Connect with us
ReklamaKomentáře

Kaczyński vers. Netanjahu – spor, který je bude oba bavit

Publikoval před

Kolem druhé hodiny v noci schválil polský Senát novelu zákona o IPN, bez jakýchkoli úprav, a tedy ve znění schváleném Sejmem. Za označení typu „polský koncentrační tábor“ bych mohl být souzen i jako cizinec v Čechách žijící, tedy pokud zákon podepíše polský prezident Duda. „Bez ohledu na předpisy platné v místě činu a k pokutě nebo ztrátě svobody do tří let.“ uvádí Sejmem a Senátem schválený návrh zákona.

Pro pochopení situace je potřeba podotknout, že včera od devatenácté hodiny zasedalo vedení PiS včetně předsedy Jaroslawa Kaczyńského, premiéra Morawieckého, několika ministrů a členů politického vedení PiS. Tématem bylo evidentně hlasování Senátu o zákonu a vše z toho plynoucí.

Polskou situaci ztížila informace izraelského listu „Jeruzalem Post“ o tom, že větší polovina poslanců Knesetu chce navrhnout zákon, podle kterého by bylo Polsko obviněno z popírání holocaustu.

Polskému prezidentovi Dudovi zaslalo dopis osm amerických kongresmanů, aby zákon vetoval. Ve svém apelu zdůrazňuji roli Němců v tématu táborů, ale zpochybňují text zákona. Podle nich existují případy Poláků, kteří pomáhali nacistům v zabíjení Židů. Publikace takových případů by mohlo být podle nich považováno za porušení zákona, a to by bylo nespravedlivé. Kongresmani radí soustředit se na více na výuku a osvětu než na tresty.

Důraznou tečku tlaku dala ovšem nóta Ministerstva zahraničí USA, ve kterém najdeme kromě jiného i věty: „Jsme znepokojeni důsledky tohoto zákona. Pokud vstoupí v platnost, mohlo by to mít vliv na strategické zájmy Polska a jeho vztahy se Spojenými státy včetně Izraele.“

Vrcholné zasedání vládní strany mělo veškeré informace, a přesto nevyzvalo své Senátory mající většinu k tomu, aby pro zákon nehlasovali. Polská opozice protestuje spíše proti formě návrhu zákona a také proti volovině soudit v Polsku – například německé či ruské novináře píšící do německých či ruských novin, sedící u klávesnice v Německu či Rusku – za nepravdivá tvrzení. Polské právo nebude platit v Rusku, Německu či v České republice.

Podobně jako v Izraeli i v Polsku jde především i vnitrostátní politickou scénu a polští a izraelští patrioti se budou ještě chvíli bouchat do prsou, ale že zvítězí názor amerických kongresmanů je téměř jisté. Co není jisté je jen forma, kterou politické vedení PiS zvolí. Polský prezident Duda může zákon podepsat a Polsko ztratí posledního velkého spojence, který mu zbyl. Také jej může vetovat, ale to by ukončilo ono bouchání do prsou moc rychle. Vypadá to, že zákon pošle prezident Duda k polskému Ústavnímu soudu na přezkum a ten rozhodne „do roka a do dne“. PiS do té doby přeskočí nad 50 % podpory voličů v Polsku. Své si užijí i poslanci Knesetu. Celý svět si zapamatuje, že „polské koncentrační tábory“ byly německé a nakonec vyhrají Američané.

redaktor a editor polskodnes.cz

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře

Koloběžkou pro a proti Polsku

Publikoval před

Jacek Saryusz-Wolski, polský europoslanec, je jeden z jejich nejzkušenějších matadorů a jeho názor – jak ve vládní, tak v opoziční části polské politické scény, je brán velmi vážně (kandidoval proti Tuskovi). Saryusz-Wolski tento týden prohlásil, že Česká republika nepodpoří užití článku 7 proti Polsku. Polská opoziční média mu oponují názorem Aleše Chmelaře, českého tajemníka pro evropské záležitosti, který reagoval: „Stále bychom byli rádi, kdyby PL tuto záležitost vyřešilo interně, ale uplynuly tři měsíce a moc se nezměnilo.“

Jenže ono se za tři měsíce změnilo hodně a dost podstatně. Máme novou vládu, Komise pořádně na Polsko zatlačila a Poláci chtějí vědět, kdo se postaví na jakou stranu. Maďarsko je silně na straně Polska. Český názor evidentně také existuje, ale zatím v zákulisí a nějaká veřejná podpora Polsku dosud nezazněla. Proevropský Aleš Chmelař se ale také nepouští do protipolské argumentace. Čím má podložené své tvrzení Jacek Saryusz-Wolski zatím nevíme. Co víme, je to, že česká diplomacie se postojem k Polsku evidentně zabývá a bublání čas od času pronikne i do médií. Kdo by ovšem neznal českou pohádku o dívce, která dostane za úkol ke králi přijet – nepřijet, oblečená – neoblečená a přinést dar – nedar.

Pokračovat ve čtení

Komentáře

Je čas ukončit komunismus v polském soudnictví

Publikoval před

„Polsko je vázáno zásadami právního řádu stejně jako Evropská unie. Reforma soudnictví v Polsku je potřebná. V dialogu mezi Varšavou a Komisí potřebujeme otevřenost a upřímnost. Věřím tomu, že polská subjektivita je slučitelná s myšlenkou sjednocené Evropy.“ uvedl polský premiér Morawiecki a jeho úřad potvrdil, že se polský premiér účastní lednové schůzky s předsedou Komise.
Před pár dny odlétal polský premiér z Bruselu předčasně kvůli neodkladným záležitostem zpět do Varšavy, s tím, že stejně je už neodvratné spuštění procedury evropské exekutivy proti Polsku. Timmermans, si je podle svých slov vědom, že radikální krok komise bude kritiky vnímaný jako útok na polskou suverenitu, ale Komise míní, že polská exekutivní a zákonodárná moc dostává systematickou možnost politicky zasahovat do fungování moci soudní, a proto je nucena zasáhnout.

Polský prezident Duda pár hodin po rozhodnutí Komise ohlašuje, že zákony o polské soudní reformě podepíše a dodává: „Chci vrátit Polsku pocit spravedlnosti a pan Timmermans mi to nezakáže. S ním není možno meritorně diskutovat, neslyší argumenty. Používá formu diktátu a my s diktátem nesouhlasíme. Nenarušujeme podíl moci soudní. Soudci nejsou nejvyšší a nedotknutelnou kastou. Všichni představitelé moci jsou povinni sloužit polské společnosti a státu. Je čas ukončit komunismus v polském soudnictví.“

„Jsou to mé zákony. Dobře odborníky připravené a není a nebylo proč je vetovat. Chtěl bych, aby si je evropské instituce přečetly. Máme co do činění s politikou realizovanou proti Polsku, do které od samého počátku montuje polská opozice. Slyšeli jsme parlamentní debatu a viděli jsme postoje europoslanců Občanské platformy a jejich hlasování proti Polsku.“ …. Polská opozice jej za to chce postavit před soudní Tribunál a spustit impeachment (to by ale musela v Polsku vyhrát volby).

To je dnešní rámec sporu mezi Komisí a Polskem. Nejde zde v první řadě o rozdílný odchod soudců a soudkyň do důchodu. Polsko totiž přestalo v Evropě na slovo poslouchat, dokonce se několikrát „šprajclo“ a dovolilo si se nějak moc kamarádit s USA. Po Německu chce dokonce peníze za škody způsobené nacisty a připravuje v tomto směru žalobu u amerických soudů. Onen tvrdý postoj polského prezidenta proti rozhodnutí Komise je dalším a dosud nepředstavitelným veřejným výpadem vůči Komisi. Náš severní soused bude i v budoucnu vůči Komisi „otevřeně upřímný“ a bude zajímavé sledovat, jak se k takové politice vůči Bruselu postaví nová česká exekutiva. Ono se totiž také může stát, že kvůli migrantům budeme za rok na tom stejně jako dnes Poláci.

jp

 

Pokračovat ve čtení

Komentáře

Polská politika letem světem

Publikoval před

Mluvčí polské vlády Rafał Bochenek prohlásil, že Beata Szydlová seznámila Jaroslawa Kaczyńského s návrhem rekonstrukce polské vlády. Chce změnit strukturu vlády a vyměnit některé ministry/ině. Mluvčí PiS Beata Mazurek k tomu podotkla, že obé je třeba udělat společně, a proto se vše opozdí. Což naznačuje možnost zaniknutí některých ministerstev.

Ve výboru občanských svobod Evropského parlamentu se za účasti Franse Timmermanse diskutovalo o porušování práv v Polsku. Místopředseda Evropské komise kritizoval zákony o polském soudnictví a vyzval vládní koalici, ať toho nechá, neboť po tom, co získala nadpoloviční většinu, to může udělat jinak a bez porušování práv. „Musíme dovolit Timmermansovi, aby od tohoto sporu mohl odejít bez ostudy.“ komentoval jeho slova Zdzisław Krasnodębski, polský europoslanec za PiS.

Ve Varšavě tiše demonstrovalo přes tisíc lidí s heslem „Vzbuďte se, ještě není pozdě!“ a vzpomínalo takto na čin Piotra Szczęsnego, který se nedávno upálil před Palácem kultury ve Varšavě na protest proti politice polské vlády. Před upálením přes megafon zpíval píseň „Miluji svobodu“ a rozdával letáky se svým manifestem. Ačkoli byl dlouhodobě psychicky nemocen, forma jeho brutálního protestu měla velký ohlas jak v Polsku, tak i u nás. Těžko jinak, po Palachovi či Zajícovi. Je jasné, že polská opozice tento čin využívá a asi by to udělala jakákoli opozice. Polská vláda jeho čin ignorovala, provládní novináři pochopitelně zdůraznili jeho léčbu depresí a polská katolická církev se k takovéto sebevraždě staví velmi odměřeně. Asi nelze takovýto čin přehlédnout, nezamyslet se či nereflektovat jiné podobné smrti a důvody k nim, je ale dost hloupé projevovat opoziční radost a oslavovat hrdinský čin.

Polská Národní soudní rada odmítla jednat o návrhu 265 nových soudců, které navrhlo polské ministerstvo spravedlnosti. Volba Soudní rady je největší a poslední překážkou dohody PiS a polského prezidenta o polské soudní reformě. Stávající Soudní rada tak vstoupila do politického sporu a spustila vlnu kritiky z řad vládního tábora. Všichni právníci navržení ministerstvem mají za sebou několikaleté studium v Národní škole soudnictví a prokuratury, která je nástavbovým studiem nad právnickou fakultou. Navrhovaní noví soudci tedy studovali soudnictví už v době, kdy PiS o soudní reformě teprve uvažovalo. Rozhodnutí Rady v této kritické době je ale pro ni značně kontraproduktivní a dává do rukou PiS argumenty pro její rychlé odvolání. Značně kontroverzní rozhodnutí rady ukazuje tedy spíše na to, že stávající členové Rady věděli, kam se ubírá jednání prezidenta a PiS o prezidentem vetovaném zákonu o této Radě a s vědomím svého konce ve funkcích dali průchod svým emocím.

Opětovně bylo polskou prokuraturou otevřeno vyšetřování o dodatku „Jamalského kontraktu“ z roku 2010, který nastavil ceny plynu dodávaného do Polska Gazpromem. Prokuratura zkoumá, zda nedošlo ke korupci. Waldemar Pawlak, tehdejší místopředseda vlády, ministr hospodářství a bývalý šéf polských lidovců se podle zveřejněných dokumentů a zápisů měl chovat velmi prorusky. Pawlak ovšem oponuje, že jen zachraňoval, co v roce 2006 podepsal tehdejší ministr národního pokladu Jasiński (dnešní šéf Orlenu). Ceny plynu má Polsko neúměrně vysoké a polský plynový státní PGNiG o nich vede s Gazpromem arbitráž, jenže arbitr zvolený ruskou stranou náhle onemocněl. To trochu naznačuje, že Poláci mají pádné argumenty.

Gowinova Polska Razem asi brzy přestane existovat a rozpustí se v širším společenství s názvem „Porozumienie“ (Dohoda). Politicky se chce toto uskupení v první řadě věnovat polským komunálním volbám, které se konají příští rok. Sobotní zakládající shromáždění pozdravil dopisem nemocný Jaroslaw Kaczyński a podle polských komentátorů jeho hlavní činností bude přetahovat poslance opozice. Polský bulvární Fakt už spekuluje, že se vyjednává o přechodu pěti nespokojených poslanců z řad Občanské platformy. „Dohoda“ je pro ně přijatelnější než PiS a funkce náměstka ministra či nějaký jiný úřad nebude k zahození.

jp

 

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Lech Poznaň – Legia Varšava kontumačně 0:3 23.5.2018
  Už před zápasem Lech Poznaň – Legia Varšava byla atmosféra napjatá, naštvaní fanoušci Lecha to ukázali na začátku zápasu při choreo „Hřbitovní atmosféra – sériově pohřbené sny“ doplněné o výsledky zápasů ve finále polské Ekstraklasy, ve které po základní části skončil Lech Poznaň na prvním místě a poté promarnil několik utkání.  Legie musela v Poznani […]
  Jaromír Piskoř
 • Využití LNG terminálu ve Svinoústí dosahuje 60 % kapacity, nejvíce v Evropě 23.5.2018
  Polský terminál ve Svinoústí dosahuje podle slov svého ředitele nejvyššího využití mezi evropskými terminály pro dovoz LNG. Z loňských cca 35 % vzrostlo využití terminálu na současných cca 60 % kapacity, přičemž za celý letošní rok je očekáváno využití kolem 65 %. Nárůst dovozu LNG se v dalších letech očekává hlavně z Kataru a USA. […]
  Jaromír Piskoř
 • Orlen kupuje zbytek Unipetrolu 23.5.2018
  Polská rafinerská společnost PKN Orlen hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií českého petrochemického holdingu Unipetrol. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 Kč, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu. Cílem je podle firmy stáhnout akcie Unipetrolu z pražské burzy. Nákup akcií schválila dozorčí rada PKN, transakce ale ještě musí získat […]
  Jaromír Piskoř