Connect with us
Reklama
Aktuality

Našel jsem nejenom dobré sádlo s chlebem a se škvarkami

Published

on

Milos DolezalRozhovor s Milošem Doležalem (1970) českým básníkem, spisovatelem a publicistou.

Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Je bývalým redaktor Perspektiv (1991-1993), s nimiž často spolupracuje, a redaktorem Českého rozhlasu Praha.

Je autorem a spoluautorem řady rozhlasových pořadů a dokumentů zabývajících se druhou světovou válkou a komunistického teroru v Československu. Biografie „Jako bychom dnes zemřít měli”, pojednávající o životě a smrti faráře Josefa Toufara, získala v anketě Lidových novin v roce 2012 ocenění Kniha roku

Jako básník co jsi našel v Polsku?

Řadu pozoruhodných autorů a knížek. Poezii a esejistiku Zbigniewa Herberta. Zajímavé esejisty kolem pařížské Kultury. Svědka 20. století a pražského rodáka Josefa Czapského – jeho deníky! Nebo Herlinga-Grudzinskieho. Kdysi mne velmi zaujal krátký, pohnutý život a verše Jerzyho Liberta. Důležitá ale pro mně byla také výborná kniha malíře a historika umění Tadeusze Boruty „Szkola patrzenia”. Nemůžu také zapomenout na setkání a rozmluvy s výbornými polskými dominikány – s otci Tomášem Dostatnim, Janem Górou či Hauke-Ligowským. Mám rád polský film a ten současný je rozhodně naléhavější a existenciálnější než ten český. A nemůžu nejmenovat současnou polskou hudbu – jazzovou i tu inspirovanou lidovou muzikou, ale hlavně hudbu Kilara, Pendereckého, Góreckého a řady mladších skladatelů, kteří se prosazaují ve světě a začíná se tak vytvářet polská hudební škola. Z časopisů jsem nepravidelně čítal Zeszyty Literackie a Frondu, někdy Tygodnik Powszechny. A ještě jsem v Polsku našel dobré sádlo s chlebem a se škvarkami!

Znáš polskou literaturu, co tam je pro tebe nejzajimavĕjší?

Nemám velký přehled, ale rád čtu básně gdaňských poetů Wojciecha Wencela a Artura Nowaczewského, líbí se mi meandrovitá, enigmatická, zaříkající poezie Eugeniusze Tkaczyszyn-Dyckého i básně Marcina Swietlického, starší povídky Andrzeje Stasiuka. Hodně zajímavé esejistické knihy (např. v edici Podroze) a korespondeci spisovatelů vydávají Zeszyty Literackie.

Nejvĕtší prekvapeni, které jsi zažil v Polsku?

Nejsilnější pro mne byly návštěvy a rozmluvy – v krakovském bytě u Czeslawa Milosze, ve Varšavě u Andrzeje Wajdy nebo setkání v sakristii kostala s knězem Janem Twardowským. A v Katowicích u Wojciecha Kilara. Silné byly také Dušičky na polských hřbitovech, ve Varšavě, v Lublinu i v Brzegu, kde jsem k mému údivu našel malé české oddělení mrtvých z války. Přízračná byla návštěva v Lodži, když jsme tam v jednom deštivém dni s Tomášem Mazalem hledali továrnu, do které byly za II. sv.války odvezeny děti z vypálených Lidic, tam je Němci selektováni a vělkou část odvezli do koncentračního tábora Chelmno. Ale ty se ptáš na největší překvapení! Asi to, že subtilní polská děvčata pijí pivo brčkem jako limonádu.

Co se v Polsku mĕni?

Do Polska jezdím od poloviny 90. let poměrně pravidelně. Dřív jsem tam vnímal pevnější pospolitost, svornost. Společnost je dnes rozdělená, atomizovaná. Mnozí dřívější kamarádi dnes spolu nemluví a navzájem se očerňují. Vnímám také urbanistickou změnu polských vsí – vytrácí se z nich poezie a nastupuje globalizovaný hnus – domů i zahrad. Též se zvýšila přítomnost kýče v polských městech a vsích – myslím tím třeba zamoření nevkusnými sochami Jana Pavla II., které více připomínají bezpohlavního preláta než úžasně zajímavou a veselou osobnost básníka, herce, papeže. Také se v polských restauracích více než dříve pije pivo, ale z toho mám radost.

Co jĕšte hledaš, kdy jedeš do Polska? 

Originální lidi. Silné příběhy z války i z doby komunismu. Dobré hospody a melancholické pijany. Knihy. Nezprasené a zapomenuté vesnice.

Tomas P.Vlk

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading

Aktuality

Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS

Published

on

Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň.

„Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku zasedání Sejmu místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki.

Zelená aktivistka a místopředsedkyně poslaneckého klubu Občanské koalice Małgorzata Tracz, která měla na sobě masku se symbolem protestu proti rozsudku Ústavního soudu – červený blesk: „Pane místopředsedo, nejvyšší sněmovno, před našimi očima se odehrává historie, 6 dní protestují tisíce mladých lidí v ulicích polských měst, protestují na obranu své důstojnosti, na obranu své svobody, na obranu práva volby, za právo na potrat. Toto je válka a tuto válku prohrajete. A kdo je za tuto válku zodpovědný? Pane ministře Kaczyński, to je vaše odpovědnost.“

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř
 • Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS 27.10.2020
  Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň. „Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality