Connect with us
Reklama
Sport

Ukázal jim, co si myslí

Published

on

Władysław Kozakiewicz byl za zlato v Moskvě w roce 1980 stejně slavný jako Věra Čáslavská v Čechách v roce 1968. Nejen že porazil Rusy, ale ještě jim ukázal, co si o nich myslí. Poláci jej za to co udělal, dodnes milují. Na moskevské Olympijské hry nepřijelo více než 60 západních reprezentací. Důvodem pro bojkot byla sovětská vojenská intervence v Afgánistánu. 30. července 1980 probíhají na stadiónu v Lužnikách atletické soutěže a hlavním hitem dne je finále skoku o tyči.

Favoritem Rusů je Konstantin Volkov a je fanaticky povzbuzován domácími fanoušky. Není však schopen porazit Poláka Władysława Kozakiewicze. Ruský závodník přeskočil výšku 565 cm. Polák musel holt skočit výš. Pokaždé, když se blížil další Polákův pokus, stadion řval, pískal a bučel. Kozakiewicz si nechal dát laťku na výšku 570 cm a přeskočil! A pak se na žíněnce postavil na nohy a ukázal domácímu publiku gesto – ekvivalent amerického „fuck you”. Polští fanoušci v hledišti šíleli nadšením a Kozakiewicz se k jejich sektoru rozběhl a uklonil se.

Volkov si ale nechal jeden pokus na výšku 575 cm. Kozakiewicz skákal před ním. Úspěšný skok! „A tehdy jsem ukázal to pravé, (stejné) gesto. Nevěřil jsem, že Rus přeskočí.“ komentoval později Kozakiewicz. Volkov nepřeskočil.

Kozakiewicz nakonec ještě překonal tehdejší světový rekord a zdolal na druhý pokus laťku ve výšce 578 cm! Rusové byli vzteky bez sebe. Chtěli, aby polské orgány doživotně Kozakiewicze diskvalifikovaly. Polský vyslanec byl pozván „na kobereček“ a složitě prý vysvětloval, že skokan měl asi křeč nebo že slaví vždy tímto způsobem.

Poláci byli nadšeni. Opakovali dokola, že Wladyslaw Kozakiewicz ukázal Rusům, co si o nich Poláci myslí! Země byla tehdy v hospodářské krizi a polské výrobky šly přednostně na export do Sovětského svazu, neboť Moskva se chtěla ukázat světu. Kozakiewicz po létech vzpomínal, jak jej po návratu lidé objímali na ulicích, dokonce i starší dámy, které by nikdo nikdy nepodezíral, že by mohly rozumět sportu.

Ovšem nastoupila šikana, pronásledováni a vyhazov ze sportovního klubu. Kozakiewicz už nesměl na další závody. Rozhodl se pro emigraci. Rodina jeho manželky měla německé kořeny a po roce emigrace dostal německé občanství a začal skákat v barvách Německa. Polská komunistická propaganda jej pak líčila jako zrádce.

„Kozakiewiczovo gesto“ je výraz, který přešel do polského jazyka. Každý ví, co znamená, i když si již nemnozí pamatují okolnosti, za kterých bylo ukázáno.

Tomas p.Vlk

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sport

Nekonečné prodloužení v Polsku! Rekord trumfl i nejdelší český zápas

Published

on

Nekonečné prodloužení. Způsob, kterým se musejí rozseknout rozhodující zápasy sérií play off, nabízí ještě vyhecovanější atmosféru, než bývá ve vyřazovací fázi zvykem. Co když ale samotné prodloužení trvá stejně dlouho jako další hokejový zápas? V Polsku hráči Tychy a Podhalí vytvořili nový národní rekord. Semifinále polské nejvyšší soutěže. Šestý duel. Podhalí vede nad hokejisty Tychy 3:2 na zápasy a pokukuje po ukončení série na domácím ledě, čímž by si zajistilo postup do finále soutěže. Nicméně soupeř se nevzdává. Po vyrovnaném průběhu a brankách Klimenka s Dziubinskim je skóre vyrovnané 1:1 a diváci (3 500 dorazivších) čekají na první třetinu prodloužení.

A pak na další a další a další.

Zápas nakonec trval přesně 125 minut a 40 vteřin čistého času, což je s přehledem nový polský poválečný národní rekord. Jenom pro představu, puk byl uveden do hry o středeční dvacáté hodině, ospalí diváci odcházeli domů ve čtvrtečních 1:03. To už je pořádná hokejová porce i pro největšího sportovního nadšence.

Kýžené rozhodnutí přišlo z hole Alexe Szczechury, který vyrovnal sérii na 3:3 ve čtvrtém prodloužení, o finále si to tak oba celky rozdají v sedmém souboji. Gólman domácího celku Przemyslaw Odrobny nedotáhl svůj celek k výhře ani 84 úspěšnými zákroky, oba celky zároveň nasbíraly za celých sedm třetin pouze 22 trestných minut.

Celý text na isport/blesk.cz

Continue Reading

Sport

Ewa Swoboda mistryní Evropy ve sprintu

Published

on

„Je to velmi perspektivní závodnice a musíme ještě hodně pracovat na technice. Je dosti trhlá. Když přijedeme na závody, všude je jí plno. Ale 30 minut před startem je to úplně jiný člověk. Zcela se koncentruje na to, co jí čeká a co má udělat.“ řekla před šesti lety její trenérka Iwona Krupa. Ewa Swoboda se stala v Glasgově halovou mistryní Evropy ve sprintu na 60 metrů v čase 7,09 a porazila Holanďanku Dafne Schippers (7,14s) a Britku Ashę Philip (7,15).

Continue Reading

Sport

Poláci postoupili na mistrovství světa

Published

on

Polská reprezentace v basketbalu porazila Chorvatsko 77:69 a po padesáti dvouleté přestávce bude hrát na mistrovství světa!
I když zápas ve Varazdinu začal pro Poláky špatně, za prvních sedm minut prohrávali 0:14, postupně z nich spadla nervozita a do konce prví čtvrtiny se jim podařilo snížit ztrátu na osm bodů. Druhou čtvrtinu vyhráli 24:20, třetí 29:23 a poslední 16:10.
Poláci tak postoupili na mistrovství světa, ale ještě mají jeden zápas. V pondělí v posledním utkání kvalifikace budou čelit Holandsku. Mistrovství světa se bude konat v Číně od 31. srpna do 15. září.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Naimski: První polská jaderná elektrárna bude postavena v roce 2033 9.7.2019
  V letech 2040 – 2045 bude kolem 20 % produkce elektrické energie v Polsku pocházet z jaderných zdrojů – řekl v úterý v vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. „Do dvaceti let bychom měli postavit šest reaktorů, bude to až 6 GW elektřiny a bude to asi 20 % spotřeby energie v Polsku“ […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsku roste export do USA a Číny 6.7.2019
  Podíl USA a Číny na polském obchodu roste. V prvním čtvrtletí byl polský vývoz do USA meziročně vyšší o 16,7 % a meziročně stoupl polský vývoz do Číny dokonce o 35,5 % – uvádí v nejnovější vydání Tygodnik Gospodarczy PIE. „V poslední době je viditelný nárůst zahraničního obchodu Polska se Spojenými státy a Čínou zřetelně […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko zrušilo daň z příjmu zaměstnaným lidem do 26 let věku. Živnostníci musí dál platit 5.7.2019
  Polsko zrušilo daň z příjmů pro mladé lidi, kteří jsou zaměstnaní. Živnostníci platí stejně jako dosud. Polsko částečně zrušilo daň z příjmu pro mladé lidi do 26 let věku, kteří jsou zaměstnanci. Mladí živnostníci budou odvádět příjmovou daň jako doposud. Osvobozeno od příjmové daně bude v Polsku více než půl milionu korun ročně. Polští poslanci […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality