Connect with us
ReklamaAktuality

Varšava: Největší fašistický pochod v Evropě

Publikoval před

Takováto reakce zahraničních levicových médií je v Polsku vnímána už zcela tragikomicky a označit všechny lidi, kteří se sobotního pochodu účastnili za fašisty je zcela absurdní. Polská liberální a levicová média už podobné chyby nedělají. Hledají již několik let, jak se k pochodu „správně“ postavit a letos citují hloupé odpovědi účastníků pochodu ve stylu NIKDO NENÍ DOKONALÝ.

Je pochopitelné, že v letošním pochodu byli i fašisté či neofašisté z Maďarska a Itálie. Kolik? 100? Pro polské národovce je tento pochod tradiční a sjíždějí se na něj z celého Polska. Je zajímavé, že pochod je zcela apolitický ve smyslu polských politických stran a i proto má již po několik let impozantní účast. Čistě národní strany v Polsku nemají voličskou podporu ani 1 %. Poslední roky v pochodech nedochází k násilnostem a porovnáme-li to s antiglobalisty v Hamburku, je to sakra rozdíl. On je to spíše dnes už „lampionový průvod“ a býti patriotem je v Polsku hlavně mezi mladou generací módní záležitost.

Je nutno dodat, že se ve stejnou dobu v jiných částech Varšavy konaly politické akce KOD či jiných vesměs levicových uskupení, což nám zprostředkovala Česká televize. Miroslav Karas si dal záležet, aby kamera zabrala nepočetný dav ze správného pohledu. Polská média to vzala i shora.

Pochodů 11/11 se do roku 2009 účastnilo pouze několik stovek národovců. Po černé mediální masáži Gazety Wyborczej v roce 2010 to bylo již 10 000 účastníků a mezi zatčenými, kteří chtěli pochod blokovat byl i Robert Bidroń, dnešní primátor Słupska a LGBT aktivista.

V roce 2011 přišlo 20 000 lidí a došlo ke střetům mezi německými anarchisty z Antify a skupinou polských účastníků pochodu v historických uniformách. Pálkami ozbrojení Němci z Antify utekli před policií do kavárny anarchistického polského časopisu „Krytyka Polityczna“. Odehrálo se tehdy mnoho srážek s policií a vzplanul automobil polské televize TVN24. Výsledek 40 zraněných policistů, zatčeno bylo 210 osob z toho 92 německých anarchistů.

V roce 2012 bylo podle policie 25 000 účastníků pochodu. Maskované skupinky napadly organizátory pochodu a střetly se s policí. 176 osob zatčeno a organizátoři za nezvládnutí pochodu čelili trestnímu stíhání.

10 000 účastníků pochodu vyvolalo v roce 2013 problém před ruským velvyslanectvím (škody na nádvoří velvyslanectví byly vyčísleny na 30 753 zl). Následně byla spálená „Duha“, devítimetrové umělecké dílo v centru Varšavy, které symbolizovalo boj za práva homosexuálů.

V roce 2014 se účastnilo pochodu 70 000 lidí. Policie proti agresivním skupinám použila vodní děla a gumové projektily. 51 zraněných policistů a 24 civilistů. Škody za zničené značky a tramvajové zastávky se vyšplhaly na 90 000 zl.

Od roku 2015 se pochody obešly bez větších násilností, škod a zranění, i když vždy účast překročila 50 000 lidí.

jp

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polsko je jiné, než si většina Čechů myslí. Je modernější a vyspělejší

Publikoval před

Přestože je Polsko náš důležitý soused, převládají o něm i jeho obyvatelích v Česku často zvláštní stereotypy. Některé už neplatí, jiné nikdy neodpovídaly realitě. Speciální příloha nového tištěného Reflexu se proto na tuto zemi podívala jinou optikou. Najdete v ní reportáž o moderní Varšavě, fenomény, které dnešní Poláky charakterizují, ale i to, proč tam probíhá nám tak blízká pivní revoluce. A zde je několik věcí, které byste měli o současných Polácích vědět.

Poláci uznávají Čechy

Ano, Poláci nás uznávají a kromě Slováků neexistuje národ, který by nám byl bližší. Mnozí znají naše filmy, knihy, náš specifický humor, pivo, náš přístup k životu. Bohužel, nemůžeme říci, že to samé platí tak obecně i opačně. Samozřejmě část Poláků ale nesleduje nijak podrobně to, co se u nás děje.

Poláci jsou patrioti

Vlastenectví a patriotismus se dnes často kvůli politické korektnosti zaměňuje za nacionalismus. Většina Poláků je velmi hrdá na svoji vlast. Vedou sice mezi sebou vášnivé války o politiku, potraty a další věci, až se zdá, že jsou k sobě zcela nesmiřitelní. Ovšem jenom do okamžiku, než se jim někdo snaží sáhnout na jejich zemi. To pak drží pospolu.

Poláci jsou proevropští

V mnoha evropských státech najdeme strany, které sedí v parlamentech a chtějí vystoupit z Evropské unie. Ovšem v polském parlamentu takovou politickou stranu nenajdete. Podle průzkumů přes 80 procent Poláků nechce odejít z EU. A to přestože Brusel často na jejich současnou vládu tvrdě útočí. Tři čtvrtiny obyvatel ale současně odmítají přijetí eura.

Poláci se vidí na Západě

Naprostou většinu Poláků by ani nenapadlo, že po krutých historických zkušenostech by měli tíhnout někam na Východ. Je to většinově prozápadní země.

Poláci se nebojí

Dokázali to mnohokrát ve svých dějinách a dokazují to nadále. Polské opoziční odborové hnutí Solidarność bylo majákem svobody proti komunistickým režimům ve střední a východní Evropě. Silným hlasem proti totalitě byl i polský papež Jan Pavel II. Poláci si proto velmi cení demokracii.

Autor: Viliam Buchert, celý článek na reflex.cz a obsáhlá příloha o Polsku v tištěném časopisu Reflex

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Frasyniuk byl ráno odvezen v poutech na prokuraturu

Publikoval před

Dnes ráno polští policisté zatkli v jeho domě Władysława Frasyniuka a v poutech je odvezli do sídla polské prokuratury. Legendární polský opoziční předák byl po deseti minutách propuštěn. Bylo mu sděleno obvinění za porušení fyzické integrity dvou polských policistů ve strkanici na smolenské kontramanifestaci konané loni v červnu. Frasyniuk tehdy seděl na vozovce a snažil se spolu s několika desítkami kolegů zabránit pochodu účastníků vzpomínkové demonstrace k prezidentskému paláci. 

Policisté jej museli za ruce a za nohy vynést z vymezeného prostoru. Frasiniuk byl na prokuraturu již dvakrát předvolán, ale předvolání označil za policejní represi a veřejně je ignoroval. Frasiniukovi to připomnělo jeho zkušenosti z doby Solidarity a ve svém prohlášení uvedl, že nynější vláda láme demokratické základy státu a zavádí předpisy, které jsou v rozporu s ústavou. Na předvolání takové vlády neměl v úmyslu reagovat a na prokuraturu se dostavit. Polský prokurátor měl jiný názor a nechal jej policisty předvést v poutech a sdělil mu obvinění.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Popeleční středa na svátek zamilovaných

Publikoval před

Mnoho chrámů v evropských městech se chlubí tím že vlastní nějakou relikvii svatého Valentýna. Včetně Lublinu, Krakova a Chełmna. Oslavy a mše na počest patrona zamilovaných se odbývají například v bazilice sv. Floriana v Krakově a zváni jsou nejen zamilovaní, ale i všichni, kdo hledají pravou lásku. V Chelmnu, které se chce stát městem zamilovaných je vedle modliteb u ostatků svatého organizován i barevný průvod s pochodem ulicemi s dechovkou a lampiony.

Jenže letos vyšla popeleční středa na svátek svatého Valentýna. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo a říká: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“. Část polské společnosti kritizuje valentýnské oslavy jako komerční projev amerikanizace a některé „singl“ za „tyranii bytí ve svazku“.

Mnoho Poláků tedy bude zítra kombinovat počátek půstu se svátkem zamilovaných. Asi tedy v Polsku nebude tak velká spotřeba čokoládových srdcí, ale o to více růží. Romantický večer lze ostatně prožít i s prázdným žaludkem.

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement
Advertisement

Facebook

 • Polsko je jiné, než si většina Čechů myslí. Je modernější a vyspělejší 16.2.2018
  Přestože je Polsko náš důležitý soused, převládají o něm i jeho obyvatelích v Česku často zvláštní stereotypy. Některé už neplatí, jiné nikdy neodpovídaly realitě. Speciální příloha nového tištěného Reflexu se proto na tuto zemi podívala jinou optikou. Najdete v ní reportáž o moderní Varšavě, fenomény, které dnešní Poláky charakterizují, ale i to, proč tam probíhá […]
  Jaromír Piskoř
 • sPOLeCZně 15.2.2018
  Češi a Poláci si letos připomínají stoleté výročí svých moderních států. Je mnoho důvodů, proč slavit spolu: stáli jsme ve 20. století před stejnými výzvami: definovat a ubránit své státy, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Právě okamžiky, kdy se české a polské cesty protínaly budou těžištěm našeho programu […]
  Jaromír Piskoř
 • Evropská komise má někdy stejný názor jako Polsko 15.2.2018
  „Projekt Nord Stream 2 se realizuje, i když se do země ještě nekoplo.“ řekl energetický expert a šéfredaktor portálu BiznesAlert Wojciech Jakóbik a dodal: „nicméně již rozděluje evropské země, které mají na tento projekt různé názory“. Zdůraznil, že „Německo chce levný plyn z Ruska a Nord Stream 2 namísto Ukrajiny učiní tuto zemi hlavním zprostředkovatelem […]
  Jaromír Piskoř