Connect with us
Reklama
Ekonomika

Miliardář Vítek chce obchodní centra v Polsku

Published

on

Vítkem kontrolovaná CPI Property Group podala 21. srpna na polský antimonopolní úřad žádost o souhlas s přebráním kontroly nad firmou Next Real Estate Polish Retail, která přes dceřiné společnosti vlastní obchodní centra ve Varšavě, Vratislavi, Bydhošti, Štětíně, Toruni a Lodži.

„Jedná se o jednu z více akvizic, které v Polsku zvažujeme. Probíhající jednání není v tuto chvíli možné blíže komentovat.“ uvedl pro Euro.cz mluvčí CPI Property Group Jakub Velen. Jak informoval polský deník Puls Biznesu, firmu Next Real Estate Polish Retail kontroluje skupina Cromwell Property Group, která ke konci loňského roku spravovala aktiva o souhrnné hodnotě 7,3 miliardy eur v Austrálii, na Novém Zélandu a v Evropě. Skupina CPI Property Group už na polském trhu působí. Vlastní a spravuje patnáct nemovitostí například ve Varšavě, Elblągu, Zámostí, Tarnově, Radomi a Zhořelci.

Autor: Jiří Zatloukal, celý text na euro.cz

redaktor a editor polskodnes.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

PKN Orlen přebírá LOTOS

Published

on

PKN ORLEN podepsal dohodu s polským ministerstvem financí o nabytí akcií společnosti Lotos. Je to další krok, který obě společnosti přibližuje k vytvoření silné skupiny, která bude účinněji fungovat na mezinárodních trzích a výrazně tím posiluje bezpečnost polské ekonomiky v oblasti paliv a energie.

„Toto je další důležitá fáze převzetí společnosti Grupa LOTOS společností PKN ORLEN. Rámec této transakce byl poprvé potvrzen všemi stranami. Kombinace potenciálů obou společností má strategický význam v souvislosti s investicemi do rozvoje a diverzifikace dodávek ropy, což je důležité pro bezpečnost Polska, ale také regionu. Musíme čelit rostoucí konkurenci. Většina našich evropských konkurentů již za sebou konsolidační procesy má a jejich výhod efektivně využívá. Nemůžeme zaostávat, proto tento projekt realizujeme s odhodláním a ve prospěch polské ekonomiky.“ říká Daniel Obajtek, předseda představenstva PKN ORLEN.

Zdroj: PKN Orlen

Continue Reading

Ekonomika

Počet polských společností v České republice stále roste. Hodnota jejich investice roste ještě rychleji.

Published

on

Ze zprávy Polské národní banky zveřejněné minulý týden o práci Poláků v zahraničí plyne, že se jím daří. Studie se týká čtyř západoevropských trhů: Nizozemska, Německa, Norska a Velké Británie. Ukazuje se také, že Poláci jsou také docela dobří v České republice. Jde o polské podnikatele, kteří – mezi všemi cizinci vlastnící společnosti v České republice – patří k nejaktivnějším. Podle posledních údajů analytické společnosti Bisnode je v současné době na našem trhu přes 3,8 tis. společnosti patřící Polákům (údaje nezahrnují podnikající fyzické osoby). V tomto ohledu jsou Poláci na šesté příčce a od roku 2015 postoupili o čtyři pozice před Američany, Holanďany, Italy a – v posledních měsících – předběhli Rakušany. Za poslední čtyři roky se počet společností registrovaných v České republice, které vlastní Poláci, zvýšil o 62 %.

Rozsah polských investic roste ještě rychleji. Analytici z Bisnode Česká republika odhadli zapojení polského kapitálu v České republice na téměř 38 miliard Kč (přes 6,3 miliardy PLN). V tomto ohledu jsou na sedmém místě a od roku 2015 poskočili o pět míst. Hodnota polského kapitálu použitého na českém trhu se v té době zvýšila o více než 80 % v CZK a téměř dvakrát ve zlotých (před čtyřmi lety to bylo 20,75 miliardy Kč, tj. 3,2 miliardy PLN).

Jak vysvětluje Petra Štěpánová z Bisnode v Praze, zahraniční kapitál vstupující na český trh se odehrává expanzí, včetně akvizic (největší polskou akvizicí je nákup Unipetrolu společností Orlen), jakož i přemístěním podniků z jiných zemí. Poláci zakládají společnosti hlavně v příhraničí kvůli některým příznivým daňovým podmínkám a transparentnějšímu systému zúčtování, píše polský Puls Biznesu.

Continue Reading

Ekonomika

Naimski: První polská jaderná elektrárna bude postavena v roce 2033

Published

on

V letech 2040 – 2045 bude kolem 20 % produkce elektrické energie v Polsku pocházet z jaderných zdrojů – řekl v úterý v vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski.
„Do dvaceti let bychom měli postavit šest reaktorů, bude to až 6 GW elektřiny a bude to asi 20 % spotřeby energie v Polsku“ řekl Naimski.

Vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu uvedl, že první polská jaderná elektrárna je plánována na rok 2033. „Bude to s největší pravděpodobností na pobřeží Polska“ – dodal. Naimski zdůraznil, že v Polsku se plánuje více než jedna jaderná elektrárna. „Je to stále diskutováno, ale bude více než jedna, pravděpodobně dvě“ – zdůraznil.
„Víme, jaký model chceme v Polsku mít. Chceme stálého investora, s nímž budeme spolupracovat, a který bude partnerem projektu. Nehledáme úvěry, nehledáme na finančních trzích. Hledáme partnera, který s námi bude investovat a společně tento projekt provozovat “ dodal Naimski.

V červnu, při návštěvě prezidenta Dudy ve Washingtonu bylo podepsáno americkým ministrem energetiky Rickem Perrym a vládním zmocněncem pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotrem Naimskim Memorandum o spolupráci v oblasti civilního využití jaderné energie.
Prezident Duda na společné tiskové konferenci s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Washingtonu poděkoval za memorandum. „Doufám, že budeme schopni tento program realizovat společně s přínosem k ochraně životního prostředí, ve prospěch ochrany klimatu ve světě a bezpečnosti mé vlasti,“ řekl Duda. „Tato dohoda zlepší energetickou bezpečnost Polska a posílí naše obchodní vazby,“ řekl Trump píše polský PAP.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ 10.9.2019
  Havárie kolektorů ve Varšavě ukázala v praxi, jak podivný je vztah polské vlády a vedení Varšavy z opoziční Občanské platformy. Po havárii šly odpady z třetiny Varšavy do řeky Visly a vedení Varšavy uklidňovalo obyvatele, že se nic moc neděje. Vláda hartusila, že jde o ekologickou katastrofu. Po třech dnech se pod Varšavou ukázal na […]
  Jaromír Piskoř
 • MARTIN WEISS: Komu vadí Nabarvené ptáče 10.9.2019
  S Polskem se v západní veřejné diskusi často zachází nefér. A zdaleka zde nejde jen o obraz současné vlády. Tím prvním, kdo vám to připomene, budou ovšem samotní Poláci, a to často ublíženeckým způsobem, který je kontraproduktivní a moc přátel mu nezískává. Jeho reakce občas připomínají toho nesnesitelného žáka, který si stěžuje učiteli: A jak […]
  Jaromír Piskoř
 • Kongres českých polonistických studií 10.9.2019
  Kongres si stanovil několik cílů. Především chce ukázat odborné veřejnosti, jaký je v České republice stav bádání v různých disciplínách, týkajících se Polska. To ale zdaleka není všechno: kongres chce také podat přehled o tom, jak pokračuje spolupráce českých a polských vědců, pedagogů a odborníků obecně v různých vědních oborech a konkrétně ukázat, jak se […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality