Connect with us
Reklama
Aktuality

Špionážní aféra může být „jen“ korupcí

Published

on

Polští bezpečnostní experti komentují „špionážní aféru“ spojenou s uvalením vazby na Piotra Durbajla, polského bezpečnostního experta u francouzského telekomunikačního operátora Orange a obchodního ředitele firmy Huawei v Polsku Wej-ting Wanga spíše střízlivě. Podle nich je špionáž velmi složitě prokazatelná a musí se na ní pečlivě pracovat velmi dlouho. Oba protagonisté aféry byli obviněni a polský soudce jednoznačně a rychle rozhodl o uvalení tříměsíční vazby. Polské obvinění sice souvisí přímo s podezřením, že Čína mohla využít zařízení Huawei či jejich zaměstnanců ke špionáži, ale tento konkrétní případ má podle polských bezpečnostních expertů přesah i do víceméně jednodušeji prokazatelného korupčního jednání.

Ukazuje na to i reakce čínského velvyslanectví v Polsku, které je pochopitelně velmi znepokojeno, ale spíše poukazuje na dodržování a garantování všech práv obviněných. Je možné, že se informovaní Číňané uchýlí k nějaké reciprocitě, ale zatím, i přes množství spekulací, zůstávají na důrazné, ale klidné pozici.

aktualizace:

Čínská telekomunikační společnost Huawei propustila svého zaměstnance, který byl kvůli podezření ze špionáže zadržen v Polsku. Jeho údajné činy podle prohlášení firmy „nemají se společností Huawei nic společného“, incident ale poškozuje pověst firmy ve světě. (ČTK)

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polská levice vytvořila Lewici

Published

on

„Redakční kolegové a kolegyně, kterým bije srdce na levé straně si při sledování televize potají vzrušeně utírali slzy. Kdo by před dvěma lety uvěřil, že Biedroń, Zandberg a Czarzasty ohlásí společnou levicovou koalici.“ napsala Wyborcza o pocitech vlastních redaktorů. Spojení polské politické levice, tedy postkomunistické SLD, marxistické Razem a Wiosny není překvapivé. Biedrońova Wiosna směrovala nekompromisně pod volební práh, pod kterým se SLD a Razem ocitly už dávno. Společně by se do polského Sejmu ony formace mohly dostat, tedy pokud se dohodnou na rozdělení míst na kandidátkách a rozdělení peněz z případného volebního výsledku.

Pragmaticky ale asi pro jistotu vytvoří volební listy tak, aby se vyhnuli koaličnímu prahu 8 %. Výsledky voleb v roce 2015 totiž poslaly Sjednocenou levici s výsledkem 7,55 % mimo polský parlament. Při předpokládané volební účasti v podzimních volbách v Polsku kolem 60 % by Levice, aby se do Sejmu dostala, musela získat 1,5 milionů hlasů, a to je tak na hraně jejich možností.

Pro vyšší volební úspěch bude Levice chtít uzmout část voličů Občanské platformě, a to se projeví ve volební kampani. Levé křídlo Platformy dnes reprezentuje Barbara Nowacka, která byla v roce 2015 přední představitelkou neúspěšné Sjednocené levice. Za zmínku také stojí, že feministka Nowacka za studií chodila se Zandbergem a bývalí milenci budou spolu už po několikáté soupeřit o polský levicový elektorát. Tentokrát má ale Nowacka jistotu, že se do Sejmu dostane.

Continue Reading

Aktuality

Kdo, s kým a jak? Polské opozici zbývají dny

Published

on

Levicové hnutí Jaro (Wiosna) Roberta Biedronie začínalo v Polsku s preferencemi vysoce nad 10 %. Po některých předvolebních vystoupeních svého lídra, kleslo k volebnímu výsledku ve volbách do Evropského parlamentu na 6,06 % a získalo 3 mandáty. Pád preferencí pokračuje a europoslanec Biedroń najednou volá po široké opoziční koalici. Ještě před měsícem sebevědomě tvrdil, že jeho hnutí bude tím třetím mezi Občanskou platformu a PiSem a rozbije letitý polský „beton“.

Wiosna se vnitřně jako hnutí rozpadá a Biedroń své voliče silně zklamal, když v kampani do Evropských voleb veřejně prohlašoval, že se vzdá křesla europoslance a povede Hnutí k vítězství v parlamentních volbách, aby hned po evropských volbách prohlásil, že se mandátu vzdávat nebude. Předpokládal, že mandát získá i jeho partner Krzysztof Śmiszek. Nezískal. Biedroń ztratil důvěryhodnost hlavně u svých voličů, kteří mu vyčítají systém „co je doma, to se počítá.“ Strana postavená na jediné tváři tak míří v podpoře pod volební práh a najednou se „stébla chytá“.

Biedroń musí řešit dvě protichůdné pozice svých členů. Po deklaraci vedení Wiosna, že má Biedroń jednat o co nejširší koalici, jej jeho vlastní členové obviňují ze zrady hodnot hnutí Wiosna, které znamenaly vymezit se proti Občanské platformě. Druhou silnou pozicí je tendence části jeho členské základny zachránit co se dá i navzdory Biedrońovi, a jít k volbám v široké levicové koalici s SLD a neprohospodařit tak hlasy zbylých voličů. Také je na stole podstatný problém, kterým je finanční zajištění kampaně čerstvě vzniklé Wiosny.

Krzysztof Śmiszek po kritice strategie Wiosny ze strany členů napsal: „Klid. Dnes statutární orgány Wiosny daly zelené světlo k začátku rozhovorů o rozhovorech. Nedošlo k žádným rozhodnutím.“ Biedroń ovšem už sdělil Polsku, že chce jednat se Schetynou, který takovou možnost přivítal.

„Utřepávání“ levicové části polského politického spektra tedy probíhá. Klopotně a s nejasným výsledkem. Nervózní kroky před rozhodnutími jednotlivých formací budou ještě několik týdnů trvat. Čas pro rozhovory o rozhovorech se ale krátí. Pro rozhodnutí polské opozice kdo, s kým a jak zbývají dny. Toto politické léto v Polsku bude horké.

Continue Reading

Aktuality

Poláci a Rusové v jiné dimenzi

Published

on

Mezi polským ministrem zahraničích věcí Jackem Czaputowiczem a jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem došlo po několika letech v Helsinkách k debatě o navrácení vraku letadla Tu-154M, ve kterém zemřel i bývalý polský prezident Lech Kaczyński. Vrak je stále na letišti u Smolenska a Rusové tvrdí už devět let, že stále šetří nehodu, a proto předmět doličný vydat Polákům nemohou.

Jacek Czaputowicz dal posléze rozhovor ruskému TASS a požádal Rusy, že by tedy mohli vrak vrátit třeba na 10. výročí katastrofy. Z Ruska se ozvalo: nedošlo ke sblížení stanovisek.

Polsko-ruské vztahy jsou kousek od nuly již mnoho let. Rusové s Poláky jednají „po sovětsku“ a na návrh Czaputowicze, se ozval zástupce mluvčího ruského ministerstva zahraničí s tím, že pokud budou Poláci upřímní, možná přejmenují dávno nefunkční polsko-ruskou komisi pro obtížné záležitosti pozitivněji.

Poláci se vydali cestou zvýšení přítomnosti amerických vojáků, cestou diverzifikace energetických zdrojů a rozhodně nemají o Rusku žádné iluze. Polské historické zkušenosti s východním sousedem jsou holt drsné.

Když se budoucí polský ministr zahraničních věcí za pět let zeptá Lavrova, zda by k 15. výročí nebylo od věci vrátit vrak, třeba se už ona nefunkční Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych z roku 2002 bude jmenovat jinak. Stanoviska se ale nesblíží.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Naimski: První polská jaderná elektrárna bude postavena v roce 2033 9.7.2019
  V letech 2040 – 2045 bude kolem 20 % produkce elektrické energie v Polsku pocházet z jaderných zdrojů – řekl v úterý v vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. „Do dvaceti let bychom měli postavit šest reaktorů, bude to až 6 GW elektřiny a bude to asi 20 % spotřeby energie v Polsku“ […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsku roste export do USA a Číny 6.7.2019
  Podíl USA a Číny na polském obchodu roste. V prvním čtvrtletí byl polský vývoz do USA meziročně vyšší o 16,7 % a meziročně stoupl polský vývoz do Číny dokonce o 35,5 % – uvádí v nejnovější vydání Tygodnik Gospodarczy PIE. „V poslední době je viditelný nárůst zahraničního obchodu Polska se Spojenými státy a Čínou zřetelně […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko zrušilo daň z příjmu zaměstnaným lidem do 26 let věku. Živnostníci musí dál platit 5.7.2019
  Polsko zrušilo daň z příjmů pro mladé lidi, kteří jsou zaměstnaní. Živnostníci platí stejně jako dosud. Polsko částečně zrušilo daň z příjmu pro mladé lidi do 26 let věku, kteří jsou zaměstnanci. Mladí živnostníci budou odvádět příjmovou daň jako doposud. Osvobozeno od příjmové daně bude v Polsku více než půl milionu korun ročně. Polští poslanci […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality