Aktuality
Čím více straší PiS-em, tím více ve mně posilují ochotu dát jim za to za vyučenou
Z nejčtenějšího rozhovoru na portálu deníku Rzeczpospolita z Krzysztofem Stanowskim:
Jste nejvíce politickým sportovním novinářem v Polsku.
Opravdu? Ze sta fejetonů napíšu osm o politice, zbytek o sportu.
Ale ony nejvíce rezonují.
Vím, a to je důvod k zamyšlení.Na koho hlasuje levicový, mladý, úspěšný, z velkého města?
… a navíc z Wilanowa? Na Pawla Kukiza.
A teď?
Dám hlas Andrzeji Dudovi.
To musí být pro vaše čtenáře šokem.
Je to šokují i pro mě, protože jsem nikdy nepředpokládal, že můžu dát hlas komukoli z PiSu. Léta jsem dával hlas kandidátům Občanské Platformy, a trochu se stydím přiznat, že i Palikotovi.
Co převážilo, že teď Dudovi?
To že není Komorowski a vypadá, že je mnohem inteligentnější než on … (smích).
Ptal jsem se vážně.
Duda má více energie a chce do prezidentský úřadu polidštit. Nechce být polským prezidentem proto, aby seděl v úřadě, ale aby něco změnil.
Přání otcem myšlenky.
Jistě, neskrývám, že Duda není kandidát podle mého gusta, ale často přeci hlasujeme pro menší zlo.
No, Polsko prý prožívá „zlatý věk“.
Můžu říci něco o své rodině?
Prosím.
Moje sestra bydlí v Mnichově, protože její dcera musela podstoupit vážnou operaci. V Polsku není hrazena z pojištění a stála by milion zlotých. Tam ji operovali bez problémů. Rozumíte? Sestra musí bydlet v Německu, protože polský stát nezajišťuje svým občanům zdravotní péči na takové úrovni, jakou tam mají jejich imigranti!
Rozumím, to je ku vzteku, ale Němci jsou bohatší.
Ano? Tak jiný příklad. Bratr mé tchýně byl jedním z těch, který stavěl polské dálnice. Jeho firma roky čekala na to, až mu zaplatí. Jeho kolegové zbankrotovali, těm nezaplatili nic. Další příklad. Mám zemědělskou půdu. Chtěl jsem tam začít dělat turistiku, ale daň je tak velká, že bych nevydělal ani na daně a poplatky. Lépe je tedy nedělat nic …
… a brát dotace.
No jistě. Ale o to nejde. Jen jsem uvedl několik příkladů z mého okolí. Takových rodin jsou miliony a každý to může potvrdit. Stát v žádném sektoru nefunguje dobře.
Nepřeháníte?
A v jakém funguje? Zdravotnictví či osvěta nefunguje, v úřadě vyřídit problém nelze, u soudu je na stání nutno čekat léta. Málo? Můžeme hovořit o polské policii či armádě: Kamkoli se člověk podívá, tam je katastrofa.
A vy věříte, že JOW (jednomandátové volební okrsky) uzdraví Polsko?
JOW nemá význam. Lidé nedali haly Kukizovi proto, že jim sliboval jednomandátové okrsky. Nejsou tak dobré jak o nich mluví a nejsou tak špatné, jak o nich mluví jeho oponenti.
Proč jste mu dal hlas?
Viděl jsem vášnivého muže, který stejně jako já má dost politiků a který chce uklidit ten nepořádek.
Rockový hudebník na prezidenta?
A Reagan, Kdo to byl? Herec.
Kukiz je tedy poslední spravedlivý v té Sodomě?
Pořád poslouchám, že Kukiz neměl program, ale to profesionální politici jej k tomu donutili. Program nemá význam. Přeci slibovat je možné vše. Lidé se už programy nezabývají, protože vědí, že to může být jako u Občanské platformy – měli snížit daně a oni je zvýšili. Cokoli slibované, jsou jen pustá slova.
Kukiz by byl lepším prezidentem?
Věřím, že by využil prezidentskou funkci k tomu, aby ukázal Polákům, do jakého politického stavu jsme zabředli, co nás blokuje a jak to rozbít.
Korwin-Mikke je také antisystémovým politikem.
Vůbec mě nepřesvědčil. Nedávám mezi něj a Kukize rovnítko, ten má autentickou politickou víru. Korwin-Mikke se politikou živí 25 let, je poslancem Evropského parlamentu a nemohu souhlasit s tím, co říká o ženách, osobách se zdravotním postižením, či jak uvažuje o Hitlerovi.
A Palikot? Tomu jste hlas dal.
Skončil jako blázen, ale před několika lety, když se objevil a já měl dost Platformy, jsem si myslel, že by měl dostat šanci.
Nevěděl jste, co dělal pře tím?
Ale věděl jsem také, co dělali jiní.
Takovýmto způsobem se z mladého rozhněvaného stanete starým a vzteklým.
Všechno na to ukazuje (smích).
A to do konce svého života budete dávat hlas těm, kteří jsou proti?
Ne, absolutně takový cíl nemám. Chtěl bych, aby Ti, kterým dám hlas, vyhráli volby a opravdu něco v Polsku změnili.
Ale přeci vaše strana byla u vlády.
Ano, dal jsem hlas Platformě, ale oni se stali stranou sytých medvědů. Přestal jsem věřit, že mohou a chtějí cokoli změnit. A být NEPiSem je pro mě málo. Po osmi letech vlád Platformy bych chtěl vidět reálné výsledky.
Včera jsem mluvil s jedním ministrem a on vypočítával: kilometry nových dálnic, v každém městě bazén, v nemocnicích tomografy …
Co máme z toho, že máme dálnice, když stojí dvakrát více než italské a Poláci nevydělávají ani polovinu toho co Italové. Tomografy? Možná ve vnitrácké nemocnici. Normální člověk se na takovou proceduru nedostane. Oni nestojí v zácpách a tak si mohou jezdit do těch nových bazénů …
Za čtyři roky se budete stydět, že jste dal hlas Kukizovi.
To je možné, ale jakou mám dnes alternativu. Hlasovat na někoho ze starého a shnilého politického systému, na chlapy, kteří z politiky dobře žijí, ale mně nic nedají?
Mimo toto jste ale uvěřil Dudovi a Komorowského štáb opakuje dokola, že za Dudou stojí Kaczyński.
A kdo stojí za Komorowským. Roman Giertych, Michał Kamiński? A to mě má uspokojit?
Postavil se za něj Aleksander Kwaśniewski.
Viděl jsem je spolu a pomyslel si, že nevím, pro kterého je to větší trapas. Pro mě je to, jako pro voliče Kukize nepochopitelné.
Jde mu o hlasy.
Ale jak to dělá? Komorowski se snaží o to, aby vypadal dobře v televizi a jak uplést z prstů cop nebo košík, jak to má Tymochovicz (rekalmí a RP poradce) v repertoáru. Tak chtějí vyhrát volby? Kukiz nepletl housky a nechodil do solária, byl přirozený.
Komorowski to také nedělal.
Ale, je jasné, že u mladých lidí má velmi malou podporu. Vůbec jim nerozumí.
Má pět dětí, měl by jim rozumět.
Asi měl vážné problémy v komunikaci, protože jeho sdělení kompletně míjí mladou generaci. V tom co hovoří je gigantické pokrytectví. Komorowski den po volbách začne podporovat jednomandátové okrsky? Lidé přeci nejsou idioti. Pokud jim to média nenapíší, mají dnes internet.
A v něm je co?
Výsledek referenda o šestileté školní docházce – 1,5 milionů podpisů, k ničemu. Privatizace lesů – 2 miliony podpisů, důchodový věk – 2,5 milionů podpisů. Co s tím vším udělala Platforma, co s tím udělal Komorowski? Vše bylo k ničemu.
Možná změnil názor?
To jako mám teď uvěřit, že Komorowski začal poslouchat názory lidí? Byly miliony podpisů pod referendy a nic neudělal. A Teď chce měnit ústavu? Několik měsíců pře volbami? Lidi mu hlas nedají, protože dělá vše, co voliči Kukize nechtějí.
Čili co?
Nechci, aby mi někdo něco podsouval. Nebudu si vážit politika, který je schopen se zapřít, aby získal můj hlas. Chci, aby si mě vážil.
Komorowski byl absolutním favoritem. Známe jej, nic nepokazí …
… a jak dlouho má být to, že nic nepokazil argumentem? Možná je pro někoho takováto stabilita argumentem, ale já chci změny. Voliči Kukize mu nedali hlasy proto, že by chtěli, aby vše zůstalo při starém, ale protože chtějí změny. A teď změny garantuje Duda, Komorowski ne
Prezident nemá být garantem stability?
Pezidentský úřad neznamená to, že budu pět let ležet na kanapi, jak to udělal Komorowski.
Ale když to nebude on, bude to Kaczyński?
To strašení na mě vůbec neúčinkuje. Nebo účinkuje, ale spíše opačně. Čím více straší PiS-em, tím více ve mně posilují ochotu dát jim za to za vyučenou.
A proč jste přímo nedal svůj hlas PiS?
Po celá léta jsem si myslel, že v PiS je strana praštěnců. Když jsem viděl Macierewicze, to není chlap podle mého gusta, a vše o čem hovořil, bylo agresivní … Nemají styl, který u politiků hledám. Myslím si, že neuvažují racionálně a že jim chybí zdravý úsudek.
Strach před Kaczyńskim nevznikl z ničeho nic.
A co se děje teď? Kolega, který tvořil nějaké memy – AntyKomor, sedí ve vězení. Za žerty na internetu? A zeptám se, co by se dělo, kdyby zavřeli někoho, který by si dělal srandu z Kaczyńského?
Ale za Ziobry budili lidi v šest ráno.
Nevím, v kolik si dnes policisté přicházejí pro obviněné, ale můj kolega Maciek Dobrowolski, fanoušek Legie, sedí tři roky ve vězení! Bez soudu. Teprve začal proces a potrvá nejméně rok.
Bráníte kolegu …
Ne. Já nemluvím o tom, že je nevinný, protože to nevím, ale obviněn je pouze na základě jednoho sdělení jednoho člověka, korunního svědka. Jak je možné někoho bez výroku soudu držet tři roky ve vazbě? To je právní stát? Chlapa, který přišel na volební shromáždění Komorowského s židlí, zavřeli do blázince. Takové věci se přeci dějí každý den.
Nepřeháníte?
V nějakém městě zacpala ochranka muži ústa, protože chtěl něco křičet. Představte si, co by se dělo, kdyby se to stalo za vlády Kaczyńského. V celém Polsku by se organizovaly protesty za svobodu projevu. Když to dělá ochranka Komorowského je ticho. Ještě že je internet.
Mnoho voličů odmítá takové informace a jsou imunní.
Také jsem byl. Až v jednu chvíli přetekl pohár hořkosti a přestalo na mě fungovat strašení Kaczyńským. Pokud PO má tolik let prezidenta, parlament a ovládá všechny hlavní instituce v zemi, kdo je Kaczyński? Obyčejný poslanec.
Vůdce opozice.
A co může. Blokovat zákony Platformy? Nebuďme směšní. Nemá vliv na nic, tak mi trochu neštymuje, že najednou může za všechno. Chci říci vážně. Přestaňte mě strašit Kaczyńským, protože já se ho nebojím! Vyrostl jsem z toho. Pořád opakují, že PiS je rozhádané. Možná bylo, ale teď to vře v PO a žerou se tam mezi sebou. Navíc Komorowski hovoří o shodě a bezpečnosti a pak vyhrožuje lidem a říká, že je zapotřebí je eliminovat z veřejného života.
Krzysztof Stanowski debutoval jako sportovní novinář už ve věku čtrnácti let. Pracoval v „Przeglądzie Sportowym“, „Super Expressie“, „Dzienniku“, „Futbolu“. Publikova m.in. biografii Andrzeja Iwana „Spalony“ (Buchman 2012). V roce 2008 založil portál Weszlo.com
Otázky Robert Mazurek
Aktuality
Sinusoidy

Experti polské opozice se předhánějí v analýzách vládní propagandy. Mirosław Oczkoś upozornil na „klamné cíle“, kterými prý vládnoucí strana přehlušuje ostražitost komentátorů i celé společnosti. Mají ve svém důsledku odvést pozornost k náhradním diskuzím jako je například ochrana křesťanství nebo potraty. „Je to jako když sledujete film o moderních letadlech nebo lodích. Pokud nějaké letadlo vypustí raketu, jiné se brání klamnými cíli.“ Probíhající polskou politickou diskuzi na téma Jan Pavel II. či o potratech proto mediální a politický expert označil za podvod.
Už to skoro vypadalo, že se polští opoziční politici poučili a nenaskakují na vidle PiS. Po týdnu, kdy primátor Varšavy musel odpovídat na otázky typu: Bude vaše vláda nutit Poláky, aby jedli brouky? by to bylo přirozené. Ale ono ne.
Europoslankyně za Občanskou koalici Janina Ochojska tvrdí, že je mnohem více obětí na polsko-běloruské hranici, než uvádí čísla nezávislé skupiny Granica (37 obětí) : „Myslím, že obětí této hranice je mnohem více. Buď jsou v nějakém hromadném hrobě, protože bych se nedivila, kdyby se v době, kdy byl uzavřen přístup na hranice, těla prostě sbírala, aby takové důkazy nebyly. V současnosti je pohřešováno téměř 300 lidí. Proč si to myslím? Nastal v minulosti okamžik, kdy z celého Polska tam byli povoláni lesníci. Na co? Přece nepomáhali lesu v těžké chvíli. Ale k něčemu byli povoláni.“
Krzysztof Sobolewski z PiS na dotaz ohledně vyjádření Ochojské v úterý v pořadu Polského rozhlasu uvedl: „Lze jen říci, že to, co vysvětluje chování Janiny Ochojské, je nemoc. Distancuje se od svých předchozích úspěchů, od svého života.“ Jeho reakce je na tvrzení o tom, že polští myslivci sbírali mrtvoly imigrantů v polských lesích u běloruských hranic a házeli je do hromadných hrobů velmi mírná. Je to asi tím, že polští politici tak trochu mávají rukou nad tím, co Janina Ochojska o tom či onom hovoří. Připomíná jednoho maďarského poslance Federálního shromáždění, který předčítal za řečnickým pultem bibli a pak ve spodní sinusoidě podepsal rezignaci, aby se po nějaké době ve vrcholné sinusoidě domáhal vstupu do FS.
Sinusoida či ne, naštvaní polští myslivci a lesníci poslankyni Ochojskou zažalovali a polská prokuratura zahájila řízení za pomluvu. Místopředseda Občanské platformy Rafal Trzaskowski podotkl, že takto tvrdá obvinění by měla být podložena důkazy a dodal: „Pokud důkazy nejsou, škodí to lidem, o kterých poslankyně hovoří“. Donald Tusk se nevyjádřil.
Ochojska se v Bruselu věnuje problematice lidí se zdravotním postižením (ona sama je postižená od raného dětství po prodělané dětské obrně). Má zkušenosti s humanitárními aktivitami a byla přítomna na místě mnoha katastrof. Věnuje se migraci. Domnívá se, že Evropa by se imigrantům neměla uzavírat. Zároveň se podle ní musí zvýšit pomoc zemím, odkud přistěhovalci přicházejí. „Pokud chceme migranty udržet v jejich vlastních zemích, neuděláme to pomocí zdí či ostnatého drátu. Když lidé umírají hlady a žízní, utečou ze svého bydliště a riskují své životy, byť jen proto, aby zachránili své děti.“
Opoziční experti hovořící o klamných cílech vypouštěných PiS to mají těžké. Plácnutí poslankyně Ochojské okamžitě využila ruská propaganda a točí se v kruhu s velmi citlivým tématem hromadných hrobů v Katyni. Někteří polští aktivisté žádají poslankyni o bližší určení místa hromadných hrobů, ale většina spíše očekává omluvu v době spodní sinusoidy.
Když autor Tří mušketýrů psal svůj román, těšil se na zítřek a na to, co jeho hrdinové zažijí. S Polskem je to podobné.
Aktuality
Politika soudržnosti na plenárním zasedání Evropského kongresu místních samospráv

„Politika soudržnosti a směry rozvoje současných regionů“ – to je téma plenárního zasedání druhého dne letošního HSR. V diskusi, kterou vedl Jan Rokita, se na pódiu sešli zástupci několika evropských zemí. Ukrajinu zastupoval náměstek Dmytro Razumkov, Finsko starosta regionu Helsinki-Uusimaa Ossi Savolainen, Norsko starosta regionu Inlandet Even Aleksander Hagen. Za polskou stranu se zúčastnila státní tajemnice Małgorzata Jarosińska-Jedynak a maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski.
Náměstek Razumkov poznamenal, že na Západě pokračuje odpor proti vstupu jeho země do EU a země západní Evropy si nevšímají enormních výdajů, které Rusko investuje do zničení jednoty západních partnerů. Mělo by se vypracovat společné stanovisko – to ukázala válka. Pouze sjednoceni můžeme vyhrát proti agresorovi. Dobré vztahy je třeba znovu vybudovat na mnoha úrovních, od parlamentu až po regiony. Na Ukrajině samozřejmě existují politické spory, ale politici nebudou rozdělovat společnost v její touze stát se součástí evropské rodiny. Nejsme moc daleko od sebe a máme podobné problémy. Správní reformy je třeba provést hned, nesmíme čekat na konec války. Máme základ a možnosti reformovat zemi. Zde je příkladem pro Ukrajinu Polsko a Německo,
Ossi Savolainen zahájil svůj projev zdůrazněním, že jeho region je skutečně progresivním regionem ve Finsku, který klade důraz na ochranu životního prostředí a chce být do roku 2030 plně bezemisní. Starosta zaznamenal některé problémy vyplývající z implementace kohezní politiky. Zdůraznil, že finanční prostředky poskytnuté EU pak vláda rozděluje na národní úrovni, často nespravedlivě. Prostředky jdou do méně rozvinutých regionů, což zpomaluje přechod k nulovým emisím v regionu Helsinky-Uusimaa. Starosta zdůraznil, že jeho region se zaměřuje na inovace a prosazování zelené politiky. Má vizi a chce ji realizovat – na to ale potřebuje finance. Důležitou rolí kohezní politiky je rozvoj inovací – na výzkum této problematiky je v regionu vyčleněno 5 % HDP. K dosažení úspěchu je však nutná spolupráce na mnoha úrovních – jak s územními samosprávnými celky, tak s výzkumnými institucemi.
Dokonce i Aleksander Hagen zdůraznil, že Norové, kteří nejsou členy EU, spolupracují s EU v mnoha aspektech života. Starosta zdůraznil význam kohezní politiky v dnešním světě. Jediným řešením je konstruktivní dialog, protože každý si musí uvědomit, jak velký vliv na svou zemi má. Politická neshody musí vést ke konečné dohodě. Vždy je třeba hledat společného jmenovatele, zejména v diskusích o politice soudržnosti, která je tak důležitá pro budoucí, lepší Evropu.
Ministryně Małgorzata Jarosińska-Jedynak zdůraznila, že Polsko je jedním z největších příjemců evropských fondů – dostali jsme 76 miliard PLN. Bohužel unijní verze kohezní politiky je rigidní a nepružná. Peníze z programů pomoci nelze použít na jiné než plánované účely. A zároveň se objevil problém pandemie, války a uprchlíků z Ukrajiny. Polsko nemůže převést finanční prostředky na pomoc Ukrajincům v Polsku, protože evropští technokrati s takovým krokem nesouhlasí. „Rigidní“ programy pomoci nelze použít k jiným účelům, než je plánováno. EU zavedla nové podmínky pro příjem pomoci – tzv horizontální podmínka vztahující se k Listině základních práv. A na tomto základě zdržuje výplatu finančních prostředků. Dosud jsme obdrželi 5 miliard PLN – 1,5 % z vyjednaných prostředků. Další prostředky mají být k dispozici za 5–6 měsíců. Velkým problémem je však nedostatečná flexibilita kohezní politiky.
Maršál Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski připustil, že v místních samosprávách panovala určitá úzkost spojená s odporem EU vůči vyplácení prostředků na regionální operační programy. Jsou však realizovány – jde o vypisování soutěží které nelze nechat na později. Situace vojvodství je složitá – Dolnośląskie není chudý region, ale není stejné – jsou zde bohatší okresy, ale i chudší. Existují rozdíly, které je třeba odstranit. Maršálek zdůraznil, že je optimista a že dobře zavedená politika soudržnosti přispěje k rozvoji regionu a sníží vnitřní disproporce.
Aktuality
Kdo není s námi je s PiS

Polská opozice míří k dohodě ve společném postupu ve volbách do polského Senátu. V Polsku se do Senátu volí jednokolově, ve stejný den jako do Sejmu, formou jednomandátových obvodů a celý Senát (tedy 100 křesel) najednou. Dohoda má spočívat v tom, že Občanská koalice, Lewice, PL 2050, PSL a Hnutí samospráv budou stavět proti PiS v jednotlivých volebních obvodech pouze jednoho kandidáta.
Takováto dohoda by v České republice asi nebyla možná nejen kvůli střídavému mandátu českých senátorů, dvoukolovém systému, ale i kvůli tomu, že kandidáti na senátora jsou většinou místní politici vybíraní základními jednotkami politických stran a hnutí, kde centrální vedení má jen odpovědnost za případné excesy. V Polsku ale byla dohoda ve volbách v roce 2019 překvapivě úspěšná, i když nebyla ze sta procent naplněna. Polská opozice se proto o něco podobného pokouší opět.
PiS před volbami v roce 2019 nepřikládalo dohodě nějakou velkou váhu a nijak se proti ní nevymezovalo. Když pak někteří sebejistotou přetékající kandidáti splakali nad výsledkem dopadlo to pro PiS 49:51. Tomu se letos chce PiS vyhnout a dokonce přeskupilo svou stranickou organizační strukturu podle množství a rozlohy senátních obvodů. Popularita PiS klesla od posledních voleb o 10 % a i když se jí podařilo zastavit pokles preferencí, bude velmi těžké přesvědčit dostatečný počet voličů o tom, aby antiPiS celkově nevyhrál. Rozhoduje se ale u volebních uren a poučení z prohry v roce 2019 by mělo být pro PiS silně motivující.