Connect with us
Reklama
Komentáře

Polská politika letem světem

Published

on

Mluvčí polské vlády Rafał Bochenek prohlásil, že Beata Szydlová seznámila Jaroslawa Kaczyńského s návrhem rekonstrukce polské vlády. Chce změnit strukturu vlády a vyměnit některé ministry/ině. Mluvčí PiS Beata Mazurek k tomu podotkla, že obé je třeba udělat společně, a proto se vše opozdí. Což naznačuje možnost zaniknutí některých ministerstev.

Ve výboru občanských svobod Evropského parlamentu se za účasti Franse Timmermanse diskutovalo o porušování práv v Polsku. Místopředseda Evropské komise kritizoval zákony o polském soudnictví a vyzval vládní koalici, ať toho nechá, neboť po tom, co získala nadpoloviční většinu, to může udělat jinak a bez porušování práv. „Musíme dovolit Timmermansovi, aby od tohoto sporu mohl odejít bez ostudy.“ komentoval jeho slova Zdzisław Krasnodębski, polský europoslanec za PiS.

Ve Varšavě tiše demonstrovalo přes tisíc lidí s heslem „Vzbuďte se, ještě není pozdě!“ a vzpomínalo takto na čin Piotra Szczęsnego, který se nedávno upálil před Palácem kultury ve Varšavě na protest proti politice polské vlády. Před upálením přes megafon zpíval píseň „Miluji svobodu“ a rozdával letáky se svým manifestem. Ačkoli byl dlouhodobě psychicky nemocen, forma jeho brutálního protestu měla velký ohlas jak v Polsku, tak i u nás. Těžko jinak, po Palachovi či Zajícovi. Je jasné, že polská opozice tento čin využívá a asi by to udělala jakákoli opozice. Polská vláda jeho čin ignorovala, provládní novináři pochopitelně zdůraznili jeho léčbu depresí a polská katolická církev se k takovéto sebevraždě staví velmi odměřeně. Asi nelze takovýto čin přehlédnout, nezamyslet se či nereflektovat jiné podobné smrti a důvody k nim, je ale dost hloupé projevovat opoziční radost a oslavovat hrdinský čin.

Polská Národní soudní rada odmítla jednat o návrhu 265 nových soudců, které navrhlo polské ministerstvo spravedlnosti. Volba Soudní rady je největší a poslední překážkou dohody PiS a polského prezidenta o polské soudní reformě. Stávající Soudní rada tak vstoupila do politického sporu a spustila vlnu kritiky z řad vládního tábora. Všichni právníci navržení ministerstvem mají za sebou několikaleté studium v Národní škole soudnictví a prokuratury, která je nástavbovým studiem nad právnickou fakultou. Navrhovaní noví soudci tedy studovali soudnictví už v době, kdy PiS o soudní reformě teprve uvažovalo. Rozhodnutí Rady v této kritické době je ale pro ni značně kontraproduktivní a dává do rukou PiS argumenty pro její rychlé odvolání. Značně kontroverzní rozhodnutí rady ukazuje tedy spíše na to, že stávající členové Rady věděli, kam se ubírá jednání prezidenta a PiS o prezidentem vetovaném zákonu o této Radě a s vědomím svého konce ve funkcích dali průchod svým emocím.

Opětovně bylo polskou prokuraturou otevřeno vyšetřování o dodatku „Jamalského kontraktu“ z roku 2010, který nastavil ceny plynu dodávaného do Polska Gazpromem. Prokuratura zkoumá, zda nedošlo ke korupci. Waldemar Pawlak, tehdejší místopředseda vlády, ministr hospodářství a bývalý šéf polských lidovců se podle zveřejněných dokumentů a zápisů měl chovat velmi prorusky. Pawlak ovšem oponuje, že jen zachraňoval, co v roce 2006 podepsal tehdejší ministr národního pokladu Jasiński (dnešní šéf Orlenu). Ceny plynu má Polsko neúměrně vysoké a polský plynový státní PGNiG o nich vede s Gazpromem arbitráž, jenže arbitr zvolený ruskou stranou náhle onemocněl. To trochu naznačuje, že Poláci mají pádné argumenty.

Gowinova Polska Razem asi brzy přestane existovat a rozpustí se v širším společenství s názvem „Porozumienie“ (Dohoda). Politicky se chce toto uskupení v první řadě věnovat polským komunálním volbám, které se konají příští rok. Sobotní zakládající shromáždění pozdravil dopisem nemocný Jaroslaw Kaczyński a podle polských komentátorů jeho hlavní činností bude přetahovat poslance opozice. Polský bulvární Fakt už spekuluje, že se vyjednává o přechodu pěti nespokojených poslanců z řad Občanské platformy. „Dohoda“ je pro ně přijatelnější než PiS a funkce náměstka ministra či nějaký jiný úřad nebude k zahození.

jp

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře

Varšavské komunální volby

Published

on

V Polsku se na podzim chystají komunální volby. V současnosti na této úrovni dominuje liberální opozice a po volbách bude zřejmě rozložení podobné. Zajímavá je však situace v hlavním městě Varšavě.

Na přelomu října a listopadu proběhnou v Polsku komunální volby do několika stupňů samosprávy – zastupitelstev obcí (rada gminy), zastupitelstev okresů (rada powiatu – bez obdoby v českém prostředí) a šestnácti sněmiků vojvodství (obdoba zastupitelstev krajů).

Od našeho se zásadně liší i způsob voleb do obecních zastupitelstev – zastupitelé jsou voleni v jednomandátových obvodech v jediném kole, stejně tak je ovšem paralelně v jednom až dvou kolech (jako u českého Senátu) na území celé obce volen starosta nebo primátor – polsky podle velikosti obce wójt, burmistrz a prezydent miasta.

Obě vyšší úrovně už se českému politickému systému podobají. Strany jsou v orgánu zastoupeny proporčně (pětiprocentní volební práh) a z úspěšných kandidátů jsou vybráni čelní představitelé: starosta (polský termín z češtiny) v případě okresu/powiatu a maršálek v případě vojvodství. Ve většině vojvodství dnes vládne koalice liberální Občanské platformy s agrární Polskou lidovou stranou (v Dolnoslezském vojvodství je doplňuje levicová SLD, v Opolském zástupci německé menšiny), pouze v baště Práva a spravedlnosti Podkarpatském vojvodství vládne tato konzervativní strana sama.

V komunálních volbách tedy spíše dominuje liberální opozice, dnes vládnoucí strana PiS ani přes své vítězství v několika východních vojvodstvích nedokázala sestavit koalici. Narace dnešní opozice, že tyto volby budou počátkem porážky PiSu v evropských, prezidentských a především parlamentních volbách, je poměrně paradoxní.

Široce chápaná opozice může těžko zásadně neuspět (pokud bude současná vláda respektovat demokratická pravidla hry). I přesto, že opozice je roztříštěnější než před čtyřmi lety, dosáhne v konečném účtování při tvorbě koalic dobrého výsledku, neboť potenciál PiSu je daleko nižší.

Autor : Jan Škvrňák, celý text na denikreferendum.cz

 

Continue Reading

Komentáře

Konec Unie jakou známe?

Published

on

Rozhodnutí o výběru budoucího scénáře jde zcela mimo nás. Dnes v Bruselu nikoho zvlášť nezajímá, co si Češi, Maďaři nebo Poláci myslí. Jediné, co můžeme udělat, je připravit si vhodnou strategii ke zmírnění účinků potenciálních turbulencí. Je třeba si otevřeně říci – vzhledem k nedostatku naší politické a ekonomické připravenosti přijmout jednotnou měnu – že neexistuje žádná rozumná odpověď na otázku, co dělat, pokud by Italové společně s Francouzi přesvědčili Němce o reformě eurozóny. Jedinou nadějí je, že se tento scénář neuskuteční.

Autor: dr Marcin Kędzierski, celý text na na klubjagiellonski.pl

Continue Reading

Komentáře

Kaczyński vers. Netanjahu – spor, který je bude oba bavit

Published

on

Kolem druhé hodiny v noci schválil polský Senát novelu zákona o IPN, bez jakýchkoli úprav, a tedy ve znění schváleném Sejmem. Za označení typu „polský koncentrační tábor“ bych mohl být souzen i jako cizinec v Čechách žijící, tedy pokud zákon podepíše polský prezident Duda. „Bez ohledu na předpisy platné v místě činu a k pokutě nebo ztrátě svobody do tří let.“ uvádí Sejmem a Senátem schválený návrh zákona.

Pro pochopení situace je potřeba podotknout, že včera od devatenácté hodiny zasedalo vedení PiS včetně předsedy Jaroslawa Kaczyńského, premiéra Morawieckého, několika ministrů a členů politického vedení PiS. Tématem bylo evidentně hlasování Senátu o zákonu a vše z toho plynoucí.

Polskou situaci ztížila informace izraelského listu „Jeruzalem Post“ o tom, že větší polovina poslanců Knesetu chce navrhnout zákon, podle kterého by bylo Polsko obviněno z popírání holocaustu.

Polskému prezidentovi Dudovi zaslalo dopis osm amerických kongresmanů, aby zákon vetoval. Ve svém apelu zdůrazňuji roli Němců v tématu táborů, ale zpochybňují text zákona. Podle nich existují případy Poláků, kteří pomáhali nacistům v zabíjení Židů. Publikace takových případů by mohlo být podle nich považováno za porušení zákona, a to by bylo nespravedlivé. Kongresmani radí soustředit se na více na výuku a osvětu než na tresty.

Důraznou tečku tlaku dala ovšem nóta Ministerstva zahraničí USA, ve kterém najdeme kromě jiného i věty: „Jsme znepokojeni důsledky tohoto zákona. Pokud vstoupí v platnost, mohlo by to mít vliv na strategické zájmy Polska a jeho vztahy se Spojenými státy včetně Izraele.“

Vrcholné zasedání vládní strany mělo veškeré informace, a přesto nevyzvalo své Senátory mající většinu k tomu, aby pro zákon nehlasovali. Polská opozice protestuje spíše proti formě návrhu zákona a také proti volovině soudit v Polsku – například německé či ruské novináře píšící do německých či ruských novin, sedící u klávesnice v Německu či Rusku – za nepravdivá tvrzení. Polské právo nebude platit v Rusku, Německu či v České republice.

Podobně jako v Izraeli i v Polsku jde především i vnitrostátní politickou scénu a polští a izraelští patrioti se budou ještě chvíli bouchat do prsou, ale že zvítězí názor amerických kongresmanů je téměř jisté. Co není jisté je jen forma, kterou politické vedení PiS zvolí. Polský prezident Duda může zákon podepsat a Polsko ztratí posledního velkého spojence, který mu zbyl. Také jej může vetovat, ale to by ukončilo ono bouchání do prsou moc rychle. Vypadá to, že zákon pošle prezident Duda k polskému Ústavnímu soudu na přezkum a ten rozhodne „do roka a do dne“. PiS do té doby přeskočí nad 50 % podpory voličů v Polsku. Své si užijí i poslanci Knesetu. Celý svět si zapamatuje, že „polské koncentrační tábory“ byly německé a nakonec vyhrají Američané.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Jeden z nich bude prezidentem Varšavy 13.10.2018
  Rafał Trzaskowski versus Patrik Jaki, volební souboj, který v Polsku nenechává nikoho chladným. Prezident hlavního města je pro polskou politiku výrazné křeslo, podobně jako křeslo primátora Prahy. Poslanec, bývalý ministr v Tuskově vládě a šéf volebního štábu současné prezidentky města Rafał Trzaskowski je kandidátem Občanské platformy (dnes širší Koalice). Jeho velmi výrazné vedení v průzkumech […]
  Jaromír Piskoř
 • Polákům se podařilo omezit šedou ekonomiku v palivech 13.10.2018
  Příjmy polského státního rozpočtu v roce 2017 za prodeje realizované společností PKN ORLEN se ve srovnání s rokem 2015 zvýšily o více než 25 %, to je zhruba o 7 miliard zlotých. Souvisí to s nárůstem legálních prodejů pohonných hmot v Polsku. Ukazují se tak hmatatelné výsledky a účinnost zavedených předpisů zaměřených na odstranění šedé […]
  Jaromír Piskoř
 • ORLEN a TAURON chtějí v Čechách spolupracovat 13.10.2018
  Přední polské energetické společnosti PKN ORLEN a TAURON podepsaly předběžnou dohodu, která stanoví podmínky pro poskytnutí pozemků pro možný projekt výstavby tepelné elektrárny v České republice. V této dohodě se TAURON a PKN ORLEN zavázaly vytvořit pracovní skupinu pro budoucí spolupráci, v jejímž rámci by společnost ze skupiny ORLEN poskytla TAURONU pozemky pro případnou výstavbu […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality