Connect with us
Reklama

Aktuality

Jourová se zbláznila, plácá nesmysly a měla by se stydět

Published

on

jourova zeroVyplácení unijních peněz členským zemím Evropské unie by mohlo být v budoucnu podmíněno dodržováním zásad právního státu a dalších hodnot. V rozhovoru s německým listem logo Parlamentní listyDer Spiegel to uvedla eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Takové opatření by podle jejích slov hrozilo postihnout zejména Polsko.

„Každý, kdo žije v Evropě, musí akceptovat základní hodnoty. Ty zahrnují právní stát, rovnoprávnost mužů a žen a nediskriminaci náboženských a dalších menšin. Kdo nechce respektovat zákon ani náš demokratický způsob života, neměl by žít v Evropě,“ odpověděla na otázku týkající se situace v Polsku a Maďarsku.

Podle Jourové by peníze Polsku mohly být kráceny v příštím rozpočtovém období od roku 2020, jehož přípravy ale začínají už letos. „Tyto země budou (s námi) sedět u stolu a budou mít právo se vyjádřit. Ale budou muset pochopit, že hájíme základní hodnoty EU,“ dodala na adresu Polska a Maďarska.ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co si o slovech eurokomisařky myslí a zda Polsko a Maďarsko porušují hodnoty, které Jourová uvedla. Drtivá většina politiků odsuzuje slova Jourové jako nepřípustný nátlak či vyhrožování a odmítají spojování těchto otázek se záležitostí dotací z EU. Někteří připomněli, že Jourová z ANO prosazovala v Evropské komisi kvóty na imigranty a že komise vyhrožuje odebráním dotací v tomto směru i České republice.„Vaše citace je nepřesná a zkreslená. Důležité ale je, že paní komisařka nemluví za hnutí ANO ani za českou vládu, ale může pouze vyjadřovat stanovisko Evropské komise jako celku. K tomu já nemám co dodat, zvláště ve světle toho, že včerejší agenturní zprávy říkají, že polská vláda chce omezit nezávislou soudní moc. Je v kompetenci Evropské komise to zkoumat a dát stanovisko, ale návrhy na omezení dotací jsou nepřijatelné. Hlavní slovo stejně bude mít Evropská rada,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz předseda hnutí ANO a první vicepremiér Andrej Babiš.

„Paní komisařka Jourová by neměla nikoho vyhazovat z Evropy… O právním státě, diskriminaci menšin a respektování hodnot má právo jednat Rada pro všeobecné záležitosti. Představitel komise by neměl spekulovat o sankcích, to mu nepřísluší. Jedině Evropská rada má nástroje (čl. 7). Aktivity členů komise jsou zde duplicitní a vyhrožování odebráním kohezních fondů mírně řečeno přešlapem,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr zahraničí a místopředseda ČSSD LubomírZaorálek.

„Žel paní eurokomisařka zapomněla na práva většiny, která jsou stejně hodná ochrany jako práva menšin a v tuto dobu jsou výrazně ohrožena nejen migrační krizí, ale i podivnou propagandou těch, kteří se dožadují práv, ale nerespektují povinnosti, které pro zajištění práva musejí být plněny,“ odpověděl redakci předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

„To, co navrhuje paní komisařka Jourová, je dosti podivné a zcela nepřijatelné. Jaká je souvislost mezi jasně stanovenými unijními příspěvky a subjektivním hodnocením vnitropolitického vývoje v jednotlivých členských zemích? Podle mě žádná. Pokud chce paní Jourová – či komise – cokoliv v členských zemích kritizovat, jistě může, ale nelze to přenášet do jiné agendy EU. To je nesmysl,“ uvedl předseda ODS a poslanec Petr Fiala.

„Doporučuji, aby čeští politici či političky byli zdrženliví, co se týká prohřešků sousedů, a přečetli si evengelium, ve kterém je řeč o třísce a trámu,“ reagoval čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Polsko a Maďarsko především, na rozdíl například od Německa, nekompromisně hájí hodnoty, které jim určují ústava a z jejího ducha vycházející zákony jejich zemí. Zákonodárci a představitelé obou zemí vzešli, na rozdíl od paní komisařky Jourové, z demokratických voleb a připadá mně pokrytecké, drzé a absurdní je kritizovat, ba dokonce vyhrožovat jim. Sečteno a podtrženo, paní komisařka Jourová s absencí mandátu z demokratických voleb nemá žádný skutečný mandát k těmto soudům. Pokud ovšem tímto mandátem necítí svoje neuvěřitelné materiální zabezpečení a servis, který si nezadá s královským dvorem Ludvíka XIV.,“ zlobí se předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Poláci i Maďaři patří do Evropy stejně jako Britové, Němci nebo my bez ohledu na to, jaké kdo má zákony. I když eurokomisaři v Bruselu s europoslanci vymýšlejí hrůzné paskvily, tak je z Evropy nikdo nevylučuje. Brusel a jeho protidemokratický styl diktátu suverénním národům a demokratickým zemím je ukázkovým příkladem diskriminace menších a zvláště východních zemí – diskriminací v kvalitě potravin počínaje, diktátem kvót na ilegální kolonisty konče. Paní Jourové z hnutí ANO doporučuji usilovně zametat před vlastním prahem v Bruselu a teprve poté rýpat do ostatních. Eurokomisařka Jourová dlouhodobě zrazuje zájmy většiny občanů České republiky, jelikož je spolutvůrcem kvót na přijímání imigrantů,“ soudí předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Věci, co nejsou z mých šálků kávy, se sice dějí i v Polsku a Maďarsku – i když v každém z nich trochu jiné. Být ale kasta eurokomisařů opravdu tím, nač se pasuje, musela by zvednout hlas hlavně úplně jinde. Vzít si do parády ty, kdo na hodnoty evropské civilizace dupou ještě víc a s vážnějšími následky. Těm ale umí číst jen poníženě z pysku. Výhrůžky, že se přestanou vyplácet dotace, jsou hodně přes čáru. Bilance nových členských zemí vůči ‚staré EU‘ je v kolosálním  minusu. Jsme obětí nevídané loupeže za bílého dne. Hrají-li si teď ti, kdo se jí balíkují už čtvrtstoletí, na klášter štědré charity, je to nevkusná podívaná. Kráká-li ‚novou Evropu‘ za uši česká eurokomisařka, nasazuje si čepici přihrbeného šaška,“ zlobí se místopředseda KSČM JosefSkála.

„Lidi jako Jourová, kteří v Evropské komisi hlasovali pro migrační kvóty, by se měli stydět, omlouvat, a ne školit členské státy ohledně evropských hodnot,“ míní europoslanec Svobodných Petr Mach.

„Nemyslím si, že politika vyhrožování má být základem Evropské unie. Souhlasím s názorem, že pravidla EU mají platit pro všechny členské země. A vymahatelnost evropského práva má svá jasná pravidla. Stačí je pouze dodržovat a vymáhat. Je třeba také připomenout, že v EU existuje dvojí metr při posuzování evropských pravidel. Například se netrestá neplnění rozpočtových ukazatelů či pravidel společné měny. Tohle by se nemělo dít,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ČSSDAntonín Seďa.

„Pravda je, že zejména v Polsku, ale i v Maďarsku zaznívají poslední dobou hlasy jak z temných časů – to už mnohdy není Evropa 21. století. To je festival bigotnosti a ultrakonzervatismu. Řeči o krácení dotací jsou ovšem dosti nešťastná diplomacie – na druhou stranu Polsko je poměrně prounijní, excesy, které se tu dějí, bych řešil jinými způsoby, které nebudou znepokojovat ostatní členské země – zpochybňovat dotace z politických důvodů je nepřijatelné,“ míní místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

„Já bych si přál, aby se naše politická reprezentace chovala stejně jako ta polská a maďarská. Opravdu nevím, čím porušují evropské principy… Oni prostě háji zájmy svých zemí. Jestli se tyto zájmy dostávají do kolize s představami Bruselu, potom je to spíš problém jeho politiky. Vyhrožování sankcemi se mi z úst českého zástupce v Evropské komisi nelíbí. Tím spíš, že je nepřímo určeno i nám. Je to stále stejné téma. Chceme více, anebo méně Evropy? Podobné výroky, jako je ten, který přinesla ČTK, vedou k erozi EU,“ uvedl poslanec ANO Zdeněk Soukup.

„Paní Jourová je v tom nevinně. Prostě dostala od někoho skutečně vlivného pokyn. Ona sama není v postavení, že by mohla vyhrožovat členským státům odnětím eurodotací. Ten, kdo takové pokyny rozhodl vydat, přispívá k destabilizaci EU v roce klíčových voleb,“ míní europoslanec ČSSD Jan Keller.

„Paní Jourová se vůbec ‚vyznamenala‘ i dalšími pozoruhodnými výroky, jako třeba že když je auto ve smyku, je třeba přidat plyn, tedy ještě více integrovat EU. Dlouhodobý pobyt v Bruselu na ni má zjevně neblahý vliv,“ říká europoslanec ODS Jan Zahradil.

„Paní komisařka Jourová je jasnou představitelkou politické linie ANO 2011. Z jejích slov je zcela zřejmé, kdo ji platí. Jasně se ukazuje, že posílat úřednici subalterní úrovně do světa je další chyba personální politiky pana Babiše. Nyní se bojí, aby nebyla vystřídána, a pak plácá nesmysly. Tímto prohlášením otevřela oči českým voličům, kdo je to ANO 2011,“ uvedl poslanec KSČM Leo Luzar.

„V EU se musíme naučit více komunikovat. A osobně nesnáším jakékoliv vyhrožování zastavením dotací. EU není o dotacích. Je o spolupráci. A pokud tohle současní politici v čele Komise EU nepochopí, je těžké, je pak hájit,“ míní europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Paní eurokomisařka Jourová se po dvou letech ve funkci rychle naučila zpívat píseň toho, koho chleba jí. Já už jen očekávám, kdy přijede do našeho parlamentu a vyčiní nám, že se špatně chováme k menšinám, a odůvodní to zprávou, kterou před pár dny vydaly USA na základě informací od administrativy bývalého prezidenta Obamy. Pokud bude celá Evropa klidná a stabilizovaná a bude pro život ráj na zemi (tak mohla být mnohými vnímána, a podotýkám mohla být, což už dávno neplatí), tak budu hodnotit, popřípadě i kritizovat dodržování základních hodnot v jednotlivých členských zemích. Nic takového, zejména v západní části EU, už dávno není pravda a já tak nebudu moralizovat jiné státy za odmítání multikulturalismu a jiných obdobných nesmyslů. EU a její představitelé se chovají typicky podle přísloví, že chcípající kobyla kope nejvíce. Je třeba si uvědomit, že politici jsou odpovědni občanům ve svých zemích, a pokud již dospěli ke stejnému závěru jako já, tedy o klinické smrti EU v této podobě, tak jednají přesně podle přísloví ‚košile bližší než kabát‘. Vystavovat politický účet svým politikům mají občané – voliči, nikoli euroúředník. Doporučil bych paní eurokomisařce vrátit se s těch bruselských výšin zpět na zem a začít vnímat realitu,“ uvedl poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Paní eurokomisařka Jourová má v hodnocení situace kolem ústavního soudu v Polsku a lidských práv v Maďarsku nepochybně pravdu a výhled na budoucí svázání dotací z EU nejen ekonomickými parametry, ale také parametry souvisejícími s hodnotami, na kterých Evropská unie stojí, je logický a smysluplný, a pokud nedojde ke zlepšení, tak bohužel i žádoucí. Chování států v oblasti lidských práv, ústavních principů souvisejících s demokratickým uspořádáním nebo zacházení s dětmi nejsou věcí svévole, kde je dovoleno vše, ať jde o principy Rady Evropy nebo smluvní ustanovení Evropské unie. Přijaté závazky nemohou členské země odhazovat jako použitý toaletní papír. A pokud to jejich politické establishmenty dělají, těžko se při takové destrukci mohou odvolávat na solidaritu ostatních,“ říká poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Komisařka Jourová uvedla pro německý Der Spiegel, že by považovala za vhodné vést diskusi o navázání finančních dotací na závazek dodržování základních evropských hodnot, mezi něž právní stát či ochrana menšin náleží. A to pro rozpočtovou periodu od roku 2021. Ilustrativně uvedla bezzubost Evropské komise vůči Polsku a Maďarsku, jimž Evropská komise vyčítá právě nerespektování zmíněných hodnot, a nemá nástroje na ovlivnění suverénních zemí. V současnosti se pro dotace zohledňují jen faktory ekonomické a technické – nikdo totiž nepředpokládal, že by členský stát EU mohl relativizovat samotné hodnoty EU. V době posilování pravicově nacionalistických a různorodě populistických uskupení, mnohdy podporovaných z Ruska, považuji za správné hledat nástroje, jež by mohla EU pro ochranu svých hodnot uplatnit,“ uvedl senátor TOP 09 Tomáš Czernin.

„Jourová? Ta stále nemůže uvěřit svému štěstí, kde se ocitla a jaký má plat. A tak opakuje, co slyší od Junckera a Schulze, a myslí si, že buduje novou Evropu. Z jaké je politické strany? Aha, ANO! Důležité je, že nechce zastavit čerpání dotací Andreji Burešovi,“ reagoval senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Polsko i Maďarsko jsou především suverénní státy, což je z mého pohledu rozhodující, a o tom, že by v nich nebyly dodržovány zásady právního státu, mi není nic známo. Mám výhrady k tomu, co k nám občas doputuje z některých orgánů EU, a výroky eurokomisařky Jourové nejsou v tomto směru výjimkou. Paní Jourová by měla vysvětlit, podle čeho posuzuje situaci v těchto zemích, a také specifikovat, které zásady právního státu tyto země nedodržují. Podle mne by měly být postiženy především země, které dopustily pohyb cizinců v zemích EU bez možnosti zjistit jejich skutečnou totožnost. Tyto země dopustily, ba přímo iniciovaly protiprávní stav, nerespektování platných zákonů v řadě zemí EU. Pochopila bych, kdyby se výhrady, řekla bych dokonce výhrůžky, týkaly těchto zemí. Z výroků směrem k Maďarsku či Polsku jsem slušně řečeno v rozpacích a výroky tohoto druhu od kohokoli z reprezentantů zemí EU považuji za drzost. Občas mi to připadá, jako by tam země EU neposlaly svoji reprezentaci, ale něco jako výběr ‚nadlidí‘, vybavených schopností a hlavně kompetencí myslet za ty, kteří je tam vyslali. Jako by zapomněli, že existují daleko důležitější hodnoty, než jsou peníze EU. A právě Maďarsko  a Polsko to velmi dobře vědí,“ uvedla poslankyně ANO Jana Lorencová.

„Zase vyhrožování. Určitě by se měly respektovat obecné hodnoty a s tím bych i souhlasil. Ale funkcionáři EU by se rozhodně neměli stavět do role soudců států, které se snaží některé jevy řešit samostatně. Mám na mysli postoj Maďarska k imigraci, které má jeden ze směru na své hranici a vzhledem k tomu, ze slavná EU se chová tak, jak je známo, řeší tento problém po svém. A žádný rozumný člověk se Viktoru Orbánovi nediví. A místo toho, aby Jourová nabídla prostřednictvím EU nějaké řešení, uchyluje se k vyhrožování, ze Poláci a Maďaři přijdou o evropské dotace. Jak primitivní. I posuzování plnění dalších evropských standardů mi připadá poněkud farizejské a názor, že by neměli žít v Evropě, pokud je nebudou plnit, mi silně zavání po něčem velmi nepříjemném,“ uvedl poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Paní Jourová je živým důkazem toho, jak politici druhé až třetí kategorie, nikým nevolení, deformují projekt EU. Hodnoty, tradiční evropské hodnoty, zprznili především ti, kdo nám vnucují bezbřehou multikulturu. Ohrožují právě ony základní hodnoty naší kultury i naši bezpečnost. EU ano, ale bez Jourových a jí podobných!“ zlobí se poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Paní Jourová se nám bohužel dosti odcizila,“ reagoval její stranický kolega, poslanec ANO Pavel Plzák.

„Nevím, podle jakých kritérií se zrovna Polsko a Maďarsko posuzují, že by neakceptovaly základní hodnoty. Sám si to nemyslím. A ženy jsou tam se svými právy na tom daleko líp než ve většině jiných zemí. EU nemá právo z obdobně uvedených nejasných důvodů zasahovat do dotací,“ reagoval senátor KSČM Václav Homolka.

„S názorem paní eurokomisařky Jourové nesouhlasím. Polsko a Maďarsko považuji za demokratické země. S diskriminací žen a menšin jsem se tam nesetkal. Paní eurokomisařka by takovéto silné prohlášení měla doložit konkrétně. Zvláště pokud se týká pozastavení vyplácení dotací z EU, čímž hrozí někteří evropští politici v jiných oblastech. Česká eurokomisařka by tuto rétoriku neměla používat,“ míní senátor ČSSD Jan Hajda.

„Ukazuje se, že EU chce používat dotace jako mocenský nástroj, jak země ovládat, nikoli jak v zemích vyvažovat hendikepy. A rovnost mužů a žen, jak si ji představuje EU, považuji za sociální inženýrství, které ženám úctu a respekt nezajistí, ba spíš naopak,“ říká poslanec ODS Petr Bendl.

„Paní eurokomisařka Jourová už v Bruselu evidentně zblbla a zeurovatěla. Ano, plně souhlasím s tím, že menšiny se diskriminovat nemají, jen za tím na rozdíl od paní eurokomisařky vidím hlavně rovnoprávnost postavení malých a velkých států v EU, a zejména jejich národních zájmů. A plně souhlasím i s absolutním respektováním rovnoprávnosti mužů a žen. Ale paní eurokomisařka, doufám, nemyslela Evropou se rozlézající islám, který rovnoprávnost žen a mužů neuznává. Polsko a Maďarsko tyto hodnoty podle mých osobních zkušeností určitě neporušují. Děsí mě, že tato dáma nás ‚zastupuje‘ v Bruselu,“ reagoval poslanec Karel Fiedler.

„Jsem poslancem v ČR. V Maďarsku či Polsku nežiji. Nepřísluší mi je tedy kritizovat. Maďary pak už vůbec ne. Nu a tu naši českou ‚hvězdu‘ jsem já do Evropské komise nenominoval. A ani otevřeně ji kritizovat nehodlám. Ne že by nebyl důvod. Ale je to dáma. Maká za tu horentní bruselskou mzdu a doživotní výsluhy jistě jen a pouze ‚pro lidi‘, ne? Vždyť i ona je člověk. Ano, je jí tak tedy jistě lépe – jak ve volbách slibovala. No a ‚na chudý lid musí bejt přísnost‘. Jak vidno, toto pravidlo je věčné. Jen je mi moc líto, jak tu svou před 27 lety znovunabytou svobodu vytrvale zase prodáváme, a tím ztrácíme za jakési eurodotace. Ale tohle se už dělo kdysi v Jeruzalémě. Jidáš se prý jmenoval…,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Zaráží mě, odkud či od koho získala eurokomisařka Jourová relevantní podklady a informace pro svá závažná tvrzení a obvinění. Já o tom žádné informace nemám a nikdo jiný s něčím podobným nepřišel. Polsko a Maďarsko jsou samostatné demokratické státy, takže věřím, že tam k ničemu takovému nedochází. S nadsázkou bych chtěla říci, že když jsem si dotaz přečetla, první, co mě napadlo, je to, že se paní Jourová špatně vyspala nebo zbláznila. Ona by v první řadě měla hájit práva občanů naší země,“ uvedla poslankyně Pavlína Nytrová.

„Silná prohlášení tohoto typu od EU směrem k národním státům vyvolávají odstředivé tendence. Byrokraté Unie by měli být více pokorní,“ míní poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Pak už jen zbývá, aby paní Jourová nám ještě řekla, kdo ‚provinění‘ Polska a Maďarska bude posuzovat,“ reagoval senátor Zdeněk Nytra.

„Polsko a Maďarsko se chovají normálně. Není zač je trestat. Chovají se zodpovědněji než mnoho jiných členů EU,“ míní senátor ODS Jaroslav Zeman.

Zdroj: parlamentnilisty.cz celý text zde (Omlouváme se Parlamentním listům, za převzetí skoro celého článku a ankety. Máme mnoho čtenářů z Polska a její rozhovor pro Der Spiegel tam vzbudil značné protičeské emoce. jp)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

„Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra

Published

on

Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert.

Liz pravidelně vystupuje ve vlivných televizních pořadech, aby prezentovala svůj pohled na politiku a genderové otázky The Today Show, The Daily Show, MSNBC, CNN, ABC News, Fusion, Al-Jazeera America a BBC World. Prostřednictvím svého aktivismu a kreativního přístupu k žurnalistice si Liz dala za úkol zvednout hlas těch, kteří často nejsou vyslyšeni. Než se Liz stala novinářkou, pracovala v sociálním centru pro lidi s postižením a jako výzkumná pracovnice a konzultantka. 

Speciální akce s Liz Plank se uskuteční 6. září na Ekonomickém fóru v Karpaczi.

Continue Reading

Aktuality

100 dnů do říjnových voleb v Polsku

Published

on

Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita.

Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a KONFA). To se zatím jeví jako nereálné. Při tvrdém postoji prezidenta Dudy jsou pak nejpravděpodobnější variantou předčasné volby v únoru 2024, které ale KONFA chtít nebude. Následující variantou je pak menšinová vláda PiS s plovoucí tolerancí, která ale vyústí v politickou nestabilitu.

Nejsilnějším politickým hráčem v Polsku je stále vládní Právo a Spravedlnost. Oproti volbám v roce 2019 ztratilo ale 10 % svých voličů. Stále však operuje s podporou třetiny polských voličů a má největší podporu mezi voliči 50+ a důchodci. PiS má dominantní pozici v menších polských městech, hlavně na východě Polska.

Druhou nejsilnější formací je Občanská koalice (Platforma a menší liberální strany). Jejímu lídrovi Donaldu Tuskovi se nepovedlo spojit opozici do jediné kandidátky antiPiS a to hlavně pro zásadní ideové rozpory mezi postkomunistickou Lewicí a PSL či POLSKA 2050. Donald Tusk také přehnal své osobní politické ambice, velmi a velmi chtěl být dominantním opozičním vůdcem, což negovalo koaliční předvolební potenciál. Liberální Občanská koalice má své voliče ve všech věkových skupinách a silnou pozici ve velkých polských městech.

KONFEDERACE se překvapivě stala černým koněm polské politiky. Historicky vznikla jako seskupení malých národoveckých, pravicových a populistických stran. V roce 2022 a 2023 se ale různým způsobem zbavovala největších populistů a po začátku ukrajinsko-ruské války i politiků, kteří otevřeně podporovali ruskou politiku. Poté, co z vrcholných funkcí odešli matadoři typu Janusz Korwin-Mikke (80) a byl silně upozaděn známý proruský populista Grzegorz Braun se vrcholných funkcí chopila mladší generace v čele s Krzysztofem Bosakem (41) a Sławomirem Mentzenem (36). Jejich pravicově-populistická a národovecká politika má dnes v Polsku silnou podporu u mladých mužských voličů a je rovnoměrně rozprostřena po celém Polsku.

POLSKA 2050 měla svého času u liberálních polských voličů podporu 25 % na úkor Občanské koalice. Po návratu Donalda Tuska se ale tato část putujících voličů přesunula zpět a lídr POSKA 2050 Szymon Hołownia proto musel uzavřít koalici s tradiční Polskou lidovou stranou. Toto „manželství z rozumu“ se vymezuje jak vůči PiS tak Občanské koalici a napadá „věčný duopol“ na polské polické scéně s tím, že se obrací na polské voliče, kteří nechtějí volit ani jednu z většinových formací. POLSKA 2050 má podporu ve větších polských městech a PSL na polské vesnici.

Lewice je konglomerát postkomunistů, sociálních demokratů, levicových aktivistů a členů LGBT organizací. Jejich voliči jsou rovnoměrně rozloženi po celém Polsku a jejich podpora se ve volebních průzkumech pohybuje od 7 do10 %.

Patová situace, která v Polsku pravděpodobně nastane je mnohými polskými novináři a analytiky prezentována jako „jasná koalice“ PiS a KONFEDERACE, ale od politiků KONFEDERACE je ve směru k PiS slyšet tvrdá předvolební kritika. PiS zatím předvolebně útočí pouze na svého odvěkého konkurenta – Občanskou platformu a o ostatní opoziční strany se nestará. To se ale poslední měsíc před volbami může změnit.

100 dnů před volbami je většina voličů již rozhodnuta. Všude v Evropě. Předvolební půtky se tedy týkají tak 10 – 15 % nerozhodnutých voličů. Ti svou podporu nakonec nějak rozdělí, a to nejčastěji těm nejsilnějším. V Polsku tedy ještě můžeme počítat s matematicky možnou koalicí PiS a POLSKA 50/PSL. Méně již se čtyřkoalicí anPiS – OK, POLSKA 2050, PSL a Lewice. Rozhodně půjde o každé křeslo a letošní kampaň bude proto nejtvrdší z možných.

Jaromír Piskoř

Continue Reading

Aktuality

Sinusoidy

Published

on

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.

Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.

Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“

Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.

Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.

Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“

Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.

Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • „Alfa samec musí odejít: Proč patriarchát bolí každého bolí“ – setkání s Liz Plank v rámci Ekonomického fóra 25.8.2023
  Liz Plank je filmařka, oceňovaná novinářka, autorka, výkonná producentka a moderuje několik kritiky uznávaných seriálů na Vox Media a NBC News. Její poslední nejprodávanější knihu Alpha Male Must Go: Why Patriarchy Hurts Everyone citovali ve Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post on Morning Joe či Dax Shepard’s Armchair Expert. Liz pravidelně […]
  Jaromír Piskoř
 • 100 dnů do říjnových voleb v Polsku 8.7.2023
  Nejvíce sledovaný polský expert na volební průzkumy Marcin Palade zveřejnil 100 dnů před volbami v Polsku svůj první odhad volebních výsledků říjnových polských voleb. Pro Polsko, jak jej známe, to není dobrá zpráva. Do Polska totiž, podle jeho volební analýzy, přichází politická nestabilita. Při takovémto výsledku voleb lze sestavit pouze jednu variantu většinové vlády (PiS a […]
  Jaromír Piskoř
 • Sinusoidy 14.3.2023
  Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti.  Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.