Connect with us
Reklama
Aktuality

Špinavé peníze z Kazachstánu a Moldavska určené k financování protestů na Ukrajině a v Polsku „byly vyprány ve Skotsku“

Published

on

Nevládní organizace Open Dialog Foundation (ODF) spojená s kazašským oligarchou Muchtarem Abljazovem měla být zapojena do praní špinavých peněz ve prospěch zmíněného oligarchy a vlivného moldavského obchodníka Veaceslava Platona. Britský list Sunday Times publikoval článek s titulkem „Edinburský byt, lidskoprávní aktivisté a oligarchovy špinavé peníze“. Podle listu zpráva moldavské parlamentní komise tvrdí, že skotské firmy byly použity k vyprání hotovosti prostřednictvím organizace ODF se sídlem ve Varšavě. Nevládní organizaci řídí ukrajinská občanka Ljudmyla Kozlovska. Peníze měly být použity k financování tajné lobbyistické kampaně ve prospěch obou zmíněných obchodníků.

Platon byl zatčen v roce 2017 za praní špinavých peněz a podvod spojený se zmizením částky jedné miliardy dolarů z moldavského bankovního systému, k němuž došlo před několika lety. Incident způsobil v Moldavsku politickou krizi. Kozlovské v srpnu 2018 zakázali vstup do schengenského prostoru, poté co ji polská vláda označila za národněbezpečnostní hrozbu. Je akreditována coby lobbyistka v Evropském parlamentu, kde ji podporovali poslanci jako hlavní představitel brexitu v EP Guy Verhofstadt a britské labouristky Clare Moodyová či Julie Wardová. 

Zákaz vstupu do schengenského prostoru požadovaný Polskem nebyl dodržován německými a belgickými úřady, které Kozlovské umožnily navštěvovat jejich země.

Moldavská parlamentní zpráva také uvádí podezření, že Kozlovska a ODF byli placeni za transakce s ruskými vojenskými firmami, jimž je mezinárodními sankcemi zakázáno obchodovat v USA a EU.

Skotské firmy registrované na adrese 78 Montgomery Street v Edinburku a na přinejmenším jedné další adrese v daném městě jsou obviněny z vyprání částky nejméně 26 milionů liber. Část byla použita na provoz firmy manžela Kozlovské Bartosze Kramka, který poté věnoval dary na účet ODF.

Podle polských daňových úřadů k tomu docházelo prostřednictvím složité sítě zámořských entit registrovaných jako partnerské společnosti skotských firem, jimž je podle podivného zákona dovoleno operovat bez placení daní, publikace účetnich údajů nebo bez toho, aby veřejně deklarovaly vlastnickou strukturu.

ODF se mezi polskými lidskoprávními organizacemi proslavila během druhé revoluce na ukrajinském Majdanu, když organizovala a financovala podporu pro protestující v Kyjevě.

Po zvolení polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) v roce 2015 se ODF rychle stala kritičkou této vlády. Aktivně se podílela na protestech proti justiční reformě. Později se stala předmětem zájmu kvůli finančním operacím, jejichž podrobnosti vycházely najevo na Ukrajině a v dalších částech Východní Evropy.

Zdroj: Britské listy, Podrobnosti v angličtině: ZDE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Šéf Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v rozhovoru pro MF DNES

Published

on

Polsko je v drůbežím mase soběstačné z 283 procent. Poskytuje exportní dotace jeden zlotý, tedy šest korun, na kilogram. Kuřata se dovážejí ze Slovenska do Polska, kde se porazí a kuřecí maso se veze zpátky jen kvůli dotacím. Polští zemědělci neplatí zdravotní a sociální pojištění, odvádějí nižší daně. Mají úplně jiné podmínky. Když Češi v roce 2004 domlouvali podmínky při vstupu do EU, večer už bouchali šampaňské. Poláci jednali přes noc a mají lepší podmínky. Je to i tím, že jsou větší.

Chtěli jsme přece volný trh bez hraničních kontrol a platí nějaká pravidla a kontrolní mechanismy.
Kdo chce vyvézt přebytky do Česka, udělá to. Problém ale je, že podnákladové dovozy narážejí na český zákon o cenách, který jednoznačně říká, že ten, kdo prodává spotřebiteli, nesmí od dodavatele požadovat nižší cenu, než jsou náklady a přiměřený zisk. Jenomže my toto právo nevymáháme. Pomohlo by také, kdyby u sebe měla celní správa veterináře a policistu, mohli by pak zastavit každé auto a provést kontrolu nejen dokladů, ale i kvality zboží. Skončily by černé dovozy.

Ale k tomu byste potřeboval armádu úředníků.
Nejde o to, zastavit každé auto, ale o možnost zkontrolovat každé auto. Nikdo by zároveň nevěděl, že přijde kontrola.

Cožpak dnes někdo v potravinářském závodě nebo u distributora tuší, kdy mu zazvoní kontrola?
Vím z praxe, jak to funguje. Všichni, vědí, kde kontroly budou, takže se nenajde nic nebo jen minimum. Nebo si to konkurence mezi sebou zavolá. Systémové řešení se neuplatňuje. Vyrazte v neděli ráno k polským hranicím od Náchoda až po Český Těšín. Valí se to sem v tunách, máte plný mail nabídek masa za 18 korun za drůbeží čtvrtky. Nabízejí vám to bez papíru, s papírem, s DPH nebo bez, jak chcete. Neříkám, že všechno je načerno, míří sem obojí.

Autor: Filip Horáček, celý rozhovor na idnes.cz

Continue Reading

Aktuality

Polský způsob výběru DPH

Published

on

„V roce 2016, kdy se ještě nepodařilo realizovat naši reformu, jsme udělali první akce, jinak a na zcela jiné úrovni. Každý den tehdy vjíždělo do Polska 750 cisteren s palivem. Zavedli jsme permanentní kontroly na hranicích, tedy všichni kontrolní daňoví úředníci byli převeleni na tento úkol. Najednou se počet snížil na 150 cisteren denně. Obrat na čerpacích stanicích státního Orlenu a Lotosu se okamžitě zvýšil. V průběhu roku se to projevilo na konkrétních penězích a z DPH jsme získali dalších 8 mld. PLN.“ řekl dnešní polský ministr financí Marian Banaś na setkání Klubů Gazety Polske.

Continue Reading

Aktuality

Tusk na bílém koni nepřijede

Published

on

„Myslím si, že se Donald Tusk nevrátí do polské politiky“ řekla v Radio Zet Joanna Mucha, poslankyně Občanské platformy. To je informace, o které již delší čas spekulují polská média, ale přímo z tábora Občanské platformy, tedy formace, které je Donald Tusk čestným předsedou, se prozatím takto jasně nikdo nevyjádřil.

Donald Tusk si ještě vrátka k návratu a kandidatuře na polského prezidenta neuzavřel, ale podle průzkumů moc šancí nemá. Po prohraných volbách Evropské koalice navíc zcela ochladly jeho vztahy s Gregorzem Schetynou, předsedou Občanské platformy. Donald Tusk, který končí v čele Evropské rady se poohlíží po nějakém teplém místě uvnitř evropských struktur, spekulují polští komentátoři. Bude to mít ale těžké, na tiskové konferenci Juncker – Tusk, si prostořeký končící šéf EK dělal z Tuska šprťouchlata a ten to nesl dosti nešťastně (https://www.youtube.com/watch?v=lKH5m1yQe-I).

Onen mýtus polské opozice, že Tusk přijede na bílém koni je tak už nenávratně v ….

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Ukrajinec omdlel v práci, polská šéfová ho nechala umřít v lese 24.6.2019
  Ukrajinský dělník Vasyl Čornej omdlel při práci v polském podniku na výrobu rakví. Jeho polská šéfová, místo aby zavolala sanitku, ho odvezla do lesa a tam ho nechala. Ukrajinec zemřel, napsal v pondělí polský list Gazeta Wyborcza. Na Ukrajině po něm zůstala žena, tři malé děti a staří rodiče. „Nebyl nemocný, neupadal do bezvědomí, neměl […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko s podporou Česka zablokovalo přijetí cílů pro klimatickou neutralitu v roce 2050 24.6.2019
  Hlavní představitelé členských států nedosáhli ve čtvrtek v Bruselu dohody o dosažení cíle klimatické neutrality v roce 2050. Znění rezoluce, které obsahovalo zmínky o cíli pro tento rok, bylo vetováno především Polskem, podpořeným Českou republikou a Maďarskem, píše portál oenergetice.cz. Závěry summitu tedy nakonec vyzývají Evropskou komisi a Radu pouze k zajištění přechodu na klimaticky […]
  Jaromír Piskoř
 • Už dvacet let jsem tu knihu nečetl 24.6.2019
  Tworki, nejslavnější román ryzího a neopomenutelného polského autora Marka Bieńczyka, dostupný nyní českému čtenáři díky překladu Michaela Alexy, vyšel již před dvaceti lety. Nad jeho kvalitami však žasneme stále, čím dál víc. Proto jsme se Bieńczyka v rozhovoru ptali právě na jeho knihu, na hudebnost v próze, ale také na tajemství, sílu sentimentu a dojetí. […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality