Reklama
design Datum , .
RSS
Dohoda uzavřená premiérkou Kopaczovou už neexistuje – aktualizováno
Publikováno v Pá. 12. Květen 2017 v rubrice Aktuality

Kopaczová Tusk foto facebook EK„10 000 až 12 000 to je tolik jako fanoušků Legie Varšava (fotbalový klub) když přichází na stadion.“ řekla svého času bývalá polská premiérka Kopaczová. Před několika dny ale tvrdila na TVN 24, že její vláda byla striktně proti plánům Evropské komise nařídit zemím EU kvóty imigrantů. „Hovořili jsme o utečencích, né o imigrantech. Hovořili jsme o matkách s dětmi. “ říká dnes Kopaczová.

Polští komentátoři tvrdí, že to byla jedna z největších chyb vlády PO před volbami a jeden z důvodů, proč PiS vyhrálo volby v Polsku tak výrazně. Kopaczová – né bez satirických komentářů oponentů – dnes „striktně“ odmítá, ale bude to hlavně proto, že předseda PO Gregorz Schetyna prohlásil, že Občanská platforma je proti přijímání uprchlíků a změnil tak dosavadní názor Platformy, který dosud byl: „neexistuje žádné rozhodnutí, které by nás nutilo k okamžitému rozhodnutí“.

Nějak to ale, nesdělil všem svým poslancům a Izabela Leszczyna prohlásila nevěřícně v televizi,  že si Gregorz Schetyna dělal z opozičního redaktora srandu. Po jejím výstupu udělala raději Občanská platforma tiskovou konferenci, na které Schetyna sdělil, že …. Dohoda uzavřená premiérkou Kopaczovou dnes už neexistuje.

A Donald Tusk, který byl předchůdcem polské expremiérky Ewy Kopaczové a jejím bývalým stranickým šéfem v Občanské platformě, v říjnu 2015 zdůraznil, že si „výjimečně vysoko cení nedávného rozhodnutí polské vlády v této extrémně komplikované situaci, které je hlasem zdravého rozumu.“  a pochválil tak Polsko za migrační politiku a politoval ostatní partnery z V4, kteří to považovali za zradu.

jp

V Občanské Platformě se nelíbil výrok jejího předsedy Schetyny, který minulý týden řekl v TVP INFO, že „Platforma není pro přijímání utečenců.“ Po vnitřní stranické bouři se v pátek opravil a rádiu TOK FM prohlásil: „Platforma je připravena přijmou utečence.“ A celé to rozvedl: „To my jsme zachránili v roce 2015 Polsko před nekontrolovanými utečeneckými kvótami. Bylo to tři týdny před parlamentními volbami, kdy jsme velmi tvrdě prosazovali v Bruselu otázku solidární angažovanosti, ale pod dohledem. Proto, abychom měli vliv na to, kdo do Polska může přijít. Proto byl ten proud nelegálních utečenců zastaven a to jen proto, že bylo přijato rozhodnutí Evropské rady a tím byla tato otázka uzavřena.“

Tak si z toho vyberte.  jp

 

Kalend akc