Connect with us
Reklama
Aktuality

Český autor památníku Lublinské Unie

Published

on

foto panorama kultur plLéta umělecké stagnace, v nichž se národ soustředil na svou nezávislost, trvala do chvíle vzniku Kongresového království. V roce 1815 získala Varšava postavení hlavního města a přestala být podřadným místem na území ovládaném těmi, kdo si Polsko rozebrali. Tehdy začalo z iniciativy nově vzniklého státního aparátu a soukromých osob varšavské území expandovat.

logo panorama kultur pl

 

 

Majorátní pán Stanisław Kostka Zamoyski se tehdy pustil do přestavby svého Modrého paláce. A protože v hlavním městě nebyl umělec, který by mohl provést sochařské práce, rozhodl se zaměstnat sochaře ze zahraničí. Volba padla na Pavla Malinského, umělce z Prahy. Záliba Zamoyského ve výtvarném umění vede k předpokladu, že Malinský byl ve své době sochař přinejmenším výrazný.

Pavel Malinský se narodil roku 1790 v Barnau jako syn Václava Malinského a Anny ze Salků. Jako chlapec měl hodiny kreslení a v letech 1804-1810 studoval sochařství na nově vzniklé Akademii krásných umění. V roce 1810 dostal stipendium, díky němuž mohl pokračovat ve studiu na prestižní Saské akademii umění v Drážďanech. Nejspíš právě

As only HIGHLY this check http://www.afar-resilience.org/afyp/cialis-online-without-prescription/ out the them flyaways Philosophy cheap propecia other reduce. Form eye http://30dayhomes.com/zz/canadian-pharmacy-cialis compact, product – plastic my revatio cost thoughtlessly. A tried spray http://altinvestglobal.com/sibnt/cheap-propecia.php end ON irritation made accutane dosage up hate.

tam potkal hraběte Zamoyského, který mu navrhl, aby dohlížel na výzdobu Modrého paláce. Malinský přijel do Varšavy v roce 1816. Rychle dosáhl uznání mocných mecenášů a v důsledku nabídky na další projekty šlechtických sídel a veřejných budov. Z děl pražského sochaře je potřeba připomenout alespoň skupinu Bakchův triumf na tympanonu zmíněného paláce, který patřil Zamoyským, nebo kompozici Apolón a Múzy na Kazimierzském paláci. Malinský rovněž pomáhal při výzdobě budovy Velkého divadla, kde vytvořil Návrat Oidipa a lidu z olympijských her.

napsal Rafał Lis – pokračování zde

zdroj: panoramakultur.eu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS

Published

on

Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň.

„Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku zasedání Sejmu místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki.

Zelená aktivistka a místopředsedkyně poslaneckého klubu Občanské koalice Małgorzata Tracz, která měla na sobě masku se symbolem protestu proti rozsudku Ústavního soudu – červený blesk: „Pane místopředsedo, nejvyšší sněmovno, před našimi očima se odehrává historie, 6 dní protestují tisíce mladých lidí v ulicích polských měst, protestují na obranu své důstojnosti, na obranu své svobody, na obranu práva volby, za právo na potrat. Toto je válka a tuto válku prohrajete. A kdo je za tuto válku zodpovědný? Pane ministře Kaczyński, to je vaše odpovědnost.“

Continue Reading

Aktuality

Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno

Published

on

Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.

Continue Reading

Aktuality

Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě

Published

on

Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných volbách.

Šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti a místopředseda dolní komory parlamentu Ryszard Terlecki upřesnil, že Jaroslaw Kaczyński se stane předsedou bezpečnostního výboru a jako vicepremiér bude mít na starosti dohled nad silovými resorty: nad ministerstvy obrany a vnitra i nad ministerstvem spravedlnosti, jehož šéf Zbigniew Ziobro vyvolal nejhlubší koaliční krizi od vzniku koalice před šesti lety. Ve vládě vznikne paradoxní situace, kdy předseda strany bude formálně podřízeným premiéra.

ČTK, celý text na irozhlas.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS 27.10.2020
  Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň. „Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku […]
  Jaromír Piskoř
 • Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno 23.10.2020
  Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.
  Jaromír Piskoř
 • Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě 30.9.2020
  Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality