Connect with us
Reklama
Aktuality

Mariusz Trynkiewicz – sériovému vrahovi končí trest

Published

on

Mariusz Trynkiewicz – Seryjny dzieciobójca

11. února by měl být po 25-letém trestu propuštěn na svobodu bývalý učitel Mariusz Trynkiewicz, polský sériový pedofilní vrah čtyř chlapců ve věku 11 – 13 let. Vraždy spáchal v roce 1988 a dostal tehdy trest smrti. Ten mu byl po amnestii v roce 1989 změněn na 25 let vězení. V průběhu procesu Mariusz Trynkyewicz několikrát prohlásil, že pokud jej propustí, bude zabíjet dál. V Polsku byl nedávno přijat zákon, podle kterého může ředitel vězení nebezpečného a psychicky narušeného zločince po uplynutí trestu nechat umístit v uzavřeném a hlídaném objektu léčebny. Zákon byl ovšem vytištěn v polské Sbírce zákonů až včera a procedury k takovémuto umístění zločince do doživotní izolace se v případě Trynkiewicze nemusí stihnout.

Několik opozičních politiků již za to obvinilo premiéra Tuska. Diskuzi ještě více rozvířil polský ministr vnitra Bartłomiej Sienkiewicz, který řekl: „… Pokud jde o policii, podnikla v této kauze již několik úkonů v tom duchu, že přijala opatření nejen pro bezpečnost obyvatel před nebezpečným zločincem, ale také před jeho lynčováním. …“.

Ostatně k lynčování mohlo dojít již v průběhu procesu, kdy se před soudní budovou shromáždil rozezlený dav občanů.

Trynkiewicz měl s obtěžování nezletilých už problémy pře rokem 1988. V průběhu jeho vojenské služby dostal podmíněný trest za sexuální násilí na nezletilých a následně trest 1,5 roku za totéž a šel do vězení. V létě roku 1988 byl propuštěn na propustku kvůli chorobě matky a do vězení se měl vrátit v srpnu.

V době své propustky z vězení svou první oběť, třináctiletého chlapce nalákal bývalý učitel k sobě domů pod slibem zapsání do střeleckého oddílu a odjezdu s ním do prázdninového tábora. Nic netušící mladík byl pravděpodobně znásilněn a zabit. Jeho mrtvolu si nejdříve nechal několik dnů ve svém bytě a pak je pochoval v lese. Mrtvola se našla až za několik měsíců.

Na konci července v roce 1988 znásilnil a ubodal dva dvanáctileté a jednoho jedenáctiletého chlapce. Příčinou smrti chlapců bylo vykrvácení. Těla uložil do sklepa a po několika dnech je odvez do lesa a zapálil. Po několika týdnech policie Trynkyewicze zadržela a ten se přiznal k trojnásobné a po nalezení těla zakopaného třináctiletého chlapce i ke čtvrté vraždě.

V průběhu vězení si Trynkyewicz chtěj změnit jméno, ale soud to odmítl. Chtěl změnu proto, aby po odchodu z vězení mohl fungovat bez obtěžování. V roce 2011 mu byla proti jeho vůli naordinována několikaměsíční psychologická terapie. Zda to k něčemu bylo nikdo neví. Trynkyewicz svých činů nikdy nelitoval a nikdy se za ně neomluvil.

jp
zdroj: onet.pl

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě

Published

on

Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných volbách.

Šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti a místopředseda dolní komory parlamentu Ryszard Terlecki upřesnil, že Jaroslaw Kaczyński se stane předsedou bezpečnostního výboru a jako vicepremiér bude mít na starosti dohled nad silovými resorty: nad ministerstvy obrany a vnitra i nad ministerstvem spravedlnosti, jehož šéf Zbigniew Ziobro vyvolal nejhlubší koaliční krizi od vzniku koalice před šesti lety. Ve vládě vznikne paradoxní situace, kdy předseda strany bude formálně podřízeným premiéra.

ČTK, celý text na irozhlas.cz

Continue Reading

Aktuality

Nemůže ocas vrtěti psem

Published

on

Jaroslaw Kaczyński se vrátil z dovolené a zasedl k jednacímu stolu se svými koaličními partnery (zvolenými na kandidátce PiS) aby se s nimi dohodl na budoucím programu pro tři roky vlády, ve kterých neměly být v Polsku volby. Z úryvků témat, o kterých Sjednocená pravice jednala bylo možno odpozorovat, že malí koaliční partneři se rozhodli přitlačit na pilu (například v tématu financování politických stran).

Předseda PiS se rozhodl přerušit jednání a bouchl do stolu. Spouštěcím mechanismem bylo hlasování o ochraně zvířat, které PiS prosadilo spolu s opozicí. Proti byli, či se zdrželi někteří poslanci PiS, včetně ministra zemědělství, a téměř všichni poslanci koaličního Porozumienie a Solidarna Polska, s výjimkou místopředsedkyně vlády a Porozumienie Jadwigy Emilewicz. Předsedovi věrní muži a ženy druhého sledu proto současnou vládní koalici pohřbili a opozice se pochopitelně chystá navrhnout hlasování o důvěře polské vlády. 15 poslancům PiS byly pozastaveny práva člena PiS a vládní většina pěti hlasů v polském parlamentu se otřásá.

Jaroslaw Kaczyński evidentně nesnáší nudu a slovy „nemůže ocas vrtěti psem“ rozjel nevídanou krizi polské politické scény, která může mít v nejzazším bodu i vyústění v předčasných volbách. Průzkumy a stav polské opozice Kaczyńskému přejí. Na jeho straně také zůstává premiér a polský prezident (který dnes v klidu sázel stromy). Kaczyński je ale v politických hrádkách mistrem a je těžké si představit, že nejde o promyšlenou hru s variantami a na několik tahů dopředu. Předčasné volby si nikdo v Polsku nepřeje (a bylo by nesmírně složité je prosadit), ale koaliční hrátky o prosazení se menších stran na úkor PiS skončily. Příští týden se tak bude jednat o nové vládní koalici z úplně jiných a zcela odlišných vyjednávacích pozic.

Continue Reading

Aktuality

Účinky našich protikrizových štítů jsou viditelné v ekonomických ukazatelích

Published

on

Jadwiga Emilewicz, polská místopředsedkyně vlády a ministryně pro rozvoj se na Ekonomickém fóru v Karpaczi nesnažila polskou skutečnost malovat na růžovo: „Rozhodně nemůžeme mluvit o krizi a pandemii v minulém čase. Dokud nebudeme mít účinnou terapii a vakcíny, budeme žít ve stavu zvýšené nejistoty. Druhá vlna bezpochyby přijde. Mírný, opatrný optimismus nám umožňuje uzavřít druhé čtvrtletí. Jsou to první dva kvartály po roce 89, kdy mluvíme o technické recesi. Naše neustále rostoucí ekonomika se potopila, stejně jako celý svět.“

Emilewicz zdůrazňovala význam flexibility polských podnikatelů. „Je to něco, díky čemu se naše ekonomika může rychle zotavit a být připravena na rychlý obrat. Stejně rychle jako jsme postavili protikrizový štít, musíme připravit infrastrukturu podpory investic. Chceme povzbudit společnosti, aby využily svých úspor a utratily je za investice.“

V rámci postoje polské vlády k situaci v Bělorusku upozornila Emilewicz na projekt Poland Business Harbour, jehož cílem je podpora mladých podnikatelů z Běloruska. Program jejího ministerstva byl připraven společně s polským ministerstvem zahraničních věcí.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě 30.9.2020
  Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko přestane těžit uhlí, začne zavírat doly. Chce jaderné elektrárny 30.9.2020
  Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí v zemi. V pátek to oznámili zástupci vlády a odborů. Poslední uhelné doly v Polsku mají být podle dohody uzavřeny v roce 2049. Vláda bude do té doby těžbu uhlí subvencovat. Dohoda ukončí podzemní protest zhruba 200 horníků, který začal v pondělí. Šéf vládní […]
  Jaromír Piskoř
 • Nemůže ocas vrtěti psem 18.9.2020
  Jaroslaw Kaczyński se vrátil z dovolené a zasedl k jednacímu stolu se svými koaličními partnery (zvolenými na kandidátce PiS) aby se s nimi dohodl na budoucím programu pro tři roky vlády, ve kterých neměly být v Polsku volby. Z úryvků témat, o kterých Sjednocená pravice jednala bylo možno odpozorovat, že malí koaliční partneři se rozhodli […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality