Connect with us
Reklama
Aktuality

Polské argumenty, které si v českých médiích nepřečte

Published

on

Polský premiér Morawiecki nechce Euro, prozatím. Argumentuje, že pokud dojde k ekonomické krizi, a jako že časem se spirála obrátí, nemělo by Polsko možnost reagovat oslabením zlotého či emisí obligací v domácí valutě, což jsou fundamentální instrumenty hospodářské politiky. Přijetí Eura, je zásadní rozhodnutí v makroekonomické politice. Pokud bude struktura našeho hospodářství a příjmy obyvatel podobné jako v Holandsku, Rakousku či Belgii, můžeme se k tématu přijetí Eura vrátit, uvádí polský premiér.

Polský premiér také hovořil v Davosu s premiéry evropských zemí na téma polského soudnictví. Evropská komise použila proti Polsku kvůli tomu článek 7 Lisabonské smlouvy. Potřeba reformy soudnictví také spočívá v tom, že soudnictví v Polsku je drahé a rozvleklé. V Polsku se z rozpočtu platí na soudy tři krát více, než je evropský průměr. Morawiecki chce z 8 miliard zlotých snížit výdaje na soudnictví na 3-4 miliardy zlotých. I proto je reforma potřebná, polské soudnictví musí výrazně zvýšit efektivitu. Procesní změny podporuje a rozumí jim 90 % soudců. Soudy ovšem jsou hierarchické. Nejvyšší soudci pocházejí ještě z jiné epochy, a proto se polské soudnictví nemůže samo zreformovat. Je mi líto, že věci kolem rozhodnutí Evropské komise zašly tak daleko. Dejme si pár měsíců. Náš postup je podepřen množstvím argumentů, ale za dva roky vzniklo v komunikaci s Komisí několik gordických uzlů, které za dva měsíce nejde rozplést.

V Davosu se Morawiecki potkal s mnoha evropskými politiky, ale žádný z nich se neotevřel téma možného Polexitu. Žádná z výrazných postav evropské politiky o něm neuvažuje. Polexit je stejně tak možný jako Germanexit. Polsko je a zůstane součástí Evropské unie – tvrdí Morawiecki.

S americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem probíral Nord Stream 2. Morawiecki chce, aby tato stavba byla zatížena americkým zákonem o sankcích vůči Rusku. Je to pro Polsko velmi zásadní bod v jednání s Američany. Nejde zde jen o bezpečnost Polska, ale o bezpečnost celého regionu, argumentuje Morawiecki. Pokud se dopravuje dnes přes Ukrajinu 60 mld. m3 plynu, je to stejné množství, jaké může putovat přes Nord Stream 2. Po odstřihnutí Ukrajiny si lze představit každý politický scénář s tím svázaný.

S premiérem Dánska se Morawiecki bavil o plynovodu Baltic Pipe. Poukazoval na nutný začátek formálních prací spojených například se zadáním ekologických studií. V dnešní době je nutný pohyb na dánské straně, přes jehož území bude ropovod stavěn. Hovořil o tom i s norským premiérem. Rakušané či Němci podle Morawieckého porovnávají oba projekty a zcela se míjí s pravdou. Ruský monopolista bude dodávat plyn, jen jinou cestou. To zcela zásadně zhoršuje bezpečnostní situaci v Evropě. Ten plynovod není jen obchodní záležitostí, je velmi nebezpečný.

Ministr Tillerson uvedl, že energetická bezpečnost spojená s diverzifikací dodávek plynu musí být společnou prioritou zemí střední Evropy. USA zajímají infrastrukturní investice spojené s dodávkami LNG plynu nejen do Polska a Chorvatska, ale také do zemí, které nemají přístup k moři. S Tillersonem Morawiecki také probíral finalizaci nákupu zbrojních systémů pro Polskou armádu.

Celý rozhovor na forsal.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Jebać PiS“ – slogan, který pomohl Dudovi vyhrát volby

Published

on

Stávající polský prezident Duda vyhrál prezidentské volby v Polsku a získal tak druhý prezidentský mandát. Výsledky ukazují těsný poměr 51:49 %.

Anti-PiS opětovně nevyhrálo a Občanská koalice bude muset pro budoucí výhru změnit taktiku. Rafal Trzaskowski se ukázal být dobrým volebním lídrem, ale místo na pódiu je v prezidentském klání jen jedno. Primátor Varšavy má před sebou možnost velmi solidní politické kariéry a stal se dnes nejvýraznější politickou postavou Občanské platformy.

Konzervativní jádro PiS nebude s průběhem dalšího prezidentského mandátu Andrzeje Dudy spokojeno. Ve druhém mandátu se chce odpovídat „jen Bohu, národu a historii“. Vládnoucí Sjednocená pravice nemá uvnitř sebe sama nijak růžové vztahy a do parlamentních voleb v roce 2023 se bude muset změnit, aby měla šanci opětovně uspět. Její podpora mezi mladými voliči či podnikateli je už mizivá. PiS zachraňují voliči 50+ a důchodci.

Nebývalé ostrá prezidentská kampaň byla plna emocí. Veřejnoprávní média podporovaly stávajícího prezidenta propagandou, která byla někdy za hranou vkusu a novinářské normality. Stejně se ale chovaly opoziční média. Srážka emocionálních výpadů vygradovala do sloganu „Jebać PiS“, ve volebním tichu politiky Platformy používaném v podobě „***** ***“. Tento slogan byl natolik kontraproduktivní, že zvedl z postelí i chromé důchodce.

Onen slogan ale bude na každém kroku provázet Ty polské politiky, kteří si najednou uvědomili, že takto natvrdo rozdělená polská politická scéna Polsku škodí v mnoha úrovních. Domácích, ekonomických i mezinárodních. Ono tradiční polské politické schéma, kdy si nikdo nepřizná chybu a svůj případný přešlap komentuje ještě většími přešlapy konkurence, je zamotaný kruh, ze kterého se stávající generace polské politické reprezentace nevymotá.

Konzervativní polovina polských voličů letos těsně převážila nad liberálnější polovinou. Starý lišák Kaczyński zase vyhrál a bude opět oslavován a proklínán. Jeho konstrukce politiky slavila úspěch. Bez něj je ovšem PiS a Sjednocená pravice jen množinou politiků. Pro polskou křesťanskou pravici bude zásadní, zda si Kaczyński vychová svého nástupce. Pokud se mu to podaří, může PiS v Polsku vládnout ještě dlouho.

Continue Reading

Aktuality

Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum

Published

on

Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %.

Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na druhém místě skončil Rafał Trzaskowski s 28,92 %. Kandidát Občanské koalice získal po sčítání výsledků z 87,16 % obvodů 4 632 734 hlasů.

Velké, dosud nesečtené obvody (ve velkých městech), ale stávajícímu prezidentovi tolik přát nebudou. 

Continue Reading

Aktuality

Trzaskowski zachránil Občanskou platformu

Published

on

Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském European Union Institute for Security Studies. V roce 2004 se stal doktorem humanistických věd na Varšavské univerzitě. 

Trzaskowski není žádným politickým nováčkem a jeho post ve Varšavě mu umožňuje být současnému prezidentovi důstojným protikandidátem. Małgorzata Kidawová-Błońská jím nebyla. Byla proto vedením Platformy, po odkladu voleb kvůli epidemii, nahrazena právě Trzaskowskim. Platformě se podařilo mobilizovat své voliče, Trzaskowski musel získat ve velmi krátké době 100 000 podpisů. Podle Platformy jich za týden získal 1 600 000 a v podpoře v průzkumech se vrátil tam, kde Małgorzata Kidawová-Błońská začínala – ke 30 % podpory polských voličů. Již tento samotný fakt je záchranou Občanské platformy, co by lídra polské opozice, protože Małgorzata Kidawová-Błońská končila na 2 %. 

V Polsku se tedy schyluje opět ke tradičnímu souboji PiS – PO tentokráte ve druhém kole polských prezidentských voleb. Trzaskowski a stávající polský prezident Duda budou bojovat o středové voliče v menších polských městech, kteří se o politiku moc nezajímají, ale volit ve druhém kole voleb půjdou. Podle polských volebních analytiků je to těchto několik set tisíc voličů, kteří rozhodnou. 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Jebać PiS“ – slogan, který pomohl Dudovi vyhrát volby 13.7.2020
  Stávající polský prezident Duda vyhrál prezidentské volby v Polsku a získal tak druhý prezidentský mandát. Výsledky ukazují těsný poměr 51:49 %. Anti-PiS opětovně nevyhrálo a Občanská koalice bude muset pro budoucí výhru změnit taktiku. Rafal Trzaskowski se ukázal být dobrým volebním lídrem, ale místo na pódiu je v prezidentském klání jen jedno. Primátor Varšavy má […]
  Jaromír Piskoř
 • Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum 29.6.2020
  Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %. Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na […]
  Jaromír Piskoř
 • Trzaskowski zachránil Občanskou platformu 11.6.2020
  Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality