Reklama
design Datum , .
RSS
Zdražit Polákům benzín je jako Čechům pivo
Publikováno v Čt. 13. Červenec 2017 v rubrice Aktuality

ceny benzínuV Polsku v dosti divočejší politické debatě vzniká Státní fond dopravní infrastruktury. U nás jej máme od roku 2 000. Mimorozpočtový dopravní fond určený ke kumulaci prostředků na údržbu dálnic ovšem v Polsku vzniká tak, že stát zvýší daňové zatížení polských pohonných hmot v přepočtu o 1,50 Kč. Takže v Polsku dálniční známky zatím nebudou. Polská vláda se vydala jednoduší cestou. Vládní PiS slibovalo před volbami, že nic takového jako předchozí vlády Občanské platformy dělat nebude. Realita je však taková, jaká je. V Polsku se otevírají další a další kilometry moderních dálnic a evidentně na jejich údržbu jaksi prostředky chybí (pro Čechy jezdící do Polska je dosti nepochopitelné, proč jsou na některých úsecích polských dálnic mýtné brány a na některých ne).

PiS tedy zvedá daně. Což se nelíbí polské opozici v čele s Občanskou platformou a dokonce se z vládního tábora několik poslanců PiS postavilo proti tomuto návrhu. Vládní většina chce tento zákon prosadit rychle a bez větších sporů a debat. Chce vyřešit bez větších ztrát popularity dlouho neřešený a politicky nepříjemný problém. No, odvaha je to pěkná, ale je to jako Čechům zdražit pivo.
jp

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu