Reklama
design Datum , .
RSS
Polská vládní většina prosadila své
Publikováno v Čt. 13. Červenec 2017 v rubrice Aktuality, Komentář

KRSPolská Národní rada soudnictví (Krajowa Rada Sądownictwa, dále jen Rada ) je ústavním orgánem zajišťujícím nezávislost soudů a nezávislost soudců a skládá se z 25 členů. Soudce Rady (15) dosud vybírali představitelé soudců a z definice jsou členy také předseda Nejvyššího soudu, předseda Nejvyššího správního soudu, ministr spravedlnosti, 4 poslanci, 2 senátoři a zmocněnec polského prezidenta. Mandát člena Rady je čtyřletý.

Polský ministr spravedlnosti Ziobro systém výběru členů Rady z řad soudců samotnými soudci nedávno napadl a včera mu polským Sejmem prošla novela, která právo volit do Rady její členy předává do rukou poslancům.
Rada se vyjadřuje se ke jmenování a odvolávání předsedů a místopředsedů obecných a vojenských soudů. Jen v roce 2016 Rada prověřovala 1 410 kandidátů na soudce. Rada doporučila prezidentovi ke jmenování v roce 2016 415 polských soudců.

Polská opozice velmi hlasitě protestovala a podle ní je to další konec demokracie v Polsku. Změna těch , kteří vybírají členy komise, která navrhuje prezidentovi kandidáty na soudce je z pohledu soudců a opozičních politiků omezením soudní moci. V České republice podobnou Radu nemáme, takže se logicky nehádáme, kdo a jak má vybírat „vybíratele“.

jp

Kalend akc
Publikováno v Út. 07. Listopad 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Celovečerní i krátké filmy, program pro děti, vernisáž festivalových výstav, kulinářské překvapení, knížky a vyšívací dílna ve vašem oblíbeném letenském kině! Více na bardzofajnyfestival

Celý článek »