Connect with us
ReklamaEkonomika

Karta Poláka státům vadí

Publikoval před

V zemích bývalého Sovětského svazu čelí Karta Poláka kritice, a to především kvůli tomu, že žadatel se musí přihlásit k polskému národu. Například litevští konzervativci se už několikrát obrátili na tamní ústavní soud, aby zákonnost logo R pluskarty ověřil. Běloruské vládě blízký deník Sovetskaja Belorussija psal v souvislosti s kartou Poláka o začátku připojení Běloruska k Polsku.

Také běloruský prezident Alexandr Lukašenko se vůči kartě vyjádřil velmi kriticky, za což se později omluvil. Nicméně v roce 2011 ustanovil několik druhů oblastí, jejichž zaměstnanci o Kartu Poláka žádat nesmějí. Patří mezi ně armáda, státní správa, záchranný sbor a vláda. „A více Minsk proti kartě dělat nemůže. Z právního hlediska to není možné,“ říká běloruský politolog Igar Gubarevič a dodává, že masový odchod lidí z Běloruska by tamní hospodářství výrazně poškodil.

Gubarevič poznamenal, že kolem Karty Poláka vzniklo v Bělorusku celé obchodní odvětví. „Jednotlivci lidem nabízejí pomoc při pátrání po polských kořenech, vyučují polštinu a dokonce nabízejí možnost vyzkoušet si pohovor s konzulem na nečisto,“ říká běloruský politolog Gubarevič. Tolik německý deník Die Welt.

Autor: Jakub Rerich Celý text na rozhlas.cz

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Evropská komise má někdy stejný názor jako Polsko

Publikoval před

„Projekt Nord Stream 2 se realizuje, i když se do země ještě nekoplo.“ řekl energetický expert a šéfredaktor portálu BiznesAlert Wojciech Jakóbik a dodal: „nicméně již rozděluje evropské země, které mají na tento projekt různé názory“. Zdůraznil, že „Německo chce levný plyn z Ruska a Nord Stream 2 namísto Ukrajiny učiní tuto zemi hlavním zprostředkovatelem dodávek plynu do Evropy.“ Zároveň expert poznamenal, že „Poláci a několik dalších zemí střední Evropy poukazují na to, že tento projekt je zcela neslučitelný se společnou evropskou energetickou politikou odsouhlasenou také Němci, podle níž má EU zmenšovat a nezvyšovat závislost na ruském plyn.“ Podle něj je to také rána pro východní politiku Evropské unie, která předpokládá podporu Ukrajině.

Směrnice o plynu a námitky Německa

„Evropská komise navrhla v listopadu změnu směrnice EU o plynárenství. Cílem je jasně uvést, že podmořské části plynovodů v rámci EU podléhají ustanovením třetího energetického balíčku. Tato iniciativa by mohla ohrozit ziskovost projektu Nord Stream 2. Evropská komise počítá s novými nařízeními, které mají urychleně vstoupit v platnost. Aby k tomu mohlo dojít, musí být známo také stanovisko Evropského parlamentu. Hlasování výboru EP o nařízení se uskuteční 21. února. Evropská komise je v tomto bodě na straně Polska, pokud jde o přímé podřízení plynovodu pod právo EU a její antimonopolní předpisy. Proti tomuto řešení je Německo a požaduje další analýzy.“- zdůraznil Jakóbik a dodal: „Možná jde o pokus o odložení tohoto nařízení do doby, kdy už se nemůže vztahovat na Nord Stream 2, který má být už příští rok vybudován.“

Podpora energetických společností

Jakóbik také řekl, že investující společnosti do Nord Stream 2 jsou také z Německa. „Za těmito společnostmi z Německa jsou samozřejmě i německé zájmy, které neustále, ale tajně chrání celý podnik ochranným deštníkem. Někdy to dělají téměř okamžitě, například když ministr zahraničí Sigmar Gabriel bránil projekt před hospodářskými sankcemi USA. Trvají pak na co nejrychlejší realizaci Nord stream 2 a zpomalují práce na čemkoli, co může projekt zpozdit.“

„Z polského hlediska je výhodné, že Evropská komise má stejný názor jako Polsko a je to naší devízou v této záležitosti. Je to také důkaz, že v určitých situacích mohou Poláci používat orgány EU k obraně svých zájmů „- shrnul Jakóbik.

 

Co je to Nord Stream 2?

Nord Stream 2 je 1 200 km dlouhý dvourourový plynovod z Ruska do Německa přes Baltské moře. Přenosová kapacita je 55 miliard kubických metrů suroviny ročně. Plynovod musí být hotov do konce roku 2019, protože Rusko má v úmyslu přestat transportovat plyn plynovody na území Ukrajiny. Polsko, pobaltské státy a Ukrajina jsou proti tomuto projektu. Německá vláda projekt podporuje a tvrdí, že Nord Stream 2 je projekt podnikatelský a nepolitický. Financování zajišťují německé společnosti Uniper a Wintershall, jakož i francouzská Engie, rakouská OMV a britsko-holandský Royal Dutch Shell.

(podle polské PAP a biznesalert.pl)

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Za privatizaci polské chemičky se zavírá

Publikoval před

O privatizaci polské chemičky Ciech měl zájem i Zdeněk Bakala. Hovoří o tom na odposleších tehdy nejbohatší Polák Jan Kulzyk. Dnes je kolem koupě kontrolního podílu polské chemičky (2014), vyrábějící např. sodu, velká privatizační aféra. Byl obviněn,  zadržen a poslán do vazby tehdejší náměstek ministra státního majetku za vlády koalice PO-PSL a jeden z dalších tehdejších vysokých úředníků ministerstva (aktualizováno: oba dva zadržené polský soudce do vazby dnes nakonec neposlal a budou vyšetřováni na svobodě). Po smrti Jana Kulczyka, který koupil státní podíl v chemičce, se stal předsedou dozorčí rady Ciech s.a. jeho syn Sebastian Kulzcyk.

V celém případu jde o cenu, kterou Kulczyk za podíl v chemičce polskému státu zaplatil. Šlo o to, že v roce 2012 byla s účastí státu provedena celková restrukturalizace podniku a odborné analýzy dokládají, že výsledná cena za akcie, kterou nakonec Kulzyk zaplatil, byla cca o 100 mil. zlotých nižší, než být měla.

Odposlechy podnikatelů a vysoce postavených polských politiků z varšavských restaurací a hotelů tehdy organizoval jeden z dalších polských podnikatelů prostřednictvím číšníků. K mnohým nahrávkám se nakonec dostala polská média a „odposlechová aféra“ upozornila na temná zákoutí polské politiky a byznysu. Aféra vypukla za vlády Donalda Tuska a měla silný vliv na volební neúspěch tehdejší vládní koalice.

Jan Kulczyk figuroval na třech zveřejněných nahrávkách: se svým podřízeným Wawrzynowiczem, kde probírali politické krytí privatizace Ciechu, s tehdejším šéfem polského Nejvyššího kontrolního úřadu Krzysztofem Kwiatkowskim hovořili o novele zákona o podnikání a trestní odpovědnosti podnikatelů a s Radoslawem Sikorskim, tehdejším ministrem zahraničí probíral tehdy nejbohatší Polák potenciální ovládnutí ukrajinské energetiky. Polská protikorupční policie vyšetřuje privatizaci Ciech s.a. od roku 2015 a společně s prokurátory shromáždila velké množství různých podkladů a polský nejvyšší prokurátor a ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro naznačil, že zadržených může být mnohem více. 

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Polsko se hodlá plynově propojit i s Českou republikou

Publikoval před

Plynovody mohou být obousměrné. A hodláme se také propojit s Českou republikou, Slovenskem a s Ukrajinou. Všechny ty interkonektory jsou už naplánované, český, slovenský a litevský plynovod jsou na seznamu strategických projektů na evropské úrovni a všechny by měly být vybudované do roku 2021 nebo 2022 – je to zkoordinované s dokončením projektu Baltic Pipe. 

ČESKÁ POZICE: Takže by celá naše oblast, ve zkratce visegrádská, mohla odebírat norský plyn?

NAIMSKI: Mluvíme o vytvoření možnosti. Život ovšem nebývá úplně jednoduchý – a nechci mluvit o konkrétních problémech. Trvalo mi rok tvrdé práce, než se podařilo vše vyjednat s Prahou, Bratislavou, Bruselem a s dalšími partnery, ale podařilo se to. Možnost alternativních dodávek vedle ruského plynu je důležitá.

Autorem rozhovoru je Petruška Šustrová, celý rozhovor na ceskapozice.lidovky.cz

Piotr Naimski 
Vystudoval na Varšavské univerzitě biochemii.
V roce 1976 byl spoluzakladatelem opozičního Výboru na obranu dělníků (KOR), od roku 1980 se účastnil činnosti Nezávislého samosprávného odborového svazu Solidarita.
V letech 1981 až 1984 pobýval na vědeckém stipendiu v USA, po návratu do Polska pracoval v podzemních časopisech.
Po pádu komunismu byl krátce ředitelem Úřadu na ochranu státu, od přelomu tisíciletí se věnuje energetické bezpečnosti.
Od roku 2011 je poslancem, v roce 2013 vstoupil do strany Právo a spravedlnost.
Od roku 2015 je státním tajemníkem pro energetickou strategickou infrastrukturu (analogickou funkci zastával již v letech 2005 až 2007).

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Polsko je jiné, než si většina Čechů myslí. Je modernější a vyspělejší 16.2.2018
  Přestože je Polsko náš důležitý soused, převládají o něm i jeho obyvatelích v Česku často zvláštní stereotypy. Některé už neplatí, jiné nikdy neodpovídaly realitě. Speciální příloha nového tištěného Reflexu se proto na tuto zemi podívala jinou optikou. Najdete v ní reportáž o moderní Varšavě, fenomény, které dnešní Poláky charakterizují, ale i to, proč tam probíhá […]
  Jaromír Piskoř
 • sPOLeCZně 15.2.2018
  Češi a Poláci si letos připomínají stoleté výročí svých moderních států. Je mnoho důvodů, proč slavit spolu: stáli jsme ve 20. století před stejnými výzvami: definovat a ubránit své státy, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Právě okamžiky, kdy se české a polské cesty protínaly budou těžištěm našeho programu […]
  Jaromír Piskoř
 • Evropská komise má někdy stejný názor jako Polsko 15.2.2018
  „Projekt Nord Stream 2 se realizuje, i když se do země ještě nekoplo.“ řekl energetický expert a šéfredaktor portálu BiznesAlert Wojciech Jakóbik a dodal: „nicméně již rozděluje evropské země, které mají na tento projekt různé názory“. Zdůraznil, že „Německo chce levný plyn z Ruska a Nord Stream 2 namísto Ukrajiny učiní tuto zemi hlavním zprostředkovatelem […]
  Jaromír Piskoř