Connect with us
Reklama
Aktuality

Nuda v Polsku

Published

on

Polsko má po rozhodnutí politického grémia PiS rozšířeného o zástupce malých koaličních stran jasného kandidáta na polského premiéra. Překvapení se nekoná, je jím Mateusz Morawiecki. Je už jisté, že ve vládě zůstane většina ministrů, ale čeká ji rekonstrukce ve smyslu nového rozdělení kompetencí. Vznikne opět ministerstvo pro správu státního majetku a některá ekonomická ministerstva se sloučí a některá převezmou kompetence jiných.

Spekulace opozičních médií tak utichly a Sjednocená pravice po volbách ukázala, že zůstává jednotná. Kolik písmenek a spekulací bylo zveřejněno pro pocit dramatického okamžiku nikdo nespočítá a těžko se za nos chytí například Radek Sikorski, který uvažoval o možném premiérovi Gowinowi, který by se podle něj měl do koalice spojit s marxistickými, levicovými a postkomunistickými poslanci a zradit tak uskupení za které kandidoval.

Polská opozice, reprezentovaná národoveckou Konfederací, směsí levicových aktivistek a bývalých členů komunistické strany zvolených na kandidátce SLD, polskými lidovci posílenými o pár členů rozpadlého hnutí Kukiz15 a liberální Občanské platformy nahrazující svůj nepopulární název Občanskou koalicí, bude tedy další čtyři roky tahat za kratší provaz. Po prohraných krajských, evropských a parlamentních volbách vzhlíží opozice k poslednímu – ke květnovým volbám prezidentským.

Kandidovat za vládní tábor bude stávající prezident Andrzej Duda, za opozici levicovou pravděpodobně europoslanec Robert Biedroń, za lidovce její předseda Władysław Kosiniak-Kamysz a za Konfederaci kontroverzní Janusz Korwin-Mikke. O těchto jménech lze spekulovat s velkým procentem úspěšnosti. Platforma čeká, zda se její „bílý kůň“ a čestný předseda Donald Tusk rozhodne kandidovat nebo zda zůstane v evropské politice. Pokud se nerozhodne do prosince, stávající předseda Platformy naznačil, že v Občanské koalici vyhlásí vnitřní referendum a vybere tak soupeřku či soupeře pro druhé kolo květnových prezidentských voleb. Přímé prezidentské volby v Polsku jsou zajímavé ale i tím, že se může objevit nový nezávislý kandidát a pořádně zamíchat s výsledky prvního kola voleb.

Polská politická situace (přes všechny aféry v trvání dnů či týdnů) zůstává z pohledu z vnějšku klidná, předvídatelná a tedy nudná.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum

Published

on

Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %.

Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na druhém místě skončil Rafał Trzaskowski s 28,92 %. Kandidát Občanské koalice získal po sčítání výsledků z 87,16 % obvodů 4 632 734 hlasů.

Velké, dosud nesečtené obvody (ve velkých městech), ale stávajícímu prezidentovi tolik přát nebudou. 

Continue Reading

Aktuality

Trzaskowski zachránil Občanskou platformu

Published

on

Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském European Union Institute for Security Studies. V roce 2004 se stal doktorem humanistických věd na Varšavské univerzitě. 

Trzaskowski není žádným politickým nováčkem a jeho post ve Varšavě mu umožňuje být současnému prezidentovi důstojným protikandidátem. Małgorzata Kidawová-Błońská jím nebyla. Byla proto vedením Platformy, po odkladu voleb kvůli epidemii, nahrazena právě Trzaskowskim. Platformě se podařilo mobilizovat své voliče, Trzaskowski musel získat ve velmi krátké době 100 000 podpisů. Podle Platformy jich za týden získal 1 600 000 a v podpoře v průzkumech se vrátil tam, kde Małgorzata Kidawová-Błońská začínala – ke 30 % podpory polských voličů. Již tento samotný fakt je záchranou Občanské platformy, co by lídra polské opozice, protože Małgorzata Kidawová-Błońská končila na 2 %. 

V Polsku se tedy schyluje opět ke tradičnímu souboji PiS – PO tentokráte ve druhém kole polských prezidentských voleb. Trzaskowski a stávající polský prezident Duda budou bojovat o středové voliče v menších polských městech, kteří se o politiku moc nezajímají, ale volit ve druhém kole voleb půjdou. Podle polských volebních analytiků je to těchto několik set tisíc voličů, kteří rozhodnou. 

Continue Reading

Aktuality

Polská armáda zakázala přístup k české kapličce

Published

on

O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple.

„Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. Proč polská armáda rozhoduje, kam se na českém území můžu podívat a kam ne? O svých kompetencích na misi v České republice se mnou vojáci nediskutovali. Ani o tom kdo nám návštěvu kaple může povolit,“ popsal svou zkušenost z víkendu Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

celý text na moravskoslezsky.denik.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum 29.6.2020
  Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %. Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na […]
  Jaromír Piskoř
 • Trzaskowski zachránil Občanskou platformu 11.6.2020
  Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském […]
  Jaromír Piskoř
 • Polská armáda zakázala přístup k české kapličce 10.6.2020
  O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple. „Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality