Reklama
design Datum , .
RSS
Nord Stream 2 bude a basta
Publikováno v Pá. 31. Březen 2017 v rubrice Komentář

Nord-Stream-725x484Podle dnešního Wall Street Journal Evropská komise poslala vládám Švédska a Dánska dopis, ve kterém je informuje, že podle unijního práva nebude blokovat výstavbu ruského podmořského plynovodu Nord Stream 2. Převážil tak názor právníků Komise. Z jejich pohledu jde o „přenosové vedení“ a mají se jen spojit přepravní plynárenské soustavy Ruska a Německa. Podle jejich názoru neposkytnutí Nord Stream 2 výjimku z práva EU by je znevýhodňovalo oproti soustavám uvnitř Evropské unie a je „těžké to objektivně zdůvodnit.“ To je důvod, proč stoupenci Nord Stream 2 říkají, že snaha omezit je právem EU je politizací sporu.

„Polsku se nepodaří zabránit výstavbě plynovodu Nord Stream 2“, řekl Kassel Thilo Wieland z vedení německé plynařské firmy Wintershall a dodal: „Je to evropský projekt a potřebuje jej Evropa. Polská vláda to ale vidí jinak. Polsko se vždy domáhá solidarity od jiných evropských zemí a nikdy není schopno být s jinými zeměmi solidární.“

„Polsko je z egoistických důvodů proti stavbě nového plynovodu přes Baltské moře“, řekl fir Kurt Bock z firmy BASF v Moskvě a pokračoval: „Máme za sebou úspěch Nord Strem 1 a myslím si, že se nám povede Nord Strea 2, který podporují vlády Německa, Rakouska, Francie a Holandska a díky tomu Gazprom pokračuje v přípravě investice.“

Projekt zahrnuje výstavbu druhého plynovodu z Ruska do Německa přes Baltské moře a ohrožuje bezpečnost dodávek a vývoj trhu ve střední a východní Evropě. Z tohoto důvodu projekt kritizuje Visegrádská skupina, pobaltské státy, Rumunsko, Chorvatsko a jasné právní posouzení chce Dánsko a Švédsko, které v roce 2017 bude muset dát případně povolení k pokládání plynovodu ve svých teritoriálních vodách. Což se dopisem Evropské komise právě stalo.

jp

Kalend akc
Publikováno v Út. 18. Duben 2017 v rubrice Akce, Aktuality

Kino na hranici5Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici nabídne návštěvníkům mimořádně pestrý a inspirativní program. Pozvání přijala řada významných hostů, například režisérka Agnieszka Holland, režiséři Bohdan Sláma, Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

architektura_VII_dneJedinečný projekt, jehož autory jsou mladí kurátoři Iza Cichońska, Karolina Popera a Kuba Snopek, mapuje poválečnou výstavbu polských kostelů. Výstava představí nejzajímavější svatyně a často neuvěřitelné příběhy, které se s jejich stavbou pojí.  17. 3. – 22. 5. 2017 – Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 – dox.cz Celý článek »

Publikováno v Po. 27. Březen 2017 v rubrice Akce

dny polské kultury v BrněPůvodní záměr organizátorů akce – Knihovny Jiřího Mahena v Brně a statutárního města Brna – byl prezentovat partnerské město Poznaň a seznámit občany obou měst s probíhající spoluprací. V současnosti se festival rozšířil a kromě tradičních aktivit představujících partnerské město Poznaň, prezentuje polskou kulturu jako takovou, současné polské autory, hudbu, kinematografii i gastronomii. Celý článek »