Connect with us
Reklama
Aktuality

Našel jsem nejenom dobré sádlo s chlebem a se škvarkami

Published

on

Milos DolezalRozhovor s Milošem Doležalem (1970) českým básníkem, spisovatelem a publicistou.

Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Je bývalým redaktor Perspektiv (1991-1993), s nimiž často spolupracuje, a redaktorem Českého rozhlasu Praha.

Je autorem a spoluautorem řady rozhlasových pořadů a dokumentů zabývajících se druhou světovou válkou a komunistického teroru v Československu. Biografie „Jako bychom dnes zemřít měli”, pojednávající o životě a smrti faráře Josefa Toufara, získala v anketě Lidových novin v roce 2012 ocenění Kniha roku

Jako básník co jsi našel v Polsku?

Řadu pozoruhodných autorů a knížek. Poezii a esejistiku Zbigniewa Herberta. Zajímavé esejisty kolem pařížské Kultury. Svědka 20. století a pražského rodáka Josefa Czapského – jeho deníky! Nebo Herlinga-Grudzinskieho. Kdysi mne velmi zaujal krátký, pohnutý život a verše Jerzyho Liberta. Důležitá ale pro mně byla také výborná kniha malíře a historika umění Tadeusze Boruty „Szkola patrzenia”. Nemůžu také zapomenout na setkání a rozmluvy s výbornými polskými dominikány – s otci Tomášem Dostatnim, Janem Górou či Hauke-Ligowským. Mám rád polský film a ten současný je rozhodně naléhavější a existenciálnější než ten český. A nemůžu nejmenovat současnou polskou hudbu – jazzovou i tu inspirovanou lidovou muzikou, ale hlavně hudbu Kilara, Pendereckého, Góreckého a řady mladších skladatelů, kteří se prosazaují ve světě a začíná se tak vytvářet polská hudební škola. Z časopisů jsem nepravidelně čítal Zeszyty Literackie a Frondu, někdy Tygodnik Powszechny. A ještě jsem v Polsku našel dobré sádlo s chlebem a se škvarkami!

Znáš polskou literaturu, co tam je pro tebe nejzajimavĕjší?

Nemám velký přehled, ale rád čtu básně gdaňských poetů Wojciecha Wencela a Artura Nowaczewského, líbí se mi meandrovitá, enigmatická, zaříkající poezie Eugeniusze Tkaczyszyn-Dyckého i básně Marcina Swietlického, starší povídky Andrzeje Stasiuka. Hodně zajímavé esejistické knihy (např. v edici Podroze) a korespondeci spisovatelů vydávají Zeszyty Literackie.

Nejvĕtší prekvapeni, které jsi zažil v Polsku?

Nejsilnější pro mne byly návštěvy a rozmluvy – v krakovském bytě u Czeslawa Milosze, ve Varšavě u Andrzeje Wajdy nebo setkání v sakristii kostala s knězem Janem Twardowským. A v Katowicích u Wojciecha Kilara. Silné byly také Dušičky na polských hřbitovech, ve Varšavě, v Lublinu i v Brzegu, kde jsem k mému údivu našel malé české oddělení mrtvých z války. Přízračná byla návštěva v Lodži, když jsme tam v jednom deštivém dni s Tomášem Mazalem hledali továrnu, do které byly za II. sv.války odvezeny děti z vypálených Lidic, tam je Němci selektováni a vělkou část odvezli do koncentračního tábora Chelmno. Ale ty se ptáš na největší překvapení! Asi to, že subtilní polská děvčata pijí pivo brčkem jako limonádu.

Co se v Polsku mĕni?

Do Polska jezdím od poloviny 90. let poměrně pravidelně. Dřív jsem tam vnímal pevnější pospolitost, svornost. Společnost je dnes rozdělená, atomizovaná. Mnozí dřívější kamarádi dnes spolu nemluví a navzájem se očerňují. Vnímám také urbanistickou změnu polských vsí – vytrácí se z nich poezie a nastupuje globalizovaný hnus – domů i zahrad. Též se zvýšila přítomnost kýče v polských městech a vsích – myslím tím třeba zamoření nevkusnými sochami Jana Pavla II., které více připomínají bezpohlavního preláta než úžasně zajímavou a veselou osobnost básníka, herce, papeže. Také se v polských restauracích více než dříve pije pivo, ale z toho mám radost.

Co jĕšte hledaš, kdy jedeš do Polska? 

Originální lidi. Silné příběhy z války i z doby komunismu. Dobré hospody a melancholické pijany. Knihy. Nezprasené a zapomenuté vesnice.

Tomas P.Vlk

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Jebać PiS“ – slogan, který pomohl Dudovi vyhrát volby

Published

on

Stávající polský prezident Duda vyhrál prezidentské volby v Polsku a získal tak druhý prezidentský mandát. Výsledky ukazují těsný poměr 51:49 %.

Anti-PiS opětovně nevyhrálo a Občanská koalice bude muset pro budoucí výhru změnit taktiku. Rafal Trzaskowski se ukázal být dobrým volebním lídrem, ale místo na pódiu je v prezidentském klání jen jedno. Primátor Varšavy má před sebou možnost velmi solidní politické kariéry a stal se dnes nejvýraznější politickou postavou Občanské platformy.

Konzervativní jádro PiS nebude s průběhem dalšího prezidentského mandátu Andrzeje Dudy spokojeno. Ve druhém mandátu se chce odpovídat „jen Bohu, národu a historii“. Vládnoucí Sjednocená pravice nemá uvnitř sebe sama nijak růžové vztahy a do parlamentních voleb v roce 2023 se bude muset změnit, aby měla šanci opětovně uspět. Její podpora mezi mladými voliči či podnikateli je už mizivá. PiS zachraňují voliči 50+ a důchodci.

Nebývalé ostrá prezidentská kampaň byla plna emocí. Veřejnoprávní média podporovaly stávajícího prezidenta propagandou, která byla někdy za hranou vkusu a novinářské normality. Stejně se ale chovaly opoziční média. Srážka emocionálních výpadů vygradovala do sloganu „Jebać PiS“, ve volebním tichu politiky Platformy používaném v podobě „***** ***“. Tento slogan byl natolik kontraproduktivní, že zvedl z postelí i chromé důchodce.

Onen slogan ale bude na každém kroku provázet Ty polské politiky, kteří si najednou uvědomili, že takto natvrdo rozdělená polská politická scéna Polsku škodí v mnoha úrovních. Domácích, ekonomických i mezinárodních. Ono tradiční polské politické schéma, kdy si nikdo nepřizná chybu a svůj případný přešlap komentuje ještě většími přešlapy konkurence, je zamotaný kruh, ze kterého se stávající generace polské politické reprezentace nevymotá.

Konzervativní polovina polských voličů letos těsně převážila nad liberálnější polovinou. Starý lišák Kaczyński zase vyhrál a bude opět oslavován a proklínán. Jeho konstrukce politiky slavila úspěch. Bez něj je ovšem PiS a Sjednocená pravice jen množinou politiků. Pro polskou křesťanskou pravici bude zásadní, zda si Kaczyński vychová svého nástupce. Pokud se mu to podaří, může PiS v Polsku vládnout ještě dlouho.

Continue Reading

Aktuality

Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum

Published

on

Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %.

Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na druhém místě skončil Rafał Trzaskowski s 28,92 %. Kandidát Občanské koalice získal po sčítání výsledků z 87,16 % obvodů 4 632 734 hlasů.

Velké, dosud nesečtené obvody (ve velkých městech), ale stávajícímu prezidentovi tolik přát nebudou. 

Continue Reading

Aktuality

Trzaskowski zachránil Občanskou platformu

Published

on

Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském European Union Institute for Security Studies. V roce 2004 se stal doktorem humanistických věd na Varšavské univerzitě. 

Trzaskowski není žádným politickým nováčkem a jeho post ve Varšavě mu umožňuje být současnému prezidentovi důstojným protikandidátem. Małgorzata Kidawová-Błońská jím nebyla. Byla proto vedením Platformy, po odkladu voleb kvůli epidemii, nahrazena právě Trzaskowskim. Platformě se podařilo mobilizovat své voliče, Trzaskowski musel získat ve velmi krátké době 100 000 podpisů. Podle Platformy jich za týden získal 1 600 000 a v podpoře v průzkumech se vrátil tam, kde Małgorzata Kidawová-Błońská začínala – ke 30 % podpory polských voličů. Již tento samotný fakt je záchranou Občanské platformy, co by lídra polské opozice, protože Małgorzata Kidawová-Błońská končila na 2 %. 

V Polsku se tedy schyluje opět ke tradičnímu souboji PiS – PO tentokráte ve druhém kole polských prezidentských voleb. Trzaskowski a stávající polský prezident Duda budou bojovat o středové voliče v menších polských městech, kteří se o politiku moc nezajímají, ale volit ve druhém kole voleb půjdou. Podle polských volebních analytiků je to těchto několik set tisíc voličů, kteří rozhodnou. 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Jebać PiS“ – slogan, který pomohl Dudovi vyhrát volby 13.7.2020
  Stávající polský prezident Duda vyhrál prezidentské volby v Polsku a získal tak druhý prezidentský mandát. Výsledky ukazují těsný poměr 51:49 %. Anti-PiS opětovně nevyhrálo a Občanská koalice bude muset pro budoucí výhru změnit taktiku. Rafal Trzaskowski se ukázal být dobrým volebním lídrem, ale místo na pódiu je v prezidentském klání jen jedno. Primátor Varšavy má […]
  Jaromír Piskoř
 • Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum 29.6.2020
  Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %. Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na […]
  Jaromír Piskoř
 • Trzaskowski zachránil Občanskou platformu 11.6.2020
  Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality