Connect with us
Reklama
Aktuality

Elžbieta Bieńkowská to v Bruselu nemá asi jednoduché

Published

on

Říkala jsem svým kolegům v Bruselu, že se něco v Polsku stane. Nějaká strašná věc. Přeci nad námi visí mrak nenávisti. Přeci víme, co se už tři roky děje. Byla to politická vražda a vražda způsobená tím, co jedna strana v Polsku dělá.“

Po tomto vyjádření eurokomisařky Elžbiety Bieńkowské pro polské levicové oko.press se v Polsku nikdo už nepozastavil nad obsahem. Polská eurokomisařka je známá svým ostrým jazykem. Svého času bylo slavné její jiné souvětí.

„Pravda je taková, že majitel, čili Ministerstvo hospodářství, měli sedm let generálně v prdeli (polské) hornictví. Byly peníze a oni, víš, pili a fajfky kouřili a své lidi dosazovali. Sám víš, kolik vydělávali a náhle se to zesralo. Poslouchala jsem to rok, opravdu rok. Jenže to není moje kompetence ….“  To je doslovný zápis slov Elżbiety Bieńkowskiej, která hovořila s tehdejším šéfem polské CBA (antikorupční polská policie) Wojtunikiem – 5. června 2014 v restauraci Sowa i Przyjaciele, kde je nahráli tamní číšníci. 

Polská eurokomisařka Elżbieta Bieńkowska, se potýkala i s dosti kuriózním mediálním problémem. Polská bulvární média spekulovala, kde má paní komisařka druhé tetování. První – ozdobné nad loktem – bylo možno krátce spatřit v ranním pořadu polské televize TVN. Aby zastavila spekulace, sdělila paní eurokomisařka, že má vytetované slunce na zádech.

Několik let v Bruselu byla paní eurokomisařka skryta před polskými kamerami a objektivy. Největším šokem pro Poláky dnes tedy nejsou její proříznutá ústa, ale změna, která nastala.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Freeeurope

  22.1.2019 at 21.07

  Elżbieta Bieńkowska je původně vystudována jako íránoložka. Do vlády ji dostal Donald Tusk za doby, kdy zastával post polského premiéra. Bieńkowskou jmenoval nejprve ministryní infrastruktury (mj.i dopravy), v níž totálně selhala. Logicky: Ve vztahu k danému rezortu nedisponovala ani kvalifikačním minimem. Jiným jejím „okřídleným“ výrokem, jenž se dostal na polskou veřejnost, bylo „za 6000 zlotých měsíčně by pracoval tak leda idiot“. Ještě před cca pěti lety (tj. v době, k níž se tento výrok vztahuje) byl takový plat pro řadového Poláka opravdu nedosažitelným. I dnes je výjimkou, a když – tak v lepším případě btto a ve Varšavě, Krakově, Vratislavi ještě, pokud vedoucí pracovník a ve velice dobře prosperující firmě… Bieńkowska dala výrokem o 6000 zlotých a idiotech najevo, jak daleko – opravdu až na kosmickou vzdálenost – je svou „úvahou“ od reality. Takový výrok vyzněl na veřejnosti i provokativně – a i také směšně: Podobně jako někdejší Jakešův brept, kdy ten si pletl brojlery s bojlery… A ani tahle „moudrost“ nebyla jedinou.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum

Published

on

Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %.

Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na druhém místě skončil Rafał Trzaskowski s 28,92 %. Kandidát Občanské koalice získal po sčítání výsledků z 87,16 % obvodů 4 632 734 hlasů.

Velké, dosud nesečtené obvody (ve velkých městech), ale stávajícímu prezidentovi tolik přát nebudou. 

Continue Reading

Aktuality

Trzaskowski zachránil Občanskou platformu

Published

on

Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském European Union Institute for Security Studies. V roce 2004 se stal doktorem humanistických věd na Varšavské univerzitě. 

Trzaskowski není žádným politickým nováčkem a jeho post ve Varšavě mu umožňuje být současnému prezidentovi důstojným protikandidátem. Małgorzata Kidawová-Błońská jím nebyla. Byla proto vedením Platformy, po odkladu voleb kvůli epidemii, nahrazena právě Trzaskowskim. Platformě se podařilo mobilizovat své voliče, Trzaskowski musel získat ve velmi krátké době 100 000 podpisů. Podle Platformy jich za týden získal 1 600 000 a v podpoře v průzkumech se vrátil tam, kde Małgorzata Kidawová-Błońská začínala – ke 30 % podpory polských voličů. Již tento samotný fakt je záchranou Občanské platformy, co by lídra polské opozice, protože Małgorzata Kidawová-Błońská končila na 2 %. 

V Polsku se tedy schyluje opět ke tradičnímu souboji PiS – PO tentokráte ve druhém kole polských prezidentských voleb. Trzaskowski a stávající polský prezident Duda budou bojovat o středové voliče v menších polských městech, kteří se o politiku moc nezajímají, ale volit ve druhém kole voleb půjdou. Podle polských volebních analytiků je to těchto několik set tisíc voličů, kteří rozhodnou. 

Continue Reading

Aktuality

Polská armáda zakázala přístup k české kapličce

Published

on

O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple.

„Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. Proč polská armáda rozhoduje, kam se na českém území můžu podívat a kam ne? O svých kompetencích na misi v České republice se mnou vojáci nediskutovali. Ani o tom kdo nám návštěvu kaple může povolit,“ popsal svou zkušenost z víkendu Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

celý text na moravskoslezsky.denik.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Duda má větší podporu než mu předpověděl volební průzkum 29.6.2020
  Polská volební komise zveřejnila dílčí výsledky prezidentských voleb z 87,16 % obvodů. Z nich plyne, že Andrzej Duda má vyšší podporu než v průzkumu IPSOS a dosahuje více než 45 %. Podle údajů PKW získal z 23 734 (celkem 27 230) volebních obvodů současný prezident Andrzej Duda 45,24 % hlasů (7 246 743 hlasů). Na […]
  Jaromír Piskoř
 • Trzaskowski zachránil Občanskou platformu 11.6.2020
  Necelé tři týdny před prvním kolem prezidentských voleb v Polsku je kampaň v plném proudu. „Otevřete krabici s botami a vyleze Rafał Trzaskowski“. Kandidát Občanské platformy a stávající primátor Varšavy není u nás zatím moc známý. Levicový liberál, hovořící anglicky, francouzsky, španělsky, rusky a italsky – studoval mimo jiné na Oxford University (1995) či pařížském […]
  Jaromír Piskoř
 • Polská armáda zakázala přístup k české kapličce 10.6.2020
  O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple. „Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality