Connect with us
Reklama
Aktuality

Ruce pryč od našich dětí

Published

on

„Prezident Varšavy Rafał Trzaskowski udělal obrovskou chybu tím, že se podepsal pod takzvanou Deklaraci o právech LGBT“ řekl bývalý místopředseda polské vlády a bývalý polský ministr národního vzdělávání Roman Giertych (dnes známý polský právník zastupující klienty ve sporech s polskou vládou či PiS).

 „Neověřenou informací je, že údajně 200 000 lidí ve Varšavě jsou členy LGBT komunity. Toto číslo je převzato z prohlášení organizací sdružujících tyto osoby a nebylo ověřeno. Nepravda obsažená v Deklaraci je tvrzení, že polská škola nevyučuje podle nejnovější vědy o otázkách genderové identity. A že příčinou nedostatku znalostí žáků na toto téma je ideologie. Autoři deklarace naznačují, že základní kurikulum přijaté v polském vzdělávání, které obsahuje tezi, že gender je definován faktem, že se narodila žena nebo muž, je nevědecké a že si definujeme naše pohlaví sami. To je nesmysl. Podpis prezidenta Trzaskowskiho pod takovými zjevnými nepravdami je svědectvím o tom, že ideologické argumenty zastínily zdravý rozum“ píše Giertych.

Z právního pohledu rozebral advokát Deklaraci takto: „Samospráva v Polsku není oprávněna formovat výuku ve školách v závislosti na ideologických názorech svých autorit. Pokus utvářet vzdělávací program v samosprávných „knížectvích“ na základě například extrémních levicových (nebo pravicových) postulátů je protiprávní činnost. Každý prezident města, radní nebo úředník má samozřejmě právo na vlastní názor. Když však prezident města oznámí, že zavádí nějakou formu odlišného vzdělávání, které je diktováno jeho přesvědčením, postupuje bez právního základu. Školní výukové programy jsou založeny na vzdělávacím programu připraveném Ministerstvem školství a jeho postuláty nelze měnit v závislosti na názorech úřadů měst nebo obcí.“- čteme dále.

Giertych politicky hodnotí Deklaraci tato: „PiS se potápí v různých skandálech, které začíná vnímat polská společnost a teď využívá chyby varšavského prezidenta a prohlašuje, že bude bránit polské děti proti požadavkům extrémní levice. Evropská koalice je koalicí subjektů, které se liší v názorech na otázky světopohledu. Deklarace LGBT podepsaná Trzaskowskim zavádí do předvolební diskuze téma, které je pro EK mimořádně nepříznivé. V politickém smyslu je to hrozná chyba. Ideologická témata, která rozdělují EK, jsou poslední nadějí pro udržení PiS u moci. Nemůžeme si to dovolit “ dodal Giertych.

Proti takovémuto hodnocení není moc co dodat. Jen snad to, že Jaroslaw Kaczyński vyznačil linii sporu a polská debata se okamžitě svedla do úrovně tahání se o odkaz Deklarace na sexuální výchovu dětí podle WHO. V podkladech zdravotnické organizace se pak dají najít slova o informování na téma masturbace dětí v předškolním věku. Takže polském prostoru padají různé i ostré věty, podobné jako na transparentu fanoušků Lechie Gdaňsk: Sodomité, pederasti a pedofilové z LGBT: Ruce pryč od našich dětí.

Ono varšavské „dobro“ pro LGBT, které je důsledkem rčení – teď jsme u vlády ve Varšavě my a půjde to po našem, nemá v Polsku většinovou podporu. 70 % Poláků je silně proti požadavkům LGBT. Historicky bylo v Polsku vždy chybou volebně vsadit na komunikaci požadavků 4 % menšiny a pochopitelně to nebylo v plánu. Lze jen doufat, že nad vyvolanými negativními emocemi nakonec zvítězí zdravý rozum. Na obou stranách. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Jen o tom nikomu neříkej

Published

on

O tom, jak silnou roli má v polské společnosti církev, netřeba nikoho dlouze přesvědčovat. Kořen katolické víry se v rodné zemi svatého papeže Jana Pavla II. nepodařilo vyrvat ani komunistům, ani jejich pozdějším následovníkům neomarxistům. Vnějším atakům se polští katolíci čelit naučili. Nyní však stojí před výzvou, zda se dokáží vypořádat s problémem mnohem rafinovanějším, který přichází z lůna církve samotné.

Případy sexuálních ataků ze strany kněží jsou fenoménem bez přehánění globálním. Není tak nic divného na tom, že vlna, která vynáší tyto šokující případy doslova na světlo Boží, zasáhla i naše severní sousedy – Polsko. Mnohé z případů, které měly zůstat navždy skryty za bariérou všeobjímajícího mlčení, předestírají veřejnosti novináři. Mimochodem, za tuto práci je opakovaně ocenil i papež František a žurnalisty označil za ty, kteří dávají umlčovaným obětem hlas. Periodicky také novináře vyzývá k tomu, aby v tomto spravedlivém úsilí nepolevovali.

Varovné znamení

Pozoruhodné je, jak silný dopad má kromě práce investigativních novinářů v této oblasti také film. A zdaleka se nejedná jen o Oscarový snímek Spotlight, který byl v roce 2015 do jisté míry průkopníkem tohoto žánru. Například v již zmíněném Polsku loni vyvolal mimořádný zájem diváků film Kler, který nabídl nelichotivou sondu do temných zákoutí polského kněžstva s všeříkajícím podtitulem: Nic lidského jim není cizí. 

Minulý týden pak v Polsku vybuchla další filmová bomba podobného druhu. Dokument o zneužívání dětí kněžími od bratrů Sekielských s názvem „Jen to nikomu neříkej“ shlédlo od soboty na internetu přes 11 milionů lidí. Film vyvolal v Polsku tak silnou odezvu, že dokonce i špičky polské katolické hierarchie na jeho základě mění tón svých veřejných vyjádření.

Poslední reakce polského episkopátu naznačují, že i v tamních biskupských rezidencích přestávají za zprávami o sexuálním zneužívání vidět jen koordinovaný útok na autoritu katolické církve, ale konečně začínají hledat slova omluvy a činy pokání. Otázkou zůstává, nakolik je tento obrat myšlen vážně a zda ho polská veřejnost bude ještě ve své většině ochotna akceptovat.

autor: Martin Horálek, celý text na plus.rozhlas.cz

Continue Reading

Aktuality

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům

Published

on

Polsko se zatím k návrhu českých měst, aby si odpad odvezlo zpět do země, nevyjádřilo. Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk však naznačil, že země na toto nebude ochotna přistoupit. „Také máme problém s přeshraničním převozem nebezpečného odpadu. Máme podezření, že odpad byl přivezen do Polska i z České republiky, Velké Británie nebo Německa,“ řekl Kowalczyk.

Levné skládky nám škodí, lidé musí o odpadech více přemýšlet

Odpad je dnes obrovský byznys. Pro ty, kteří se jej zbaví, někdy i pro majitele hal. Ale neplatí to ve všech případech. Dokládá to i případ, který MF DNES nedávno zmapovala. „Poplatky za skládkování jsou v zahraničí vysoké. Točí se v tom obrovské peníze, jsou schopni zaplatit nájemné, jaké vám nikdo v životě nedá,“ říká Jaroslav B., muž, který pronajal jednu z hal právě polské firmě a po třech měsících v ní nalezl staré pneumatiky.

Polorozpadlou halu u Ostravy bez vody či elektřiny pronajal za 35 tisíc korun měsíčně, reálně by ji pronajal jako sklad maximálně za třetinu. Co vydělal, dal nakonec za odvoz a likvidaci pneumatik, které nebyly jeho.

Pro představu – každá tuna uloženého nelegálního nebezpečného odpadu v Česku vynese organizátorům až šest tisíc korun, a to po odečtení nákladů na dopravu nebo platby nájmu za haly či sklady. 

Likvidace nebezpečného odpadu je velmi drahá všude – jenže na Západ jsou proti Česku nebo Polsku, kde tuna přijde až na 13 tisíc korun, trojnásobná. Poláci loni ze zahraničí do své země dovezli okolo 700 tisíc tun odpadu. Aby na tom organizátoři vydělali ještě víc, vymysleli jednoduchý model, jak se odpadu zbavit. Účelově založí firmu, v jejímž čele stojí „bílý kůň“. Firma si v Česku pronajme halu, několik měsíců platí, sklad má prázdný, a pak do něj najednou naveze odpad několika kamiony. Podle Radima Wity třeba jen do Frýdku-Místku navezli Poláci odpad dvaadvacetkrát a do Bohumína šestkrát.

Odpad, který končí v Česku v těchto měsících, je pravděpodobně jen zlomkem toho, co si takzvaná odpadová mafie nechala navézt na skládky v Polsku. Snaží se ho totiž zbavit, protože jeho likvidace je velmi problematická.

Autor: Václav Janouš, celý text na idnes.cz

 

Continue Reading

Aktuality

Václav Cílek: Polské potraviny v Polsku mi přijdou kvalitnější než ty naše

Published

on

„Země, na kterou jsem byl zvyklý dívat se maloučko svrchu, nás předběhla možná o 10 let,“ uvažuje geolog v pořadu Jak to vidí… nad polským hospodářstvím.

„Já měl z Polska trošku kulturní šok,“ svěřuje se geolog Václav Cílek, který se právě vrátil z cest po Polsku. „Tak předně polské potraviny v Polsku mi přijdou kvalitnější a chutnější než české potraviny v Čechách. Týká se to masen, týká se to pekáren.“

„V tom velkém množství tam jsou ale samozřejmě potraviny, které jsou podřadné. Jinak to ani není možné. Ale taky musí být vůle ty potraviny dovézt za lacinou cenu. Myslím si tedy, že špatné polské potraviny u nás není vina jenom Poláků, ale taky částečně naše.“

Obhospodařování polí

„Podle toho, co jsem viděl, si myslím, že polské zemědělství je tak 10 let před námi. Může to být evropskými dotacemi, to já nevím. Tam ty evropské peníze vidíte na každém kroku. Přijdete na náves a tam není jedna cedule ‘Opraveno z peněz EU‘, ale tam jich je šest,“ popisuje Cílek.

„U nás jsem nikdy neviděl kolem bramborového pole pásy vyorané kolmo na bramborové řádky, aby se živiny a hnojiva nesplachovaly do vodotečí. Nebo v Polsku existuje to, co u nás prakticky není: válce s tupými hroty, které na poli dělají malé dírky do země, kde se lépe zadržuje voda.“

Host: geolog Václav Cílek. Moderuje Jan Burda – záznam pořadu dvojka.rozhlas.cz
Délka audia 24:30

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Jen o tom nikomu neříkej 17.5.2019
  O tom, jak silnou roli má v polské společnosti církev, netřeba nikoho dlouze přesvědčovat. Kořen katolické víry se v rodné zemi svatého papeže Jana Pavla II. nepodařilo vyrvat ani komunistům, ani jejich pozdějším následovníkům neomarxistům. Vnějším atakům se polští katolíci čelit naučili. Nyní však stojí před výzvou, zda se dokáží vypořádat s problémem mnohem rafinovanějším, […]
  Jaromír Piskoř
 • Jak vařit mnohem zdravěji? Inspirujte se v sousedním Polsku 17.5.2019
  Možná vás to překvapí, ale přes geografickou blízkost mají česká a polská kuchyně odlišné kořeny. U nás se vaří spíš po vzoru rakousko-uherské klasiky – knedlíky, hutné omáčky, řízky, zatímco v jídelníčku našich severních sousedů jsou patrné východní, slovanské vlivy, včetně tradičních židovských pokrmů. Obecně lze polskou kuchyni označit za zdravější než českou. Typické jsou […]
  Jaromír Piskoř
 • Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům 17.5.2019
  Polsko se zatím k návrhu českých měst, aby si odpad odvezlo zpět do země, nevyjádřilo. Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk však naznačil, že země na toto nebude ochotna přistoupit. „Také máme problém s přeshraničním převozem nebezpečného odpadu. Máme podezření, že odpad byl přivezen do Polska i z České republiky, Velké Británie nebo Německa,“ řekl […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality