Connect with us
Reklama
Aktuality

Mladé Poláky zprostí daně z příjmu. Polsko nechce, aby utíkali do zahraničí

Published

on


Zákon, který zavádí nulovou sazbu daně z příjmu poplatníkům do 26 let schválili na začátku měsíce polští poslanci. Slibují si od něj řešení dlouhodobého problému s odlivem mladých lidí pryč ze země. Být mladým Polákem ještě nikdy nebylo tak lukrativní. Tak komentuje CNN polský zákon, který vejde v platnost už 1. srpna. Polská vláda doufá, že se díky novému daňovému zákonu podaří udržet mladé lidi ve státě. Zejména v posledních 15 letech, tedy od té doby, co je Polsko součástí EU, se počet Poláků, kteří odešli do zahraničí za prací, dramaticky zvýšil.

Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl, že zákon přinese nové příležitosti pro mladé lidi tak, „aby odpovídaly těm, které jsou dostupné na západě“. Jde také o splnění jednoho z velkorysých slibů vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), daných ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Polsko na podzim čekají parlamentní volby.

Osvobozeny od daně mají být příjmy do 85 528 zlotých (přes 513 000 Kč) za fiskální rok. Letošní úleva, týkající se tedy pěti měsíců, je tak omezena na 35 636 zlotých (214 000 Kč). Příjmy přesahující danou hranici budou zdaněny běžnou sazbou, což znamená 18 procenty. Na osvobození od daně vydělají podle odhadů asi dva miliony mladých Poláků a Polek. Letos má daňová úleva připravit veřejné finance o 950 milionů zlotých (5,7 miliardy Kč), v dalších letech o 2,45 miliardy zlotých (14,7 miliardy Kč).

Autor: Lukáš Marek, ČTK, celý text na seznamzpravy.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Svobodu, provolával před 30 lety v Praze Adam Michnik. Poláci už ji skoro měli, Češi na ni čekali až do listopadu

Published

on

Před třiceti lety musel komunistický režim v Československu přihlížet tomu, jak čtveřice polských disidentů vykřikuje v centru Prahy hesla o svobodě a konci sovětského bloku. Šlo o zástupce Solidarity, kteří se ovšem začátkem léta v částečně demokratických volbách stali polskými poslanci. Situace u nás byla jiná a do pádu režimu ještě zbývaly dlouhé měsíce.

Čeští disidenti se s těmi polskými dobře znali, polský totalitní režim se ale na rozdíl od toho českého začal hroutit už v létě 1989. Před třiceti lety vzali místní chartisté čtveřici čerstvých polských poslanců v čele s Adamem Michnikem na Václavské náměstí.

„Vzpomínám si, jak jsem poprvé přijel do Prahy v roce 1989, v kapse už jsem měl diplomatický pas, byl jsem poslancem polského Sejmu, tady byla ještě diktatura. Setkali jsme se v bytě Jiřího Dienstbiera, kam jsme dorazili obklopeni automobily StB. Potom jsme se spolu procházeli městem,“ vybavil si pražské setkání Michnik před jedenácti lety.

AUTOR kac, celý text na ct24.ceskatelevize.cz

Continue Reading

Aktuality

Trump přijede na konci srpna do Polska

Published

on

Americký prezident Donald Trump na přelomu srpna a září navštíví Polsko. Zúčastní se mimo jiné ceremonie u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války. Informoval o tom ředitel úřadu polského prezidenta Andrzeje Dudy, uvedla agentura PAP. Trump bude v Polsku od 31. srpna do 2. září. Podrobnosti jeho programu podle Krzysztofa Szczerského, šéfa úřadu polského prezidenta, sdělí brzy Bílý dům.

Polsko si v neděli 1. září připomene výročí vpádu německých vojsk do země v roce 1939. Ceremonie se tradičně odehrávala na Westerplatte u Gdaňska, kde padly první výstřely. Letos se ale uskuteční ve Varšavě.

Akce se zúčastní řada čelných politiků. Přijede například i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ruský prezident Vladimir Putin pozván nebyl. Szczerski už dříve řekl, že je to kvůli agresivní politice Moskvy vůči Ukrajině.

ČTK

Continue Reading

Aktuality

Sliby se mají plnit

Published

on

Po čtrnácti dnech strávených v Polsku je třeba prvotně popřít informace o sinicích na Baltu. Jsou tam, ale ložiska nejsou velká a pohybují se směrem od pláží. Což prakticky znamená, že pokud by vedle vašeho ubytování u pláže jsou sinice, tři kilometry dál už nejsou a za dva dny se navíc posunou. Co jinak napsat o vrcholu turistického ruchu na polském Baltu? Počítejte se zácpami. Sezóna vrcholí, mění se turnusy a do aut sedli i pomalu jezdící důchodci. Chce to trpělivost. A ještě jednou, trpělivost.

Viděl jsem na pobřeží polské vrcholné politiky, kteří po ránu blbli s dětmi na pláži a večer se navlékli do sak, aby polským turistům sdělovali z pódií svá moudra – v prostoru někde mezi kolotočem a nejnavštěvovanější restaurační zahrádkou (polské volby jsou počátkem října). Turistů německých či českých se tato komunikace moc nedotýkala, ale místní – i polští turisté – nad rybou mudrovali o vztahu Poláků či polské katolické církve k homosexuálům, hlavním toť volebním tématu.

Pokud si pustíte polskou televizi, i protivládní TVN, uvědomíte si, jak je Česká televize jednostranná v přinášení zpráv z Polska. Těžko na české obrazovce zahlédnete vyjádření polského kněze, polského vládního politika či alespoň nějaký hlas, který na LGBT problém nazírá s nadhledem. Za to militantní pohled režisérky Agnieszky Hollandové je ten zásadní, který musí být citován a rozveden. Je to až humorně předvídatelné. Polská opozice několik let hlásala, že vláda PiS spěje porušováním demokratických zásad k totalitarismu. Polský volič ovšem vidí, že tato slova jsou jen plácáním a většinově na ně už nereaguje. Opoziční Občanská platforma od podobné neúčinné politiky ustupuje ke konkrétnímu programu například návrhů na reformu polského zdravotnictví či programy za čisté ovzduší. Editorům České televize to ale zatím nedošlo a „porušování práv“ je stále hlavním tématem zpravodajství z Polska.

Spočítáme-li preference levice, liberálů, lidovců s antisystémovými formacemi dohromady, nemají dnes na to porazit u voleb vládní PiS. Pokud by polská vláda „porušovala práva“, rozhodně by 45 % podpory mezi Poláky neměla. Masivní snížení nezaměstnanosti, skokově vzrostlé příjmy státního rozpočtu, dodržování volebních sociálních slibů a zlepšující se kvalita života, je na misce vah převažující nad možností adopce pro homosexuální páry.

Reálné zvyšování příjmů polského rozpočtu, boj proti daňovým únikům a vůbec celá koncepce změny výběru daní za posledních několik let, je až neuvěřitelným úspěchem vlády PiS a žádný z ekonomů a odborníků jej neočekával. Polská opozice předpokládala pád státních financí kvůli „nereálným volebním slibům PiS“. Sliby PiS se staly realitou, polský stát nezkrachoval, polským rodinám každý měsíc přistane na konto štědrý rodičovský příspěvek a polským důchodcům byl vyplacen 13. důchod. To vše by nebylo možné, pokud by v Polsku nedošlo k zásadnímu zlepšení výběru daní. Toto téma by mohla Česká televize otevřít, třeba jen proto, aby naší vládě ukázala, že u našich sousedů mají na to, aby byly plněny předvolební sliby tamní vládní strany.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Počet polských společností v České republice stále roste. Hodnota jejich investice roste ještě rychleji. 2.8.2019
  Ze zprávy Polské národní banky zveřejněné minulý týden o práci Poláků v zahraničí plyne, že se jím daří. Studie se týká čtyř západoevropských trhů: Nizozemska, Německa, Norska a Velké Británie. Ukazuje se také, že Poláci jsou také docela dobří v České republice. Jde o polské podnikatele, kteří – mezi všemi cizinci vlastnící společnosti v České […]
  Jaromír Piskoř
 • Svobodu, provolával před 30 lety v Praze Adam Michnik. Poláci už ji skoro měli, Češi na ni čekali až do listopadu 31.7.2019
  Před třiceti lety musel komunistický režim v Československu přihlížet tomu, jak čtveřice polských disidentů vykřikuje v centru Prahy hesla o svobodě a konci sovětského bloku. Šlo o zástupce Solidarity, kteří se ovšem začátkem léta v částečně demokratických volbách stali polskými poslanci. Situace u nás byla jiná a do pádu režimu ještě zbývaly dlouhé měsíce. Čeští […]
  Jaromír Piskoř
 • Trump přijede na konci srpna do Polska 31.7.2019
  Americký prezident Donald Trump na přelomu srpna a září navštíví Polsko. Zúčastní se mimo jiné ceremonie u příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války. Informoval o tom ředitel úřadu polského prezidenta Andrzeje Dudy, uvedla agentura PAP. Trump bude v Polsku od 31. srpna do 2. září. Podrobnosti jeho programu podle Krzysztofa Szczerského, šéfa úřadu polského […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality