Connect with us
Reklama
Aktuality

Pokud by vláda PiS rozhodla o plošné deratizaci, vyšla by opozice do ulic za záchranu potkanů

Published

on

V Polsku se protestuje proti střílení divokých prasat. „Je to banditismus. Podobně to Bandera a jeho UPA kdysi dělali s Poláky.“ prohlásil na toto téma opoziční předák Pawel Kukiz. Akci na výrazné snížení počtu divočáků v Polsku vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství. Má být odloveno na 210 000 černé zvěře hlavně z důvodu šíření afrického moru prasat.

Loni bylo v České republice odloveno přes 230 000 divočáků a aby se populace divočáků srovnala, musí se podle Českomoravské myslivecké jednoty ročně ulovit přes 250 000 kusů. Polsko se hodlá chovat podobně jako Německo, které v sezóně 2017/2018 odstřelilo či odlovilo 836 000 kusů divokých prasat. Hlavním důvodem takovéhoto preventivního zásahu byla tamní zemědělská produkce vepřového masa. Pokud by došlo k nakažení americkým morem prasat, němečtí farmáři by nemohli vyvážet vepřové maso na světové trhy. Podobně jako Německo je Polsko významným evropským producentem a exportérem vepřového masa. Je tedy dosti jasné, že kromě přemnožení divočáků je podstatné pro polské uvažování i zvládnutí nemoci afrického moru prasat v polských velkochovech.

Polská politická současnost je ovšem už naladěna předvolebně. Ochránci zvířat vstupují do hry a témat mají mnoho. Od zrušení klecových chovů nosnic, přes obranu proti ubližování psům prostřednictvím obojků, po nové – zabíjení těhotných prasnic divočáků. V Polsku je ovšem do onoho střetu výrazně zapojen i rozdílný pohled polské vesnice a polského města. Neboli povědomí o tom, jak vzniká řízek.

Polská vláda dnes čelí opoziční kritice pro cokoli. Cynické komentáře provázející protesty varšavských feministek, celebrit a členů opozičních stran se dají shrnout do věty: „Pokud by vláda PiS rozhodla o plošné deratizaci, vyšla by opozice do ulic za záchranu potkanů“.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Česko začalo v porovnání s Polskem zaostávat

Published

on

Jste hodně na cestách, především v Polsku. A netajíte se tím, že Česku oproti Polsku tzv. ujel vlak. V čem? Kde zaostáváme?

Bohužel to tak je. Naše země je hodně bohatá, máme všechny předpoklady se drát dopředu, být skutečně lídrem v průmyslu, vědě, vývoji nových technologiích a IT. Polsko je sice čtyřikrát větší země i co do počtu obyvatel, ale jejich tempo, jak jdou hospodářsky dopředu, jim můžeme už jen závidět. Nejvíce je to asi vidět na krajské úrovni, kde se oproti nám mohou jednotlivá vojvodství doslova přetrhnout, aby u nich zakotvil nový „byznys“, přišel investor ze zahraničí, zaměstnal lidi. Budují pro tyto nové projekty infrastrukturu, vznikají nové průmyslové zóny a regiony bohatnou, roste silná střední třída a to táhne zemi hodně dopředu. U nás se vedou hysterické spory, kde stavět, co stavět. Navíc stavební zákony, územní plánovaní na úrovni krajů a velkých měst, je u nás velká tragédie. Český stát je v tomto z nepochopitelných důvodů doopravdy nejhorší partner, kterého si můžeme přát.

říká Pavel Šmíd (39) zakladatel a majitel sklady.cz, člen představenstva a akcionář IPM – Industrial Portfolio Management a.s. (KKCG)

Autor rozhovoru: Vít Chalupa, celý text na e15.cz

Continue Reading

Aktuality

Jaroslaw Kaczyński „slaví“ smutkem

Published

on

Před sedmdesáti lety se narodil bývalý polský prezident Lech Kaczyński, který tragicky zahynul v troskách polského vládního letadla u Smolenska. Jeho bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyński a téměř všichni vrcholní politici vládní PiS dnes položili květiny k pomníku Lecha Kaczyńského ve Varšavě a uctili tak jeho památku.
Jaroslaw Kaczyński své narozeniny tak „slaví“ smutečními akcemi a připomínáním života svého bratra. V Polsku je Jaroslaw Kaczyński milován i nenáviděn, ale bez jakékoli ironie jej lze považovat za největšího polského politika současnosti.

Continue Reading

Aktuality

Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská

Published

on

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“

Dlouhodobá smlouva o dodávkách plynu mezi Polskem a Ruskem skončí na konci roku 2022, po níž chce země maximalizovat využití svého severozápadního terminálu na zkapalněný zemní plyn Świnoujście a také využívat vlastní zdroje a dovoz plynu prostřednictvím baltického plynovodu spojujícího Polsko s Norskem přes Dánsko.

(PAP – natoaktual.cz)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

 • Česko začalo v porovnání s Polskem zaostávat 18.6.2019
  Jste hodně na cestách, především v Polsku. A netajíte se tím, že Česku oproti Polsku tzv. ujel vlak. V čem? Kde zaostáváme? Bohužel to tak je. Naše země je hodně bohatá, máme všechny předpoklady se drát dopředu, být skutečně lídrem v průmyslu, vědě, vývoji nových technologiích a IT. Polsko je sice čtyřikrát větší země i […]
  Jaromír Piskoř
 • Jaroslaw Kaczyński „slaví“ smutkem 18.6.2019
  Před sedmdesáti lety se narodil bývalý polský prezident Lech Kaczyński, který tragicky zahynul v troskách polského vládního letadla u Smolenska. Jeho bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyński a téměř všichni vrcholní politici vládní PiS dnes položili květiny k pomníku Lecha Kaczyńského ve Varšavě a uctili tak jeho památku. Jaroslaw Kaczyński své narozeniny tak „slaví“ smutečními akcemi a připomínáním […]
  Jaromír Piskoř
 • Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská 16.6.2019
  Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“ Dlouhodobá […]
  Jaromír Piskoř

Aktuality