Reklama
design Datum , .
RSS
Polsko samo zvládne problém
Publikováno v Čt. 07. Září 2017 v rubrice Aktuality

Aleš ChmelařNepodporujeme spuštění článku sedm (Lisabonské smlouvy), který umožňuje uložit sankce v souvislosti s plánovanými změnami v polském v soudnictví. Tlak, který by nějakým způsobem spojoval evropské instituce s jednou ze stran politického sporu v Polsku, bude nešťastný a kontraproduktivní, a bude vytvářet pocit paternalistického zacházení. Jsme přesvědčeni, že Polsko samo zvládne problém a že vnitropolská debata bude klíčovým faktorem při hledání řešení. – řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař na Ekonomickém fóru v polské Krynici. (wpolityce.pl)

Kalend akc
Publikováno v Po. 18. Září 2017 v rubrice Akce

bez hranic3. – 8. října 2017 – Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů.

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu.  Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

borderfestival.eu