Connect with us
Reklama
Aktuality

Stávka učitelů: PiS zorganizovalo stávkokaze

Published

on

Masová účast dobrovolníků ve zkušebních komisích umožní realizovat školní zkoušky v celém Polsku. Musí to být pro školské odboráře velké překvapení, protože vedení odborů předpokládalo, že nedostatek účasti učitelů paralyzuje školní zkoušky a odboráři tak získají silný nástroj nátlaku vůči polské vládě. Účast dobrovolníků ve zkušebních komisích byla možná pouze proto, že ministryně školství změnila podmínky týkající se účasti učitelů ve zkušebních komisích.

Prezidenti a starostové největších polských měst již vyhlásili, že ve městech budou zkušební komise personálně zajištěny. Široká účast dobrovolníků ve zkušebních komisích je nepochybně také svědectvím politické podpory PiS. Pro liberálně levicová média je pak velkým neúspěchem. Poláci poslouchali podporu pro stávkující od umělců a osobností, rozhovory s několika katechety účastnící se stávky nebo nekonečné rozhovory s šéfy školských odborů. Na druhou stranu, Poláci si v liberálně levicových médiích neměli možnost přečíst nebo uslyšet názory dobrovolníků o motivech jejich účasti ve zkušebních komisích.

Díky dobrovolníkům utrpěly školské odbory porážku v boji proti ministerstvu, což oslabilo vyjednávací pozici vedení odborů s vládou PiS. Nadcházející svátky povedou k pozastavení stávky, ale její následné obnovení už může být pro odbory velmi obtížné, protože učitelé nedostanou za své stávkování zaplaceno.

Krzysztof Baszczyński, místopředseda učitelských odborů a bývalý poslanec postkomunistické SLD prohlásil: „Prohráváme se skotem a vepři. Očekávali jsme, že na nějaké konferenci PiS bude alespoň chvilka věnována učitelům. Učitelé se cítí být dotčeni.“ (Na volební konferenci PiS Jaroslaw Kaczyński hovořil o potřebě podpory polských producentů potravin a oznámil „100 zlotých dotací na každé prase a 500 zlotých na každou krávu“. Návrhy mají být financovány z fondů Evropské unie.)

Premiér Mateusz Morawiecki v TVP uvedl, že chce „bezprostředně po svátcích“ zorganizovat celostátní debatu o vzdělávacím systému ve formě kulatého stolu. Jak zdůraznil, byl by rád, kdyby u něj zasedli odboráři, ale také kromě vládních úředníků i odborníci, učitelé a v neposlední řadě rodiče.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Česko začalo v porovnání s Polskem zaostávat

Published

on

Jste hodně na cestách, především v Polsku. A netajíte se tím, že Česku oproti Polsku tzv. ujel vlak. V čem? Kde zaostáváme?

Bohužel to tak je. Naše země je hodně bohatá, máme všechny předpoklady se drát dopředu, být skutečně lídrem v průmyslu, vědě, vývoji nových technologiích a IT. Polsko je sice čtyřikrát větší země i co do počtu obyvatel, ale jejich tempo, jak jdou hospodářsky dopředu, jim můžeme už jen závidět. Nejvíce je to asi vidět na krajské úrovni, kde se oproti nám mohou jednotlivá vojvodství doslova přetrhnout, aby u nich zakotvil nový „byznys“, přišel investor ze zahraničí, zaměstnal lidi. Budují pro tyto nové projekty infrastrukturu, vznikají nové průmyslové zóny a regiony bohatnou, roste silná střední třída a to táhne zemi hodně dopředu. U nás se vedou hysterické spory, kde stavět, co stavět. Navíc stavební zákony, územní plánovaní na úrovni krajů a velkých měst, je u nás velká tragédie. Český stát je v tomto z nepochopitelných důvodů doopravdy nejhorší partner, kterého si můžeme přát.

říká Pavel Šmíd (39) zakladatel a majitel sklady.cz, člen představenstva a akcionář IPM – Industrial Portfolio Management a.s. (KKCG)

Autor rozhovoru: Vít Chalupa, celý text na e15.cz

Continue Reading

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński „slaví“ smutkem

Published

on

Před sedmdesáti lety se narodil bývalý polský prezident Lech Kaczyński, který tragicky zahynul v troskách polského vládního letadla u Smolenska. Jeho bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyński a téměř všichni vrcholní politici vládní PiS dnes položili květiny k pomníku Lecha Kaczyńského ve Varšavě a uctili tak jeho památku.
Jaroslaw Kaczyński své narozeniny tak „slaví“ smutečními akcemi a připomínáním života svého bratra. V Polsku je Jaroslaw Kaczyński milován i nenáviděn, ale bez jakékoli ironie jej lze považovat za největšího polského politika současnosti.

Continue Reading

Aktuality

Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská

Published

on

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“

Dlouhodobá smlouva o dodávkách plynu mezi Polskem a Ruskem skončí na konci roku 2022, po níž chce země maximalizovat využití svého severozápadního terminálu na zkapalněný zemní plyn Świnoujście a také využívat vlastní zdroje a dovoz plynu prostřednictvím baltického plynovodu spojujícího Polsko s Norskem přes Dánsko.

(PAP – natoaktual.cz)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Česko začalo v porovnání s Polskem zaostávat 18.6.2019
  Jste hodně na cestách, především v Polsku. A netajíte se tím, že Česku oproti Polsku tzv. ujel vlak. V čem? Kde zaostáváme? Bohužel to tak je. Naše země je hodně bohatá, máme všechny předpoklady se drát dopředu, být skutečně lídrem v průmyslu, vědě, vývoji nových technologiích a IT. Polsko je sice čtyřikrát větší země i […]
  Jaromír Piskoř
 • Jaroslaw Kaczyński „slaví“ smutkem 18.6.2019
  Před sedmdesáti lety se narodil bývalý polský prezident Lech Kaczyński, který tragicky zahynul v troskách polského vládního letadla u Smolenska. Jeho bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyński a téměř všichni vrcholní politici vládní PiS dnes položili květiny k pomníku Lecha Kaczyńského ve Varšavě a uctili tak jeho památku. Jaroslaw Kaczyński své narozeniny tak „slaví“ smutečními akcemi a připomínáním […]
  Jaromír Piskoř
 • Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská 16.6.2019
  Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“ Dlouhodobá […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality