Connect with us
Reklama
Rozhovory

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro: Soudnictví je třeba od základů přestavět

Published

on

Volba soudců do Národního soudní rady třípětinovou většinou je fatálním řešením. To je granát hozený do reformy soudnictví. V polských podmínkách to povede k paralýze parlamentu a je to jen shnilý kompromis, který v důsledku zbrzdí celou reformu – řekl Gazetě Polské tamní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro (byl to požadavek polského prezidenta Dudy, který ale stejně nakonec využil svého veta). 

… Při reorganizaci Nejvyššího soudu bylo nutné najít někoho, kdo by se postaral o jeho fungování. Systémová změna předpokládá, že soudci se odeberou na odpočinek do stavu klidu, s výjimkou těch, kteří budou jmenováni příslušným orgánem. Pro konstrukci zákona jím byl určen ministr spravedlnosti, protože má úřad a zaměstnává několik stovek právníků, včetně soudců, jejichž znalosti by bylo zapotřebí pro provedení reformy. Tento proces měl probíhat pod dohledem Zemské  soudní rady, ale konečné rozhodnutí ponechat určitého soudce v činnosti patřilo prezidentovi, protože jen tak měl celý proces záruku účinnosti a bylo by to pozitivní rozhodnutí hlavy státu u každého rozhodnutí ministra spravedlnosti.

… Pokud by dal prezident poslancům signál, že chce odstranit z procesu ministra spravedlnosti, okamžitě by souhlasili. To platí i pro všechny ostatní body projektu, ve kterých se souvislosti s organizací Nejvyššího soudu objevil ministr spravedlnosti. Byla to v klubu PiS třetiřadá věc.

Chcete předat tyto pravomoci prezidentovi?

… Ano. Problém je v tom, že by to byl obtížný úkol. Každé rozhodnutí by pak vzbuzovalo polemiku a nespokojenost. Proto mediální kritika měla spadnout na ministra spravedlnosti a ne na prezidenta. Poslanci také dostali informace, že prezident by chtěl rozšířit své kompetence. Zdůrazňuji, že jsem tyto informace nedostal od prezidenta, ale od třetí strany.

… Pro mě je v zákonu o Nejvyšším soudu klíčovou věcí vytvoření nezávislé Kárné komory. Zjednodušené disciplinární řízení, zjednodušené postupy ztráty imunity, rychlé kárné soudy, které budou fungovat principiálně a nekompromisně. Jedná se mi o odsunutí lidí nehodných a o obnovení víry Poláků v řádné a spravedlivé soudy. Samozřejmě, že další změny v organizaci Nejvyššího soudu či nová pravidla výběru soudců do Zemské soudní Rady, byly také důležité, ale né tak zásadní.

… O reformě soudnictví jsme se setkali s prezidentem pouze jednou, z mé iniciativy. Pan prezident také naznačil, že je připraven spolupracovat v aktivitách různých legislativních iniciativ. Prezident však žádné schůzky nenavrhl. V letech 2005-2007 byl Andrzej Duda na mou žádost, co by ministra spravedlnosti, jmenován náměstkem ministra spravedlnosti. V současné době se role se změnily a já nemám nárok úkolovat prezidenta – či doporučovat s kým a jakým způsobem se má setkat a mluvit.

…. Reforma soudnictví je zásadní. Poláci na ni čekají od pádu komunismu. Aby bylo Polsko skutečně svobodné, musíme ji dokončit a rozejít se s komunistickým břemenem minulosti u polských soudů. Musíme skončit s tím, že soudci jsou státem ve státě, že vládnou bez společenské kontroly. Nemůžeme na nejvyšší úrovni soudnictví tolerovat lidi zdiskreditované politickými rozsudky v komunistickém období nebo takové, kteří brání převzetí odpovědnosti za spáchané zločiny komunistů.

Celý rozhovor vyšel v deníku Gazeta Polska. Přeloženy jen zásadní odpovědi.  jp

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rozhovory

Jan Zielonka: Nevěřím v to, že by mohlo být Polsko napraveno v Bruselu

Published

on

ZIELONKA: Tusk se vrátí na bílém koni a vše bude zase v pořádku? Zrovna v tuto vizi nevěřím. Ani nevěřím v to, že by mohlo být Polska napraveno v Bruselu. Byl jsem svědkem fiaska tohoto přístupu v Maďarsku. Když tam socialisté prohráli volby, začali jezdit do Bruselu, místo aby přesvědčovali voliče v maďarských vesnicích. Nejsem však stranickým stratégem, snažím se dívat se na politiku v rámci společensko-historických procesů. Nebudu nikomu radit. 

JAROSŁAW KUISZ: Otevřeně však píšete, že se EU může rozpadnout. Mnoha Polákům při tomto pomyšlení naskakuje husí kůže.

ZIELONKA: Je to zcela jasné. Pokud se EU zásadně nereformuje, rozpadne se. Nevím ale, jestli to bude za pět nebo 50 let. V současné podobě je však neudržitelná. Bylo by dobré, aby si to lidé uvědomili.

Autor: JAROSŁAW KUISZ,  celý rozhovor s profesorem Janem Zielonkou na ceskapozice.lidovky.cz

Continue Reading

Rozhovory

Andrzej Jagodziński: Syfilis, nebo cholera

Published

on

Nevím, kam to může až dospět a kde se to může zastavit. Přiznám, že jsem z toho zhrozen, protože další čtyřleté období vlády této strany způsobí tak velké kulturní změny v Polsku, že na to vůbec nechci myslet – za mého života se to už nezvrátí. Ještě před dvěma roky po volbách, co vyhráli, se mi zdálo, že to nebude tak dramatický – přece jen máme silnou parlamentní opozici, ale ona je dva roky paralyzovaná, nemá žádnou vizi a v podstatě si neví rady. Ano, máme silná média, ale když zatočí se soudy, tak další na řadě budou média. Naštěstí privátní televize mají velice slušné informační kanály. Ale obávám se, že oni něco vymyslí. Teď už je to tak, že společnosti s účastí státního kapitálu mají zákaz publikovat reklamu v privátních televizích, jako je TVN nebo TV Polsat. Budou mít ale problém s TVN, protože je z části americká a bojovat s Američany se jim nevyplatí. A TVN je jejich hlavní nepřítel, protože zpravodajská TV24 je momentálně nejlepší informační televize. 

Teď budou strašně důležitý komunální volby příští rok na jaře. To je vždy takový průzkum před parlamentními volbami, který bude ovšem mimořádně důležitý, protože samospráva jsou dnes takové ostrůvky svobody. PiS je slabá v samosprávách velkých měst, jen v jednom ze sedmnácti krajů mají většinu. Ve městech vůbec a zvlášť ve velkých městech jsou hrozně slabí. Takže teď vymýšlejí takové volební zákony, aby zvětšili svoje šance. Sedíme dnes v Poznani a zdejší primátor Jaszkowiak, podobně jako Adamowicz v Gdaňsku nebo Majchrowski v Krakowě, patří mezi ty politiky samosprávy, kteří jsou velmi populární v celém Polsku a jsou otevřeně proti vládě PiS.

Jak to vypadá, PiS chce zrušit nezávislost justice a politický ministr bude mít pravomoc jmenovat soudce – teď se jen dohadují, zda to bude ministr nebo prezident, tedy: buď syfilis, nebo cholera. To je prostě konec.

Celý rozhovor na babylonrevue.cz

Continue Reading

Rozhovory

Kde sa dvaja bijú, nie je miesto pre tretieho

Published

on

Michal Szuldruzynski, komentátor denníka Rzeczpospolita: Hovorí sa, že kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. V poľskej politike platí iná zásada, sformuloval ju Marek Migalski: Kde sa dvaja bijú, nie je miesto pre tretieho. Je to ako Coca-cola verzus Pepsi cola. Keďže hlavný konflikt je niekoľko mesiacov prezident Duda verzus PiS, opozícia je mimo hry. Minister Gowin z toho ťaží a pokúsil sa založiť stranu „PiS light“, vďaka čomu sa rozšíri priestor pre pravicu.

Celý rozhovor na postoj.sk

 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Varšava: Rozdělené město / Spojuje nás paměť 1.1.2020
  29.1. 2020 / 19:00 Praha / Městská knihovna, Mariánské nám. 98/1 V letošním roce uplyne 75 let od konce druhé světové války. 27. ledna si celý svět připomíná výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim – toto datum se stalo Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. Při této příležitosti představíme ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze dokument […]
  Jaromír Piskoř
 • Prohlášení premiéra Mateusze Morawieckého 1.1.2020
  Dvacáté století přineslo světu nepředstavitelné utrpení a smrt stovek milionů lidí, zabitých ve jménu šílených totalitních ideologií. Fakt, že nacismus, fašismus a komunismus mají na svědomí krvavé zločiny, bere naše generace jako samozřejmost. Samozřejmé je také to, kdo je za tyto zločiny zodpovědný, a čí spojenectví stálo na začátku druhé světové války, nejvražednějšího konfliktu v […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko protestuje proti Putinovým výrokům o 2. světové válce 1.1.2020
  Ruského velvyslance v Polsku v pátek předvolali na ministerstvo zahraničí v souvislosti s opakovanými výroky ruského prezidenta Vladimira Putina, který se při objasňování příčin druhé světové války zaměřil mimo jiné na Polsko. Polská tisková agentura PAP citovala náměstka polského ministra zahraničí Marcina Przydacze, podle něhož Varšava ostře odmítá nedávné „historické pomluvy“, jež zazněly od Putina […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality