Connect with us
Reklama
Aktuality

Česko-polská obchodní „rvačka“

Published

on

sochyTakovéto věty s citací šéfů polských potravinářských svazů se dnes objevili v polských médiích: Češi vyhlásili válku polským potravinám. Polský premiér a polský ministr zahraničí nedělají nic pro to, aby zastavili kampaň vedenou v Evropě, která poukazuje na nízkou kvalitu polský potravin. Polští producenti potravin chtějí, aby vláda oficiálně protestovala u Evropské komise se stížností na Čechy. Místo zakomplexovaných reakcí je potřeba vypracovat ofenzivní strategii.

Jakub Šebesta, bývalý ministr zemědělství a dnešní šéf Státní zemědělské a potravinářské inspekce leží Polákům obzvláště v žaludku, protože se měl někde v únoru o polských potravinách vyjádřit nelichotivě. Jenže to je vysoký český úředník, který řešil kauzu používání technické soli pro výrobu některých polských potravin. V rádiu Impuls Šebesta řekl: „Hovořili jsme o tom, že se zpracovává nepotravina, což znamená, že výsledkem nemůže být potravina.“ Z Bruselu se tehdy dozvěděl, že výrobky byly zdravotně nezávadné. Tak, co. Jenže v kauze koňského masa, zcela jistě zdravotně nezávadného, je vše už jinak, už nejde o česko-polský spor a ministři postižených zemí musí holt kmitat.

Koncem ledna na Česko-polském hospodářském fóru konaném na Polském velvyslanectví v Praze bylo téma polských potravin jedno z nejdiskutovanějších. Dariusz Marcinkowski, předseda Klubu polského kapitálu v Čechách prohlásil, že kauza polských potravin začíná přerůstat do nedůvěry Čechů i k jiným polským výrobkům. A s humorem sobě vlastním, dodal, že zadat PR agentuře v Polsku, aby v polských servisech polští novináři důkladně prozkoumali chyby českých automobilů by asi nebyl problém.

Nemůžeme čekat od prostořekého kapitána českého potravinářství Andreje Babiše pozitivní vnímání jemu konkurujících výrobků, navíc když stále nemůže zapomenout na zradu polského Orlenu při privatizaci Unipetrolu. Negativní komunikace kolem polských potravin už ale vypadá organizovaně a musíme se připravit na reakce z Polska, které mohou mít různé formy. Nalezení a medializování chyb českých firem podnikajících v Polsku bude prvním krokem.

Jaromír Piskoř

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS

Published

on

Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň.

„Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku zasedání Sejmu místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki.

Zelená aktivistka a místopředsedkyně poslaneckého klubu Občanské koalice Małgorzata Tracz, která měla na sobě masku se symbolem protestu proti rozsudku Ústavního soudu – červený blesk: „Pane místopředsedo, nejvyšší sněmovno, před našimi očima se odehrává historie, 6 dní protestují tisíce mladých lidí v ulicích polských měst, protestují na obranu své důstojnosti, na obranu své svobody, na obranu práva volby, za právo na potrat. Toto je válka a tuto válku prohrajete. A kdo je za tuto válku zodpovědný? Pane ministře Kaczyński, to je vaše odpovědnost.“

Continue Reading

Aktuality

Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno

Published

on

Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.

Continue Reading

Aktuality

Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě

Published

on

Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných volbách.

Šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti a místopředseda dolní komory parlamentu Ryszard Terlecki upřesnil, že Jaroslaw Kaczyński se stane předsedou bezpečnostního výboru a jako vicepremiér bude mít na starosti dohled nad silovými resorty: nad ministerstvy obrany a vnitra i nad ministerstvem spravedlnosti, jehož šéf Zbigniew Ziobro vyvolal nejhlubší koaliční krizi od vzniku koalice před šesti lety. Ve vládě vznikne paradoxní situace, kdy předseda strany bude formálně podřízeným premiéra.

ČTK, celý text na irozhlas.cz

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Poslankyně opozice atakovaly předsedu PiS 27.10.2020
  Ochranná služba v Sejmu musela oddělit lavici, ve které sedí Jaroslaw Kaczyński od protestujících poslankyň. „Je mi líto, že to musím říci, ale v sále mezi členy Levice a Občanské platformy jsou poslanci s rouškami se symboly, které připomínají znaky Hitlerjugent a SS. Chápu však, že totální opozice odkazuje na totalitní vzorce.“ řekl na začátku […]
  Jaromír Piskoř
 • Protesty před domem Kaczyńského, může za všechno 23.10.2020
  Soudce zpravodaj polského Ústavního Piskorski: „Samotná skutečnost postižení plodu nebo jeho nevyléčitelné nemoci nemůže rozhodnout z ústavního hlediska o přípustnosti ukončení těhotenství. Ani péče o kvalitu přenášeného genetického kódu, ani zvážení možného nepohodlí v životě nemocného dítěte nemohou ospravedlnit rozhodnutí přijmout opatření zaměřená na jeho smrt.
  Jaromír Piskoř
 • Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě 30.9.2020
  Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality