Connect with us
Reklama
Aktuality

Polské potraviny nejsou lepší ani horší, jsou stejné jako české

Published

on

Jedna z mnoha dodávek polského hovězího masa do ČR obsahovala bakterie salmonely. Ministr Toman nařídil plošné kontroly dováženého polského hovězího a polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski uvažuje o tom, že jeho země začne s kontrolami českého piva.

„Czeska żywność nie jest w stanie konkurować pod względem ceny i jakości z polską żywnością, wobec tego trwa kampania negatywna utrzymywania negatywnych stereotypów na temat polskiej żywności którą staramy się od lat przełamywać.“ řekla v Sejmu v polovině loňského roku polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwioro. Neboli polské potraviny jsou lepší a levnější než české a v Čechách probíhá proto negativní kampaň. Tyto stereotypy chce polská velvyslankyně bořit. ( – Hm. Po nedávném vyjádření ministra zemědělství Tomana bude tato část práce paní velvyslankyně asi značně dramatická. Navíc její velké úsilí může zhatit například i jeden producent polských vajec nakažených Salmonelou. – jsem tehdy napsal).

Hm. Vejce nikoli, ale hovězí. Maso mělo původ v masokombinátu Biernacki, a to nejsou sousedská jatka, ale moloch, který má kapacitu umožňující porážku 800 kusů skotu denně se skladovací kapacitou chladíren 25 000 tun masa. Dodává maso do celého Polska, Evropy i Arábie, kde prodává Košer i Halal maso.

Více než 64,5 kilogramu polského hovězího masa zkonzumovali v Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Necelých 17 kilogramů masa se snědlo v Kroměřížské nemocnici, ale ani studenti ani pacienti netrpí žádnými potížemi, protože maso prošlo při přípravě teplotou převyšující 100 stupňů a bakterie salmonely tak byly zničeny, tedy pokud tam vůbec byly, protože dosud není jisté, zda byla salmonela v celé sedmisetkilové šarži.

Podle názoru Karla Pilčíka, předsedy představenstva MP Krásno i předsedy představenstva Českého svazu zpracovatelů masa, proneseného v České televizi, jde o pochybení, které se může stát. Již dříve řešil šarže se závadným masem z jiných zemí. „Nepovažoval bych to za aféru. Listerie, salmonely jsou kolem nás všude a bohužel teď se objevily na mase z Polska. Kolem salmonely se dvakrát, třikrát za rok něco takového objeví. Samozřejmě je to neštěstí, pro spotřebitele špatná informace,“ doplnil.

Nevraživost vůči polským potravinám má každý český ministr zemědělství. Vzpomeňme na ministra Jurečku a „polská vejce“. Mimochodem, v roce 2017 jsme vrátili do Polska polskému producentovi Woźniakowi miliony jeho vajec, aby se nakonec ukázalo, že do evropského systému rychlého varování RASFF jej zadali Holanďané neprávem (byl to jiný producent). Co ale čert nechtěl, následná kontrola našla v některých Woźniakových chovech bakterie salmonely v prachu na větrácích kurníků. Eliminovalo to tehdy největšího evropského vaječného giganta na několik měsíců a musel vybavit své chovy nejmodernějšími technologickými systémy, aby zabránil podobným výskytům zárodků nemocí v prachu.

České zemědělství není schopné cenově konkurovat polským velkoproducentům, a proto se každé pochybení hodí. Začleňování Ukrajiny do evropských struktur bude pociťováno podobně a určitě se za ro či dva dočkáme v Čechách akcí proti potravinám z Ukrajiny. Ty jsou totiž ještě levnější než polské.

Hysterie kolem polských potravin je české a slovenské specifikum. Distribučně jsme první na ráně a polští producenti ničí české či slovenské nejvíce. Například český jablečný mošt si již nekoupíme, protože polští producenti zcela ovládli český trh. Polský mošt ale rozhodně není horší český. V evropském bezcelním prostoru neumíme jako malá země konkurovat větším zemím, obřím masokombinátům či velkochovům. Tož, nějak se bránit musíme a proto, z bezpečnostních důvodů, budeme chránit zájmy našich zemědělců a platit více peněz za české hovězí.

Pochopitelně podobně uvažují i v Polsku a budou kontrolovat kvalitu českého piva, protože jej umíme vyrobit levněji a lépe. Hm. Napadá mě několik jízlivostí, ale ministři zemědělství to mají v každé zemi trochu posunuté, a tak si komentář odpustím.

Polské potraviny jsou levnější než ty vyráběné v České republice, ale lepší nejsou. Jsou, troufnu si říci, stejné. Regionálně jsme zvyklí jíst a pít něco jiného než v Polsku. Nemáme moře a posloucháme polské posměšky na téma pojídačů kaprů. My se zas podivujeme tomu, proč Poláci jedí tolik kapusty či červené řepy. Ještě že jsme podobně postiženi houbařením. Osobě mi některá polská jídla chutnají velmi a některá jsem vzal do úst pouze jednou. Nebudu hloupě paušalizovat a brát kvalitu polským potravinám, ostatně na čtyřiceti milionovém polském trhu plném mlsných jazýčků by kvalitativně špatný výrobek neměl šanci.

Přeji polské velvyslankyni, aby neměla těžkou hlavu z českých stereotypů, protože polští producenti potravin jsou na českém trhu úspěšní. Když už to je na Čechy moc, vymyslí si bezpečnostní bariéru a s doprovodem kamer pošlou veterináře na kontroly. To by byl čert, aby něco nenašli, třeba v prachu …

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Proč má PiS podporu poloviny polských voličů?

Published

on

Vládní strana v Polsku – Právo a Spravedlnost – má podporu kolem 47 %. Necelé tři měsíce před tamními parlamentními volbami. V českých médiích, stejně jako v polských opozičních, se ale slaví, polská levice se dala už konečně dohromady. Je jedno, že sotva splácá podporu 9 % polských voličů. Česká média nepublikují rozhovory s polským premiérem Morawieckým, už vůbec ne s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským. Důležitou zprávou ale je, že na východě Polska policisté neuhájili pochod LGBT a tamní občané pěstmi narušili právo na shromažďování gejů a lesbiček.

V předvolebním kvasu feministická aktivistka Manuela Gretkowska píše v Gazete Wyborczej, že má přátele, kteří každý den po ránu otevírají internet s vírou, že Jaroslaw Kaczyński už konečně zemřel. Homosexuálové a lesbičky jsou pro vesměs katolické Polsko mnohem méně přijatelnější než u nás. Čtyřprocentní komunita českého voliče nebere a voliči Topky neřeší, s kým jejich předseda spí. V Polsku je to jinak. Aby tato komunita mohla spokojeně a „ve hříchu“ žít, musí za ní bojovat celá polská levicová a liberální politická scéna.

Češi také nechápou zaťatost většiny Poláků k potratům. České příhraniční soukromé kliniky na ní ale silně a radostně profitují. Onen emocionální konzervativní názor je historickou součástí Polska a my Češi to bereme opět liberálně s tím, ať si katolické Polsko, je jaké je. Už častokrát ale nerozumíme polským politickým sporům, kdy polská politická scéna prostě nechce mávnout rukou nad 4 % menšinou, jak je to u nás. Běžný Pražák pochod homosexuálů ve svém uvažování vrazí mezi několik maratonů a vnímá jej pouze jako omezení dopravy. Polská politická současnost však onen fenomén bere jako podstatu sporu a nechce (chce), aby homosexuálové a lesbičky blbli na ulicích polských ekvivalentů Příbrami či Chrudimi. U nás LGBT komunitu jezdit mimo Prahu ani nenapadne, protože – ať se bez mediálního efektu projdou.

Happening, kdy spoře oděné feministky nesou v Opavě monstranci ve tvaru kosočtverce opavské občany nenaštve. Pomyslí si něco o opušťáku z tamního blázince. V Polsku je ale tato symbolika pro velké množství běžných občanů zločinem. Česká média budou psát o porušování základních lidských práv a že homosexuálové a lesbičky jsou v Polsku diskriminováni. Nejsou. V katolickém Polsku jim ale ještě neschválili takovou šíři prostoru, jako ve Francii či u nás. A kdy a zda Polsko schválí adopci homosexuálním párům je výsostné právo polského Sejmu.

Před několika lety byla symbolem ideologie LGBT ve Varšavě socha Duhy na náměstí Spasitele. Byla několikrát zapálená a obnovována a v roce 2015 ji varšavský magistrát nadobro odstranil. Tak trochu je to symbol dnešního politického sporu, protože PiS využilo, a to už ve volební kampani do Evropského parlamentu, konzervativního povědomí většiny Poláků a jejich nechuti k ideologii LGBT. Polská levicová a liberální politická scéna a její média podporovaná evropským viděním transsexuality narazila na polskou normálnost. Jaroslaw Kaczyński chytil příležitost za vlasy a rozdělil Polsko v tomto názoru. Kromě toho plní volební sliby a polská vláda uvolňuje značné finanční prostředky do sociálních transferů.

No, a pak se divme, že má PiS podporu poloviny polských voličů.

Continue Reading

Aktuality

Koalice – populární slovo polské opozice

Published

on


Polští Lidovci se rozhodli kandidovat do Sejmu samostatně (vytvořili si značku Koalicja Polska) a tím rozbili iniciativu šéfa Občanské platformy kandidovat podobně jako v eurovolbách (Evropská koalice) v širokém opozičním bloku do polského Sejmu a Senátu. Schetynova snaha o zachování jednoty polské opozice narazila na nechuť lidovců kandidovat na společné kandidátce s představiteli LGBT, což bylo pro tradiční lidovecké voliče nepřijatelné a mnoho z nich proto ve volbách do Evropského parlamentu volilo PiS. Po opatrném váhání se lidovci dávají dohromady s hnutím Kukiz 15, ale úspěch této iniciativy je ve hvězdách, protože programové nápady Pawla Kukize se s polskou realitou dosti míjí a samotné jeho hnutí se také už pohybuje hodně blízko volebnímu prahu 5 %. Kukiz stále váhá a jeho poslanci mu z parlamentního klubu postupně odcházejí a míří k PiS či ukončují svou politickou činnost. Polská Koalice bude tedy složená z členů PSL, posbíraných bývalých politiků vyhozených z Občanské platformy za protipotratové názory, některých členů hnutí Kukiz, členů Unie evropských demokratů, z Nezávislých a různě posbíraných umírněných patriotických osobností.

Model Evropské koalice ale pohřbili i regionální představitelé Občanské platformy, pro které zas bylo nepředstavitelné, aby kandidovali na společných kandidátkách s profláknutými komunistickými veterány, které hodlala delegovat na společné kandidátky SLD. Schetyna tedy od předpokládané široké koalice musel ustoupit, ale protože mu vnitřní průzkumy ukázaly, že kandidování pod samostatnou značkou Občanské platformy je pro Občanskou platformu už značně nevýhodné, vytvořil model Koalice občanské, kterou kromě členů Občanské platformy, pozřelé Nowoczesne, feministické Inicjatywy Polske, mají tvořit nestraníci či osobnosti z komunální politiky a nevládních organizací.

Continue Reading

Aktuality

Polská levice vytvořila Lewici

Published

on

„Redakční kolegové a kolegyně, kterým bije srdce na levé straně si při sledování televize potají vzrušeně utírali slzy. Kdo by před dvěma lety uvěřil, že Biedroń, Zandberg a Czarzasty ohlásí společnou levicovou koalici.“ napsala Wyborcza o pocitech vlastních redaktorů. Spojení polské politické levice, tedy postkomunistické SLD, marxistické Razem a Wiosny není překvapivé. Biedrońova Wiosna směrovala nekompromisně pod volební práh, pod kterým se SLD a Razem ocitly už dávno. Společně by se do polského Sejmu ony formace mohly dostat, tedy pokud se dohodnou na rozdělení míst na kandidátkách a rozdělení peněz z případného volebního výsledku.

Pragmaticky ale asi pro jistotu vytvoří volební listy tak, aby se vyhnuli koaličnímu prahu 8 %. Výsledky voleb v roce 2015 totiž poslaly Sjednocenou levici s výsledkem 7,55 % mimo polský parlament. Při předpokládané volební účasti v podzimních volbách v Polsku kolem 60 % by Levice, aby se do Sejmu dostala, musela získat 1,5 milionů hlasů, a to je tak na hraně jejich možností.

Pro vyšší volební úspěch bude Levice chtít uzmout část voličů Občanské platformě, a to se projeví ve volební kampani. Levé křídlo Platformy dnes reprezentuje Barbara Nowacka, která byla v roce 2015 přední představitelkou neúspěšné Sjednocené levice. Za zmínku také stojí, že feministka Nowacka za studií chodila se Zandbergem a bývalí milenci budou spolu už po několikáté soupeřit o polský levicový elektorát. Tentokrát má ale Nowacka jistotu, že se do Sejmu dostane.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Proč má PiS podporu poloviny polských voličů? 21.7.2019
  Vládní strana v Polsku – Právo a Spravedlnost – má podporu kolem 47 %. Necelé tři měsíce před tamními parlamentními volbami. V českých médiích, stejně jako v polských opozičních, se ale slaví, polská levice se dala už konečně dohromady. Je jedno, že sotva splácá podporu 9 % polských voličů. Česká média nepublikují rozhovory s polským […]
  Jaromír Piskoř
 • Koalice – populární slovo polské opozice 20.7.2019
  Polští Lidovci se rozhodli kandidovat do Sejmu samostatně (vytvořili si značku Koalicja Polska) a tím rozbili iniciativu šéfa Občanské platformy kandidovat podobně jako v eurovolbách (Evropská koalice) v širokém opozičním bloku do polského Sejmu a Senátu. Schetynova snaha o zachování jednoty polské opozice narazila na nechuť lidovců kandidovat na společné kandidátce s představiteli LGBT, což […]
  Jaromír Piskoř
 • Polská levice vytvořila Lewici 20.7.2019
  „Redakční kolegové a kolegyně, kterým bije srdce na levé straně si při sledování televize potají vzrušeně utírali slzy. Kdo by před dvěma lety uvěřil, že Biedroń, Zandberg a Czarzasty ohlásí společnou levicovou koalici.“ napsala Wyborcza o pocitech vlastních redaktorů. Spojení polské politické levice, tedy postkomunistické SLD, marxistické Razem a Wiosny není překvapivé. Biedrońova Wiosna směrovala […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality