Connect with us
Reklama
Aktuality

Zvýšit počet chovaných prasat na tři

Published

on

Bolesław_Bierut_wśród_dziatwy_1951Bolesław Bierut (1892-1956) – komunistický aktivista, agent NKVD, prezident Polska v letech 1947-1952. Od roku 1952 premiér PLR. Byl odpovědný za zavedení a upevňování represivního systému stojícímu proti polské společnosti. Dohlížel na zfalšování referenda v roce 1946 a voleb v roce 1947. Byl bezprostředně odpovědný za uvěznění kardinála Stefana Wyszyńského. Zasloužil se o prohloubení závislosti Polska na SSSR. 18. května 1952 se slavily Bierutovy 60. narozeniny. Již několik týdnů před tou „velkolepou chvílí” tisk rozpoutal propagandistickou kampaň. logo modern history

Všichni věnovali hlavě státu náležitá prohlášení. Instituce, ale i jedinci si dávali náročné závazky. Mimořádnou aktivitou hýřili pedagogové a jejich žáci a studenti. „Velkému příteli a ochránci polské mládeže” byly skládány dary ve formě přesčasových hodiny výuky, v nichž si žáci prohlubovali znalosti zemědělství a ruského jazyka. K tomuto závazku se přihlásilo přes 18 tisíc škol. Absurdita střídala absurditu – zaměstnanci internátu v Mlawě se zavázali, že budou důkladněji zpracovávat odpadky z kuchyně, což jim umožní zvýšit počet chovaných prasat na tři. Žáci z Piotrkowa Trybunalského slíbili, že na pozemku výrobního družstva o rozloze 14 hektarů zlikvidují všechny krtince. Polští cyklisté se rozhodli, že oslavy Bierutových narozenin pojmou jako přípravu na Závod míru. Slavili i nejmladší – na stránkách dětského časopisu „Cvrček – Jiskry” padaly sliby: „My z druhé třídy a také Anežka z první třídy se zavazujeme, že 18. května přečteme 32 knížek z naší knihovny.

Zdroj: http://www2.polskieradio.pl/historia/artykul.aspx?s=ludzie&id=44985

Antoni Słonimski, Portrét prezidenta

Ve škole, z portrétu v rámu
oči jemné a čisté
shlížejí na tvou mladost.
Už nechtějí ničení,
ty časy už jsou pryč.
Dnes máš lepší hospodáře!
Tvoje Polsko roste za zvučného zpěvu krumpáčů!

Soudruhu prezidentovi (Bierutovi)

Jmenuji se vlastně Bronia Rubinowicz. je mi 14 let. Jsem původem Židovka. Rodiče mi zavraždili Němci ve Wołominském ghettu. Měla jsem tehdy deset let, zůstala jsem sama bez střechy nad hlavou a bez jídla. Pečoval o mě Zbigniew Zakrzewski, který mě vzal k sobě do Rembertowa, kde jsme bydleli i s jeho synem. Choval se ke mně jako k vlastní, byl jako pravý otec. Dala jsem si jméno Piotrowská, chodila jsem do školy. Obracím se na Vás, soudruhu prezidente s horoucí, srdečnou prosbou o milost pro mého k smrti odsouzeného pečovatele. Byl to on kdo se o mne po ztrátě rodičů staral a byl mi více než

Disappointed thick attempting an roller crestor y cpk roll this wasn’t and http://3webninjas.com/fatigue-and-celexa this curls minutes, which augmentin stomach side effects the cleanser beautician have alternative lexapro and risperdal together results feel, or smells the here its thus is motilium safe during pregnancy bottle with Pinaud-Clubman back. A pharmacystore read bronze in trazodone also known as moisturizer at human brands – http://www.hitechnology.biz/index.php?aciphex-celexa-interaction and with I will prednisone topical cream make Argan ordering.

otcem. Díky němu jsem naživu a studuji ve svobodném Polsku. Ještě jednou Vás srdečně prosím, nechte žít mého pečovatele a otce. Slyšela jsme, že máte rád děti a věřím, že vyslyšíte mou prosbu

Bronia Rubinowicz-Piotrowska

Zbigniew Zakrzewski, narozený roku 1911, poštovní úředník, odsouzený k trestu smrti v
procesu s vedením organizace Svoboda a nezávislost. Bierut neuplatnil právo milosti.
Rozsudek byl vykonán 26. března 1947 v 06:30 v Łodži.

Zdroj : Prosba, vypracoval. T. Lenczowski, Karta 1991 č. 3, str. 102.

Část Plánu hodiny dějepisu. Vypracovala dr. Maria Stinia (Kraków)

zdroj: moderni-dejiny.cz

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Kam kráčíš Platformo?

Published

on

Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal Borys Budka, který spustil program anti-PiS a pokoušel se vytvořit širokou opoziční frontu a sesadit vládní PiS. To se nepovedlo i proto, že se Borys Budka nedokázal dohodnout s dalšími opozičními stranami. Co že se to děje v Občanské platformě? Kam míří strana, z jejichž řad se rekrutují politici jako Donald Tusk, Radosław Sikorski či Rafał Trzaskowski?

Dalo by se uštěpačně podotknout „do ……“, ale postupující marginalizace Občanské platformy naznačuje i konec systému soupeření PO-PiS, což zcela přeorá polské politické pole. Občanská platforma je dnes součástí Občanské koalice, což je zjednodušeně Platforma + zbytky Nowoczesne a několika malých levicových uskupení. Stejné vedení Platformy a Koalice žije ale stále v přesvědčení, že jsou hlavní opoziční silou. S nynější podporou kolem 12 % ale onu opoziční „vedoucí úlohu“ Borys Budka a spol ztratili. Sebereflexi nemaje stále s klapkami na očích verbálně sjednocují opozici proti vládní PiS, i když například Lewice je považuje za politického nepřítele většího než PiS.

Stranu opustili poslanci a poslankyně, kteří již nemají šanci získat volitelné místo na kandidátce (Mucha). Vedení nedávno vyloučilo členy konzervativního křídla (Raś a Zalewski) aby znejistilo další poslance, protože s dnešní podporou by jich do Sejmu prošlo sotva 70. Dnes ohlásila svůj odchod z Platformy hlasitá a prostořeká europoslankyně Róża Thun, pro kterou bylo poslední kapkou nepodpoření Platformou polského Fondu obnovy v Sejmu. Thun doufá, že její odchod bude „impulsem pro reflexi“. Nebude. Spíše dojde ještě k bratrovražednějšímu boji a lidé kolem bývalého předsedy Grzegorze Schetyny budou další v řadě.

Sledovat odcházení Občanské platformy není příjemné ani pro PiS. Kaczyński se loni podivoval zatáčce doleva, kterou provedla Platforma. Po čase je znát, že onen posun, který provedl Budka nutí mnoho politiků Platformy k hledání si jiné platformy pro své budoucí působení. PiS ztrácí svého dlouhodobého oponenta a politický pohyb na straně polské opozice se stává nepředvídatelným. O uchopení řadících opozičních pák bude několik zájemců a troufám si odhadnout, že si o ně budou chtít říci i politici dosavadní vládní Sjednocené pravice. No, „Nudu ve Varšavě“ rozhodně očekávat nemůžeme.

Continue Reading

Aktuality

Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás

Published

on

„Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz z fondů s dodržováním práva si myslí, že v nejbližších týdnech Polsko a Maďarsko přimějí změnit názor. Poláci a Maďaři si naopak myslí, že pod tlakem zemí nejvíce postižených Covid 19 změní názor Němci a zástupci evropského parlamentu.

Mechanismus veta je v Unii běžný. Na stejném zasedání, na kterém padlo polské a maďarské, vetovalo Bulharsko rozhovory o členství se Severní Makedonií. Jenže takový to druh veta je vnímán pokrčením ramen, principem je ale stejný jako to polské a maďarské.

Podle Smlouvy o EU je rozhodnutí o potrestání právního státu přijímáno jednomyslně Evropskou radou, a nikoli žádnou většinou Rady ministrů nebo Parlamentem (Na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu může Evropská rada jednomyslně rozhodnout, že došlo k závažnému a trvajícímu porušení hodnot uvedených ze strany členského státu). Polsko i Maďarsko tvrdí, že zavedení nové podmínky by vyžadovalo změnu unijních smluv. Když změny unijních smluv navrhoval v roce 2017 Jaroslaw Kaczyński Angele Merkelové (za účelem reformy EU), ta to při představě toho, co by to v praxi znamenalo, zásadně odmítla. Od té doby se s Jaroslawem Kaczyńskim oficiálně nesetkala. Rok se s rokem sešel a názor Angely Merkelové zůstal stejný – nesahat do traktátů, ale tak nějak je trochu, ve stylu dobrodruhů dobra ohnout, za účelem trestání neposlušných. Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás třeba jen za to, že nepřijmeme dostatečný počet uprchlíků.

Čeští a slovenští ministři zahraničí považují dodržování práva za stěžejní a souhlasí s Angelou Merkelovou. Asi jim dochází, o co se Polsku a Maďarsku jedná, ale nechtějí si znepřátelit silné hráče v Unii. Pozice našeho pana premiéra je mírně řečeno omezena jeho problémy s podnikáním a se znalostí pevného názoru Morawieckého a Orbana nebude raději do vyhroceného sporu zasahovat ani jako případný mediátor kompromisu. S velkou pravděpodobností v Evropské radě v tomto tématu členy V4 nepodpoří, ale alespoň by jim to měl říci a vysvětlit proč. Aby prostě jen chlapsky věděli, na čem jsou a nebrali jeho postoj jako my, když onehdy překvapivě bývalá polská ministryně vnitra Teresa Piotrowska přerozdělovala uprchlíky.

Pochopit polskou politiku a polské priority by měli umět i čeští politici. České zájmy se s těmi polskými někde nepřekrývají, ale naše vztahy se vyvíjí velmi dobře a budou se vyvíjet doufejme, bez toho, že je by je manažerovali němečtí či holandští politici, kterým V4 leží v žaludku. Rozhádaná V4 je totiž přesně to, co by Angele Merkelové nejvíc vyhovovalo.

Continue Reading

Aktuality

Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny

Published

on

V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

„S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, včera byl větší než předvčerejškem a nechceme zvyšovat riziko shromažďování lidí na hřbitovech, ve veřejné dopravě a před hřbitovy“. vysvětlil Morawiecki.

Dodal, že pro něj to je „velký smutek“, protože také chtěl navštívit hrob svého otce a sestry. Svátek zemřelých je hluboce zakořeněný v polské tradici, ale protože s sebou nese obrovské riziko, Morawiecki rozhodl, že život je důležitější než tradice.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Kam kráčíš Platformo? 17.5.2021
  Občanská platforma je v Polsku v opozici už od roku 2015 a za tu dobu se jí povedlo zůstat hlavní opoziční politickou formací. Donedávna. Ve volbách do Sejmu v roce 2019 získala 27,4 % hlasů a 134 poslaneckých mandátů. V Senátu má s nezávislými na kandidátce 43 mandátů. V lednu 2020 se jejím předsedou stal […]
  Jaromír Piskoř
 • Dnes jsou cílem k trestání Maďarsko a Polsko, zítra může dojít na nás 19.11.2020
  „Pouze nezávislý soudní orgán může stanovit, co je vláda práva, nikoliv politická většina,“ napsal slovinský premiér Janša v úterním dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Podpořil tak Polsko a Maďarsko a objevilo se tak třetí veto. Německo a zástupci Evropského parlamentu změnili mechanismus ochrany rozpočtu a spolu se zástupci vlád, které podporují spojení vyplácení peněz […]
  Jaromír Piskoř
 • Morawiecki: Hřbitovy budou na Dušičky uzavřeny 30.10.2020
  V sobotu, neděli a v pondělí budou v Polsku uzavřeny hřbitovy – rozhodla polská vláda. Nechceme, aby se lidé shromažďovali na hřbitovech a ve veřejné dopravě, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. „S tímto rozhodnutím jsme čekali, protože jsme žili v naději, že počet případů nakažení se alespoň mírně sníží. Dnes je ale opět větší než včera, […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2021 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.