Connect with us
Reklama
Ekonomika

Elektřina z větrných farem na Baltském moři má proudit už za šest let

Published

on

Větrné elektrárny na moři jsou pravděpodobně nejdůležitější investicí polské společnosti PGE počátku 20. let. „V současné době jsou naše dva projekty – a my máme celkem tři licence v Baltském moři – ve fázi konečné dohody týkající se environmentálního rozhodnutí. Máme měření větru, brzy budeme mít geologické průzkumy.“ řekla Monika Morawiecka, ředitelka PGE Baltica na konferenci v Bruselu. Uvedla také, že spolupráce s Evropskou komisí je v této oblasti velmi dobrá: „Jsou velmi vstřícní. Už mluvíme o konkrétních řešeních, pokud jde o možnost využití evropských fondů“.
Dohoda o připojení byla rovněž uzavřena s polskými energetickými sítěmi. – Už víme, kde budou farmy připojeny k polské energetické síti. Doufáme, že první elektřina z těchto farem bude proudit do polské sítě na přelomu let 2025–2026.
„Projekty větrných farem jsou kvůli svému rozsahu kapitálově náročné, a proto PGE počítá se spolufinancováním z evropských fondů. Jedná se o investici několika miliard zlotých. Jakékoli prostředky, které lze získat před jejich výstavbou, pomohou výrazně snížit náklady.“ zdůraznila Morawicka.
Do roku 2030 chce PGE investovat miliardy zlotých do výstavby větrných farem v Baltském moři, aby byl na moři postaven větrný park o celkové kapacitě 3,5 GW. Polská vláda očekává, že prostřednictvím diverzifikace zdrojů energie, včetně v pobřežních větrných elektráren bude možné snížit podíl uhlí v energetickém mixu pod 60 % do roku 2030 (ze současných více než 80 procent).
V roce 2018 dosáhla spotřeba elektřiny v Polsku nejvyšší úrovně v historii, téměř 171 TWh. 49,84 % energie pochází z černého uhlí, 30 % z hnědého uhlí, 7 % z pobřežních větrných farem a 13,16 % procenta z jiných zdrojů. Návrh polské národní energetické politiky předpokládá, že první větrná farma na moři bude postavena po roce 2025. V roce 2030 mají mít farmy kapacitu 4,6 GW a v roce 2040 má pocházet 10,3 GW energie z pobřežních vod. Ministerstvo námořnictví a vnitrozemské plavby uvádí, že potenciál větrné energie v Baltském moři je 14 GW.
V Polsku jsou průkopníky projektů větrných elektráren na moři Polenergia a PGE, které jsou ve svých projektech nejdál. Zájem projevují i další společnosti, včetně PKN Orlen a Tauron. Investoři dnes rozhodují o umístění v oblasti 1,2 tisíce km2. Pro rozvoj pobřežní větrné energie na základě druhé verze plánu rozvoje Baltského moře bylo pak zajištěno asi 3,3 tisíce km2.
Větrná energie na moři je jedním z nejrychleji rostoucích energetických odvětví v Evropě. Svá zařízení na moři má v současné době 11 evropských zemí. Největším producentem je Velká Británie, kde instalovaná kapacita přesáhla 8 GW a do roku 2030 je plánováno dosáhnout 30 GW. Další pozice zaujímá Německo, Dánsko, Belgie a Nizozemsko.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ekonomika

Polsko spustilo největší evropskou aukci na podporu OZE

Published

on

Polsko v minulém týdnu spustilo aukci na podporu větrných a solárních elektráren s rozpočtem 32,5 miliardy zlotých. Aukce se mohou účastnit projekty s instalovaným výkonem převyšujícím 1 MW. Podpora bude nejlevnějším zdrojům poskytována po dobu 15 let. Země potřebuje nové instalace OZE, aby splnila klimatické cíle EU.

Polský energetický regulační úřad v minulém týdnu oznámil spuštění celkem sedmi aukcí na podporu obnovitelných zdrojů energie. Největší z nich s rozpočtem 32,5 miliard zlotých (zhruba 190 miliard Kč) pro větrné a solární elektrárny začala ve čtvrtek.

Podmínkou pro získání patnáctileté podpory je instalovaný výkon vyšší než 1 MW. Očekávaný objem úspěšných projektů je 2,5 GW, což z aukce činí letošní největší evropskou aukci. Celkem by úspěšné zdroje měly vyrobit 114 TWh elektřiny.

Autor: Jiří Salavec, celý text na oenergetice.cz

Continue Reading

Ekonomika

Polsko má rozhodnout o financování své první jaderné elektrárny v příštím roce

Published

on

Polsko by mělo vyjasnit formu financování své první jaderné elektrárny během příštích několika měsíců. První informace hovoří o společnosti, ve které by 51% podíl držela polská vláda a zbytek zahraniční partner. První jaderné elektrárny by se Polsko mělo dočkat v roce 2033. Do roku 2040 by pak měla země disponovat až 4 GW instalovaného výkonu v jaderných zdrojích.
Zástupce polské vlády Piotr Naimski minulý týden na polsko-americkém jaderném fóru uvedl, že země musí otázku financování své první jaderné elektrárny uzavřít během příštího roku. Fórum pořádané polskou vládou ve Varšavě mělo dle obou stran za cíl udržení a pokračování ve spolupráci mezi polským a americkým jaderným průmyslem.
„Jsem potěšen, že Polsko přijímá bezemisní jadernou energii a její příspěvek k energetické bezpečnosti, a to tím, že se stane součástí polských plánů na diverzifikovanou skladbu zdrojů energie, které zajistí rostoucí energetické potřeby země,“ řekl americký ministr energetiky Rick Perry.
Naimski dále uvedl, že polská vláda hodlá pro tyto účely založit společnost, ve které bude vlastnit 51% podíl. Vlastnictví by pak probíhalo pravděpodobně skrze státní společnost PGE (Polska Grupa Energetyczna). Zbývajících 49 % by pak držel zahraniční partner. Polský ministr energetiky se nechal v létě slyšet, že Polsko bude potřebovat od zahraničních investorů zhruba 30 miliard dolarů (683 miliard Kč). Celková očekávaná cena nové elektrárny je přitom 60 miliard dolarů.
„Jako strategický partner jsem nadšený rozsahem dnešní účasti našeho jaderného průmyslu. Těším se na pokračování propojení jaderného průmyslu mezi našimi dvěma zeměmi,“ doplnil Perry.

Autor: Jiří Salavec, celý text na oenergetice.cz

Continue Reading

Ekonomika

V roce 2020 se v Polsku očekává růst cen elektřiny, alkoholu a tabáku

Published

on

V příštím roce se očekává zvýšení spotřební daně u několika kategorií výrobků až o 3 %. Týká se to především cen nápojů s ethylalkoholem, vína, piva a tabáku. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na rok 2020. Toto opatření by mělo do státní pokladny přinést až 1,15 mld zlotých. Poprvé od r. 1990 se očekává, že rozpočet nebude deficitní (výdaje i příjmy by se měly pohybovat okolo 429,5 mld zlotých).
Finální cena výrobků v obchodech by se u výše uvedených produktů mohla navýšit o cca 5-6 %. U elektřiny se předpokládá navýšení o 40 % u firem a o 20-30 % u domácností. Na růst ceny elektřiny nebude mít v příštím roce vliv pouze spotřební daň, ale i například dražší emisní povolenky CO2.

Vypracovala zahraniční kancelář CzechTrade Varšava, Ivo Šipl. Zdroj: businessinsider.com.pl, gov.pl, nowosci.com.pl

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Duda při výročí osvobození Osvětimi slíbil dbát na památku obětí 27.1.2020
  Osvětim – Polsko bude pečovat o památku obětí nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi a bude chránit pravdu o tom, co zde dělo. Na úvod dnešního hlavního ceremoniálu u příležitosti 75. výročí osvobození tohoto tábora Rudou armádou to prohlásil polský prezident Andrzej Duda. Vzpomínkové akce se účastní přibližně 200 přeživších. Za druhé světové války v Osvětimi […]
  Jaromír Piskoř
 • Budoucí polský premiér vypadá takto 26.1.2020
  Borys Budka vyhrál primárky uvnitř nejsilnější opoziční strany Občanské platformy, a to v prvním kole s podporou cca 80 %. Znamená to mimo jiné politický konec Schetyny a jeho krajských baronů. Právník s ekonomickým doktorátem, kterého volil i Donald Tusk se zatím proslavil spíše jako opoziční „prudící“ poslanec. 42 letý Budka s 8 000 tisíci […]
  Jaromír Piskoř
 • Kaczyński: „Mohl bych si promluvit s Putinem, ale ať nejdříve vrátí vrak.“ 25.1.2020
  Ruský prezident Vladimir Putin používá historii pro svou vlastní politiku – říká předseda PiS Jarosław Kaczyński v rozhovoru pro německý deník Bild. „(Vladimir Putin) se snaží nasměrovat pozornost na nás Poláky, aby rozmazával zapojení své vlastní země do vypuknutí druhé světové války s důsledky této skutečnosti“ řekl Kaczyński, ale vyjádřil přesvědčení, že „svět zná pravdu“: […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality