Reklama
design Datum , .
RSS
Polská vládní většina prosadila své
Publikováno v Čt. 13. Červenec 2017 v rubrice Aktuality, Komentář

KRSPolská Národní rada soudnictví (Krajowa Rada Sądownictwa, dále jen Rada ) je ústavním orgánem zajišťujícím nezávislost soudů a nezávislost soudců a skládá se z 25 členů. Soudce Rady (15) dosud vybírali představitelé soudců a z definice jsou členy také předseda Nejvyššího soudu, předseda Nejvyššího správního soudu, ministr spravedlnosti, 4 poslanci, 2 senátoři a zmocněnec polského prezidenta. Mandát člena Rady je čtyřletý.

Polský ministr spravedlnosti Ziobro systém výběru členů Rady z řad soudců samotnými soudci nedávno napadl a včera mu polským Sejmem prošla novela, která právo volit do Rady její členy předává do rukou poslancům.
Rada se vyjadřuje se ke jmenování a odvolávání předsedů a místopředsedů obecných a vojenských soudů. Jen v roce 2016 Rada prověřovala 1 410 kandidátů na soudce. Rada doporučila prezidentovi ke jmenování v roce 2016 415 polských soudců.

Polská opozice velmi hlasitě protestovala a podle ní je to další konec demokracie v Polsku. Změna těch , kteří vybírají členy komise, která navrhuje prezidentovi kandidáty na soudce je z pohledu soudců a opozičních politiků omezením soudní moci. V České republice podobnou Radu nemáme, takže se logicky nehádáme, kdo a jak má vybírat „vybíratele“.

jp

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu