Connect with us
Reklama
Aktuality

Polská televize zveřejnila kompro na opozičního politika: K volbám jdou lidé, které to h*vno zajímá, říká nahrávce

Published

on

Veřejnoprávní Polská televize (TVP) krátce před parlamentními volbami zveřejnila dva roky starou, tajně pořízenou nahrávku šéfa parlamentního klubu opoziční Občanské platformy Slawomira Neumanna. Na ní kromě jiného tehdy mluvil o tom, že voličům nevadí, když kandidáti strany na radnici čelí obvinění kvůli různým záležitostem. Nevybíravě se vyjadřoval i o občanské opozici proti vládě národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Koncem roku 2017 se Neumann sešel s místními politiky Občanské platformy (PO) ve městě Tczew nedaleko Gdaňsku, aby s nimi probral složení kandidátek ve volbách do místních samospráv, jež se konaly loni na podzim. Přesvědčuje je, že případné problémy kandidátů PO se zákonem nejsou pro voliče překážkou, prý jim mohou dokonce pomoci.

„To nemá žádný význam, náš elektorát, ten který je proti PiS, dojde k závěru, že to je útok ze stran PiS s cílem ho (kandidáta) zlikvidovat,“ vysvětluje Neumann na nahrávce televize, kterou v posledních letech ovládli politici vládnoucího PiS. „K volbám jdou lidé, které to h*vno zajímá. Nevědí, kdo je kdo,“ řekl také.

Polsko budou strážit stíhačky F-35, jejich prodej schválil Kongres USA
Ujišťuje, že Občanská platforma „podrží“ každého za podmínky, že zůstane členem strany. „Pamatuj si: jedna zásada je pro mě svatá: Když budeš v Platformě, budu tě bránit jak nezávislost země, ale jak z ní odejdeš, máš problém,“ varoval šéf parlamentního klubu největší opoziční strany místního politika

O protivládních aktivistech z Výboru na obranu demokracie (KOD) Neumann řekl, že „nejsou ničím“, protože nemají stranickou strukturu. Budou se podle něho hodit k tomu, aby „vzali telefony a filmovali. K tomu se leda hodí, k ničemu jinému fakt ne,“ tvrdil Neumann.

Dnes Neumann řekl, že v souvislosti s nahrávkou, kterou tajně pořídil jeden z nyní už bývalých členů Občanské platformy, nevylučuje trestní oznámení. Aktivistům z KOD vzkázal, že pokud je jeho slova urazila, tak se jim omlouvá. Doufá, že jeho dva roky staré výbory nebudou mít vliv na důvěru občanských iniciativ vůči Občanské platformě. Jediné, čeho lituje, je spousta vulgarismů, které na nahrávce padnou. „Snažím se s tím bojovat, ale je vidět, že bezvýsledně,“ uznal.

Celý text na eurozpravy.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Rozhodne volební účast

Published

on

V neděli v Polsku proběhnou parlamentní volby, které definují na další 4 roky polskou politickou scénu. Volební kampaň budiž zapomenuta i s podivnými „hláškami“ různých polských politiků. Tím podstatným a zcela zásadním sdělením je to, že vyhraje vládní Právo a Spravedlnost. V Polsku jsou s tím tak nějak všichni smíření. Jde tedy pouze o to, jak silný mandát vládní strana dostane.
Vládní strana za čtyři roky svého vládnutí dokázala oslovit i skupiny obyvatel, které k volbám v minulosti nechodily. Jedná se hlavně o část důchodců, která si oproti minulosti polepšila výrazným zvýšením důchodů. Nově se podařilo PiS oslovit i část nemajetných rodin, které si polepšily zvýšením sociálních příspěvků na děti. Zde jde v první řadě o volební skupinu ženy 40+, protože program funguje na systému přímého zasílání peněz na konto matek (otce) do dosažení 18 let věku dítěte. Nejde tedy o žádné daňové úlevy či možnosti odpisů, jde o každoměsíční dávku, která se po úřední registraci objeví rodičům každý měsíc na jejich bankovním kontu.
Polské opozici se argumentace proti těmto sociálním dávkám nepovedla. Prvotně si opoziční ekonomové dělali z návrhů PiS srandu a tvrdili, že stát zkrachuje. Že to prostě jsou jen plané sliby. Humor je přešel. Polsko nezkrachovalo a dnes opoziční ekonomové s hrůzou v očích sledují, jak opoziční politici slibují pře volbami ještě větší dávky, než vyplácí vláda.
Druhým silným nepodarem opozice byla prohlášení, že takto demografickou krizi řešit nelze, že by to udělala jinak … a že ony dávky zruší. Po poznání, co ona prohlášení přinesla polské opozici na propadu preferencí pochopitelně od kritiky existence dávek upustila. Jenže tuto neobratnost si polský volič zapamatoval.
Zjednodušeně tedy, v těchto polských volbách rozhodují hlavně peněženky. Sociální program přídavků na děti stojí polský státní rozpočet v roce 2019 31 miliard a pro rok 2020 se počítá se 40 miliardami zlotých.
Pokud se k nedělním volbám dostaví 40 % voličů, bude mít vládní strana problém, protože opoziční strany deklarují povolební vytvoření koalice antiPiS. Už od volební účasti 50 % oprávněných voličů získá vládní PiS těsnou většinu křesel v polském Sejmu. Bude-li volební účast 60 % bude se podpora PiS v přepočtu na mandáty pohybovat kolem 3/5 poslaneckých křesel. Bude-li volební účast nad 75 % může si vládní PiS pomýšlet i na ústavní většinu.

Continue Reading

Aktuality

Vládní PiS pravděpodobně vyhraje i volby do Senátu

Published

on

Týden před polskými volbami vede v průzkumech Právo a Spravedlnost s velmi výrazným náskokem před opoziční Občanskou koalicí a postkomunistickou SLD. O překročení volebního prahu bojují polští lidovci a národovecká Konfederace. Poměr politické podpory se už měsíc pohybuje v rozmezí kolem: PiS 45 %, KO 30 %, SLD 10 % PSL 6 % a KON 4 %. Při předpokládané volební účasti kolem 55 % voličů by takový výsledek dal PiS většinu mandátů v Sejmu.

Před několika dny vyzvali bývalí polští prezidenti Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski a několik dalších liberálních osobností k tomu, aby levicoví a liberální kandidáti do polského Senátu, kteří nejsou součástí dohody opozice proti PiS, nekandidovali a nerozbíjeli tak jednu z mála posledních šancí pro alespoň částečný úspěch opozice v nadcházejících volbách. 13. října totiž v jednomandátových okrscích budou Poláci volit i 100 svých Senátorů.

Polské opozici (tedy pochopitelně bez představitelů Konfederace) se tento poslední záchvěv koalice antiPiS totiž v praxi tak úplně nepovedl. Jak tedy vypadá podle odhadu nezávislého Martina Palade současný vývoj preferencí? Úvodní graf přináší tyto odhady výsledků: 40 obvodů pro PiS, 19 obvodů těsně pro PiS, 13 obvodů těsně pro antiPiS a 28 obvodů pro antiPiS. Bude se tedy rozhodovat v 32 obvodech a pro nadpoloviční většinu 51 křesel PiS potřebuje vyhrát v 11 z nich.

Polský Senát má podobné kompetence jako český a jeho role v legislativním procesu je méně podstatná než role Sejmu. Podle výsledků minulých voleb v roce 2015, kdy byla pozice PiS mnohem méně dominantnější než dnes, získalo PiS 61 křesel. Existuje tedy vysoká pravděpodobnost, že PiS svou pozici v Sejmu obhájí.

Continue Reading

Aktuality

PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ

Published

on

Havárie kolektorů ve Varšavě ukázala v praxi, jak podivný je vztah polské vlády a vedení Varšavy z opoziční Občanské platformy. Po havárii šly odpady z třetiny Varšavy do řeky Visly a vedení Varšavy uklidňovalo obyvatele, že se nic moc neděje. Vláda hartusila, že jde o ekologickou katastrofu. Po třech dnech se pod Varšavou ukázal na hladině Visly smradlavý „sliz“ a vedení města si uvědomilo, že nemá prostředky na zvládnutí katastrofy a ucpané podzemní potrubí se opravit podaří až v řádu týdnů či měsíců. Kývlo tedy na dříve odmítnutou pomoc polské armády a souhlasilo s vybudováním provizorního pontonového mostu a náhradního potrubí, čili řešení, které navrhl vládní krizový štáb. Zdá se, že se po 14 dnech podařilo únik ze třetiny varšavských záchodů znovu dopravit do čističky odpadních vod. Pontonový most s potrubím bude ovšem celé Varšavě na očích, nejméně až do říjnových voleb.

Primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, politická hvězda Občanské platformy zůstal osamocen, a tím, že zprvu odmítal pomoc vlády a vojska, ztratil autoritu podobně jako při povodních někdejší primátor Prahy Igor Němec. Pochopitelně politici vládní PiS si takovou nahrávku na smeč nenechali ujít a obviňování primátora z neschopnosti je tou nejmenší a jemnou kritikou. To, co se objevovalo na polských internetových diskuzních fórech, si český čtenář jistě dokáže představit. Netřeba překládat. Jedna teze ale stojí za citaci: PRIMÁTORE, ALESPOŇ PODĚKUJ.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Rozhodne volební účast 10.10.2019
  V neděli v Polsku proběhnou parlamentní volby, které definují na další 4 roky polskou politickou scénu. Volební kampaň budiž zapomenuta i s podivnými „hláškami“ různých polských politiků. Tím podstatným a zcela zásadním sdělením je to, že vyhraje vládní Právo a Spravedlnost. V Polsku jsou s tím tak nějak všichni smíření. Jde tedy pouze o to, […]
  Jaromír Piskoř
 • Vládní PiS pravděpodobně vyhraje i volby do Senátu 5.10.2019
  Týden před polskými volbami vede v průzkumech Právo a Spravedlnost s velmi výrazným náskokem před opoziční Občanskou koalicí a postkomunistickou SLD. O překročení volebního prahu bojují polští lidovci a národovecká Konfederace. Poměr politické podpory se už měsíc pohybuje v rozmezí kolem: PiS 45 %, KO 30 %, SLD 10 % PSL 6 % a KON […]
  Jaromír Piskoř
 • Polská televize zveřejnila kompro na opozičního politika: K volbám jdou lidé, které to h*vno zajímá, říká nahrávce 4.10.2019
  Veřejnoprávní Polská televize (TVP) krátce před parlamentními volbami zveřejnila dva roky starou, tajně pořízenou nahrávku šéfa parlamentního klubu opoziční Občanské platformy Slawomira Neumanna. Na ní kromě jiného tehdy mluvil o tom, že voličům nevadí, když kandidáti strany na radnici čelí obvinění kvůli různým záležitostem. Nevybíravě se vyjadřoval i o občanské opozici proti vládě národně-konzervativní strany […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality