Connect with us
ReklamaPolské knihy

Zibiho Postel hospoda kostel má úspěch

Publikoval před

Zbigniew Czendlik foto facebook ZCZa svá vystoupení v televizi čelil často tvrdé kritice, zato knížka je bestseller, sklízí za ni samou chválu. A to přitom Zbigniew Czendlik riskoval už jen názvem, slova Postel hospoda kostel se dají logo deník 2vykládat porůznu. Pro Zbigniewa Czendlika to bylo velké překvapení. „Považuji to za určitý zázrak, protože ani já, ani nakladatel, a ani Markéta Zahradníková jsme netušili, že o ni bude takový mimořádný zájem,“ říká čtyři měsíce po jejím vydání. Reakcí už na ni dostal tolik, že by to prý samo vystačilo na knížku. A ke Zbigniewově radosti jsou veskrze pozitivní. „Za víkend jsem ji přelouskala a v pondělí jsem vstala pravou, jako znovuzrozená… Smála jsem se u ní i plakala,“ svěřila se čtenářka. Další ji nejdřív ohodnotil jako „oddychovku“, na konci své mínění změnil: „To by se ve škole mělo číst, ne Babička,“ vzkázal Zbigniewovi. Ten má čtenářskou obec velmi pestrou. Maily, dopisy i drobné dárečky mu chodí od lidí všech generací, profesí a s rozdílným přístupem k víře. „Možná největší skupinu tvoří lidé, kteří nějaký vztah k pánubohu mají, k církvi nemají vyloženě negativní vztah, ale nejsou to ti, kteří by byli pravidelnými návštěvníky bohoslužeb,“ soudí Czendlik.

BUDE POKRAČOVÁNÍ?

Kolik se do této doby prodalo knížek, přesně neví. „Nějakých pětačtyřicet tisíc? Ale není to přesné číslo. Když jsem mluvil s vydavatelem, říkal, že naposledy bylo u tohoto formátu, tedy knižního rozhovoru, před nějakými šesti lety prodaných šestačtyřicet tisíc knih o Karlu Gottovi. Myslím si, že se k tomu číslu blížíme,“ usmívá se.

Logicky tak musí padnout otázka, zda nechystá další knihu. „Není to tak dlouho, co jsme si o tom povídali s Jirkou Strachem. Jeho film Anděl Páně 2 je hrozně úspěšný, už ho vidělo víc jak milion diváků. Všichni se ho ptají, jestli nechce natočit trojku. Řekl mi, že není rychlokvaška. Pokračování Anděla Páně bylo natočené po jedenácti letech. Já to cítím podobně, také se tak nechci chovat. Když jsem na vlně, sepsat další knížku,“ svěřil se farář. Že by však jednou v budoucnosti vznikla, neodmítá. Pro jistotu si s sebou všude nosí zápisníček (s diktafonem to neumí) a dělá si do něj poznámky, zapisuje myšlenky. Zatím prý má materiál tak na první stránku.

Czendlikovým přáním je teď momentálně vydat první knížku v polštině. Nakladatel by se našel, ale to samo o sobě nestačí. „Chtěl bych, aby byla kvalitně přeložená a pak také ta knížka musí být přepracovaná, protože by na mnoha místech nebyla pro polského čtenáře srozumitelná,“ vysvětluje farář z Lanškrouna zvaný Zibi.

Obrovským úspěchem si nechce nechat zatemnit mysl. „Vždycky říkám, hlavně aby mi nezačalo pršet do nosu. Zůstat sebou, to je pro mě v tuhle chvíli nejdůležitější,“ loučí se.

Orlicky.denik.cz

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Polské knihy

Dějiny Polska

Publikoval před

Dějiny Polska soustředí svoji pozornost k historickým a symbolickým „uzlovým bodům“, které jsou důležité jak pro vývoj polské společnosti, tak pro pozdější polskou historickou paměť. Na jejich příkladu pak text postihuje základní problémy a souvislosti historického vývoje jednotlivých období. Tímto „zhuštěným“ výkladem se autorům daří vyhnout se schematickému rozčleňování na politické, hospodářské, sociální a kulturní dějiny ve prospěch užší provázanosti různých oblastí.
Zvláštní pozornost je věnována otázkám role Polska v regionu a ve světě, regionální různorodosti, proměnám kolektivních identit a historické paměti, historickým formám státnosti, kulturnímu transferu a společenským strukturám.

Tomasz Jurek, Martin Wihoda, Jiří Friedl, Miloš Řezník
Nakladatel: NLN – Nakladatelství Lidové noviny 2017

Pokračovat ve čtení

Polské knihy

Přes hranici – Poláci–Češi ve 20. Století na stránkách „Karty“

Publikoval před

Přes hraniciHranice na Olši plynoucí přeš Těšín, která rozděluje město na českou a polskou část, může plnit roli symbolické zdi, jež po desítky let roste mezi oběma národy. Třebaže Evropská unie pomohla odstranit pohraniční ostnaté dráty, z mentální zdi toho nemálo zůstalo. Zavinila to historie – vinu je těžké shazovat na současnost, i když se v ní pro oslabení zmytologizované minulosti moc nedělá. Společenské konflikty se, jak je vidět, nedají prostě přečkat. Je potřeba se vrátit k jejich zdrojům, aby bylo možné celý proces pochopit a léčit. Z tohoto záměru vychází také tato publikace. (Pokračování textu…)

Pokračovat ve čtení

Polské knihy

Anna Solidarita

Publikoval před

anna-slodaritaBiografie jedné z předních osobností polské Solidarity, ženy, jejíž propuštění ze zaměstnání v Gdaňské loděnici v roce 1980 vedlo k vlně stávek a protestů, jejichž vyústěním bylo založení Nezávislého samosprávného odborového svazu Solidarita. Portrét Anny Walentynowiczové je vykreslen na pozadí doby, pracovního a společensko-politického prostředí. (Pokračování textu…)

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Morawiecki nahrazuje Szydlovou 8.12.2017
  Očekávané se stalo skutkem. Polská premiérka ustoupila rozhodnutí předsedy PiS Kaczyńského a rezignovala na svou funkci premiérky pár hodin po tom co v polském Sejmu ustála pokus o vyjádření nedůvěry její vládě polskou opozicí. Polský prezident bude mít vliv na zahraniční politiku Polska a je téměř jisté, že dojde k výměně polského ministra zahraničí. Kdo […]
  Jaromír Piskoř
 • Nový český velvyslanec ve Varšavě 7.12.2017
  Nový český velvyslanec v Polsku Dr. Ivan Jestřáb je určitě zkušený diplomat a po svých štacích na několika ambasádách bude určitě schopen zvládnou úřad ve Varšavě. Bývalý poradce Špidly a bývalý politický ředitel Ministerstva zahraničních věcí České republiky za vládnutí Luboše Zaorálka z ČSSD se stihl na čtyři roky „oddelegovat“ k našim severním sousedům. Marek […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsku došla trpělivost. Evropo, musíš se chránit před uprchlíky! 7.12.2017
  Na YouTube kanálu polského Ministerstva vnitra se objevilo video, které varuje před následky migrační krize. Zdůrazňuje se v něm, že ne zdaleka každý imigrant je uprchlík z válečné zóny. A nabádá, aby Evropa otevřela oči a začala chránit své vlastní obyvatelstvo. Video na začátku popisuje proces, který se odehrál v nedávném období. „V posledních čtyřech […]
  Jaromír Piskoř