Connect with us
Reklama
Aktuality

Může někdo vysvětlit zvýšení příjmů polského státu o 1/3 za 3 roky?

Published

on

Ekonomický „zázrak“ současné polské vládní garnitury spočívá v tom, že za tři roky od svého nástupu zvýšila příjmy státního rozpočtu o více než třetinu. Příjmy z posledního rozpočtu Občanské platformy z roku 2014 byly 283 miliard PLN a příjmy plánované pro letošní rok jsou 387 miliard PLN, což je nárůst o 36,7 %. PiS neudělalo žádné reformní zázraky. Spíše naopak, reformy které zavedlo, vedly ke zvýšení výdajů. Názory opozičních ekonomů byly (jsou a budou) kritické ve směru nedostatku investic, kolapsu či řeckého scénáře a zatím v Polsku: zvýšení příjmů o 1/3 za tři roky – v ekonomice něco prakticky nemožné bez hluboké krize či radikálních změn.

Údaje z příjmů rozpočtu 2019 (PiS) a 2014 (OP):

DPH: 179,6 miliardy (PiS) – 124,2 miliardy (OP) – zvýšení o 44,6%
PIT (DP fyzických osob): 64,3 miliardy (PiS) – 43 miliard (OP) – zvýšení o 49,5%
CIT (DP právnických osob): 34,8 miliardy (PiS) – 23,2 miliardy (OP) – zvýšení o 50%
Spotřební daň: 73 miliard (PiS) – 61,5 miliardy (OP) – zvýšení o 18,6%

Sazby těchto daní se nezvyšovaly. Některé dokonce klesly. Průmysl rostl, ale nijak zázračně. Úředníci v daňových úřadech se také nezměnili. Možná byly někde výkyvy nahoru, ale polský stůl je stále stejný. U daně z přidané hodnoty PiS udělalo legislativní změny. Dobře, možná to vysvětluje ono zvýšení, ale daň z příjmu fyzických osob? Jak je možné, že příjmy z této daně se zvýšily o 50 %? Platy za tyto roky se o tolik nezvýšily. Průměrná mzda podle polského statistického úřadu byla za 2014 – 3 783 PLN a ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 – 4 864 PLN. Tedy zvýšení o 28,5 %. Ale, jak z toho dostat zvýšení daňových příjmů o 50 %? Dokonce i absolutní diletantismus, nečinnost, a nakonec i krádeže mají své limity. Je těžké uvěřit, že za vlády Občanské platformy byl ukraden každý druhý zlotý z daní. Tak co se stalo? Je někdo schopen to racionálně vysvětlit? Lze najít něco podobného v moderních dějinách států v Evropě? Na světě?

Pozn: Příjmy za leden letošního roku v Polsku dosáhly 38,7 mld. PLN, tedy o 10 % více než plánované (rok 387,7 mld. PLN). Ze státního rozpočtu bylo v prvním měsíci roku vynaloženo 32,1 miliardy PLN, což je 7,7 % z plánovaných ročních výdajů (416,2 mld. PLN). Přebytek rozpočtu tedy dosáhl na konci roku 6,6 mld. PLN ve srovnání s plánovaným ročním deficitem ve výši 28,5 mld. PLN.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum

Published

on

Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %.

Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na druhém místě skončil Rafał Trzaskowski s 28,92 %. Kandidát Občanské koalice získal po sčítání výsledků z 87,16 % obvodů 4 632 734 hlasů.

Velké, dosud nesečtené obvody (ve velkých městech), ale stávajícímu prezidentovi tolik přát nebudou. 

Continue Reading

Aktuality

Trzaskowski zachránil Občanskou platformu

Published

on

Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském European Union Institute for Security Studies. V roce 2004 se stal doktorem humanistických věd na Varšavské univerzitě. 

Trzaskowski není žádným politickým nováčkem a jeho post ve Varšavě mu umožňuje být současnému prezidentovi důstojným protikandidátem. Małgorzata Kidawová-Błońská jím nebyla. Byla proto vedením Platformy, po odkladu voleb kvůli epidemii, nahrazena právě Trzaskowskim. Platformě se podařilo mobilizovat své voliče, Trzaskowski musel získat ve velmi krátké době 100 000 podpisů. Podle Platformy jich za týden získal 1 600 000 a v podpoře v průzkumech se vrátil tam, kde Małgorzata Kidawová-Błońská začínala – ke 30 % podpory polských voličů. Již tento samotný fakt je záchranou Občanské platformy, co by lídra polské opozice, protože Małgorzata Kidawová-Błońská končila na 2 %. 

V Polsku se tedy schyluje opět ke tradičnímu souboji PiS – PO tentokráte ve druhém kole polských prezidentských voleb. Trzaskowski a stávající polský prezident Duda budou bojovat o středové voliče v menších polských městech, kteří se o politiku moc nezajímají, ale volit ve druhém kole voleb půjdou. Podle polských volebních analytiků je to těchto několik set tisíc voličů, kteří rozhodnou. 

Continue Reading

Aktuality

Polská armáda zakázala přístup k české kapličce

Published

on

O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple.

„Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. Proč polská armáda rozhoduje, kam se na českém území můžu podívat a kam ne? O svých kompetencích na misi v České republice se mnou vojáci nediskutovali. Ani o tom kdo nám návštěvu kaple může povolit,“ popsal svou zkušenost z víkendu Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

celý text na moravskoslezsky.denik.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum 29.6.2020
  Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %. Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na […]
  Jaromír Piskoř
 • Trzaskowski zachránil Občanskou platformu 11.6.2020
  Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském […]
  Jaromír Piskoř
 • Polská armáda zakázala přístup k české kapličce 10.6.2020
  O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple. „Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality