Connect with us
Reklama
Ekonomika

Polsko možná bude muset kupovat plyn z Nord Stream 2

Published

on

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz na konferenci „Polsko ve světě krizí“ nevyloučil, že země bude kupovat ruský plyn z plynovodu Nord Stream 2. Během diskuse se novináři zeptali polského ministra na variantu časového nesouladu zániku smlouvy s Gazpromem a dokončení výstavby Baltského plynovodu spojující Polsko a Dánsko.
„Budeme nakupovat nejlevnější plyn, možná ze Spojených států možná z Německa“ – řekl Czaputowicz a vyjádřil naději, že takový scénář nestane. Prohlášení šéfa diplomacie potvrzuje, že ve vládních kruzích existuje povědomí o časovém ohrožení plánu výstavby Baltského plynovodu a plán zplnomocněnce vlády pro energetickou infrastrukturu Piotra Naimského, že Polsko nebude nuceno obnovit smlouvy se společností Gazprom, může být nerealistický. Smlouva s Gazpromem skončí v roce 2022. Kdyby Polsko do té doby nemělo alternativní zdroje plynu, Rusko by pravděpodobně chtělo přinutit Polsko, aby podepsalo další dlouhodobou smlouvu. Gazprom dosud dodává Varšavě plyn za vyšší cenu, než kterou platí Berlín.

Spotřeba plynu v Polsku z 15 mld krychlových metrů v roce 2015 vzrostla na 17 mld v roce 2017. Pokud tento nejvyšší růst spotřeby plynu v polské historii bude pokračovat stejným tempem i v následujících letech (jde hlavně o boj se smogem), muselo by v budoucnu stejně Polsko pokrývat částečně svou potřebu plynu z ruských zdrojů, protože kapacita Baltského plynovodu a dovoz amerického LNG by nebyla dostačující. 

Polské ministerstvo zahraničí se ohradilo proti tomu, že jsou slova ministra Czaputowicze vysvětlována jako zpoždění projektování Baltského plynovodu. Premiér Morawiecki přidal do onoho polského plynového mixu i polské zdroje plynu (cca 4 mld. m3 plynu ročně). Z plynového portu ve Svinoústí můžeme očekávat letos 4 mld m3 LNG. Baltský plynovod se projektuje na 10 mld m3 ročně. 

Jenže v roce 2018 roste spotřeba plynu v Polsku ještě více než v roce 2017 a výrazně roste dovoz z Ruska. Sami Poláci přiznávají 7 %. Spotřeba za rok 2018 se tedy evidentně přehoupne přes 18,5 mld kubických metrů. A v roce 2019 určitě přesáhne 20 miliard m3.  

Trh s plynem v Polsku se rychle vyvíjí a už dnes kapacitně rostou nezávislí distributoři, kteří svým polským klientům dodávají plyn, který kupují na burzách. Ať chceme nebo ne, Nord Stream 2 se staví. Bude delší a bude míjet Dánsko. Jeho vyústění v Německu se plánuje nedaleko polských hranic a logicky tak z jeho dodávek část skončí v Polsku, i kdyby to byla jen ta část, která bude nakupována na burze, tedy mimo ideový politický spor. Je jasné že vyjednávací podmínky Poláků pro dodávky plynu z Gazpromu budu lepší než v minulosti, ale tvrdit, že ruský plyn v Polsku v budoucnu nebude je bohužel jen politické přání. 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Polsko brzdí přijetí reformy trhu s elektřinou v EU

Published

on

Zástupci EU si uvědomují, že je nutné se s problémem závislosti Polska na uhlí nějakým způsobem vyrovnat. V tomto ohledu představitelé Polska doposud selhávali, ale žádný návrh nepřišel ani z Bruselu. Studie od průmyslové asociace Eurelectric odhaduje potřebné investice do výrobních zdrojů elektřiny v Polsku na 128–148 miliard euro (3 311-3 825 miliard korun) do roku 2045. Dalšími náklady pak bude nákup emisních povolenek v letech 2020-2045, podle odhadů se bude jednat přibližně o 68-85 miliard euro (1 757–2 196 miliard korun). Z této studie vyplývá, že cesta k dosažení uhlíkové neutrality v polském elektroenergetickém sektoru bude ze své podstaty mnohem ambicióznější a složitější než v jiných regionech Evropy.

Autor: Jana Červinková, celý text na oenergetice.cz

Continue Reading

Ekonomika

ČR a Polsko stojí o rychlé dálniční propojení přes Hradec Králové

Published

on

Česko a Polsko mají zájem o co nejrychlejší vybudování dálniční spojnice obou zemí přes Hradec Králové. Zlepšení dopravního spojení by posílilo vzájemný obchod, shodli se včera po společném jednání obou vlád premiéři Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki. Andrej Babiš očekává, že by se poslední úseky dálnice D11 k hranicím mohly začít stavět v roce 2021. „Máme peníze a děláme maximum, abychom (stavbu) zrychlili,“ řekl Andrej Babiš. Podle něj by páteřní dálnice, mezi které řadí i D11 až k polským hranicím, mohly být dokončeny do roku 2025. Mateusz Morawiecki řekl, že z polské strany rovněž stavba pokračuje a že i Varšava má zájem na co nejrychlejším vybudování severojižního propojení střední Evropy.

Oba premiéři po společném jednání ocenili také vzájemné vztahy, oběma zemím se podle nich daří společně prosazovat své zájmy v Evropské unii. Za významnou oblast spolupráce označili koordinaci postojů při jednání o víceletém finančním rámci EU na roky 2021 až 2027, kde společně usilují o zachování dostatku peněz na společnou zemědělskou politiku a na politiku soudržnosti.

(čtk)

Continue Reading

Ekonomika

V Polsku proběhla první kapacitní aukce

Published

on

První polská kapacitní aukce, která proběhla 15. 11. 2018, přinesla poměrně vysokou clearingovou cenu v rozmezí 218,56 a 240,40 PLN/kW/rok (50,9 až 56,0 EUR/kW/rok). Do aukce se kvalifikovaly zdroje s celkovým výkonem 26 GW a kapacitní kontrakt byl udělen 23 GW výkonu.

První polská kapacitní aukce, ve které se soutěžilo o dodávku spolehlivého výkonu v roce 2021 skončila v 5. kole, pro které byla stanovena cena v rozsahu 218,56 až 240,4 PLN/kW/rok (50,9 až 56,0 EUR/kW/rok), což je zhruba dvojnásobek ve srovnání s dosud nejvyšší cenou dosaženou v kapacitních aukcích ve Spojeném království. Finální clearingová cena by měla být zveřejněna v nejbližších dnech. 

Největší polská energetická společnost PGE uvedla, že v první kapacitní aukci vysoutěžila kontrakty na 11 652 MW výkonu. Díky výše uvedené ceně uspěly v aukci kromě stávajících a modernizovaných zdrojů také nové zdroje o celkovém výkonu 1 944 MW. Tyto zdroje získaly 15letý kapacitní kontrakt. Roční kapacitní kontrakt pro stávající zdroje získalo 7 009 MW výkonu spadajícího pod PGE. Modernizované zdroje o výkonu 2 419 MW získaly 5letý kapacitní kontrakt a zdroje o výkonu 280 MW získaly 7letý kontrakt.

PGE neuvedla, které konkrétní zdroje kapacitní kontrakty získaly, a dodala, že uvedené výsledky jsou předběžné a že konečné výsledky budou zveřejněny 3 týdny po ukončení kapacitní aukce. Společnost v současné době dokončuje výstavbu dvou 900MW černouhelných bloků elektrárny Opole. Bloky by měly být uvedeny do provozu ve 3. čtvrtletí příštího roku.

Autor: Jan Budín, celý text na oenergetice.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polsko brzdí přijetí reformy trhu s elektřinou v EU 13.12.2018
  Zástupci EU si uvědomují, že je nutné se s problémem závislosti Polska na uhlí nějakým způsobem vyrovnat. V tomto ohledu představitelé Polska doposud selhávali, ale žádný návrh nepřišel ani z Bruselu. Studie od průmyslové asociace Eurelectric odhaduje potřebné investice do výrobních zdrojů elektřiny v Polsku na 128–148 miliard euro (3 311-3 825 miliard korun) do […]
  Jaromír Piskoř
 • Lubnauerová: Není koalice bez koaličního partnera 6.12.2018
  „V obecné rovině je to konec Občanské koalice. Ta měla být novou kvalitou. Vždy jsem doufala a snila jsem o tom, že je možné něco vybudovat podle nových pravidel. Podle zásad založených na důvěře, partnerství a především rozmanitosti. To, co se stalo znamená, že Občanská platforma změnila svůj název – uvedla Katarzyna Lubnauerová předsedkyně strany […]
  Jaromír Piskoř
 • Lech Walesa a omluva Jaroslawovi Kaczyńskému 6.12.2018
  Soud v Gdańsku odsoudil Lecha Walesu k omluvě za to, že veřejně tvrdil o Jaroslawovi Kaczyńském, že to on je zodpovědný za pád letadla s jeho bratrem a polskou delegací u Smolenska. Lech Walesa se svou „bodrostí“ dnes uráží politiky vládní strany PiS – tak nějak kde se dá. Jeho prohlášení zavání často jakýmsi uhranutím […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality