Connect with us
ReklamaAktuality

Popeleční středa na svátek zamilovaných

Publikoval před

Mnoho chrámů v evropských městech se chlubí tím že vlastní nějakou relikvii svatého Valentýna. Včetně Lublinu, Krakova a Chełmna. Oslavy a mše na počest patrona zamilovaných se odbývají například v bazilice sv. Floriana v Krakově a zváni jsou nejen zamilovaní, ale i všichni, kdo hledají pravou lásku. V Chelmnu, které se chce stát městem zamilovaných je vedle modliteb u ostatků svatého organizován i barevný průvod s pochodem ulicemi s dechovkou a lampiony.

Jenže letos vyšla popeleční středa na svátek svatého Valentýna. V tento den kněz na znamení pokání a obrácení uděluje popelem při bohoslužbě znamení kříže na čelo a říká: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“. Část polské společnosti kritizuje valentýnské oslavy jako komerční projev amerikanizace a některé „singl“ za „tyranii bytí ve svazku“.

Mnoho Poláků tedy bude zítra kombinovat počátek půstu se svátkem zamilovaných. Asi tedy v Polsku nebude tak velká spotřeba čokoládových srdcí, ale o to více růží. Romantický večer lze ostatně prožít i s prázdným žaludkem.

Continue Reading
Komentujte

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polský prezident vetoval změnu volebního zákona

Publikoval před

Andrzej Duda dnes ohlásil, že nepodepíše novelu volebního zákona do Evropského parlamentu, kterou schválili polští poslanci a senátoři vládního tábora. Polský prezident vrací zákon do Sejmu k dodatečnému projednání. Podle polského prezidenta jsou změny ve volebním zákonu daleko jdoucí a zákon tak ztratil potřebnou proporcionalitu. Poslanci jinak vstřícné opozice z formace Kukiz 15 byli hlasitými kritiky novely a intenzivně vyzývali prezidenta, aby novelu vetoval. Polský prezident se kritikou novely zákona nijak netajil a veřejně sděloval své pochybnosti o jejím případném přínosu pro vývoj polské politické scény.

Novelu vládní PiS připravila tak, aby byla výhodná pro velké strany jako je PiS či Občanská platforma. Vládní PiS nenajde v Sejmu podporu k přehlasování prezidentského veta, pokud by se nespojila v tomto bodě s jinak totálně opoziční Občanskou platformou. Bylo by to překvapivé a humorné, leč reálně velmi nepravděpodobné.

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Konstytucja (Ústava)

Publikoval před

„Oblékání“ pomníků trvá podle polských médií už několik dnů a většinou jde o akce aktivistů občanského Výboru na obranu demokracie (KOD). Trička už navlékli na pomníky astronoma Mikuláše Koperníka, skladatele Fryderyka Chopina, ale i fiktivních postav – štětínského námořníka, vratislavských skřítků, varšavské mořské panny Syrenky, krakovského draka, lodžského Medvídka Ušáčka a mnoha dalších.

Aktivisté protestují proti ovládnutí soudů vládnoucí stranou PiS, která naposledy prosadila novelu zákona, umožňující vládě vybrat nového předsedu nejvyššího soudu. Vláda tvrdí, že změny jsou nutné, aby se polské soudy staly efektivnějšími a zbavily se stop komunismu. Podle kritiků ale vláda podkopává nezávislost justice. Reformy vyvolaly masivní protesty v Polsku a vedly ke střetu Varšavy s Evropskou komisí.

Akci s oblékáním pomníků označil KOD za „pokus upoutat pozornost široké veřejnosti ke skutečnosti, že prezident Andrzej Duda navzdory mnoha protestům podepsal zákon, který mění nejvyšší soud v imitaci“.

Ve městě Biala Podlaska na východě Polska byli dva členové KOD obviněni ze zhanobení pomníku poté, co natáhli tričko na sochu bývalého polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který přišel o život při letecké havárii v dubnu 2010. Jeho dvojče Jaroslaw je jako předseda PiS faktickým vůdcem země.

„Je to nesmírně neotesané a nevhodné. Svědčí to o bezradnosti demonstrantů, kteří neumějí jinak přitáhnout pozornost,“ řekl o kampani Tadeusz Cymanski z parlamentního klubu PiS.

ČTK/Echo24.cz

Pokračovat ve čtení

Aktuality

Poslanci polského Sejmu přijali Usnesení o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Publikoval před

Polsko skládá hold všem obětem a i těm, kteří se stavěli na odpor komunistické totalitě, byli vystaveni represím, vyhazováni ze zaměstnání nebo museli emigrovat, čteme mimo jiné v Usnesení. Poslanci vzpomenuli Jana Palacha, Jana Zajíce, Evžena Plocka a Poláka Ryszarda Siwce, který se na protest upálil na Stadionu Desetiletí ve Varšavě.

Pokračovat ve čtení
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Polský prezident vetoval změnu volebního zákona 16.8.2018
  Andrzej Duda dnes ohlásil, že nepodepíše novelu volebního zákona do Evropského parlamentu, kterou schválili polští poslanci a senátoři vládního tábora. Polský prezident vrací zákon do Sejmu k dodatečnému projednání. Podle polského prezidenta jsou změny ve volebním zákonu daleko jdoucí a zákon tak ztratil potřebnou proporcionalitu. Poslanci jinak vstřícné opozice z formace Kukiz 15 byli hlasitými kritiky […]
  Jaromír Piskoř
 • Polští rozhodčí Slavii poškodili 16.8.2018
  Slavia vypadla ve třetím předkole Ligy mistrů poté, co v odvetě prohrála na hřišti Dynama Kyjev 0:2. Český tým se přitom cítil být v zápase poškozený výroky polských arbitrů, kteří několikrát rozhodli v jeho neprospěch. Zápas řídil jako hlavní rozhodčí jednačtyřicetiletý Daniel Stefaňski s kolegy na lajnách Marcinem Boniekem (viz foto) a Dawidem Golisem. Zápas […]
  Jaromír Piskoř
 • Polsko premiantem regionu 15.8.2018
  Polská ekonomika v Q 2 mezičtvrtletně zrychlila a aspiruje na titul premianta regionu, domácí poptávka ale zůstává hlavním příspěvkem k celkové dynamice. Není vyloučen ani růst investic přes 10 % y/y, k těm soukromým by se měly přidat i veřejné. Důvodem jsou jak nadcházející komunální a krajské volby, které se uskuteční na podzim, tak i […]
  Jaromír Piskoř