4 mld m3 LNG. Baltský plynovod se projektuje na 10 mld m3 ročně. 

Jenže v roce 2018 roste spotřeba plynu v Polsku ještě více než v roce 2017 a výrazně roste dovoz z Ruska. Sami Poláci přiznávají 7 %. Spotřeba za rok 2018 se tedy evidentně přehoupne přes 18,5 mld kubických metrů. A v roce 2019 určitě přesáhne 20 miliard m3.  

Trh s plynem v Polsku se rychle vyvíjí a už dnes kapacitně rostou nezávislí distributoři, kteří svým polským klientům dodávají plyn, který kupují na burzách. Ať chceme nebo ne, Nord Stream 2 se staví. Bude delší a bude míjet Dánsko. Jeho vyústění v Německu se plánuje nedaleko polských hranic a logicky tak z jeho dodávek část skončí v Polsku, i kdyby to byla jen ta část, která bude nakupována na burze, tedy mimo ideový politický spor. Je jasné že vyjednávací podmínky Poláků pro dodávky plynu z Gazpromu budu lepší než v minulosti, ale tvrdit, že ruský plyn v Polsku v budoucnu nebude je bohužel jen politické přání. 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Polsko má nové ložisko mědi a stříbra

Published

on

Zielona Góra Copper, která patří pod Měď Copper (vlastníkem je kanadská Lumina Capital), obdržela rozhodnutí o schválení geologické dokumentace nového ložiska mědi a stříbra „Nowa Sól“. Schválená ložiska se odhadují na 848 milionů tun rudy mědi a stříbra, 11 milionů tun mědi a 36 000 tun stříbra Je to první, za více než 40 let, zcela nově objevené ložisko v Polsku. Nově zdokumentované ložisko bude zapsáno do bilance polských nerostných zdrojů. První průzkumné vrty v této oblasti začaly v roce 2014. Bylo uskutečněno 20 vrtů, z toho 19 pozitivních.

Důlní budovy mají stát na několika desítkách hektarů, což je stejné jako průměrná farma. Zbytek dolu bude v podzemí. Investujeme zde 20 miliard PLN. – tvrdí prof. Stanisław Speczik, generální ředitel Měď Copper. Kanaďané mají připravený důlní projekt. Důl bude také muset být zahrnut do plánů územního rozvoje obcí a okresů a musí by být získány souhlasy všech pověřených úřadů. Může to trvat další tři nebo čtyři roky.

Nutno dodat možná déle, protože projekt konkuruje KGHM, státní polské těžařské firmě, která už nyní zaměstnává polské soudy svými protesty a Kanaďanům jejich projekt vůbec neusnadňuje.

Nebo ještě lépe zde: https://wpolityce.pl/gospodarka/487505-kopalnia-w-nowej-soli-nie-powstanie-komu-sluza-te-bzdury

 

Continue Reading

Ekonomika

Zvýšený limit od léta

Published

on

Polský limit pro bezkontaktní transakce Visa bez zadání kódu PIN, který je v současné době 50 PLN, bude 17. července 2020 zvýšen na 100 PLN, uvedla tisková kancelář VISA.

Nastavený před více než deseti lety je polský platební limit 50 PLN jedním z nejnižších v Evropě . Vyšší minimální částky existují ve Velké Británii – 30 liber, ve Francii a Irsku – 30 EUR, ale také např. na Litvě – 25 EUR, v Rumunsku nebo na Slovensku – 20 Euro.

Continue Reading

Ekonomika

Uhelný blok v Ostrołęce se změní na plynový?

Published

on

Ve čtvrtek polská Energa a Enea uzavřely dohodu, podle níž obě společnosti pozastavily financování výstavby nového uhelného bloku v elektrárně Ostrołęka. Energa to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Nový blok měl mít kapacitu asi 1 000 MW a měl být poslední polskou uhelnou investicí.

Prohlášení připouští, že do výstavby nového uhelného bloku v Ostrołęce dosud nebyl nalezen žádný další investor a došlo „k řadě okolností“, které podle názoru investorů mohou mít dopad na projekt. Jde hlavně o novou úvěrovou politiku Evropské investiční banky vůči energetickému sektoru. Akční plán zaměřený na zajištění klimatické neutrality EU do roku 2050 a průběh této výzvy „výrazně ovlivnil otázky týkající se modelu financování“ výstavby energetického bloku v Ostrołęce.

Neboli, banky a investiční fondy odmítli financovat investici, která byla projektována jako černouhelná elektrárna. Byla již zahájena velká část stavebních prací a zapojilo se mnoho subdodavatelů a dodavatelů. Pro mnoho z nich by byl ústup z předchozích předpokladů Ostrołęka C velkým problémem. V posledních týdnech se však stále častěji hovořilo o změně paliva pro elektrárnu Ostrołęka C – na plyn.

„Diskutuje se o změně dodávky paliva bloku Ostrołęka C na plyn a konečné rozhodnutí by mělo být učiněno brzy“ řekl Piotr Naimski, zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu novinářům před několika dny.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Jebać PiS“ – slogan, který pomohl Dudovi vyhrát volby 13.7.2020
  Stávající polský prezident Duda vyhrál prezidentské volby v Polsku a získal tak druhý prezidentský mandát. Výsledky ukazují těsný poměr 51:49 %. Anti-PiS opětovně nevyhrálo a Občanská koalice bude muset pro budoucí výhru změnit taktiku. Rafal Trzaskowski se ukázal být dobrým volebním lídrem, ale místo na pódiu je v prezidentském klání jen jedno. Primátor Varšavy má […]
  Jaromír Piskoř
 • Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum 29.6.2020
  Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %. Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na […]
  Jaromír Piskoř
 • Trzaskowski zachránil Občanskou platformu 11.6.2020
  Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality